Bez srdce

Bez srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336003/bmid_bez-srdce-FPp-336003.jpg 4 551 175

Catherine je jednou z nejžádanějších dívek v říši divů a o ruku ji chce požádat sám Král. Ona má ale jiné sny, netouží stát se královnou. Když potká na královském plese pohledného a záhadného Šprýma, rozhodne se, že nebude jen figurkou ve hře někoho jiného. Se Šprýmem se začne potají scházet i přesto, že oba riskují královu nelibost a hněv jejích rodičů. Cath je však pevně odhodlaná zvolit si vlastní cestu, jenže v zemi plné kouzel, šílenství a nestvůr má osud jiné plány.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Heartless , 2016

midone
10.04.2022 4 z 5

Bez srdce bych zařadila do kategorie knih s názvem "čekám na signál, ten z nebe nepřichází a tak čekám dál....." Víte, celou dobu jsem čekala na akci, zapletitější zápletku (to ani nevím, jestli tohle slovo existuje, ale tak když už jsme v hodnocení retelingu na Alenku v říši divů, tam bylo možné lecos, ne?) Nebo alespoň nějaké to drama a ono nic. Celé kapitoly se tak nějak táhnou v tom samém kruhu, přičemž některá pasáž je sem tam zajímavá, ale rozhodně ne tak abych si z toho sedla na zadek. Hvězdičky přidal Šprým. Kdyby někdo takový existoval v reálu, dejte mi okamžitě vědět ;)

lotofhs
12.03.2022 4 z 5

Upřímně kdyby kniha byla o sto stránek kratší, tak bych se nezlobila, občas mi přišlo, že určité pasáže, byly zbytečné a moc natahované. Jednoduše jsem se u knihy sem tam nudila, ale to je jedno z mála mínusů, co mohu říct.

Plusy - pohádková atmosféra, říše divů, mluvící zvířata, kouzelné předměty, moc se mi tohle prostředí líbilo, protože často tyhle knížky nevyhledávám a musím říct, že jsem si u představování světa odpočinula a příjemně se naladila

Mínus nebo plus? Měla jsem neustále chuť na sladké, protože Katherine neustále peče a vyvolává člověkovi sliny v puse!! :D
Autorka má skvělou slovní zásobu, dokáže věty krásně rozvinout, použít pěkné výrazy a celkově jsem s jejím psaním spokojená.
Samozřejmě, kdo četl, tak ví, že konec je takový jaký je. Já nevím, jestli jsem za něj ráda, upřímně jsem byla z toho zničená a není to obvyklé, že by knihy tohohle typu končily špatně, takže si u mě vytvořila kniha speciální místečko v srdci. Hlavně, že to má takovou spojitost, jakou má, Srdcová královna... víme, proč je jaká je a to je hrozně zajímavé.

LenkaPet
22.02.2022 3 z 5

Kniha je napsaná hezky, jen nepatřím k příznivcům Alenky v říši divů a proto nehodnotím detailněji.

Nieroccoon
13.02.2022 2 z 5

Dobře, tak po dočtení téhle knihy jsem bez srdce.
PS: Aby to někdo špatně nepochopil, tak to bohužel myslím v tom negativním smyslu.

Karin_Kim55
10.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Miluju to. Žeru to. Zničilo mě to. Umřela jsem a mám další knižní kocovinu.

Nejvíc mě na tom potěšilo to, že je to psané v er-formě. Po těch dnešních YA v ich-formě je to hrozně osvěžující!

Pohádková atmosféra - Říše divů, divně vypadající postavy, mluvící živočichové, kouzelné předměty - je prostě nádherná! Prostředí královského dvora, ta etika, tykání a nenápadné koketování, to je všechno tak krásné, milé a prostě roztomilé. Pomalý vývoj romantického vztahu se mi šíleně líbil. (I když to možná trochu byla i insta-love?)

Spoilerová část:

Akční scény asi nebyly popsány tak dobře, ale rozhodně jsem spokojená s posledním bojem, kde Cath setne hlavu netvorovi. Nebyly tam žádné zbytečné popisy, natahování děje/situace nebo připravování čtenáře na to, co zrovna přijde. Je to úplně jako když vás polejí kyblíkem studené vody. To mě tak potěšilo! Trhalo mi to srdce, jak to bylo rychlé, že si ani neuvědomujete, co se to vůbec stalo. (přesně jako ve skutečnosti) Tohle je velké VELKÉ PLUS.

Redmad
16.01.2022 3 z 5

Kniha měla rozhodně skvělý nápad a celková pointa byla fantastická. Jen sem se tak nedokázala vcítit do děje jako u ostatních autorčiných knih. První polovina knihy se až zbytečně vlekla a když se "konečně začalo něco dít" bylo to celkem osekané a ploché. Přesto jsem s knihou spokojená a myslím, že se autorce podařilo dokonale zobrazit charakter Catherine a její postupný vývoj v Srdcovou královnu na kterou od teď budu pohlížet z trochu jiného úhlu.

veriszv
09.01.2022 4 z 5

První polovina knihy je hodně rozvleklá, samé pečení a jeden ples za druhým. Druhá část už má větší spád, nicméně obavám se, že některé čtenáře může ten začátek odradit.
Jinak se mi ale kniha moc líbila, miluju Alenku v říši divů a byla jsem nadšená z toho, jak to autorka celé uchopila. Skvělé nahlédnutí do nitra postavy a jejího vývoje. Příběh o tom, jak lze někoho zlomit, změnit, zničit… A i když víte jak to dopadne, celou dobu vlastně doufáte, že to bude jinak.
Pokud vám tedy pomalejší vyprávění nevadí a máte rádi Alenku, tohle se vám bude líbit!

x0dirtymind0x
12.12.2021 4 z 5

(SPOILER) -MENŠÍ SPOILER, ALE NIC ZÁSADNÍHO-Jsem velký fanoušek filmového zpracování Alenky, a tak není žádným překvapením, že když jsem narazila na tuto knihu, ještě od tak známé a skvělé autorky, musela jsem si ji přečíst.
Abych byla upřímná, většina knihy mě příliš nezaujala, snad ani nebavila. Samozřejmě se jí ovšem nedalo upřít, že i přesto byla velice čtivá, přesně tak, jak to Marissa Meyer umí. Důvodem možná bylo to, že kniha mi přišla lehce „hloupoučká“, ale to by snad ani nebyl takový problém, když si vezmeme, že i samotná Alenka je vedena podobným stylem a nejspíše to tak autorka zamýšlela. Dalším důvodem pravděpodobně budou postavy, které mi místy přišli neskutečně otravné, někdy až moc i přes to, že s takovým úmyslem byly napsané (nevyjímaje hlavní hrdniku). Když už jsem u Catherine, docela by mě zajímaly podrobnosti k tomu, co se s ní událo na posledních stranách knihy, protože si nemyslím, že ta změna by byla tak rychlá...
Ocenila bych tedy, když by jí bývala autorka více rozvedla (Možná nějaké deprese? Něco? Nějaký plynulejší přechod?). Tudíž autorka si luskla a z naší milé, avšak lehce uhozené Cath byla najednou slušná mrška...
Abych pouze nekritizovala, ten styl se myslím vážně povedl a působil na mě podobně jako právě u Alenky. Dále tu byly i postavy v podobě Špríma, Havrana (Který je mimochodem inspirován E. A. Poem!) a Kloboučníka, které jsem si téměř ihned zamilovala. Nesmím opomenout ani rozmanitý svět, jejž nám autorka blíže přiblížila.
Celkově bych knihu ohodnotila jako lehký nadprůměr s tím, že něco je holt lepší a něco horší...

Luigi1
09.12.2021 5 z 5

Catherina byla všemi milovaná a každého měla ráda,ale co se s ní stalo když získala moc se ani nechce věřit,že je to možmé.

ElikaS
26.11.2021 4 z 5

Knížku Bez srdce jsem si vybrala, protože jsem si zamilovala autorčiny Měsíční kroniky, takže jsem o knížce ani nečetla a sáhla po ní. Ihned od prvních stran na mě dýchla atmosféra Alenky v říši divů (i když jsem knížku nečetla, tak atmosféra knížky vystihovala atmosféru filmu). Brzy jsem přišla na to, že se vlastně jedná o prequel Alenky. V průběhu čtení jsem si myslela, že příběh Cath a Šprýma je příběh Alenčiných rodičů, později mě napadlo, že by to tak být nemuselo a mohlo by se jednat o trochu jiný příběh. Abych zbytečně neprozrazovala děj, řeknu Vám jen že jedna z mých domněnek byla správná :-)

„Fascinující, nemyslíš, jak často se hrdinství rovná pošetilosti?"

Musím bohužel říct, že jsem měla poměrně problém se do knížky začíst a četla jsem ji hrozně dlouho, teda četla jsem hrozně dlouho první polovinu, tu druhou jsem přečetla za jedno odpoledne. A opět se mi potvrdilo, že je fajn knížky dočíst a neodkládat, protože druhá polovina byla skvělá a byla by škoda se o ní ochudit.

„Je nebezpečné něčemu nevěřit jenom proto, že tě to děsí."

Příběh byl vtipný, měl vyloženě fantazy atmosféru, tak jak ji známe z Alenky, došlo i na poměrně zajímavé a dojemné zvraty. Hlavní postavy jsem si oblíbila, co oblíbila zamilovala jsem si je :-)

„Nejlehčí způsob, jak něco ukrást, je přesvědčit danou osobu, aby se toho vzdala dobrovolně."

Co se týká konce... Já tenhle typ konců nemám úplně ráda, ale musím říct, že zase na druhou stranu mi určitě dlouho zůstane v paměti a emoce z něj přímo prýští, takže mi to vlastně ani nevadilo, spíš naopak a musím originální konec pochválit :-)

„Ale naděje dělá nemožné možným."

Nebýt toho utahaného začátku, dala bych nejvyšší hodnocení, takhle jsem ho musela malinko snížit, i tak ale knížku doporučuji k přečtení.

„Uvědomujete si, že povědět tajemství znamená je zničit?“

mina_harker
27.10.2021 3 z 5

Nikdy jsem nečetla Alenku v říši divů, ale viděla jsem film a na odkazy na toto dílo jsou součástí mnoha jiných knih a filmů, takže mi postavy přišly známé. Krásná, křehká romantická linka, humor, akce, ale i spousta smutku. Pro mne příjemné počtení a těším se, že zkusím od autorky něco dalšího.

Hanjimka
08.10.2021 4 z 5

Měsíční kroniky se mi líbily, tohle už bylo ke konci pro mě trochu trápení. Asi už nejsem cílovou skupinou :-D

dianaxn
29.09.2021 3 z 5

Po Měsíčních kronikách, které se mi líbily a Renegátech, což je jedna z mých all time favorite sérií, jsem se na tohle těšila, ale výsledek zní, že je tahle kniha divná. Nejen že mají všichni a všechno divná jména, navíc byl i děj dost zvláštní, vzhledem k tomu, že to má být prequel na Alenku v říši divů.

Rozjezd byl extra slow, protože se první polovinu téměř nic neděje, jen se točí v kruhu ty samé události – Catherine peče koláče a král, který je hloupý a dětinský, Catherine pronásleduje na každém kroku, jen aby jí vyznal lásku (přestože ji nezná, jen o ní ví, že peče dobré koláče), což bylo nezdravě zoufalé.

Postavy jsem moc nemusela, hlavní mužský protagonista byl meh, král s jeho pronásledováním mě vytáčel a ostatní postavy působily jako výplň. Jediná sympatická mi byla sama hlavní hrdinka Catherine.

Druhá polovina byla o dost lepší, konečně se objevily nějaké větší zvraty a děj nabral spád. Konec byl dokonce natolik dobrý, že mě přinutil zlepšit hodnocení, spolu s faktem, že to má čtivý styl psaní. Není to sice něco, co bych četla znovu, ale nebylo to ani špatný (přestože mě Renegáti i Měsíční kroniky zaujaly víc).

denydean
10.09.2021 5 z 5

Mám ráda Alenku v říši divů a Měsíční kroniky ,tak jsem si řekla, že tuhle krásku zkusím a ..... Ach..... Můj...... Bože!!!!! Bylo to skvělý , úžasný, dokonalý. Nové postavy Havrana a Šprýmu jsem si oblíbila, plus jsem ráda i za známé postavy a prostředí. Kniha mně chytla a nepustila dokud jsem nepřečetla poslední stránku. Škoda, že to muselo skončit tak jak to známe.

klarka009
27.08.2021 2 z 5

(SPOILER) Kniha, která je prequelem Alenky v říši divů. Velmi jsem se na ni těšila, protože říši divů mám ráda už od malička a dost jsem si od ní slibovala. Renegáty od této autorky totiž naprosto miluju. Proto jsem nečekala, že třičtvrtě knihy bude víceméně nuda a zajímavá bude jen čtvrtka na konci :-/ dalo se z toho vytřískat mnohem více. Co se mi ale líbilo byla postava Šprýma a Havrana. Zvlášť se mi líbilo co se na konci vyvrbilo z Havana. A Šprým a jeho humor :D Smála jsem se každou chvíli jeho hláškám :-D Ale to bylo asi jediné pozitivní v první půlce knížky :-/ Nebýt to kniha ve štafetě, nevím jestli bych ji dočetla. To bych se ale zase připravila o ten konec, který mi totálně zlomil srdce a který mám v hlavě ještě teď.. Očekávala jsem, že konec asi nebude šťastný, když je to příběh o Srdcové královně, ale i tak jsem doufala, že to nakonec dobře dopadne. Ale i přes to, že mě to naštvalo jsem se u poslední věty usmála, protože se z Catherine stala přesně ta Srdcová královna jakou si pamatuji z pohádky :)
2,5 *

Lenynek
15.07.2021 2 z 5

Taková nuda a zrovna u námětu Alenky. Pro mě naprosto nepochopitelné mrhání příležitostí - dlouhý předlouhý rozjezd s cintáním citečků, jestli jó a nebo né. Kniha začne být zajímavá v momentě, kdy přijde o tu nejlepší postavu. *achjo

Gabusza
04.07.2021 5 z 5

Filmove zpracovani Alenky moc nemusim, ale kniha je opravdu skvela! Je ctiva, vtahla me do deje, postavy Cath a Spryma mi byli sympaticke od zacatku. Konec jsem tedy necekala, ale budiz, prece jsme cetli pribeh z rise divu ;)

Šajler
22.06.2021 3 z 5

Ze začátku mě to moc nebralo,ale vztah hlavnich postav člověka zaujme a tak jsme knihu dočetla. A ten závěr? mě bavil nejvíc z celé knihy.

Zruza
05.06.2021 2 z 5

Kniha mě nebavila. Situace se furt opakovali a prostě mě to nijak extra nezaujalo. Konec však byl velmi dobrý.

Verunka926
29.05.2021 4 z 5

Další skvělá kniha od Marissy Meyer. Čtení bylo takové pohodové a ačkoli se tam nic moc nedělo, moc mě bavilo. Konec jsem si bohužel vyspoilerovala, proto jsem nebyla tak překvapená. Jako pohodovější čtení tedy velmi doporučuji.