Bez lásky

Bez lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30701/bez-lasky-30701.jpg 4 30 8

Jsou lásky pronásledované i zbraňované. Jsou lásky šťastné, ale i nešťastné. V autorčině rodném kraji - pod horou Javořicí, na pomezí Čech a Moravy - se odehrává příběh venkovského děvčete vdávajícího se bez lásky. Řehořova šlechetná povaha a dobrota přispějí však nakonec k naplnění Cilčina života. Neboť - řečeno závěrečnými slovy románu - i bez lásky uzavíraná manželství mohou být šťastná, jsou-li založena na úctě a povinnosti.... celý text

Johana
22.04.2023 4 z 5

Takhle: příběh v poslední třetině sklouzne do červené knihovny, začíná však jako společenský román, kde se dvě ženské hrdinky marně zmítají v hrůzách domácí tyranie sedláka - zlého opilce. Spisovatelka přitom očividně kormidluje své vyprávění úmyslně jak ke společenské kritice, nejprve, tak následně i k levnému dobrému konci, jakož i k závěrečným moralizujícím větám.
Čtyři hvězdičky.
Na bouřlivou a krutou rodinu Jandovu nejspíš jen tak nezapomenu.

Naďa2411
12.04.2021 3 z 5

Román z vesnického prostředí napsaný v roce 1924, dějově spadá po světové válce. Při čtení jsem několikrát váhala zda-li mám pokračovat v četbě. Název knihy Bez lásky je skutečným obrazem, co se týče obsahu týče. Je zde popisován velmi tvrdý život na vesnici, těžká práce a dřina od rána do večera. Námětem románu je ale láska. V knize převládá násilí muže nad ženou, který se posilňuje denně alkoholem a jeho žena a dcera v letech na vdávání musí čelit útlaku, ponižování a fyzickým trestům. Je mi moc líto hlavní hrdinky, pozná nakonec opravdovou lásku? Čím vším si musí dívka v nejlepších letech projít, čemu musí odolávat, postačí pouze modlitby? Bude umět se otevřít a nabídnou své srdce? Ač je kniha velmi smutná, čte se rychle, škoda, že hlavní problém prožívají i dnešní ženy v moderním světě. V knize převládá poslušnost, pokora a obětování se.

NymphMaeve
09.12.2020 5 z 5

Krásný příběh, tentokrát s tolika zvraty, že jsem se vůbec nechtěla odtrhnout. Velmi krásně a něžně napsáno. Příběh zoufalství, lásky, pokory, účty a vděčnosti. Stojí tu zde útlak v manželství a problémy s alkoholem proti účtě a pokoře. A že i odpuštění a srdečnosti je třeba, aby byli lidé šťastní. A co není ihned milované, může časem být. Je to psáno nádherným květnatým jazykem, milým a hřejivým. Mám knihy Vlasty Javořické moc ráda a tahle je jedna z nejlepších.

koala
09.01.2018 5 z 5

Paní Javořická byla úžasným znalcem povah lidských, skvělým pozorovatelem sousedských či rodiných vztahů. Vykreslení otce tyrana a pijana bylo až neuvěřitelně reálné, ale i to, jak se někdo nedokáže za celý život takovým lidem vzepřít a jiný by se zase nechal raději zabít ... nebo co s lidmi dokáže udělat poblouznění láskou či zamilovaností ... no je to prostě pěkné počtení ze života. A opět krásná archaická čeština.

Len2očka
30.10.2017 4 z 5

Knížka se mi líbila.Vlastně není žádná od Vlasty Javořické,která není pěkná,jen je mám ve dvou skupinách,pětihvězdičkové a čtyřhvězdičkové(snad pár i slabších na malou výjimku).

katynais
10.06.2015 3 z 5

Ze zacatku jsem mela problem s reci, kterou to bylo psane. Moc se mi libilo popisovani krajiny, tradic..ale s nazorem ze uzavirani manzelstvi bez lasky muze byt stastne, kdyz je zalozene na ucte a povinosti, tak stim nesouhlasim

maryzka
01.06.2013 3 z 5

Sentimentální, oddychovka, která dobře dopadne.

kika 13
02.04.2013 4 z 5