Bez krvi

Bez krvi https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94595/bmid_bez-krvi-sAs-94595.jpg 4 19 5

Krehký a dramatický príbeh z bližšie neurčenej krajiny pozostáva z dvoch kapitol. Prvá sa odohráva krátko po vojne, keď ešte nenávistné vášne nevyprchali; štyria muži s puškami prichádzajú na statok zabiť majiteľa. Pri krvavej akcii príde o život aj jeho syn. Zachráni sa však dcérka, malé dievčatko skryté v pivničke pod kuchyňou, nad ktorým sa zmiluje najmladší člen z trestnej výpravy a bezmocné dieťa ušetrí. Druhá kapitola, 52 rokov po tejto udalosti, opisuje stretnutie tých, čo prežili, bývalého banditu a niekdajšieho dievčatka, v atmosfére konečného zúčtovania.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovart (SK)

Senza sangue , 2002

PiKey
17.04.2023 5 z 5

S pribúdajúcimi knižkami Baricca v zbierke sa človek chtiac nechtiac postupne obáva sklamania, boli už také náznaky v jeho bibliografii, ale Bez krvi je další textový klenot, ktorý vtiahol, osviežil a umlčal, aj pochybnosti.

Palivo
29.06.2018 3 z 5

Bomdžorno,

další Baricco prošel mým záchodem a byla to zastávka velmi rychlá. Bez krve je o Italech, kteří napadnou rodinu dalšího Itala, protože jim zapomněl dát na torteliny parmezán, a tak ho rozstřílí na špagety. Malá holčička je tak svědkem opaku tutti frutti, tedy vraždy své rodiny - tutti kulometo řešeto. Jelikož se jí podaří utéct, nastupuje část druhá, kdy již velmi stará špagetka konfrontuje jednoho přeživšího pekaře, který jí před lety upekl pizzu Quatro Vraždato. Následuje dialog, při kterém se špagetka s pekařem vyjádří ke svým životům - no a více spoilerovat nebudu.

Knížka to byla balsamico na duši, každá věta je osekaná na kost a Baricco zase do morku kosti vyždímal styl, který já preferuji v posteli - co je doma, to se počítá a proč to natahovat.

7,5/10, protože to rychle prošumí, tedy prošumto.

hats
23.03.2016 5 z 5

Moje prvé stretnutie s týmto autorom ma celkom očarilo. Odporúčam.

Renava
20.03.2014 5 z 5

Poznávacou črtou väčšiny Bariccových románov je minimalizmus z hľadiska priestoru, ponúkajúci maximalizmus literárneho zážitku, s dlhým polčasom rozpadu rezonancie v podvedomí. Kto pozná autora, vie, čo od neho čakať, že tak trochu éterické podanie maskuje drsný, nepredvídateľný príbeh s majstrovským rozuzlením a ponechaním kúsočku priestoru pre čitateľovu fantáziu. Toto všetko do poslednej bodky platí i o románe Bez krvi. Tragédia otca a jeho dvoch malých detí (nie je spoiler!) a jej dosah pre zúčastnených sú alfou a omegou rozprávania, ktoré mrazí a vyúsťuje do udivujúceho, opäť bariccovského konca. Nenechajte si ujsť!

zuzulique
14.12.2011 5 z 5

Na malej ploche autor rozohráva dramatický príbeh, ktorý vyústi do poetického a prekvapivého záveru. Zatiaľ moja najobľúbenejšia kniha od Baricca :-)

italská literatura

Alessandro Baricco