Bez dechu

Bez dechu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472282/bmid_bez-dechu-XWh-472282.png 3 101 34

Claudine Henryová měla na poslední léto před nástupem na vysokou velké plány – trávit čas se svou nejlepší kamarádkou, podniknout životní road trip a možná si vyrazit s Wyattem Jonesem. Místo toho ale musí napravovat spoušť, kterou doma napáchal její táta, když se rozhodl, že od nich odchází. Ze dne na den se tak Claudine se svou zničenou matkou musí odstěhovat na místo, kde není ani signál, ani šance na letní románek. Dokud ovšem nepotká Jeremiaha. Je svobodomyslný, záhadný a pohledný… Jejich vzájemná přitažlivost je okamžitá a silná. Oba však ví, že ať už je mezi nimi cokoli, se závěrem léta to skončí...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Breathless , 2020

nela3812
10.11.2021 4 z 5

Jednalo se o mou první knihu od autorky a hned na začátku příběhu mě mile překvapilo, že autorka celý příběh postavila na skutečných událostech ze svého vlastního života. Osobní prožití podobné situace dodalo příběhu jiskru. Pro mě jako čtenáře bylo příjemným zjištěním, že i takový příběh se může opravdu stát a není to jen výplodem fantazie.

Prostředí knihy je velmi zajímavé a na letní čtení jako dělané. Nicméně jsem za celou dobu knihy nezvládla pochopit, jak je ostrov vlastně velký. Z počátku to vypadalo na pár domků a hospodu. Následně se to značně rozrostlo o mnoho pláží, bažiny, letiště, obchod…

Obě hlavní postavy, měli skvěle zpracovaný psychologický profil. Autorka se dotkla několika vážných témat –rozvod, první sex, alkohol, smrt – a pocity náctiletých nastínila opravdu velmi dobře. Ač jsem úplně nesouznila s některými myšlenkami ohledně ztráty panenství, myslím, že to obecně bylo pojato velmi čtivým a zároveň reálným způsobem.

Z čeho jsem byla ale opět velmi nadšená, byl suchý, neotřelý humor hlavních postav a jejich „volnější“ konverzace. To mi opravdu hodně sedlo a já si díky tomu obě hlavní postavy zamilovala. Přemýšlivou Claudine i Miaha s jeho životním nadhledem si určitě zamilujete i vy.

Celkově knihu hodnotím 4/5.

happy19
06.11.2021 5 z 5

„Můžete ztratit jen to, k čemu jste připoutáni."

„Loď nemá být jištěna jednou kotvou a život jednou nadějí.“
...niterné..opravdové..život sám...

book_loverka_
16.10.2021 2 z 5

Od Jennifer Niven jsem už četla Všechny malé zázraky ve štafetě a upřímně se mi to moc nelíbilo. Ale říkala jsem si, že dám autorce ještě jednu šanci a zkusím její další dílo. Bohužel mi Bez dechu taktéž nesedlo, nijak se mě to nedotklo a nemám v plánu se k tomu v budoucnu vracet. Líbilo se mi na tom ale prostředí ostrova. Želvy, pláž, koupání v moři atd. Pro někoho by to mohlo být skvělé YA contemporary s vážnějšími tématy hodící se na léto. Můj šálek kávy to však nebyl

ivetdos
13.10.2021 2 z 5

Tohle rozhodně nebylo pro mě. Troufám si tvrdit, že kniha je adresovaná spíše mladým do 16 let, přestože tam najdeme sex, ale v takové té nevinné, něžné formě. Je to hodně pro teenagery, kteří se teprve hledají, řeší věci, které už dospělé moc neberou, jejich názory, starosti, problémy… Pro mě to bylo prostě nudné, nezajímavé, nijaké. V poděkování autorka zmiňuje, že jde vlastně o její příběh, ale ani tak mi to nepřirostlo k srdci. Iritovala mě sebestřednost a sebelítost hlavní hrdinky a zdlouhavý děj. Napsané je to lehce a čtivě, ale styl paní autorky mi prostě nesedí. Těžko jsem se dostávala do děje a pocitů hlavních hrdinů. Nevím, jestli by to moje čtrnáctileté já ocenilo, ale pro mě to byl prostě špatný výběr, za který kniha nemůže, takže doporučit to můžu jen velmi mladým lidem, kterým se rozvádí rodiče a chtějí nějaké porozumění v době dospívání.

Luccinda
12.10.2021 4 z 5

Nebudu lhát, Bez dechu od Jennifer Niven natolik vybočuje z řady klasických young adult contemporary, že určitě nesedne každému. Nejde ani tak o samotný příběh, jako spíše o to, jak autorka na jednotlivé události nahlíží a jak zpracovává témata, která se v této knize objevují. Jennifer Niven se přiznala, že Bez dechu je její nejosobnější kniha, a že je příběh do určité míry inspirován jejími vlastními prožitky. A musím potvrdit, že tou emocí, kterou jsem z knížky cítila nejvíce, byla právě upřímnost.

Hlavním tématem knihy je rozpad manželství rodičů a pocity s ním spojené. Claudine se najednou cítí zrazená, opuštěná a bezmocná, jako by jí zmizela pevná půda pod nohama. Útěchu nachází v náruči Jeremiaha, nicméně jejich vztah je založený především na vzájemné přitažlivosti a jedná se pouze o krátký letní románek. Na rozdíl od jiných young adult knih se tu kolem sexu nechodí jako kolem horké kaše, ale jsou tu popsané jak samotné sexuální scény, tak myšlenky hlavní hrdinky, pro kterou je tělesný kontakt něco jako forma terapie.

Moc se mi líbilo, jak autorka zpracovala psychologii postav, především tedy Claudine. A naprosto nadšená jsem byla z toho, jak tu byl popsaný první sex a to, jak se Claudine následně cítila. Myslím, že něčím podobným si prochází spousta holek, a do určité míry jsem se i já s pocity hlavní hrdinky dokázala ztotožnit. Tohle je navíc téma, které se v knihách příliš často nerozebírá takto dopodrobna, takže autorka má můj velký obdiv, že se toho nebála.

Příběhově už knížka tak silná nebyla, děj se nikam výrazně neposouval a točil se pořád kolem pocitů a myšlenek hlavní hrdinky. Proto strhávám jednu hvězdičku. Jinak ale patřím k těm, kterým se knížka líbila. Bylo to moje první setkání s autorkou, mám od ní doma ještě knížku Všechny malé zázraky, na kterou se teď docela těším.

Veeria
06.10.2021 5 z 5

Být sama sebou / sám sebou a psát svůj vlastní životní příběh. Přijmout se takoví, jací jsme. To je ve zkratce poselství této knihy, byť je v ní ukryto mnohem, mnohem víc.

Dojala mě, ale zároveň vykouzlila úsměv na tváři.

Kniha s přidanou hodnotou. Obohacující.

Sabča92
05.10.2021 3 z 5

Bez dechu je young adult contemporary plné hrdinčiných myšlenek. Claudine to nemá vůbec jednoduché, naprosto chápu, že se hroutila. Její myšlenkové pochody jsou také jeden velký zmatek, který si začne vynahrazovat tělesnou touhou. Není to láska v pravém slova smyslu, nebo možná ne jen z počátku. Bez dechu je plné sexuálních narážek. Hrdinka je zoufalá, její svět se zhroutí jako domeček z karet, a dívka najednou neví co by. Je zraněná a snaží se se vším porvat co to jen jde. Jedná se o velmi silný příběh, ale osobně musím říct, že jsem čekala asi víc. Začátek příběhu je velmi silný a slibný, ale potom děj tak nějak stagnuje a neposouvá se dál. Závěr mi také přišel víceméně ukončený bez nějakého většího významu. Autorka by mohla dále pokračovat, ale i nemusela.

Chris24
01.10.2021 3 z 5

Nejdříve jsem tuto knihu nechtěla číst, vůbec mě nelákala. Poté jsem však zjistila, že tento příběh se skutečně stal, a to konkrétně autorce této knihy - Jennifer Nivenové. Toto zjištění mě velice zaujalo a hned jsem se vrhla do čtení. Celý příběh na mě působil velmi realisticky a upřímně. Líbilo se mi, jak autorka popsala své emoce a myšlenky. Mám pocit, jako bych byla na jejím místě, což se mi stává skoro u každé knihy, ale tady to bylo trochu jinak. Možná to bylo tím, že je to podle skutečnosti a je to z pohledu někoho, kdo si to zažil na vlastní kůži, a tím také příběh nabral úplně jiný směr. I přes to, že jsem věděla, že to neskončí nejlépe, mě konec rozesmutnil a naladil do lehce depresivní nálady. Na závěr bych se chtěla zmínit o autorčině poděkování, kde v podstatě shrne svůj život (tím pádem také knihu) a to, jak se k psaní jejího životního příběhu dostala a odhodlala se ho se všemi sdílet.

knihomolkaMist
24.09.2021 4 z 5

Tohle nebylo vůbec špatné. Ale ten konec?! Takové konce by měly být trestné!
Hlavní postavy jsem si oblíbila. Děj hezky plynul.
Nevím proč (asi ten ostrov??), ale připomínalo mi to Ostrov lhářů :D
Užitý příběh ale něco tomu chybělo.

anet.myblog
31.08.2021 5 z 5

Od autorky jsem četla Všechny malé zázraky (miluju) a Tíhu vesmíru (nenadchla mě). A Bez dechu se mi zase hrozně moc líbila. Přijde mi ale, jakoby tyhle knížky nebyly od jedné autorky, protože každá je úplně jiná.
Bez dechu je knížka s vážnými tématy, letní atmosférou a důležitými myšlenkami.
Knížka upřímně a na rovinu pojednává o sexu, rozvodu rodičů, kamarádství ad.
Dlouho jsem tak upřímnou knížku nečetla a přidalo na tom i poděkování na samém konci knížky, které určitě nevynechejte!
Nedokážu posoudit, která autorčina knížka je lepší (Zázraky nebo Bez dechu). Každá je jiná, specifická nějak jinak. Tuhle ale vážně doporučuju, protože stojí za to!

Katte192
28.08.2021 4 z 5

Takhle knížka mi prostě tak nějak sedla. Snad proto, že mí rodiče se rozvedli. Snad proto, že jsem našla svého "Miaha" a jednoho dne si ji vezmu. Prostě mi sedla a je mi strašně líto, že se ke mně nedostala dřív, když mi bylo -nact a měla jsem všechny tyhle otázky a zmatky. Troufám si říct, že i teď mi tak nějak pomohla se nadechnout. Reálně -začátek knihy (cca do 100 stran) mi přišel jako šíleně nudná, podprůměrná love story jedné puberťačky, ale nakonec si mě příběh získal. Všechny ty želvy, zuby a kosti si zkrátka 4* zaslouží.

katee21
24.08.2021 3 z 5

Nevím jak to vlastně shrnout nebo popsat. Když se teď podívám na komentáře, naprosto souhlasím. Nevím co si o tom myslet... Je to rozhodně o hodně lepší než Tíha vesmíru, ale Všem malým zázrakům to nesahá ani po kotníky.
Prosím, všichni si přečtěte poděkování, protože to změnilo celý můj pohled na tento příběh.
Celou dobu, když jsem Bez dechu četla, říkala jsem si: "Ach jo, to víc jak na tři hvězdičky nebude. Prostě letní oddechovka." A za tím si stojím. Letní romantika psaná pro náctileté a vlastně ne, jelikož autorka použila tolik citátů, které si budu pamatovat už napořád. Ano jsem holka s duší romantika, proto malou část mě konec mrzí, ale prostě jsem od autorky po předchozích knihách čekala víc a proto jsem zklamaná...

2688
16.08.2021 4 z 5

Z knížky Mám smíšené pocity nevím jak jí mám zaskatulkovat přijde mi jako knížka pro náctileté ale přes to je psaná tak dospěle....
Myšlenkové pochody jsou pravé pubertální holčiny co se neumí smířit z trápením a bolesti co cítí a neví kudy kam...
S jejími trablemi  jí pomahá Miah a naopak ona mu ukazuje že i život umí být hezky, veselý,laskavý, naplňující,  dobrodružný a láska může přijít i ve chvíli kdy jí nehledáte a bojíte se si jí připustit

Verulesa
14.08.2021 3 z 5

Musím říct, že jsem dost rozpačitá. Příběh silný je, ale mně se asi dostatečně nedotkl. Na Všechny malé zázraky to nemá.