Bez dcerky neodejdu

Bez dcerky neodejdu https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65789/bmid_bez-dcerky-neodejdu-8mC-65789.jpg 5 1454 252

Když si bystrá a energická Američanka Betty ze státu Michigan brala v nejkrásnějších letech života svého ošetřujícího lékaře, nelákala ji vidina blahobytu na výsluní místní společenské smetánky. A vůbec už se nedala svést íránským původem svého partnera. Milovala ho upřímně, a ani tři roky romantického vztahu k tomuto amerikanizovanému Peršanovi jí sebeméně nenaznačily, jak trpkou příchuť pro ni bude mít Orient, až ho zakusí doslova na vlastní kůži. Na sklonku čtrnáctidenní dovolené v Teheránu u manželovy rodiny shledala, že nejen ji, ale i její pětiletou dcerku s poetickým perským jménem Mahtob (Měsíční svit) čeká netušené a absurdní poddanství v naprosto cizím ovzduší, ve zcela vzdálené kultuře. Celé dlouhé měsíce jí trvá, než v přísném světě islámu najde nové přátele, kteří jako by vystoupili z perských hrdinských legend a kteří jí posléze pomohou zorganizovat dramatický únik. Povinně zahalena čádorem, v krutých podmínkách války s Irákem, stíhána nepochopením a sama často těžko chápající, nachází Betty na své cestě z íránského zajetí oporu ve své dcerce, bez níž by pro ni nebyl svět svobodný a úplný.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Not Without My Daughter , 1988

Aveli
28.03.2019 5 z 5

Úžasně čtivé, skvěle napsané, nemohla jsem se odtrhnout. Chtěla jsem vědět, jak to s Betty a Mahtob dopadne, byť mi místy běhal mráz po zádech. Skoro celou dobu čtení knihy jsem si říkala, sakra, proč tam jela, proč to udělala, když měla tušení, co se stane. Nechápala jsem a trochu jsem za to Betty neměla ráda. Ale pak jsem si skoro na konci knihy konečně přečetla její vysvětlení, proč odjela. Došlo mi to a pochopila jsem ji. Obdivuji její sílu, dostat se s dcerkou pryč, nikdy bych tohle nechtěla zažít.

Kovbojka33
03.03.2019 3 z 5

Kniha lepší než film

Janadvorackova
24.02.2019 5 z 5

Smíšený vztah máme doma (ne s muslimem, i když jeden u nás též kdysi opruzoval - ne moc dlouho), takže kulturní odlišnost mám z první ruky. Je to na pěst. Chce to asi nějakou kombinaci naivity s blbostí, jinak si fakt nedokážu představit, že do toho někdo půjde dobrovolně.

Tuhle Betty, zamilovanou, pitomou, nejde hodnotit ani kladně, ani záporně. Sama píše, že viděla nějaké signály změny ještě před odjezdem. Nevěřila, že by se její vzdělaný, roky v USA žijící manžel mohl změnit. Asi bych tomu též nevěřila, navíc její příběh se stal dávno před tím, než západní svět začal muslimy vnímat "trochu jinak." Měla asi k nevíře v takovou změnu mnohem méně důvodů, než bychom měli my dnes.

Popsané charaktery členů jeho rodiny mě naprosto odpuzovaly. Nevím, jestli to byl záměr, nebo jestli ti lidé opravdu takoví byli, protože autorka několikrát zmiňovala, že jeho rodina byla vzdělaná. Ale i tady je spousta vzdělaných blbců a inteligence není ukazatelem pro toleranci ani tady, proč tomu nevěřit.

Naprosto mě šokovala popisovaná špína v domácnosti, brouci v rýži, švábi na záchodě, upatlaná kuchyň, zablemcané všechno. Neznali ručníky, uterky, koupali se ve veřejných lázních jednou za čas (tam to taky muselo vypadal luxusně).
Já bych tam chcípla jako pes, a protože tohle se autorce nestalo, je pro mě - ani ne hrdinka, spíš dítě štěstěny.

Kulturní rozdíly jsou zkrátka tak velké, že je nejde pochopit. Jejích přesvědčení stojí na úplně jiných základech, než naše. Životní filozofie také docela jiná. Jen jaksi nechápu, proč, přes tu nenávist, se jich do Evropy hrnou takové spousty?

Aleh
23.02.2019 4 z 5

Šílené, netušené a absurdní drama čeká mladou ženu a její dceru. Proč? Protože se jednoduše "jen" prostě zamilovala do muslima. Jak je ten svět malý? Nebo spíše platí, jak je ten svět šílený! Jak se dostat ze země, kde žena nemá žádná práva? Krásnou, inteligentní a sebevědomou Betty čeká nesmírně těžká cesta ke svobodě, která k jejímu životu tak samozřejmě patřila. Betty a její dcera Mahtob patří k sobě, vydávají se spolu na cestu a musí se spolehnout na své nové přátele. Betty to musí risknout, protože jiná cesta ke svobodě nevede... Napínává a čtivá kniha, která vás pohltí a nepustí až do samotného konce.

Drgajda
07.01.2019 3 z 5

Tezko se mi hodnoti a to sice z nasledujiciho duvodu: kniha sama o sobe je velice dobre napsana a kupodivu ctiva a svizne odsypajici, ackoliv se nekolikrat opakuji v deji stejne situace. Hodnoceni musim ovsem snizit z toho duvodu, ze autorce uplne neverim naprostou autenticitu. Mam kolegyni 50ti letou lekarku pochazejici z Iranu, v Evrope zijici nyni zhruba 10 let. Castokrat mi vypravela o zivote v jeji zemi o zvycich a lidech. Spousta veci v pribehu (hlavne co se tradic a chovani obycejnych Irancu tyce) mi prisla hoooodne v rozporu s tim, co jsem od ni slysela. Mam pocit, ze kniha je zpoloviny americkou propagandou, jak zase ukazat na ten spatnej Iran s jeho hroznou spolecnosti a jeste horsim fanatickym nabozenstvim...

Verunka926
03.01.2019 5 z 5

Knížku mi doporučila mamka a i když jsem věděla, že se jí líbila...mně se do ní moc nechtělo. Když jsem se konečně odhodlala, přečetla jsem ji během pár dní (možná hodin). Kniha byla čtivá a mně se moc líbila;-).

Hani77
02.01.2019 5 z 5

Nemůžu dát méně než 5*. Pro mě silný příběh, velice poučný a dala bych jej jako povinnou četbu. Sama jsem knihu doporučila své dospívající dceři a byla jsem moc ráda, že si ji opravdu přečetla. Knihu jsem četla dvakrát, podruhé jsem se lépe "prokousala" částí, kde autorka popisuje cestu přes hory-tato pasáž mi při 1. čtení připadala nudná, ale když už jsem podruhé věděla, o co jde, "proběhla" hrdinka horami jako nic. Velice dojemný konec. Nikdy jsem se však neodhodlala přečíst pokračování knihy-Z lásky k dítěti.

gallovl
24.12.2018 5 z 5

Silná káva, film je proti tomu odvar. Přestože se hlavní hrdince čas dost vlekl, mně stránky běžely jedna za druhou, opravdu jsem místy tajila dech a doufala ve šťastný konec, i když jsem věděla, jak to dopadne.

Ála41
15.12.2018 5 z 5

Co se týká této tematiky, za mě je to prostě nejlepší knížka... Líbí se mi i film. Betty je pro mě hrdinka. Kniha by mohla být varováním... Vůbec ale vůbec nelze pochopit změnu milujícího manžela a otce v takovou bestii.... Jak je to možné??? Brrrr.

lipi
02.12.2018 3 z 5

Moc pěkný přečteno jedním dechem.

Messilina
29.11.2018 5 z 5

Toto je velmi silný příběh, který by měl být v první řadě varováním. Ne před muslimskou kulturou, jak to bohužel někteří lidé vnímají. Ale před růžovými brýlemi, které jsou některé ženy schopné si z lásky nasadit.

vendysantos
23.11.2018 5 z 5

Tato kniha mě velmi zasáhla nejen dějem, ale hlavně skutečným příběhem ženy, která se zamilovala a provdala za muslima. Jasně že byl ze začátku hodný a pozorný, ale pak už sama pociťovala změny a to, že ho stále něco táhlo ke své kultuře a k náboženství. Moc obdivuji paní Betty a její dcerku, že byly tak statečné a vydržely až do konce. Vzdát se svého dítěte, to je snad nejhorší představa pro každou normální matku. Jen stěží si dokážu představit, jaké hrůzy musely obě zažívat. Knihu bych doporučovala všem, hlavně ženám, které by měl skutečný příběh varovat a otevřít jim oči. Ne vždy je to lehké, samozřejmě, ale plno věcí se dá očekávat a je dobré být stále ve střehu.

JancaMia
20.11.2018 5 z 5

Kam až Vás dožene láska k muži, co všechno dokáže žena oddaná svému muži a postupné sundávání růžových brýlí a uvědomování si sama sebe a v neposlední řadě také příběh ženy matky s velkým M, která je pro svoje a dcery dobro pořádně riskovat ..

Gweny
14.11.2018 5 z 5

Uuuf. Tak srdceryvný příběh, který je umocněn tím, že je pravdivý, jsem snad ještě nečetla. Život Betty je názorným a odstrašujícím příkladem pro mnohé další ženy, kterým by snad hrozilo něco podobného. Je ale těžké soudit její rozhodnutí, vydat se do Íránu. Veškeré její pohnutky a jednání jsou pro mne jako pro ženu pochopitelné.
Čím víc bylo vyprávění dramatičtější, tím spíš se mi nedařilo knihu odkládat a četla jsem až do pozdních nočních hodin, jen abych se dozvěděla víc. Konec jsem radostí obrečela. Betty i Mahtob se konečně dostaly domů, do Ameriky a mohly šťastně žít, ač si myslím, že strachu z toho, co prožily, se asi nikdy nezbaví.

Damato
12.11.2018 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film, pak teprve následovala kniha. Dost jsme o tomto díle doma diskutovali- nejen s partnerem, ale i s dětmi. Emoce s námi asi v době čtení mávaly se všemi. je prapodivné, že s každým jinak. Já a partnerova dcera jsem hájily myšlenku - vše pro ochranu a štěstí dětí, mužská část rodiny- partner a moji synové razili teorii o jakémsi IQ té manželky a maminky, která se ( ale z lásky k manželovi ) na tuhle cestu sama a dobrovolně vydala.
Je to těžké a nelze Betty jednoznačně odsoudit . Pokud bychom museli tento problém řešit, kdoví, jak bychom se k tomu postavili. A rozhodně ji nelze odsoudit slovy, že byla hloupá. Chtěla rodinu, chtěla doma klidnou a mírumilovnou domácí atmosféru, kde by se žilo dobře všem - byla naivní, byla zamilovaná... a naštěstí to všechno dopadlo dobře. Ne vždy čeká tyhle dívky a matky takový dobrý konec.

Kesssssi
31.10.2018 5 z 5

Velmi poutavý, napínavý a emotivní příběh plný odhodlání, bolesti, zklamání a lásky ke své dceři. Myslím, že k samotné knize není ani třeba co dodávat, utrpení, kterým si hrdinka se svou malou dcerou prošla mluví za vše. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Autorka je pro mě obrovskou hrdinkou.

surikata246
28.10.2018 5 z 5

Co dodat? Kniha čtivá a poučná,zřejmě míchání kultur a náboženství je obtížné.Jiný kraj,jiný mrav.

janaky
27.09.2018 2 z 5

Do tejto knihy som sa púšťala s nechuťou. Hoci som nemala chyť, hrozne ma rozčuľovala, že som sa jej ešte ani nedotkla. Prečítala som. Plakala som.

albhana
26.09.2018 5 z 5

Knihu jsem vlastně číst nechtěla, toto téma nevyhledávám, film jsem neviděla. Knihu jsem si půjčila na doporučení a naprosto mě uchvátila. Bylo pro mě trochu těžké se prokousat jinou kulturou/zvyky/dobou o které jsem nic nevěděla, ale byla jsem naprosto vtažena do děje a výsledkem bylo, že bych se měla více "doučit" co se kdy kde řešilo, stalo. Ze začátku jsem nechápala jednání hlavní hrdinky, proč se vůbec se do té situace dostala. Kniha by měla být povinnou četbou. Přestože je knížka starší, téma je stále více aktuálnější.

Faila
26.09.2018 4 z 5

Příběh byl velmi napínavý až do samého konce. Autorka má vynikající popisný talent, díky kterému může mít čtenář často pocit, že sedí uprostřed Íránu a prožívá celou tu hrůzu také. To, že Betty Mahmoody popisuje skutečné události, činí z celé knihy ještě děsivější dílo. Počtení to není opravdu příjemné, ať už kvůli tragickému ději, nebo kvůli detailnímu popisu života ve velmi necivilizované zemi. I v tomto díle se však najdou krásné a světlé momenty, díky kterým se dá čtení hravě zvládnout.