Bez dcerky neodejdu

Bez dcerky neodejdu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11816/bmid_bez-dcerky-neodejdu-vxk-11816.jpg 5 1454 251

Dramatický román vypovídá otevřeně o úskalích smíšeného manželství Američanky a perského lékaře. Hrdinka autentického příběhu vypráví o svém manželství s kultivovaným amerikanizovaným lékařem, které tři roky trvalo jako spokojený a rovnocenný svazek. Během krátké společné dovolené u manželovy rodiny se však situace pronikavě mění a vzdělaná, samostatná Američanka se se svou malou dcerkou ocitne v absolutní odloučenosti v nepřátelském prostředí, bez naděje na návrat domů. Za složitých podmínek války s Irákem, bez přátel, bojuje žena o právo zůstat se svou dcerou a společně s ní opustit Írán. Teprve po dlouhých měsících se jí podaří nalézt několik přátel a s jejich pomocí zorganizovat nebezpečný útěk přes turecké hranice.... celý text

Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Alpress

Not Without My Daughter , 1988

S.H.
27.01.2021 5 z 5

Tuto knihu si pamatuji již od dětství,kdy ji mamka měla v knihovně. Ovlivněna příběhem mi vždycky říkala ať si hlavně nezačínám s cizincem. Mám vždycky ve zvyku se s hlavními hrdinkami ztotožnit, ani tady to nebylo výjimkou. Občas jsem se až rozčilovala nad naivitou Betty, ale stejně to bylo všechno nakonec tak jak mělo. Obdivovala jsem její odvahu a sílu. Moc hezká sonda do nejednoduchého života hlavní hrdinky,ale také do života v Íránu na sklonku 80. let.

Pavlina50
18.01.2021 5 z 5

Vcelku známý příběh, k čemuž určitě dopomohlo z velké míry i jeho filmové zpracování. Asi si spousta z nás si při jejím čtení říká „…proboha, jak mohla být tak hloupá, tak naletět atd.“, ale myslím, že to není zas tak těžké pochopit. Málokdo si asi umí představit tak neskutečný obrat v chování a jednání člověka, kterého milujeme, který byl tak dlouhou dobu vlastně „úplně normální“ a dosud nejevil absolutně žádné známky chování ovlivněné svými rodovými kořeny.
Knihu jsem četla dříve, než jsem viděla film a jsem za to ráda. Kniha je totiž podstatně ještě o dost drsnější než film, životní podmínky v íránské metropoli jsou zde vylíčeny ještě daleko otřesněji a surověji, taktéž i chování a jednání lidí kolem Betty. Knížka proto na mě působila ještě daleko víc autenticky, cítila jsem z ní ještě daleko víc beznaděje a deprese než z její filmové verze. I když ani film rozhodně nepovažuju za špatný, na knihu prostě nemá. V porovnání s ní mi totiž připadá jen jako takový slabší odvar toho strašného úseku života hlavní hrdinky, kterým si prošla. Díky knize si myslím, že skutečný příběh byl bohužel ještě o několik tříd horší, než je ztvárněn ve filmu.
Kniha se mi velmi dobře četla, má velký spád, ale rozhodně se nečetla lehce. Pochopitelně s ohledem na její téma. Kéž by byla dostatečným mementem pro jakoukoliv dívku či ženu, která absolutně propadne jen citům bez jakékoliv míry rozumného a zdravého úsudku.

Lorri
15.01.2021 3 z 5

Kniha jako taková nebyla špatná, ale problém je v tom, že jsem se moc dobře dokázala zžít s hlavní hrdinkou (možná proto, že jsem také chodila s arabským pošukem) a jaksi mě neustále štvalo, jak si od toho Allaha Akbara nechá poroučet jakoby se nechumelilo. Jo, kdyby byla švédka, to by bylo něco jiného, ale ona byla prostá americká puťka, tak musela poslouchat a držet krok. Na druhou stranu je fajn, že je zde popsáno, jak to v těchto zemí chodí a né, opravdu mě nikdo nepřesvědčí když tvrdí "ale ten můj Abdul je jinej" ..... gosh

Kontryhelka
10.01.2021 5 z 5

Moje první a zároveň poslední kniha tohoto druhu. Nikdy jsem nevěděla nic o praktikách manželství v islámu a tady se mi dostalo tvrdé lekce. Pěkně a pravdivě popsaná kniha američanky, co si vzala muslima . A dál to známe. Kniha se čte velice pěkně, čtenář s hlavní postavou prožívá všechno. Děj se tak pěkně popsaný a máme pocit, že jsme na místě hlavní hrdinky. Nechtěla bych to zažít. Jsem ráda, že se holky dostaly do bezpečí rodné Ameriky. Budiž tato kniha výstrahou pro ostatní dívky a ženy,které touží po podobném typu muže. Ale lidé jsou nepoučitelní a vše je pořád dokola. No nic. Knihu doporučuji. Je hodně autentická, smutná, nejhorší je pak ta bezmoc, kdy člověk má pocit myši zavřené v sudu, nikde žádné východisko.

PavlineCZka
07.01.2021 5 z 5

Celou knihu jsem si rikala PROC, proboha, PROC?! Nedokazala jsem pochopit, proc tu nebohou holcicku Betty tahla do Iranu... navic kdyz bylo tolik varovnych signalu a kontrolek, ktere se mely rozblikat a zafungovat... Nakonec ke konci knihy jsem nasla zduvodneni, ktere me jedine samotnou napadlo... ale i tak... Sileny pribeh, zaplatpan se stastnym koncem. I tak musela mit Betty strasne moc stesti a najit mnoho vnitrni sily a odhodlani (a taky kapnout na ty spravne lidi)... porad jsem si rikala, co by delala, kdyby otehotnela?!... bohuzel toto tam potom uz nerozvadela, ale zajimalo by me to, jak se ji postestilo zustat netehotna.
Pribeh uz sice vic jak 30 let stary, ale nedivila bych se, kdyby se neco podobneho delo dosud, v dobe modernich technologii, tik toku atd... cetlo se to dobre a prestoze konec clovek zna, tak je napjaty do posledni chvile.

peeetta
21.10.2020 4 z 5

Kniha se četla dobře, zvlášť když jsem se blížila ke konci, nemohla jsem se odpoutat. Shodou okolností krátce po dočtení knihy, jsem v televizi shlédla její filmové zpracování. Už je to spoustu let, co jsem ho viděla poprvé. Za tu dobu jsem si vsugerovala, že součástí příběhu jsou jisté události, ale po přečtení knihy jsem si uvědomila, že jsem si spojila dva filmy dohromady.

DámaMáma
03.10.2020 4 z 5

Knihu jsem četla v pubertě a vryla se mi takovým způsobem do paměti, že jsem se k ní nejednou v myšlenkách vrátila. Určitě bych ji doporučila číst všem ženám a dívkám, které láká cizina a jiné kultury. V žádném případě není špatné milovat cizince z jiné kultury, ale člověk by měl opravdu dobře vědět do čeho jde...
Každá kultura má své klady a samozřejmě i zápory. Kniha je svižně napsána, je čtivá a má i kulturně-společensko-emoční přesah.

georginaa
30.09.2020 2 z 5

Nechoď s cizincem, pokud neznáš jeho víru a zvyky. Každý národ má své vyznání a někdy je těžké se přizpůsobit. Pro ženu obzvlášť v cizí zemi, která nezná náboženství a praktiky je velmi těžké a tvrdé. Příběh je opravdu děsivý a divím se, že plno dívek dokáže se přizpůsobit tak tvrdému režimu.

čtenářka301
29.09.2020 5 z 5

Kniha, která mě potkala v mládí a navždy vryla stopu. Jedině doporučuji, text vznikl ještě před veškerou politickou korektnost atd., takže jej lze brát opravdu jako autentický, an nic si nehraje, prostě vypráví příběh.

Vesper001
04.08.2020 5 z 5

Dobře si vzpomínám, jak mi někdy kolem patnáctého roku maminka zatrhla tureckého nápadníka, a místo vysvětlení mi dala přečíst knihu Bez dcerky neodejdu. Trvale mě tím odradila nejen od příliš kontaktních multi-kulti kamarádů, ale i od snění o snědých cizincích s mandlovýma očima.

Anitram22
21.06.2020 5 z 5

Knihu rozhodně doporučuji. Pro mne je to dosti varující kniha o tom, jak odlišné jsou jednotlivé kultury a jak snadno se žena ocitne na nejnižším stupínku společnosti.

m_martina
31.05.2020 5 z 5

Výborná kniha, která se čte jedním dechem. Je zajímavá a napínavá, dokonce svým způsobem i dobrodružná. Doporučuji.

HDosoudilová
29.05.2020 4 z 5

Uf, tak toto byla síla! Normálně mám knihu přečtenou za pár dní. Tuto jsem si však musela dávkovat postupně. Jednak se mi nečetla dobře a taky mi chvilkama bylo skoro zle z některých scén a popisů místního prostředí a kultury. Když si člověk uvědomí, že tento svět není jen v knize ale opravdu existuje ... o to vic jsem vděčná, v jakých podmínkách žiji.
Na druhou stranu jsem si trochu klepala na čelo, že s ním Betty do Íránu odletěla. Vždyť přece tušila, co ji tam čeká... ano, chápu, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Avšak divím se, že proti tomu celkově nikdo nic moc nedělá ????
Poslední část věnovaná útěku byla dost napínavá, to jsem naopak nechtěla přestat číst a dočkat se už konečně toho šťastného konce.

Katka2382
26.05.2020 5 z 5

Je to bezesporu silný,strhující a napínavý příběh.Těžko říct zda Betty mohla byť jen tušit co ji čeká v rodné zemi jejího manžela.Každopádně obdivuji její vnitřní sílu a velkou odvahu.

Monika1717
24.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četla několikrát, ráda se k ní vracím už proto, že se Betty podařilo utéct od manžela a jeho rodiny. Smíšené manželství s muslimy je asi vždy problematické, protože sloučit rovnoprávně kultury asi nelze. Jeden vždy musí ustoupit, poslouchat a podřídit se. A muž to určitě nebude. Betty měla štěstí, lidé jí pomohli, dostala se domů i s dcerkou. Ale kolik je žen, které takové štěstí nemělo.

zdenka4808
23.05.2020 5 z 5

Držela jsem Betty pěsti, aby to všechno zvládla. Islám, válka, na všechno mít svolení od manžela, ani se jí nedivím, že se chtěla vrátit. Zvlášť když musela zůstat v Iránu proti své vůli. Bylo mi líto i těch převaděčů, že žijí v takové bídě.

kacaabba
21.05.2020 5 z 5

Ano, četlo se to jedním dechem. Velmi oceňuji, že autorka po návratu do USA založila neziskovou organizaci pomáhající lidem, kteří se dostali do podobné prekerné situace jako ona sama. Trochu líto mi bylo, jaký zmatek měla jako do té doby poklidně si žijící Američanka, když začala v zoufalství volat k Bohu. Kdyby jich bylo v Íránu více k dispozici, zřejmě by rejstřík rozšířila. Ale jak to má teď, když už je po všem?

Haduwig
27.04.2020 5 z 5

Tady více než kde jinde platí to, co říkala moje prababička - život píše romány. Tenhle román je neskutečně silným příběhem o obyčejné ženě, která se najednou musí popasovat s nepředstavitelnými nástrahami života v Teheránu a která projevila neuvěřitelnou vůli, odvahu a houževnatost, aby unikla, a navíc aby unikla i se svojí dcerou.

Příběh by si zasloužil trochu lepší zpracování, například vsuvky z minulosti v Americe nejsou do textu zakomponovány zrovna s citem, členění na kapitoly je spíše náhodné a přímé řeči je tu pomálu, ale to všechno zastíní ten téměř neuvěřitelný příběh, po jehož dočtení ve mě zůstává hluboký obdiv k Betty, Mahtob a všem, kteří jim na jejich cestě pomáhali.

Lanoiah
05.04.2020 5 z 5

Silný příběh. Zvláště pro ženy, které mají děti, takže se do něj velmi intenzivně vcítí.

Petzar
16.03.2020

Miluji příběhy podle skutečných událostí a tenhle mezi ně patří. Připadá mi úžasná Betty, která i potom, co ji Moody vzal dite, dokázala zachovat chladnou hlavu a soustředit se na útěk. Dost obdivuji ji i tu holčičku, která vždy věděla, co nemá říkat. Je pravda, že jsem zjistila, že v mnohém možná Betty celkem přeháněla a je to velmi proamericke (dokonce jsem našla i dokument od Moodyho, kde říka svoji vlastní pravdu). Avšak i kdyby jen většina z toho byla pravda, tak i tak je to velmi silný příběh.