Betty Zane

Betty Zane https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46900/betty-zane-46900.jpg 4 33 6

Dobrodružný příběh s milostnou zápletkou z doby osídlování amerického Západu a doby nelítostných bojů s Indiány. Příběh byl inspirován skutečnou událostí z roku 1782, kdy v Henryho pevnosti v západní Virginii byli britskými vojáky a Indiány obklíčeni místní osadníci. Autor realisticky popisuje všední život osídlenců, zvyky a režim vojenské posádky a Indiánů i jejich vzájemné vztahy, nepřátelství, potyčky a bitvy. Na příběh volně navazuje román Duch pohraničí.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Novina (Praha)

Betty Zane , 1903

Luigi1
22.09.2023 4 z 5

Některé překlady byly hrozné a neslučovaly se s realitou

minirock
20.07.2018 4 z 5

Tuto knížku Zane Greye jsem dlouho odkládal, ani nevím proč. A když jsem ji začal číst, dlouho mě moc nebavila. Do tří čtvrtin je to téměř červená knihovna, teprve poslední čtvrtina je opravdu zajímavá. Pasáž ve které se popisuje zajetí Isaka Zaneho mi silně připomíná Steubenova Tekumseha. A překlad je místy příšerný, např. označit indiánské bojovníky jako vojíny nebo osadníky v obležené pevnosti jako soudruhy není zrovna nejpřesnější. Celkově jsem ale spokojený, je to dobrá knížka.

Francoa
19.03.2018 4 z 5

Jedná se o slovenské vydání knihy Betty Zane, kniha dostala název podle příhody, kdy černoch Sam nedal Betty dopis od Clarka.

mira.l
24.04.2017 4 z 5

Betty Zane jsem čet už asi před 20 lety, tak jsem si poté, co jsem znova přelouskal všechno, co mám od J. Verna, dal za úkol znovu se podívat na dílo Z. Greye. A dojem? No z původně plného počtu, kterým jsem knihu ohodnotil, musím něco ubrat.
Příběh má sice reálný základ v podobě skutečné události, kdy v pevnosti Henryho byli Indiány obklíčeni osadníci a svým odvážným činem - nebezpečným během pro soudek střelného prachu - je zachránila stejně tak reálná postava Betty Zane. Není úplně jednoduché rozpoznat, co všechno je pravda a co si autor domyslel, což by zase až tolik nevadilo, ale nutno uznat, že celý děj je poměrně jednoduchý. Když jsem k tomu teď po letech zase sednul, docela mě překvapilo, že je to až tak jednoduché, pobíjení Indiánů ve stylu "jakmile se hne něco, co není bílý, střílej na to", do toho tu a tam nějaký popis běžných činností a milostná zápletka cudná tak, jak se na danou dobu slušelo. K něčemu opravdu "akčnímu" dojde skoro až v samém závěru knihy.
Hlavní hrdinka Betty Zane je svým činem takový Chuck Norris Divokého Západu. To se musí nechat, jednalo se bezpochyby o velmi statečný skutek. Jindy (no, skoro po většinu knihy) se zase chová a jedná jako rozmazlený frocek, jinak se to asi napsat nedá.
Z původně plného počtu jsem chtěl ubrat na tři, nakonec za ty poslední dvě "akční" kapitoly dávám čtyři *.

Co mě při čtení překvapilo neméně než jednoduchost děje, je úroveň překladu, potažmo pravopisu. Na to, že je kniha vydaná v r. 1993, mi to místy připadá, jako by to bylo vydání z roku 1939. A gramatická stránka je taky na docela mizerné úrovni, tu a tam hrubka, předpony se často mění v předložky, výrazy jako po prvé, na živu, na konec, v loni a podobné jsou zcela běžné. Co mi také docela vadilo, bylo občasné počešťování osobních jmen, Jiří místo George, Ondřej místo Andrew, místo Betty se občas objevila i Eliška. V tomhle by asi měl mít překladatel jasno a užívat pokud možno původní jména.

pwyll
01.10.2015 5 z 5

Betty Zane musela být podivuhodná žena a není divu, že si Zane Grey za téma svého prvního vydaného románu zvolil právě hrdinství své prababičky. Kdysi jsem se pokoušela dohledat nějaké informace o těchto průkopnících a docela mě zklamalo, jak si Zane Grey tehdejší postavy zromantizoval. Příkladem může být Lewis Wetzel zvaný Vítr Smrti, který byl nejenom mladší než Betty, ale už ve své době byl považován za výstředního podivína... dnes by byl označen za psychopata apod. Zajímavostí budiž skutečnost, že podle něj byla vytvořena ještě jiná zidealizovaná postava klasických westernů: Hawkeye z Posledního Mohykána.

Francoa
30.11.-0001 4 z 5

Kniha Betty Zane je první díl Ohijské trilogie a také prvotina Zane Greye vydaná vlastním nákladem (z peněz budoucí manželky Z.G. Dolly) v roce 1903.Je to zajímavé
čtení o prvních osadnících Ohia a Západní Virginie.Hrdinství mladé ženy Betty Zane při běhu pro střelný prach z pevnosti Fort Henry do domu plukovníka Ebenezera Zane
pod palbou nepřátel a zpět je skutečná historická událost (11.září 1782).
Pozoruhodná postava bojovníka s indiány Lew Wetzela (C.B. Allmann:Lewis Wetzel, Indian Fighter , vydáno 1977).I příběh Isáka Zane je velmi zajímavý a
když se Isák stal indiánským náčelníkem,nejedna mírová smlouva byla
dojednána jeho zásluhou,proto byl vládou odměněn pozemky okolo Mad River
(Bláznivá řeka).Betty Zane (1759-1823) je pochována na místním hřbitově v Martins Ferry,kde je také u vchodu hřbitova socha znázorňující její hrdinný čin.Podle
Betty Zane je pojmenován městys v West Virginii a byla pojmeno-
vána loď Svobody,která brázdila oceány v letech 1942 až 1946,kdy byla prodána do Anglie a přejmevána na Anastassios Pateras.Volné pokračování knihy Betty Zane je román Duch pohraničí.Knihu doporučiji všem nadšencům hraničářské historie.Všichni,
kteří maji rádi Ohijskou trilogii by určitě uvítali poslední román Zane Greye George Washington, hraničář(nebylo přeloženo do češtiny).Kniha je psána ve stejné poloze
a ze stejné doby jako Betty Zane.Kruh se uzavřel!!Dodatek - Betty Zane nebyla prababička Z.G., ale jeho prateta!!!