Betonová zahrada

Betonová zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439275/bmid_betonova-zahrada-RIx-439275.jpg 4 1864 315

Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra – hra na dospělé. Proslulý román Iana McEwana byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však neztratil nic ze své zvláštní, „nemorální“ naléhavosti.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

The Cement Garden , 1978

Velekněžka
Velekněžka
10.09.2019 5 z 5

Extrémní uchopení svobody nepřipravenými teenagery předkládá naléhavou výpověď nejen o potřebách volnosti, ale také o povinnostech výchovy, ač rozumím záměru autora uklidit cíleně faktor "rodič" co nejdříve mimo hru.

karol.cadex
karol.cadex
25.08.2019 4 z 5

Úplně odvařená nejsem, na druhou stranu nejsem ani tak hrozitánsky znechucena nebo pobouřena.
Ač se incest několikrát odehrál, myslím že je třeba na něj nahlížet z jiné strany - děti byly emočně vyprahlé a bez kontroly, to pak člověk dělá asi různé věci a o tom, co je a není tabu, moc nepřemýšlí.
Celkově z knihy jsem měla takový zamlžený snový nejasný pocit. Asi jsem možná čekala víc. Ale na jeden sobotní osamocený večer naprosto stačí a uspokojí.

lachtan77
lachtan77
14.08.2019 4 z 5

Jednoduše řečeno bylo tam všechno co se normálně neděje, ale při tom se to může stát. I když je od začátku jasné jak to musí skončit. Pro někoho to může být mìsty nechutné, ale McEwan netradičně popsal sourozenecké vztahy které ztmelila až smrt

petbrab
petbrab
12.08.2019 4 z 5

Neřekl bych, že jde o knihu kontroverzní a perverzní, jak se občas píše.
Jde spíš o příběh čtyř sourozenců, sestry 17,13 let, bratři 15 let a cca 8 let, kteří prvně přijdou o otce a následně o matku, kterou ze strachu o to, aby neskončili v děcáku, pohřbí trochu netradičně.
Smrtí rodičů přijdou o příkazy a zákazy a vyrovnávají se životem.
To k čemu dojde cca na posledních tří stránkách knihy, je tak nějak logické vyústění jisté svobody bez rodičů a společného tajemství a toho, že ještě nejsou zcela zralí na život a nemohou odhadnout všechny důsledky svého jednání.
Jen poznámku k filmové verzi. Až na malé detaily se knihy věrně drží.

helenJJhockey
helenJJhockey
10.08.2019 5 z 5

Mam rada knihy co si na nic nehrajou. Tahle je jedna z nich. Bez prikraslovani, zbytecnyho okecavani, syrova a uprimna az na kost. Nemohla jsem se odtrhnout :)

Edona
Edona
31.07.2019 3 z 5

Znepokojivý a šokující příběh čtyř sirotků, kteří mají jedno "malé" sklepní tajemství. Kniha určitě zanechá spoustu myšlenek. Doporučuji.

Eduarda
Eduarda
23.07.2019 2 z 5

Dobré a důležité téma, zpracováním úplně zadrbané. Nedotažené, nedopovězené, neúplné. Vlastně jsem naštvaná, protože jsem čekala víc - a nedostala nic, než jen prvoplánově šokující směs výkřiků.

Romča11
Romča11
09.07.2019 5 z 5

Kniha je také plná incestu, kdy se do sebe Jack a Julie zakoukají a mají spolu poměr, hlavně sexuální.
Knížka je velmi čtivá, je krátká a autor se vůbec nebojí mluvit o tématech jako je smrt, incest, sex...
Děj plyne celkem rychle, charakteristika postav je vykresla skvěle. Prostě a jednoduše řečeno se mi kniha velmi líbila a jsem ráda, že ji máme ve školním kánonu.

Doubravka1975
Doubravka1975
18.06.2019 4 z 5

Po přečtení jsem trochu v šoku, ale abych pravdu řekla, myslela jsem si, že to bude horší. Možná kdysi knížka daleko víc šokovala, ale dnes už jsme víc otrlí. A já s těmi sourozenci soucítila a chápala je, že tu svoji situaci vyřešili po svém, pro svoje dobro, které bohužel nemohlo dobře dopadnout. Působilo to na mě docela až moc reálně.

Akatombo
Akatombo
17.06.2019 4 z 5

Divná kniha. Chvílema se mi dokonce zvedal žaludek, což se mi ještě nikdy u knížky nestalo... a to tam ani nic vyloženě nechutnýho nebylo. Nebo možná vlastně bylo... Podle recenzí jsem čekala něco trošku jinýho, myslela jsem, že to bude víc o sexu, což nebyl až tak ústřední motiv knihy. Nebo nebyl ústřední ve smyslu mého očekávání, což teda o ničem nevypovídá. Ústředním motivem je spíš přispůsobení a změna myšlení a hodnot dětí, které zůstaly doma bez rodičů. Už napořád. Je to neskutečně reálný, pokud alespoň trochu máte představu o fungování psychiky, je jasný, že tohle by klidně mohla bejt realita. Když se řekne perverze, předstvím si sex, ale ono to asi tak jednoznačný není, jak se zdá...Občas mě trošku nudily delší popisky scény, ale to se setřelo v poslední části knihy, která byla už hodně syrová. Knihu doporučuju, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Ale připravte se, je dost drsná.

pajaroh
pajaroh
30.05.2019 2 z 5

Takové pitvání se v nechutnostech bez vyústění nebo závěru, psáno nijak výrazným stylem. Postavy jsou kontroverzní a některé jejich projevy či změny ne moc uvěřitelné. Možná ve své době byla skandální, ale já od literatury čekám více.

LucušN.
LucušN.
29.05.2019 3 z 5

Za mne velmi zvláštní kniha. Vyvolala ve mne rozporuplné emoce.

VeruRomanská
VeruRomanská
25.05.2019 5 z 5

Divné, perverzní, úchylné, přesto skvělé!

Kryštofka
Kryštofka
20.05.2019 2 z 5

Je to zvláštní, ale po dočtení knihy jsem měla pocit, že autor mnou obratně manipuluje, abych v úžasu zhodnotila tuto knihu jako skvělou. Což se ale nestalo, neboť jsem si zachovala zdravý odstup.
Když pominu prvoplánovou obálku knihy, která už sama o sobě může přitáhnout dost čtenářů, autor volil všechny zbraně vedoucí k úspěchu. Krátký rozsah, jednoduchý jazyk, dráždivou sexualitu. A předpřipravené vysvětlení, proč byli sourozenci v takřka nulovém kontaktu s vnějším světem.

Autor má bezesporu vypravěčský talent a hlavní zápletka knihy měla velký potenciál. Příběh sourozenců a jejich lehce šokující, ale logické vyřešení problému s mrtvou matkou mě zaujal. To, kam příběh směřoval a jak byl obalen, už mě tak nenadchlo. A postava Dereka byla pro mě dost neuvěřitelná.

AllyP
AllyP
09.05.2019 4 z 5

Krátký příběh jedné "zvláštní" rodiny, která má svá tajemství. Kolik takových rodin může skrytě žít kolem nás a proč je to tak šokujíci ? Určitě stojí za to, si tuto knížku přečíst. Vzbuzuje emoce a zamyšlení.....

Eicherik
Eicherik
03.05.2019 5 z 5

Šokující? Zvrácené? Úchylné? V dnešní době? V roce 1978, kdy kniha vyšla poprvé tak určitě šokující byla, ale dnes už rozhodně ne. Příběh je to nevšední, poměrně krátký, ale s velmi povedeným závěrem.

Eremites
Eremites
28.04.2019 3 z 5

Naše první setkání - coby autora a čtenáře - Na Chesilské pláži nebylo zrovna vydařené.I proto jsem k Betonové zahradě Iana McEwana přistupovala lehce naježená a s kriticky nakrčeným čelem. Jenže příslib puntiku do Čtenářské výzvy byl příliš lákavý, obzvlášť když šlo o pouhých sto stran útlého formátu...

Ač 40 let starý (ehm, vlastně mladý, vzhledem k mému roku narození) román, líbil se mi mnohem více než akutálnější Chesilská pláž. Více jsem to autorovi věřila, byl tehdy ještě takový "svůj". Vcelku chápu, že v době svého prvního vydání mohl vzbudit pozdvižení, znechucení či šokovat, ovšem nerozumím, proč by tyto emoce měl vzbuzovat i v současných čtenářích. Nemyslím si, že by tohle dílo bylo nějak zvrácené či úchylné či šokující, v době kdy se knižní trh hemží detektivkami a thrillery plnými rozřezaných mrtvol a brutálními sadistickými druhy vražd, je tohle jen slabý čajíček z třetího luhování téhož pytlíku Jemči.
Stejně jako u Chesilské pláže píše McEwan studeně, odtažitě a tak podrobně, až vám to jde na nervy, ale vztahy mezi hlavními postavami jsou tentokrát mnohem hlubší, propracovanější, uvěřitelnější. A bez moralizování a kazatelsky zdviženého prstu na konci, což je fajn.

Pokud si ovšem chcete čtení alespoň trochu užít, nečtěte předem anotaci. Myslím, že by mohla být nominována na cenu za co nejkratší zhuštění obsahu stostránkového díla se všemi podstatnými zvraty.

Peřinka
Peřinka
20.04.2019 5 z 5

Je to zvrácené? Je
Úchylné? Možná trochu
Přečetla bych si to znovu? Rozhodně

Tahle kniha Vás buď pohltí, nebo odradí od dalších autorových knih. Úmrtí rodičů, zabetonování jednoho z nich ve sklepě, intimní láska mezi sourozenci a vlastní svět dětí schovaných před světem...vše je psáno tak přirozeně, že Vám z toho jde hlava kolem.

dia.riedl
dia.riedl
18.04.2019 3 z 5

Odporné a mrazivé, ale pořád velmi čtivé a zajímavé.
Jen tam občas byly velké skoky z jedné scény do druhé, nerozuměla jsem postavám, proč co dělají, všichni byli takoví chladní. Alespoň Derek mě trochu vracel do reality.

hrdlickova_61
hrdlickova_61
15.04.2019

Nejpůsobivější pro mě při čtení byla skutečnost, jak se každá z postav nezadržitelně mění, doslova, v to, k čemu směřovala. Měla být tahle symbolika poselstvím příběhu? Nebo tam žádné poselství být nemělo, ale nakonec tam je, protože i tohle je jakási zákonitost, velmi podobná té výše zmíněné?