Bestie

Bestie https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429828/bmid_bestie-QmX-429828.jpg 4 226 74

Po stopách bestiálního vraha. Vraždy. Vždy to začíná vraždami. A někdy to jimi i končí… Podunajská nížina na jihu Slovenska bývala klidným místem pro život, dokud v rychlíku na trati Košice – Bratislava průvodčí neobjevil zohavená těla dvou mrtvých studentek. Bezradná policie nemá jedinou stopu a nemá ani tušení, že pachatelem není obyčejný vrah… Narazila totiž na Bestii. Bestii v lidské kůži. Mezitím se skupinka gymnazistů z okresního města Komárno potýká se svými každodenními starostmi, školou a zlomenými srdci… O několik stovek kilometrů dál se válečný veterán zotavuje z mozkové příhody a balí přitom zdravotní sestřičky… Jejich osudy se brzy protnou. A bude to bolet. Protože Bestie kuje pikle. A ve sklepě ukrývá hrůzné tajemství. Bestie je příběh volně inspirovaný skutečným vrahem z období socialistického Československa. Za své děsivé činy byl Štefan Svitek odsouzen k trestu smrti a nakonec byl i popraven (byť podle některých hlasů unikl a dodnes se úspěšně skrývá před rukou zákona…). Kniha se zabývá zkoumáním lidské mysli a v literární podobě pátrá po příčinách, kvůli nimž může z běžného tichého dítěte vyrůst lidská bestie.... celý text

Blanczeta
03.05.2022 5 z 5

Přečteno na jeden šestihodinový zátah. Stránky se otáčely úplně samy. Za mne tam ale nemusela být linka s duchy, jinak TOP

Madla81
28.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že jsem od knihy neměla velká očekávání, ale musím říct, že jsem byla velice mile překvapená. Příběh měl spád, děj, který mě ihned vtáhnul a nepustil a nutil mě obracet stránky dál a dál, až do trpkého konce. Moc se mi líbilo střídání časových perspektiv, ve kterých se čtenář dozvídá motivy vrahova jednání, ukryté v smrdutém hrobu dětství plném strachu z despotického otce, POZOR SPOILER!: sebevraždy matky, který z něj vlastně onu neskutečnou zrůdu udělal.
Pokud máte rádi knihy na motivy skutečných událostí, budete se tetelit blahem, i když slovo tetelit není úplně to pravé slovo. spíše se budete znepokojivě ošívat, jako by po vás lezly tisíce atisíce drobných červíků. Moc se mi líbila zápletka s motivem "omítkových lidí" , autor krásně pracuje se zákládními lidskými strachy, dovedeje je perfektně popsat a rozvířit tak, že mě při večerním čtení na záchodě vyděsila červená kontrolka kotle.
Příběh byl vystavěný opravdu velmi dobře, nejednalo se v něm jen o popis nechutných scén, tak jak jsem se původně obávala.
Jediné, co mě osobně trochu vadilo, byly mnohdy až přemrštěné dialogy dospívajících hlavních hrdinů a jejich naprosto stupidní chování, které z nich dělalo lovnou zvěř na první dobrou. Ale hormony jsou hormony, to je fakt. Co ale oceňuji bylo, že autor text nezapleveloval básnickými výrazy a a že dialogy byly opravdu uvěřitelné a odpovídaly věku a charakteru hrdinů. Ke konci knihy mi přišlo trošku přemrštěné chování Lucie, ale zase chápu, že to měl být autorský záměr, který by spojil dvě roviny příběhu. Jen mi to přišlo trošinku křečovité. Naopak se mi moc líbil charakter Attily, který nebyl čistě černobílý, a byl opravdu výborně napsaný.
Ale jinak musím říct, že jsem byla příjemně překvapená a teď si vlastně říkám, jestli nejsem divná, když se mi tahle brutální knížka tak líbila.:-)

nicolettkaa
14.04.2022 2 z 5

Ať se na knihu dívám z jakéhokoliv pohledu, vždy najdu něco, co mi nesedí. Styl jakým je psaná a hlavně dialogy mi přijdou úplně uhozené. Všechny postavy by si i ode mě vysloužily ránu holí.
Co do odpornosti jsem už o všem četla v jiných knihách, takže mě to vlastně už nijak nešokovalo. Navíc jsem si něco přečetla o skutečném vrahovi, kterým byla tato kniha inspirovaná.
Také mi nesedělo zasazení do moderní doby.
Jako plus beru vykreslení minulosti hlavní postavy - vraha, to co ho mohlo formovat k přeměně s normální lidské bytosti do bestie, i když celkově mi to přišlo prostě přehnané. MOŽNÝ SPOILER Hlavně jsem se divila, že nesundal otce. Tomu bych se nedivila.
Konec pro mě také slabý, policie neví kudy kam a vysloužilý voják vyřeší vše na první dobrou, ale prosím vás.

Za mě tato kniha prostě ne.

lalela
04.03.2022 5 z 5

Pohled do duše jednoho sériového vraha. Mám pocit, že člověk se vrahem nerodí, ale stává, a v životě tohoto vraha to tak bylo. Neutěšené dětství, despotický otec, ztráta matky, špatní kamarádi, sexuální deviace, strašná zkušenost z dětství, zpackaná sebevražda. Kolik toho musel mít na zádech naloženo, aby se zatvrdil a udělal to, co udělal. Ne neomlouvám ho, ale možná i jak bylo napsáno v knize, možná za jiných okolností by se z něho ta bestie nestala. Je jen strašné, že všechno odnesli nevinní mladí lidé, kteří měli celý život před sebou. A ještě navíc zemřeli tak strašnou smrtí. A k textu, moc hezky se to četlo, krásně to běželo, nic nebylo nesrozumitelné, za mě 5/5

klaraj093
04.02.2022 4 z 5

Dle pár přečtených recenzí a upozornění na samotné knize, jsem asi od knihy očekávala více “brutality”
Neříkám že nebyla, každý má jiný žaludek na takové situace, ale na mě to bylo asi málo.. Jakožto čtenář knih podobného žánru jsem ale zklamaná nebyla. Kniha se četla fakt dobře, děj byl svižný a poutavý s každou stránkou. Baví mě styl psaní..Rozhodně nelituji a dávám 4/5 ⭐️

cca
28.01.2022 4 z 5

Míra brutality a zvráceností určitě odpovídala názvu i očekáváním. Nicméně se nemůžu zbavit pocitu, že z nějakého důvodu to ve mně nezanechalo až takové emoce, jaké by asi člověk u četby podobného obsahu čekal. Styl, jakým je kniha napsaná, na mě působil tak nějak vzdáleně, tolik mě to nezasáhlo. Možná to bylo tím, že činy téměř každého jedince v knize byly do jisté míry "zvrácené" / nesprávné, nevím přesně, jak to popsat. Samozřejmě netrpím iluzí, že každý je andílek, nicméně, přišlo mi, že tady to bylo už trochu přehnané a celkově pak na mě příběh zapůsobil nereálně. Ne nereálně ve smyslu osobnosti vraha, spíše co se týkalo okolního světa. Jistě se ale jedná o hrůzostrašný příběh, navíc inspirovaný skutečnou postavou, který, pokud někdo vyhledává tento žánr, rozhodně stojí za přečtení.

Tereza137
04.01.2022 4 z 5

Konečně jsem dočetla knihu Bestie a musím říct, že to byl teda nářez! Knihu jsem přečetla za 2 dny, jelikož mě opravdu chytla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jsem z knížky opravdu unešená.

Skvěle popsána psychologie vraha, který byl jako malý bit, ponižován, urážen a nucen do hnusných věcí svým otcem z jeho hláškou: „Ty šašku jeden počmáranej !" A vlastně, všechno u tohoto otce bylo počmáraný (někdy jsem se i zasmála u této hlášky, co vše k tomu přirovnával - asi jsem trochu divná ‍️).

Jinak mi ta knížka prostě nechutná nepřišla, já nevím, jediný, co mi tam opravdu přišlo nechutný, byl ten otec, jak se choval ke Števkovi, jeho matce, a potom nekrofilie a pedofilie. Jinak vraždy vraha atd mi nechutné nepřišly. Nevím, čím to je, možná jsem četla už i drsnější knihy, nebo prostě (jak je všude tato kniha zobrazována jako velice nechutná a 18+) jsem čekala řežbu, mučení, od začátku knihy až do konce.

Shaxx
20.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Lehce kolem 3,5*, ale zaokrouhluji nahoru.

Příběh volně inspirovaný životem ,,Horehronského rozparovače", posledním popraveným vrahem v Československu, zaostalým jedincem, který si do kolonky úchylek mohl přidat zoofilii, nekrofilii, sadomachismus... Štefan Svitek. Nevyrůstal v ideální rodině, otec alkoholik a despota, matka nemocná. Kdo ví, jakým směrem by se jeho život ubíral, kdyby poměry v rodině byly jiné..

Nejvíc se mi líbily části, které byly inspirované přímo Svitkem. Jeho dospívání, závěrečná vražda rodiny atd. To všechno okolo - děj zasazený do dnešní doby, fiktivní postavy, které se Bestii připletly pod nůž, Atilla, který se rozhodl vzít vyšetřování do vlastních rukou... to mi moc nesedlo, ale musím uznat, že styl psaní byl velmi čtivý, to bez debat. Skoro všechny ženské postavy se chovaly jak vymatlané dilinky (čest výjimkám), ať už chováním, přemýšlením nebo slovníkem.
A výše zmíněný Atilla...To, že během pár dní rozlouskne, kdo je vrahem a najde si ho, zatím co policie marně pátrá... no, dejme tomu. Ale nepůsobilo to moc uvěřitelně, jeho zakomponování do příběhu byla spíš jako pěst oko, že se to nějak zakončit muselo a postava Atilly posloužila jako skvělý prostředek.
Lehce tu byla načrtnuta nadpřirozená linka a ta mi přišla jako totálně zbytečná, nad tím jsem protočila oči. Vůbec se to nehodilo ke zbytku vyprávění.

Neustále mě fascinuje, jak si takovou knihu berou do ruky lidé, kteří vědí, že to není nic pro ně. Kniha má hromadu varování, že obsahuje brutální obsah. Stejně tak dle anotace je jasné, že to nebude nic pro slabé žaludky. A pak se vždy objeví nějaký ten komentář typu: ,,Fuj, to bylo nechutný k zblití, autor je zvrácenej, proč takový věci vůbec píše?." Ne, autor není zvrácenej. Tohle zvěrstvo se opravdu stalo, děje se a dít bude, není to ujetý výplod chorobné a nemocné mysli, bohužel. Někdy svět prostě není tak růžovej, no.

knihomoli
20.12.2021 2 z 5

Takové jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Inspirace z mnohých knížek či případů a vše to smícháme dohromady a pak to teprve bude mít pořádné grády. Nelíbilo se mi to.

Jandýs
19.12.2021 5 z 5

Četla jsem se staženými útrobami, děsivé a brutální.

vladka200
17.12.2021 5 z 5

Tak tohle je největší hnus,jaký jsem kdy četla.Některou stránku jsem musela přečíst na dvakrát,abych to vůbec pobrala.O to větší šok,že je to podle skutečné události.Knížka zůstane doma,sbírám knížky podle skutečných událostí,možnáááá,se k ní někdy vrátím

rajcatko
02.12.2021 4 z 5

Je to masakr, o tom žádná. A kladně hodnotit takové dílo je trochu sporné. Minimálně podle studie psychologie. Nicméně své čtenáře si to našlo a ještě najde. A co si z toho kdo odnese je čistě na míry zvrácenosti v každém z nás ( je tam, ne že ne, už jen podle toho, že jste po knize sáhli :-) ).

twiggynka
01.12.2021 5 z 5

Wow, tak to byla jízda... Autor se toho vůbec nebál. Příběh podle pravdivé události a žádné zaobalení, jen čistá hrůza a zvrácenost. Bylo to drsné, jako fakt jo.

Kniholapka
25.10.2021

Nevím kolika hvězdičkami bych tuto knihu ohodnotila. Ono to asi není třeba. Důležité je, co kniha vypovídá. A řeknu vám, že něco tak syrového, brutálního, zvráceného, ale přesto famózně sepsaného jsem snad ještě v ruce nedržela! Ano je to hnus, je to brutální a těžko uvěřitelné. Sám text na obálce varuje, že to není pro slabší povahy, což dokonale odpovídá.
Autor však knihu napsal čtivě, je dobře, že vidíme, jací lidé někdy žili mezi námi...Za mě je to, ačkoli hodně brutální, famózní dílo svým zvráceným způsobem. Rozhodně ne pro každého!

sulcova91
20.09.2021 2 z 5

Jedním slovem HNUS! Několikrát jsem uvažovala, že knihu odložím, ale protože mě zajímalo jak to dopadne, jsem pokračovala a u poslední kapitoly trpce zalitovala! ... Těžce se to četlo, bylo to tak ponuré, depresivní. Mám hodně silný žaludek, ale toto mělo být co??! Poprvé lituji koupě takové knihy a od autora už si určitě nic dalšího nepřečtu

Nonča
05.09.2021 5 z 5

Knížka je velmi čtivá, ale místy opravdu hodně brutální. Až neuvěřitelné že se něco takového opravdu stalo.

Andrea7272
26.08.2021 5 z 5

Hodně drsné, ale fakt drsné!!!!! Kruté, úchylné až se mi nechce věřit, že opravdu takový magor existoval nebo někde podobný existuje !!!! Opravdu pro silné povahy, ale stálo to za to ..... :-)

rimmon
24.08.2021 5 z 5

S radostí tuhle knihu přidávám tuhle knihu do přečtených a s pečlivostí ukládám do knihovny vedle psychologie sériových vrahů a pana Nesba.
Takhle kniha je úplně něco jiného než ostatní knížky o vraždách.
Tohle je maso.
Totální.
Je čtivá, neuvěřitelně čtivá - a chytla mě od začátku za prdel a nemohla jsem přestat číst. Přiznám se smála jsem se - ale i plakala - to když se začalo ukazovat vrahovo dětství. A asi nejsem normální - ale v jistých momentech jsem Štefanovi snad i fandila a zamilovala jsem se do něj. Vím že to není úplně v pořádku - ale fandila jsem mu.
Příběh je napsaný neuvěřitelně poutavě, čtivě a hlavně je vidět že se tu autor opravdu vyřádil.
Protože kdy jindy se můžete podívat do hlavy vrahovi než právě při čtení bestie?
Četla jsem že tahle kniha spoustu čtenářů děsila, že jim přišla odporná a nechutná.
Nemůžu souhlasit.
Je to fascinující horská dráha rovnou do pekel! A já jsem ráda že taková kniha vůbec existuje - s obálkou navrženou tak aby upoutala na první pohled.
Za mě jedna z nejlepších knih jakou jsem kdy četla - a i když je hořký konec jasný od prvního písmenka stejně jsem se staženou prdelí doufala že to skončí ,,dobře".
Perfektní hra s námi čtenáři, perfektní sonda do mozku vraha a hlavně perfektně vykreslené situace, postavy a vraždy jako takové.
Chápu že takhle knížka není pro každého - ale tohle je rozhodně můj šálek kávy.
Je to hodně názorné, napjaté a prošpikované krví, šílenstvím, slzami, potem a spermatem. A já osobně si myslím že přesně takový ten ,,správný" seriový vrah je.
Tuhle jízdu jsem si naprosto užila a doufám že autor se nenechá ovlivnit lidmi na které je to moc tvrdé a bude v takovém psaní pokračovat.
Mě to uchvátilo na první dobrou - a doufám že nejsem jediná.
Ať tak nebo tak - čtením téhle knihy nebudete litovat.
Děkuju Marku a klaním se.

Jurajovamaka
21.08.2021 5 z 5

Musím uznať, že autorovi pracovala fantázia na plné obrátky...príbeh bol tak strašidelný, že som až nedýchala...zimomriavky som mala po celom tele, len teraz neviem, či od tej hrôzy, ktorú hlavný hrdina knihy páchal, alebo od vzrušenia, napätia, ako to celé dopadne. Nechty som si koplet ohrýzla...pomóóóc...
Príbeh je o NETVOROVI, ktorý vyrástol z malého dobrého chlapca, ktorého otec v detstve šikanoval a ponižoval...a nielen jeho, ale aj jeho milovanú mamu, ktorá ten tlak manžela neuniesla a obesila sa...
Nemal sa chlapec už ku komu utiekať a tak musel už vo svojich 9r. tvrdo makať, učil ho robiť zvrátenosti, ktoré sa na ňom podpísali a v dospelosti sa z neho stala BEŠTIA...
Ja romantická duša nevyhľadávam takýto žáner, ale táto kniha ma dostala...(keď si človek predstaví, že je to vymyslené, tak to číta s nadhľadom, aspoň JA)
Určite ODPORÚČAM ale jedine pre silné povahy a žalúdky :-)
Ďalšie moje recenzie na knihy istagram: majusikboxxy ♡

viweb
01.07.2021 5 z 5

Hustý, nechutný a strašný... Splnilo očekávání. Ale budu si od autora muset na chvíli odpočinout. Každopádně stojí za přečtení. Doporučuji