Berlínská past

Berlínská past https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262965/bmid_berlinska-past-heJ-262965.jpg 4 68 19

Detektivka z nacistického Německa. Německo, podzim 1944. K Berlínu, který je z velké části v troskách, se pomalu, ale jistě blíží Rudá armáda; kdo má možnost, pokouší se zachránit si kůži, jak se dá. V této situaci dostává úspěšný policejní vyšetřovatel Hans Kalterer za úkol vypátrat v berlínských ulicích sériového vraha, o němž se policisté domnívají, že se pachatel dopouští zločinů z politických důvodů. Jak se však brzy ukáže, za vraždami skutečně stojí uprchlý vězeň z koncentračního tábora, který má řadu důvodů se mstít. V tomto v mnoha směrech nekonvenčním kriminálním příběhu je zločincem oběť nacistického teroru, zatímco vyšetřovatelem policista třetí říše s krví na rukou. Napětí nepramení z pátrání po vrahovi, nýbrž z postupného odhalování jeho minulosti, přičemž o nečekané zvraty není nouze. Stranou nezůstává ani otázka viny či neviny běžných Němců, z nichž většina, na rozdíl od velení, ke konci války už zcela vystřízlivěla z jakýchkoliv iluzí. Zejména pro přesvědčivě a přesně vylíčení apokalyptické atmosféry Berlína z konce války se autorům románu, původním povoláním historikům, dostalo obrovského uznání německé kritiky i čtenářů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Garamond

Wer übrig bleibt, hat Recht , 2012

Kakho-Oto
29.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Prvních 200 stran mě dost bavilo, ale zbytek knihy už tak "slavný" nebyl. Závěr románu byl poměrně překvapivý, ale mně se nelíbil. Čekal jsem, že Bideaux (pro mě nejzápornější postava románu) bude v ději někým fyzicky odstraněn, ale nestalo se tak. S čachrováním zkorumpovaných nacistů s majetkem Židů, případně se zásobováním koncentráčníků a jiných vězňů, jsem se setkal ve více uměleckých dílech. Ani v reálu to nebylo nic zvláštního. Likvidace nacistů a jejich přisluhovačů osamělým zabijákem je námětem i jiných děl, četl jsem román Případ Vlk a dílo Michala Vrba s názvem Prak. Oba tyto romány se mně líbily podstatně více než Berlínská past. "Mstitel" v této knize je takový neslaný nemastný, zabíjel sice kvůli mrtvému synovi a manželce, avšak ta si to ani nezasloužila.

Galadwen
14.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Skvělá a napínavá kniha, ale jen pro čtenáře, kteří nepotřebují sympatické postavy, s nimiž by se mohli ztotožňovat, a šťastné konce příběhů. Oba hlavní hrdinové - esesák a z lágru uprchlý politický vězeň - by za normálních okolností nejspíš byli slušní a "normální" lidé (a svým způsobem s nimi člověk dokáže soucítit nebo chvílemi i sympatizovat), ale hrůza válečných prožitků a všudypřítomného násilí z nich udělala bestie bez svědomí. Podle běžných zásad žánru bychom měli držet palce detektivovi - jenže to nelze, Kaltener neslouží spravedlnosti, ale zrůdnému režimu, s nímž se zapletl natolik, že je nejspíš vinen více zločiny než vrah, kterého hledá. Měl by nám tedy být sympatický politický vězeň Haas, jehož stejný režim nevinně odsoudil a zničil mu život? Ani to nelze: oběť se sama stala vraždícím šílencem, pronásledujícím ty, kdo se na něm domněle provinili. V Berlíně konce války není skutečně nevinných. K tomu depresivní a děsivá atmosféra bombardovaného, zničeného města, kde nikdo neví, zda se dožije následujícího dne. Autoři stvořili temný, drsný a bezvýchodný thriller, který je opravdu působivý.

moni.ka
09.04.2022 5 z 5

Pěkně depresivní čtení. Z toho, jak se chování lidí i institucí v době německého fašismu podobá tomu v době kovidismu a teď války na Ukrajině až mrazí. Obzvláště z textů umísťovaných v ulicích Berlína u fanatiky popravených obětí "těch, co nejdou s námi". Vyvolává to u mě obavy z budoucnosti, že lidi jsou nepoučitelní.

workos
13.02.2022 4 z 5

Solidní kniha, děj je trochu roztahaný, ale dá se to přežít. Konec docela překvapil.

dearkiki
30.04.2020 5 z 5

Ze začátku mně to moc nebavilo, protože se velmi rychle střídaly pohledy dvou hlavních aktérů a bylo to trochu nepřehledné. Ale jak se začaly odhalovat další a další souvislosti a vše dostávalo jasnější obrysy, začetla jsem se a nemohla se od knihy vůbec odtrhnout. Zapůsobilo na mne hlavně velmi realisticky popsané prostředí bombardovaného města. Musela to být nervy drásající zkušenost, trávit den za dnem a noc za nocí očekáváním další zkázy. No a pak... to zakončení příběhu bylo vážně geniální.

MaxQ
24.02.2020 3 z 5

Ze začátku dobré, příběh se svižně odvíjí, ale někde před polovinou to těžce sedne na zadek a už to nevstane. Ve finále jsem ani nebyl moc zvědavý, jak to vlastně dopadne. Motivace hlavních postav nebyla příliš uvěřitelná, tak snad jen ty reálie doby pádu Berlína mi daly něco nového.

Lumír23
24.01.2020 5 z 5

Tato kniha se mi líbila hodně moc, sice je zde popsán režim nacistický, ale ten systém přežití figur u korýtek, tak ten známe moc dobře z doby nedávné/dnešní, ono je jedno jaký režim zrovna frčí. Dosazovat si do příběhu může člověk různá jména, různé funkce, různá období... Stále aktuální, asi tedy jiný, nekonečný příběh.

ber-tram
15.03.2019 4 z 5

Úsečnější kapitoly odklepávají mezi pronásledovatelem a pronásledovaným svižné tempo. Každý paralelně vláčí rozbombardovanými ruinami Berlína závaží hnusné minulosti, která věští tušenou budoucnost. Ani jednomu se nedá závidět, ani jednomu fandit. Ruce zákona smrdí cizí krví, ruce mstitele mordují pro osobní satisfakci.
Dejte si líbit přehledný a deprimující vhled do zašmodrchaných osudů na sklonku války. 14/19

trudoš
31.01.2019 3 z 5

Berlínská past, i přes svou nespornou temnou atmosféru a poměrně rozporuplné postavy, paradoxně postrádá jakýkoliv prvek napětí. Je tu padouch, co vlastně ani moc zločinec není, vzhledem k tomu, že jeho motivace jsou vesměs lidské. A pak je tu dobou kovaný nácek, který mu má být v patách, ale víc než nějaké pronásledování řeší vlastní problémy. Nemluvě o faktu, že veškeré aktivnější vyšetřování mu kazí spojenci, co za humny vystrkují flintičky. Spíš mi to celé přišlo jako románová obžaloba fašismu (či totalismu, vyberte si), do které se autoři pokusili namotnovat detektivku, ale jen proto, aby měl děj kam směřovat a v závěru se mohli aktéři sejít a konfrontovat. Jenže v rámci německého šáhnutí do svědomí román vlastně nic nového nepřináší. Co se mi ovšem líbilo, byl morálně nejednoznačný a dosti realistický konec, jež přitom nijak nepřikrášluje charaktery jednotlivých hrdinů. Zklamal mě naopak nevyužitý potenciál zápletky, protože těch tři sta šedesát stran šlo uhrát o dost zajímavěji.

Jíťa512
18.01.2018 5 z 5

Skvělá kniha, od které jsem se nemohla utrhnout.

Inozuka
25.11.2017 4 z 5

Kniha o vině, trestu a spravedlnosti. Ale také o i ideálech, jejich rozpadu a o svědomí. Originál se dá doslovně přeložit jako "Ten, kdo zbude, má pravdu" ... volně "Kdo se směje naposledy, ten se směje nejlépe". Což plně odpovídá vyznění románu. Kniha se čte jedním dechem, vykreslení Berlína podzimu 1944 - dubna 1945 vcelku přesné, zápletka zajímavá, nicméně asi v půlce začnete tušit, jak že to celé asi bylo. Ale postupně se to stává podružným, důležité je morální dilema, které se na pozadí vyšetřování skrývá. Tu jednu hvězdičku nakonec ubírám jen kvůli jedné věci, která v celém příběhu nesedí: tetování.

claudiecarmen
01.06.2017 5 z 5

Excelentní čtení. Vřele doporučuji.

MarieH
13.04.2017 4 z 5

Opravdu to není detektivka, možná psychologický román kde čtenář nemůže fandit a soucítit ani z jednou z hlavních postav. Dost depresivní a ten konec mne dost rozhodil, rozhodně stojí za přečtení a občas o příběhu přemýšlím i když jsem četla asi před měsícem.

Isew
30.03.2017 4 z 5

Berlín na sklonku války z pohledu obyčejných lidí. Fanatismus na jedné straně a deziluze na druhé. Syrová a hutná atmosféra bombardovaného města a lidí, kteří se v něm snaží přežít. Realistické. Napsané tak, že máte pocit, že kolem vás jsou sutiny a nemůžte se nadechnout kvůli zvířenému prachu.
Co mi nesedělo: známý, který Haaseho viděl jen párkrát a ví, že Haase by zatčený za hanobení Hitlera, se mu jen tak, z ničeho nic, začně zpovídat z velmi soukromých problémů? Jinak ale knize nemohu nic vytknout. Přečetla jsem ji jedním dechem a i konec se mi líbil. Je to zvláštní, když fandíte vrahovi. Udavač Hasseho mě překvapil, nečekala jsem to.

Ladys
11.01.2017 4 z 5

Takže.
Detektivka to rozhodně není, ale kniha je tak slušně napsaná, že stojí za přečtení.
Nejzajímavější je vykreslení vybombardovaného Berlína a nálad obyvatelstva, které se z ryzího fanatismu probírá do reality.
Další, co bych vypíchnul, je střídání nálad a poloh, cítění či myšlení konkrétních postav. Čtenář se lépe adaptuje na děj, má-li se s kým srovnávat.
A pro mě asi stěžejní záležitost knihy. Uprchlý vězeň z koncentračního tábora se mstí za svůj osud a stává se z něj vrah. Toho pronásleduje bývalý kriminalista, v současnosti člen Gestapa.
Mravní úhel zápletky. Kdo z nich je vlastně větší zločinec? Kdo byl k čemu dotlačen systémem?
Tato nosná dvojice a k tomu rozbor situace, kdy vražedný režim křiví to dobré v každém z nás a posléze odhalování mravního dopadu (i na společnost jako takovou) barvitě vykresleného na konkrétních jednotlivcích. To je x důvodů, proč stojí za to knihu si přečíst.
Nehledě na to, je čtivě napsaná.

emem1
26.08.2016 4 z 5

Rozhodně ne jenom detektivka!
Asi nejpřínosnější se mi zdají německé reálie. Prostředí, lidi, nálada, celá atmosféra. Muselo to být pro celý národ složité období, ta kocovina po vystřízlivění ze snu o velikosti německého národa. A kniha to vystihuje přesně a všechny postavy nakonec vytvoří skvělou mozaiku.

applause
21.07.2016 4 z 5

Kniha líčí osudy dvou mužů, které se na nějaký čas propletly, dokud jeden z nich neskonal přitom barvitě popisuje prostředí a osudy lidí za 2. světové války. Tohle téma nemám moc ráda a bála jsem se, že mě kniha nebude bavit, ale opak byl pravdou. Měla poutavý děj a střídání kapitol s pohledu ze strany jednoho a druhého muže ještě přispívalo k dramatičnosti. Nečekala bych, že to takhle dopadne. Dala bych 5* hvězdiček, ale nelíbila se mi část před koncem. Samotný konec nebyl špatný, ale v k poměru rozsáhlosti knihy mi přišel useknutý. Tím nechci říct, že by byla kniha zbytečné moc rozsáhlá. Jednotlivé případy byly líčeny postupně, sem tam se něco propletlo a nakonec do sebe všechno hezky zapadalo, což se mi líbilo. I přes konečnou část knihy, která se mi moc nelíbila, bych knihu určitě doporučila. Já sama jsem z ní byla nadšená a děj mě doslova vcucnul do sebe. :)

Baiba
29.01.2016 3 z 5

Souhlasím s komentářem Riliana. Jako detektivka to příliš neobstojí a asi bych ji tak žánrově ani nezařadila, přestože jednou z linií je pátrání po vrahovi. Román je nejsilnější v okamžicích, kdy autoři líčí kobercové nálety. Některé momenty jsou nezapomenutelné, přestože jsou autoři v popisu těch největších hrůz spíše lakoničtí. Momenty, kdy hrdinové bloudí rodným městem, kde po bombardování zmizely ulice a celé bloky domů, jsou strašlivě depresivní. Je také s podivem, že se jim podařilo do ne příliš rozsáhlé knihy nacpat řadu aspektů druhé světové od holocaustu přes dění na východní frontě až po poválečnou situaci Německa, aniž by příliš zjednodušovali.

Rilian
01.01.2016 4 z 5

Na knize mě zaujalo především téma a čtivý styl psaní. Nejedná se o složitou detektivní zápletku, protože od začátku znáte jednoho z vrahů. Zajímavou se kniha po stránce dějové stává ve svém závěru. Mnohem významnější předností knihy je vylíčení atmosféry nacistického Berlína a pocitů jeho obyvatel na konci války - tj. ztráta jakýchkoliv iluzí a důvěry ve vůdce vs slepá poslušnost až do konce. V podstatě se dá říci, že se jedná o román bez hrdinů, protože Ruprecht Haas je sice bývalý vězeň z koncentračního tábora, ale jeho cesta msty je lemována vraždami a mučením. Druhá ústřední postava SS Sturmbannführer Kalterer je původně kriminalista vedený svým smyslem pro spravedlnost. Kalterer je ovšem součást zločinné mašinerie a osobně se tak podílel na týrání a zabíjení nevinných civilistů. Kniha tak předesílá otázku, jestli uprostřed zločinného režimu existuje menší či větší míra viny jednotlivce. Veliký dojem na mě učinil závěr celého příběhu a osudu hlavních postav.

Knihu jsem si užil možná více, protože se trochu vyznám v berlínských ulicích a místopisu. Autoři neudávají vždy přesný čas, kdy se děj odehrává, ale se základní znalostí vývoje válečných událostí let 1944/45 se čtenář nemůže v ději ztratit. Hodí se vědět, co to byla ardenská ofenziva, operace Frühlingserwachen, "znovudobytí" Löbau, obrana seelowské vrchoviny, pád Budapešti atd.