Město kouře

Město kouře https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141272/bmid_berlin-mesto-koure-aLN-141272.jpg 4 53 12

Berlín série

V druhém díle Lutesova historického grafického románu hledají Berlíňané po masakru na prvního máje 1929 odpovědi na otázku, co se vlastně stalo. Blíží se druhá světová válka a napětí mezi komunisty a nacionalisty, Židy a góji roste. Marta Müllerová doprovází svého milence Kurta Severinga, když zpovídá účastníky prvomájové demonstrace, a začíná se orientovat v politických střetech výmarské republiky. Ovšem její vztah ke Kurtovi se hroutí a ona propadá dekadentnímu berlínskému nočnímu životu. Tak jako u Berlína, města kamene se Jasonu Lutesovi daří skvěle vykreslit atmosféru úzkosti a hrozící zkázy.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Berlin, Vol. 2: City of Smoke , 2010

bob0985
03.10.2020 5 z 5

Čekal jsem na okamžik, až vyjde i třetí díl, abych je přečetl všechny najednou. Velmi se mi líbily, ale uměl bych si představit i další pokračování, tj. zachycení osudů během 2. světové války, období po válce do stavby zdi, období mezi zdí a jejím pádem. Město Berlín určitě umožňuje ukázat větší část dějin 20. století v této části Evropy - rozdělené rodiny názory, politikou i dálkou (např. emigrací). Pochopil jsem, že příběh je orámován etapou života umělkyně, která přijíždí do Berlína trochu z trucu a na zkušenou, ale i tak bych tuto "uzavřenou" trilogii považoval za dílo, které nedočerpalo své další možnosti. Nejdená se o nevyužití možnosti, ale o to, že "Berlín" jaksi dokáže nabídnout další velmi zajímavé náměty.

Norri
17.07.2020 4 z 5

Město kouře bezprostředně navazuje na Město kamene. První díl se nesl v duchu počínajících změn a nadšení jedné z hlavních hrdinek z velké kulturní metropole. Druhý díl se soustředí na střet komunismu a národního socialismu. Zejména pak na osudy lidí, které tento souboj ideologií semlel. Větší prostor zde dostávají vedlejší postavy z prvního dílu. Město kouře lehce ztrácí tempo v nekonečných politických a propagandistických proslovech.
Komiks se kupodivu vyhýbá Hitlerovi a jeho politickým začátkům. Stejně tak se vyhýbá zobrazení hákového kříže, což je na historický komiks o této době zvláštní. Možná je to kvůli emocím, kterou tyto nacistické symboly vyvolávají. Zjitřené emoce by čtenářům mohly zabránit racionálně se zamyslet nad situací, která tenkrát ve Výmarské republice panovala a také nad tehdejší situací prostého německého obyvatelstva. Zamyslet se nad atmosférou, která vyústila v drtivé vítězství nacistů v německých volbách.
Ke grafické stránce komiksu můžu říci to samé, co k prvnímu dílu - je to pěkné. Kresba se mi líbí a teď už mi nedělalo problém orientovat se ve všech těch tvářích, co v komiksu jsou. A že jich není málo. Hodně se mi líbilo i panelování. Ač jde jen o čtverce a obdélníky, tak mi díky kompozici připadaly estetické a nápadité.
Nakonec musím zmínit něco, co hanebně sráží české vydání. Je to velikost knihy. Tentokrát nejde ani tak o kresbu, jako o písmo. Vidím dobře a ještě se mi nestalo, abych musel komiks číst z takové blízkosti jako Berlín. Chvílemi jsem dokonce litoval, že nemám lupu. 4*

HanKasp
06.11.2018 3 z 5

Obsáhlejší komentář jsem napsala do komentářů k prvnímu vydání komiksové knihy Berlín - ... Druhý díl mi nepřišel tak propracovaný jako první. Možná je to také obdobím, o kterém pojednává. Píše se rok 1929 a Výmarská republika resp. její občané jsou postaveni před volbu politických stran v předčasných volbách.

Kniha popisuje příběh Berlíňanů na pozadí radikalizace společnosti. Na jedné straně část bohatých lidí žijících hýřivým životem, na druhé straně absolutní dno lidského světa v podobě lidí bez domova a sirotků a mezi nimi několik jedinců hlásajících marxismus a naopak fašismus.

Disease
05.11.2018 3 z 5

Slabší než první díl. Postavy se tak nějak poflakují ve víru událostí.

MCGinger
11.08.2018 4 z 5

Příběh pokračuje a situace v Německu se začíná přiostřovat. Opět výborná detailní jemná kresba, ale opět mínus jedna hvězda za cenzuru hákového kříže a chybějící "barvy" ve vyobrazení Cocoa Kids.

Adso
04.02.2018 5 z 5

Druhý díl na mne zapůsobil více než první, možná je to tím, že my - na rozdíl od hrdinů komixu - víme, k jak hrůzným událostem se schyluje. Oni zatím jen tuší a snaží se žít svůj městský život, chodit do společnosti, na koncerty, demonstrace, změnit sexuání orientaci, zatímco atmosféra houstne a houstne.

Mánička178
12.09.2017 4 z 5

Pokračování Města kamene, o nic míň úzkostnější však není, spíše naopak.
Jason Lutes brousí hlouběji do osobních životů hrdinů, a jak u Silvie, tak u Marty a Kurta se jejich příběh vyhrocuje čím dál více. Stejně tak však dále probíhá historické drama na pozadí, které dosahuje svého vrcholu v zasedací síni Říšského sněmu, kde národní socialisté získávají z původních 12 celých 107 křesel: "Jak asi dopadne Výmarská republika?" Ani další díl by nám neodpověděl, že dobře...

Jizi
18.08.2016 2 z 5

Nejslabší komiks za hodně dlouhou dobu. Jako samostatný díl příběh vůbec nefunguje, postavy jsou ploché, jejich motivace nepřesvědčivá, kresba nehezká (děti i dospělí, všichni vypadají stejně staří) a příliš malý formát a tím pádem místy absurdně miniaturní font (navíc ne úplně pěkný) tomu vůbec nepomáhá. První díl shánět nebudu, pochybuju, že si za týden vzpomenu, že jsem druhý četla.

Annicka
07.11.2015 5 z 5

Druhý díl je ještě děsivější než ten první. Zatímco v prvním díle ještě celkem dominuje "obyčejný" život Marty a Kurta (ačkoli je samozřejmě Silvin příběh je také důležitý), z druhého dílu sálá zmar doby. Chudoba, chaos, boje mezi nacisty a komunisty. A na konci hrozivý pohled na Reichstag po volbách 1930...

LordSnape
25.10.2015 3 z 5

Město kamene se mi přeci jen líbilo více. Zde šly osudy všech postav tak nějak mimo mě, ale líbil se mi ten napjatý rozpor mezi komunisty a nacionalisty a jejich posilující moc na úkor svobod lidí...

trudoš
11.09.2015 3 z 5

Po dramatickém konci Města kamene, jsem čekal děsuplnou katarzi, ke které kupodivu vlastně ani moc nedojde. Přestože se na Berlín snese další krize ve formě krachu na newyorské burze, nějak jsem neměl pocit, že by se to hlavních postav výrazně dotklo. Kdo byl chudý, chudý zůstal, kdo hýřil na večírcích, hýřil na nich dál. Děj tak potratil výraznější spád a i když se osudy hrdinů začnou splétat dohromady, jejich vyústění končí poměrně suše. Nijak to nezachrání ani pár nových figur, pro příběh v důsledku lehce zbytečných.
Oproti první dílu tak Jason Lutes okouzlil spíše kresbou zachycující dobový Berlín, než dojemnou zápletkou. I když opět zaujme příběhy obyčejných lidí, zabruslil tentokrát mezi společnost pro mě naprosto cizí. V čem je však jeho dílo bezesporu výjimečné, je autentické vykreslení rozmachu nacismu, který strhl Německo do hlubin pekelných. Nechává události zapadnout do kontextu a dává čtenáři možnost pochopit, jak mohlo k dalšímu vývoji historie vůbec dojít.

smnpka
16.06.2014 5 z 5

Jako pokračování určitě úspěch, připadá mi že kvalita stoupá. Líbí se mi jak se prolínají setkání hlavních postav. Některé hlavní postavy fakt nesnášim, ale to je asi normální, když je jich tam tak hodně. Snad bude ještě pokračování......

nacismus Berlín komiksy Výmarská republika

Jason Lutes