Město kamene

Město kamene https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406141/bmid_mesto-kamene-RGo-406141.jpg 4 68 14

Berlín série

2. vydání Píše se rok 1928 a nad Výmarskou republikou se pomalu stahují mračna. Ekonomika pokulhává, vláda porušuje podmínky příměří, nacistická i komunistická strana sílí. Přes to všechno je Berlín pořád pestré a kulturní velkoměsto, které v Lutesově grafickém románu poznáváme nejen očima novináře Kurta Severinga a malířky Marty Müllerové, ale i policisty Lemkeho, židovského studenta či matky samoživitelky. Historie tu není něco, co se lidem děje, lidé jsou jejími tvůrci – a právě nejistota jejich fiktivních životů na pozadí reálných historických událostí dává Berlínu jeho neuvěřitelnou sílu.... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , BB art

Berlin, Vol. 1: City of Stones , 2011

Kverulant
Kverulant
04.12.2022 3 z 5

Město kamene se snaží přiblížit čtenáři atmosféru Výmarské republiky skrz momenty z životů více postav a to na jednom z nejzajímavějších dějišť 20. století často bývá zárukou napínavého čtení. Atmosféru ale kazí nezajímavá kresba, často jsem si pletl postavy nebo jsem nepoznal, zda do děje vstupuje nová postava nebo je to nějaká starší. Písmo je drobné a v některých momentech se používá ještě drobnější pro zachycení myšlenek, kdy jsem se zamyslel nad tím, zda nepotřebuji navštívit očního lékaře, ale ukázalo se, že nejsem sám. Když vlastně odečtu výtvarnou stránku a fakt, že historické souvislosti jsou zajímavé samy od sebe, samotný příběh a postavy bohužel nejsou v prvním díle moc strhující.

bob0985
bob0985
03.10.2020 4 z 5

Čekal jsem na okamžik, až vyjde i třetí díl, abych je přečetl všechny najednou. Velmi se mi líbily, ale uměl bych si představit i další pokračování, tj. zachycení osudů během 2. světové války, období po válce do stavby zdi, období mezi zdí a jejím pádem. Město Berlín určitě umožňuje ukázat větší část dějin 20. století v této části Evropy - rozdělené rodiny názory, politikou i dálkou (např. emigrací). Pochopil jsem, že příběh je orámován etapou života umělkyně, která přijíždí do Berlína trochu z trucu a na zkušenou, ale i tak bych tuto "uzavřenou" trilogii považoval za dílo, které nedočerpalo své další možnosti. Nejdená se o nevyužití možnosti, ale o to, že "Berlín" jaksi dokáže nabídnout další velmi zajímavé náměty.

Norri
Norri
17.07.2020 4 z 5

Je to i není takové, jak jsem očekával. S politickou stránkou toho komiksu, tj. s popisem sílícího komunismu i národního socialismu, s tím jsem počítal. Nečekal jsem ale, že vyprávění bude roztříštěné do tolika malých a vlastně i bezvýznamných příběhů obyčejných lidí. Zpočátku jsem se v tom špatně orientoval a snažil jsem se mezi těmi příběhy hledat spojitost, která tam zatím moc není. Autor čtenářům to čtení ani moc neulehčuje a všechno jim servíruje po malinkých střípcích a vy potom zběsile listujete tam a zpátky, abyste si to dali dohromady. Ale díky právě této roztříštěnosti dokážete nasát atmosféru té doby. Sledujte osudy lidí, kteří tíhnou ke komunismu a nebo k národnímu socialismu, a přestože dneska byste jim plivli do ksichtu, tak v kontextu té doby a její atmosféry rozumíte tomu, proč se těmi ideologiemi nechali strhnou. Však v knize mimo jiné zazní, že se zatím mohou bavit o drobných rozdílech v politickém smýšlení, ale nakonec, v revoluci, jsou už jenom dvě strany.
Grafická stránka komiksu je taky fajn. Líbila se mi kresba, přestože jsem měl problém některé postavy v té záplavě tváří rozeznat. Hodně se mi líbilo i panelování. Ač jde jen o čtverce a obdélníky, tak mi díky kompozici připadaly estetické a nápadité.
Nakonec musím zmínit něco, co hanebně sráží české vydání. Je to velikost knihy. Tentokrát nejde ani tak o kresbu, jako o písmo. Vidím dobře a ještě se mi nestalo, abych musel komiks číst z takové blízkosti jako Berlín. Chvílemi jsem dokonce litoval, že nemám lupu. 4,5*

puml
puml
05.02.2020 3 z 5

Berlín je pro mě zatím mírným zklamáním. Když jsem poprvě do Berlína nahlédl, tak mě nadchla kresba i anotace příběhu. Po přečtení prvního dílu mám ale dost rozpačité pocity. Rozjezd dobrý, ale časem to celé působí strašně sterilně a tak nějak vyumělkovaně. Druhý i třetí díl mám doma, ale asi se do nich zatím pouštět nebudu. Těchhle 200 stran prvního dílu mě moc nepřesvědčilo. Nedokážu říct čím to přesně je, protože téma je dobré, i samotné postavy nejsou nezajímavé, kresba je taky solidní, ale jako celek mě to nudilo, chybí tomu šťáva, líp vyjádřit to neumím. A co mi vadilo byl někdy dost titěrný text, který ale s dějem ani moc nesouvisel. Ale snad se časem k Berlínu ještě vrátím.

PS - Komiks s podobným tématem, ale dle mého názoru lépe zvládnutý je Babylon Berlín.

petrarka72
petrarka72
06.10.2019 5 z 5

Velmi dynamické a akční. Znalost historie pomůže, ale užít si tento černobíle kreslený, přesto plastický komiks "pouze" jako dobrodružství, to je taky přijatelná možnost.

HanKasp
HanKasp
06.11.2018 4 z 5

První díl komiksového zpracování doby Výmarské republiky v roce 1928 nás zavede do poválečného Berlína. Krom roku 1928 se příběhem proplétají i události z roku 1918.

Anotace na přebalu knihy pomáhá se zorientovat v postavách, které se v knize nachází. Čtení knihy je poměrně náročné. A to ze dvou důvodů. První jsou historická fakta, které je dobré alespoň částečně znát. A já musím přiznat, že jsem zjistila, že vlastně plus mínus vím, co se dělo po válce v Československu, ale horší to je s konkrétními znalostmi událostí v Německu. Druhou věcí je, že obrazové ztvárnění některých postav je poměrně matoucí. Ale časem se to více srovná s tím, když se pomalu propracováváte k ději. Taky jsem se musela k některým stránkám vrátit.

Hodnocení knihy jsem si nechala až po přečtení druhého dílu, abych měla srovnání. A byť je k dnešku první díl hodnocen hůře, než druhý. Musím říct, že mám za to, že byl mnohem obsáhlejší co do postav a barvitosti a také se zdál být propracovanější.

Pochopila jsem, že budou následovat i další díly? A myslím, že nás čekají mnohá další objasnění tak, jako byly některé věci doplněny v druhém díle.

Za téma bych dala 5 hvězd, jde o velmi složité a těžké téma. Ale za přehlednost ve členění příběhu bych dala naopak 2 - 3 hvězdy, a tak to shrnu na 4. Myslím, že se k tomuto zpracování příběhu ještě vrátím.

Jen možná přece ještě jeden dovětek. Upozorňuji, že v knihách se logicky objevuje plno násilí (prostitutek, nahoty, zbraní, ubližování apod.). Pokud nejste nikterak dobře rozpoloženi, nechte si ji na jiné období. Mně se po prvním dni čtení o meziválečném Berlíně i zdálo.

Disease
Disease
05.11.2018 4 z 5

Pěkná historická freska o politické situaci ve Výmarské republice, která by si zasloužila větší formát.

MCGinger
MCGinger
11.08.2018 4 z 5

Výborný popis situace výmarské republiky (sociální problémy, vzestup nacistů a komunistů) viděný z perspektivy několika hlavních postav, jejichž osudy se postupně splétají. Mínus jedna hvězdička za cenzuru hákového kříže, nevím, jestli se to týká jen české/evropské verze, ale prázdný prapor je pro mě dosti nepochopitelný.

Adso
Adso
04.02.2018 4 z 5

Sonda do socio-politické atmosféry předválečného Berlína. Někdy je příběh možná trochu chaotický, ale celkově se kniha do mě zapsala a donutila mě v knihovně najít druhý díl.

Mánička178
Mánička178
12.09.2017 4 z 5

Berlín je fascinující město v roce 2017, ale stejně fascinujícím se zdá být i Berlín roku 1928, ovšem daleko temnějším způsobem.
Komiks líčí město, potažmo Výmarskou republiku, které se nachází v bolestivých křečích mezi dvěma světovými válkami. Tyto bolesti se ovšem neodráží jen v napětí mezi hnědou a rudou sílou, oběma nabírajícími na síle, ale i v životech postav příběhu, které se potkají 1. května 1929 na berlínském Bülowplatz.
Skvělé detailní kresby, které zprostředkovávají mrazivou náladu, úzkost, hlad a zoufalství vedoucí k jedné z největších katastrof 20. století.
Výborný komiks!

SolomonSane
SolomonSane
22.02.2016 3 z 5

Naprosto precizní kresba! Příběh mi připadal trochu slabší, ale nikoliv špatný. Nevím jestli se pustím i do druhého dílu... možná časem.

LordSnape
LordSnape
13.09.2015 4 z 5

Nikdy bych nevěřil, že budu číst komiks z historického Německa se zajímavými postavami a typicky evropskou kresbou právě od Američana. Lutes se do toho pořádně obul a výsledek je parádní. Vůbec politický konflikt na pozadí s problémy a nejednoduchými životy všech postav dělá z Berlína poutavou historickou sondu.

trudoš
trudoš
30.06.2015 4 z 5

Jason Lutes věrně zachytil dobu mezi dvěma velkými válkami z pohledu obyčejných lidí, pro které nepřátelský konflikt byl tím posledním, co je zajímalo. Dokonale pronikl do intermezza, ve kterém se o vliv v Berlíně (a tedy v celém Německu) přetahovaly dvě mocensky vyrovnané strany - nacisté a komunisté. Autor nerozehrává žádné srdcervoucí drama, jen rozdá karty různým postavám a následně sleduje, jak si ve hře zvané život povedou. V tomhle vsadil na jistotu, protože díky výběru tématu nemohl šlápnout vedle.
Jenže pravdou je, že jeho vyprávění nepřináší nic nového. Neokouzlí originálními postavami či zápletkou a ani neohromí finální pointou. Je to jednoduše profesionálně odvedená práce. Ale víc jsem v tom bohužel nenašel. V čem komiks naopak vyniká, je detailní realistická kresba, která věrohodným způsobem zachycuje budovy, stroje, dopravu. Je to mnohokrát lepší než listovat starými pohledy nebo sledovat filmy, protože pod rukou Jasona Lutese všechno ožívá a skutečně existuje.

Eneo
Eneo
17.10.2012 5 z 5

Nikdy jsem se moc o historii Německa nezajímala, ale toto dílo mi ji přiblížilo způsobem, který se mi líbí. Jednotlivá okénka komiksu jsou moc pěkně provedená, postavy sympatické a děj... Děj je poskládaný z desítek drobností, které spolu dohromady tvoří ucelený kousek, který vám (myslím si, že docela věrohodně) přiblíží, jak vypad Berlín ve dvacátých letech minulého století. Líbí se mi, že se autor nedrží jen hlavní dějové linky, ale dodává spoustu úlomků z života postav, které s dějem nic moc podstatného společného nemají. Možná mi jen trošku vadí, že jsem se občas ztrácela v postavách, ale ty se v komiksu těžko představují, že?
"Dějiny lidstva jako velká řeka, která si razí cestu podél nejnižších bodů v krajině, a každá stránka je pak kámen. Házejí se do řeky jen tak, aby to šplíchlo, ale tisích jich už může zvednout hladinu, až se nakonec voda vylije z koryta."

nacismus Berlín komiksy Výmarská republika

Jason Lutes