Ďáblova hora

Ďáblova hora https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231402/bmid_dablova-hora-231402.jpg 4 239 82

Benny Griessel série

Návrat z války pro vojáka nikdy není snadný. A totéž platí i pro Thobelu Mpayipheliho, který se snaží znovu zapadnout do moderní Jihoafrické republiky. Aspoň že má svého milovaného syna, který je pro něj současně pojítkem se šťastnější minulostí. Jenže pak se z jeho syna stane pouhá položka na dlouhém seznamu zavražděných a zneužívaných dětí a Thobela najednou nezná nic než zoufalství... a chladnou touhu po pomstě. Tak se zrodí zabiják zvaný Artemis. Policie na jeho případ nasadí člověka, který si nemůže dovolit selhání. Bennymu Griesselovi hrozí, že přijde o všechno – o práci, rodinu i sebeúctu – a tohle je pro něj poslední příležitost, jak se z té žumpy vyhrabat. Pak se však Benny setká s Christine, mladou matkou z Kapského města, která se živí jako prostitutka. A stane se něco tak děsivého, že svět už pro Bennyho, pro Christine ani pro Thobelu nikdy nemůže být stejný jako dřív.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Infanta , 2004

Čtenářka73
Čtenářka73
19.04.2022 4 z 5

Napínavá detektivka, kterou jsem objevila díky čtenářské výzvě. K tomuto autorovi se ráda vrátím.

petrarka72
petrarka72
16.04.2022 5 z 5

Výborná kniha. Napínavá díky třem postupně se propojujícím příběhům, poutavá díky postavám a "dětskému" motivu - a boj s chlastem včetně postupného "vysychání" a přehodnocování, co si člověk dosud o svém životě myslel a jaký žil doopravdy, je popsán tak realisticky, až z toho mrazí.

Nelly
Nelly
13.04.2022 3 z 5

Mohl to být vynikající thriller - tři zdánlivě nesouvisející příběhy, které se nakonec propletou a vyústí ve velké finále, ale - místy kniha obsahovala mnoho hluchých míst (hlavně výlevy G.). Takže za mne průměrné čtení, které neurazí, ale ani nenadchne.

koki.veru
koki.veru
06.04.2022 4 z 5

Do knížky jsem se pustila v rámci čtenářské výzvy a nečekala jsem žádný hit. Na začátku jsem si říkala, už abych to měla za sebou, ale čím víc jsem se začítala,tím víc se mi kniha líbila. Nakonec to byl velice zajímavý a napínavý příběh. Jsem ráda, že se díky čtenářské výzvě dostanu k takovýmto knihám.

zelenoockaa
zelenoockaa
26.03.2022 5 z 5

Nejdříve jsem se nemohla začíst a pak jsem nemohla přestat. Konec jsem četla pozdě v noci, s vědomím že ranní vstávání bude masakr ale nešlo odložit.

MíšaS.
MíšaS.
26.03.2022 3 z 5

Přečetla jsem to, ale nemohu říct, že bych si čtení nějak speciálně užila. A hlavně mi přišel ten konec fakt přitažený za vlasy. Do dalších dílů nejdu, a i to o něčem vypovídá...

SumýšIrena
SumýšIrena
19.03.2022 5 z 5

Moje první setkání s tímto autorem a rozhodně ne poslední. Benny mi je sympatický. Jsem hodně zvědavá, jestli ten svůj boj dokáže vyhrát. Příběh v knize je napínavý a konec mě překvapil.

ivoiro
ivoiro
10.03.2022 5 z 5

Tuhle knihu jsem nečetl v sérii jako první, ale líbí se mi (zatím) nejvíc.

Rade
Rade
03.03.2022 4 z 5

Svižný thriller s neuvěřitelným nasazením, který nám nedá chvilku oddechu. Přitom přirozeně plynoucí, neměla jsem ten pocit, který občas mívám při četbě obdobných knih, že příběh šustí papírem a zápletky jsou tak šroubované, že úplně cítíme, jak byly pracně vymýšleny…
Skákání v čase mezi jednotlivými liniemi děje je rychlé - někdy je vložen jen krátký odstavec, kdy teprve po pár větách zjistíme, o kom je vlastně řeč - a pak zase jinam… Mně to nevadilo, jen to umocnilo ten pocit rychlosti a překotně se ženoucích událostí.
A velké plus za jižní Afriku, pro mě prostě nové, nevídané; tolik věcí mě překvapilo, tolik věcí je odlišných…
Jen jsem měla občas v tom fofrujícím ději trochu potíže se v mnoha detailech orientovat, občas jsem se musela vracet a něco mi – přiznávám - v jednání a motivaci lidí ani nedocvaklo. Uznávám, že to asi není chyba knihy, ale spíš důsledek mého přerušovaného občasného čtení při té hrůze uplynulého týdne, cožpak si dnes lze sednout do křesla a v pohodě si celý večer číst…?
Čtyři plus.

Andrea81
Andrea81
26.02.2022 4 z 5

Nakouknutí do palčivých problémů dnešního světa, o kterých ti co žijí "spořádaně" nechtějí moc slyšet.

castiglione
castiglione
19.02.2022 4 z 5

Tak tady jsem fakt váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdami, takže čtyři a půl.
Jsem ráda, že jsem se díky Čtenářské výzvě měla možnost seznámit s Deonem Meyerem a určitě co nejdříve peláším do knihovny pro další díl.

Kochy84
Kochy84
31.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Benny Griesel je vyhořelý policajt, bojuje s pitím a s korupcí sboru. A do toho mu v rajónu řadí vrah - mstitel zabíjející zle lidi africkým oštěpem, jeho vyhodila žena z bytu, protože chlastal a zmlátil ji před dětmi, ale plusové body má rozhodně za to, že je latentní baskytarista, stejně jako já.
Vážně, knížka, kterou jsem vlastně otevřel jen proto, abych si odškrtl "afrického autora" není můj šálek antilopího mléka. Hodně mi vadilo, jakým způsobem je napsaná, že autor skáče z jedné postavy na druhou, jak se místy uchyluje k brutalitě, která je samoúčelná a naprosto zbytečná a přijde mi, že některé scény v knize byly jen proto, že se autor snažil přenést atmosféru severských detektivek na úplný jih. Několik sexuálních scén je psáno natolik podivným jazykem, že jsem měl pocit, že je autor buď puritán anebo je mu dvanáct. (Ale taky za to klidně může moct překladatel, že ano..)
Na druhou stranu, z knížky přímo čiší africká beznaděj, prach, písek a špína, vědomí, že barva kůže o vás rozhoduje víc než byste si přáli, tahle atmosféra je tu super. Jako mínus ale musím uvést, že jsem se při čtení nemohl zbavit melodie "jedem do Afriky" od skupiny YoYo band, která mi už dlouho hraje v hlavě. A to jsem si jednou ke čtení dokonce pustil "Toto - Afrika" a stejně. No, za to ale kniha nemůže samozřejmě.
Jo a jestli jsem něco nepřehlédl, nedozvěděl jsem se, jestli Benny vyšetřil ty sousedky noviny.

tonysojka
tonysojka
18.01.2022 5 z 5

Po dlouhé době konečně pořádně drsný, temný thriller, co jsem četl.
Čtivý, napínavý a hlavně ne hloupý.Kvalitu podtrhují občasné úvahy o životě a kriminalitě.

bigben
bigben
30.05.2021 4 z 5

První kniha tohoto autora, hodnocení je střed, úplně mě nezaujala, ani neodradila...líbilo se mi prolínání dějů, od každé postavy kousek...

pollyanna
pollyanna
09.05.2021 1 z 5

Zvládla jsem jen do poloviny knihy. Nebyla napínavá, zajímavá, postavy nezaujaly, celkově jsem byla docela znechucená.

Schary
Schary
04.11.2020 5 z 5

Skvělý detektivní trihler! Není to můj nejoblíbenější knižní žánr,ale po této knížce si nemůžu nechat ujít další díly. Příběh mě úplně vtáhl do děje a tak nějak jsem se ztotožnila s hlavním hrdinou Bennym, který má víc problémů než je zdrávo...

Danago
Danago
14.10.2020 2 z 5

Pro mě určitě tato kniha nebyla. Detektiv Benny Griessel mi vůbec nebyl sympatický, samý alkohol a erekce, popis sexuálních scén , pro někoho běžné, ale mě to bylo nepříjemné. Detektivní příběh se pořádně rozběhne až v poslední třetině. Spousta popisů , hluchých míst. Dlouho jsem se v ději nedokázala orientovat. Jako krimi to pro mě určitě nebylo, další díl určitě ne. Přečteno jenom proto, že jsem to slíbila.

soukroma
soukroma
22.06.2020 4 z 5

Po třech pozdějších dílech konečně kniha první. Styl svižný, tři vypravěčské linky neúprosně vedou k bodu zlomu. A kniha má přitom v mnoha směrech otevřený konec.
Přestože se mi autorem zde uchopená témata sexuálních pracovnic, narkobaronů, zločinů na dětech a samozvané msty ani v jednom případě nelíbí, a ještě méně vydatná linka alkoholická hlavního hrdiny, je to četba napínavá a zajímavá.
Zde je podstatně méně jihoafrických reálií a zejména obratů v různých místních jazycích a dialektech, čímž oplývají pozdější díly. Nicméně i zde je překlad do češtiny zbytečně děsně vulgární. A o překlepech už darmo mluvit. 85%

Dajine
Dajine
06.06.2020 4 z 5

Dobrá kniha s ani ne tak překvapivým koncem.

Lmslaver
Lmslaver
30.05.2020 5 z 5

Moji oblíbení uživatelé hodnotili Ďáblovu horu převážně pěti hvězdičkami, tak jsem se do románu pustil s chutí. Dějová linka policisty Benny Griessela je zpočátku spíše takovým průvodcem pro alkoholiky než nějakým skutečným pátráním (neoplývám zrovna sympatiemi pro slabochy kteří propadnou chlastu). Další linka se rozjíždí podrobnou zpovědí šlapky Christine, ale nejzajímavější hned od počátku bylo sledovat osudy mstitele Thobely, kvůli kterému jsem knihu neodložil a pokračoval v četbě. Po pomalejším rozjezdu nabírá Griesselovo vyšetřování a boj s chlastem na obrátkách, postupně se osudy tří hlavních aktérů propojují, aby vás to v závěrečné třetině strhlo do šílené jízdy až k závěru příběhu. Byl jsem rozhodnutý udělit čtyři hvězdy, ale za atraktivní prostředí Jihoafrické republiky, narážky na pozitivní diskriminaci ale hlavně za poutavé vyvrcholení dávám nakonec vyšší hodnocení.

Afrika detektivní a krimi romány Jihoafrická republika jihoafrická literatura

Deon Meyer
jihoafrická, 1958