13 hodin

13 hodin https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250637/bmid_13-hodin-vbL-250637.jpg 4 142 51

Benny Griessel série

Někdo by detektiva Bennyho Griessela nazval legendou. Jiní by řekli, že je to starý opilec. Ať tak či onak, na to, aby mohl být povýšen, šlápl Benny v průběhu let na kuří oko příliš mnoha lidem. Nyní se pokouší zůstat střízlivý a snaží se vyškolit novou generaci bojovníků se zločinem. Když ale v Kapském Městě zmizí americká turistka, panikařící politici si hned vzpomenou, koho je třeba k případu povolat. Benny má jen třináct hodin na to, aby zachránil vystrašenou Rachel i svou kariéru. A aby toho nebylo málo, musí vyřešit ještě jeden případ – vraždu jihoafrického hudebního manažera. Benny vydržel střízlivý už 156 dní, avšak další dny bez pití budou pro něj obzvlášť náročné...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

13 Uur , 2008

weberda
weberda
30.09.2020 5 z 5

Napinave od začátku do konce.Doporucuji.

knihomolka525
knihomolka525
02.06.2020 1 z 5

kniha mě absolutně nezaujala.Překombinovaná,rozvláčná se spoustou, někdy i zbytečných, postav.Spíš mi to celé přišlo jako scénář k filmu.Spousta dialogů.

Metla
Metla
24.04.2020 5 z 5

Jihoafrická republika, bohatá země proslulá ne až tak dávným apartheidem, krvavými rasovými a multikulturními střety, nesmírně vysokou kriminalitou, korupcí, k tomu potíže s erozí půdy, nedostatečným zavlažováním, častými výpadky proudu, vysokou úmrtností při porodech, průměrná délka života je 71 let u bílých žen, 48 u černých... s výčtem problémů jedné z nejvyspělejších afrických zemí by se dalo ještě nějakou dobu pokračovat. Většina z nich není v knize explicitně zmíněna, přesto je čtenář intenzivně vnímá, jako by to sociální, politické i etnické napětí úplně vibrovalo stránkami.
Inspektor Benny Griessel a jeho kolegové se probouzejí do extrémně náročného dne: musí zjistit, kdo podřezal dívku u kostela a najít její kamarádku, kromě toho byla zastřelena i známá osobnost hudebního průmyslu. Benny pendluje mezi místy činu, třídí podezřelé, vyslýchá svědky, dohlíží na podřízené, uklidňuje nadřízené a vůbec „hasí požáry“ na všech frontách, zatímco se kolem prchající mladé turistky stahuje smyčka.
Prostředí za 100%, atmosféra 100%, postavy 100%, dialogy 100%, linie s Američankami 100%, linie z hudební branže 70%, autorův styl chytlavý, vše působí autenticky, žádná CSI kouzla ignorující realitu. Případy sledujeme detailně a z mnoha úhlů - část z nich není nijak podstatná (reakce rodičů, záletné choutky jednoho z detektivů atd.), ovšem výborně příběhy dokreslují.
S lítostí musím poplivat jeden iritující prvek: zvláště ve střední třetině mě štvalo, jakým způsobem je děj rozkouskovaný. Spisovatel prohazoval linie pingpongovou rychlostí - půl stránky s Bennym, střih, tři věty s Rachel, střih, dva odstavce s Vusim, střih, čtvrt stránky s Dekkerem, střih, stránka s Bennym, střih, odstavec s Kaleniovou, střih, čtyři věty s Rachel, střih, čtvrt stránky s nějakým papalášem, střih... Opravdu nemám pocit, že bylo nutné rozdrobit zápletku na tak malé úseky, klidně mohly být spojeny do souvislejších celků a čtenářova mysl by se nemusela neustále přizpůsobovat, přeorientovávat, lépe by se udržovala pozornost. Ale třeba to byl záměr, přiblížit policejní práci tímto rozeskákaným náporem na soustředění.
Přidám dvě hnidy: u nás se obvykle k hledání osob používá vrtulník s termovizí a trochu mi chyběla informace, proč tomu tak není v JAR. Hustota obyvatelstva v Kapském městě? Podnebí (teplota)? A ještě naléhavěji bych chtěla vědět, proč k nalezeným stopám nepřivedli psy. Nejspíš se autorovi nehodilo do krámu snadné řešení, geniální čich by si v dané situaci poradil a přišli bychom o drama. Mohl však například ústy obézní vyšetřovatelky Kaleniové sdělit něco ve smyslu: „Škoda, že jsem sežrala všechny policejní psy, teď by hodně pomohli.“
Přísahám na holý pupek, pokud jinak skvělý Deon Meyer neomezí tříštění děje, odrazí se to příště nejen v procentech! Nerada bych mu absolutní souhvězdí připravila o sluníčko. 85%

hanzmb
hanzmb
29.03.2020 5 z 5

Druhý příběh a snad ještě lepší. Už samo pro nás neznámé prostředí těchto detektivek jim dává obrovský potenciál. K tomu chlapský sympaťák detektiv a vynikající detektivní příběh - vlastně dva - je přímo "vražedná" kombinace. Snad to přežiju alespoň do dalšího dílu :-) .

Lumír23
Lumír23
13.03.2020 5 z 5

Meyer je výbornej. Sice Horečka je u mě top, ale tato detektivní série, je výborná. Včetně alkoholické linie.

Dajine
Dajine
09.02.2020 5 z 5

Dost dobrá kniha. Napětí v podstatě po celou dobu. A vyšetřovatel? Abstinující sympaťák.

francouz
francouz
29.09.2019 5 z 5

tak to byla opět neskutečná jízda, v zemi, kde cena lidského života nestojí o moc víc než dáte večer v hospodě za pár piv...
K tomu super hlavní postava, která je ke všemu zmítána vnitřními démony, kteří našeptávají, že cesta může být snesitelnější, vždyť stačí jedna kapka, a je po problémech...
Dvě nesouvisející vraždy a u obou hlavní hrdina, který musí rozjet svůj důvtip na co nejvyšší rychlost, protože začíná jít o minuty.
To jak autor přeskakuje z jednoho děje na druhý, jak Vás nechává v napětí , jak si citlivě hraje s atmosférou Kapského města, které není jenom pozadím, ale aktivním hráčem. Do toho všeho jedna vražda cizinky, to je mix, který opravdu stojí za přečtení.
Gradace děje a pak, najednou skok do reality, všechno pachtění a přemáhání démonů bylo zbytečné ?...... No to si musíme počkat na další pokračování

petrulka
petrulka
05.06.2019 5 z 5

Bezvadná knížka, napínavá.

soukroma
soukroma
29.05.2019 5 z 5

Skvělé, zajímavé, napínavé: odkládala jsem tohoto autora zbytečně dlouho - jihoafrické prostředí není rušivé, naopak nadmíru zajímavé. A zločin v Kapském městě bují stejný a stejně jako kdekoli jinde v širém světě. Autor netlačil na pilu a politika i rasismus jsou připomenuty jen jemně na pozadí. Ani cizokrajná jména a občasné průpovídky v místních jazycích a dialektech neznalým věci nevadí. Čtivost a švih ospravedlní (pro mne otravnou, ale dnes v thrillerech) typickou rodinnou a traumatickou vatičku zejména kolem hlavního hrdiny.

zazvorka
zazvorka
07.02.2019 5 z 5

Tak tahle knížka mne pořádně naštvala - dnes jsem kvůli ní celý den byla jak mátoha. A to je její vina - v noci na dnešek jsem se nemohla odtrhnout, dokud jsem to nedočetla. Dejte si na ni pozor!!!

harena
harena
23.11.2018 5 z 5

Stejně jako první díl skvělý a neodolatelně čtivý krimithriller z Jihoafrické republiky. Tvrdá realita, živé dialogy, celý děj se odehrává 13 hodin a je to jako byste nasedli do rozjetého vlaku, který vás vyhodí na poslední stránce. Za mě jasných pět hvězdiček a jdu do dalšího dílu.

susu
susu
07.08.2018 5 z 5

Zatím jsem přečetla tři Griesselovky a tato je rozhodně nejlepší. A pro nás exotické prostředí je přidanou hodnotou knihy.

ivoiro
ivoiro
12.05.2018 4 z 5

Tato kniha mě docela chytla. Bylo to hodně napínavý.

bezprezdivky
bezprezdivky
16.04.2018 4 z 5

Tohle mě absolutně strhlo, nebýt zbytečně nabubřelého závěru (ve smyslu velikosti finálně odhaleného spiknutí) bych dal pět hvězd. Je to jedna velká jízda, přitom uvěřitelné postavy i příběh. Vše se navíc odehrává v krásném Kapském městě, kde jsem shodou okolností loni byl.

rodak
rodak
26.11.2017 5 z 5

Strašně se mi tam líbí ten jemný jakoby skrytý humor.Je tam pěkně vyvážený s tvrdou detektivní zápletkou.Moc dobré...

marlowe
marlowe
17.09.2017 5 z 5

Tak takhle skvělou detektivku už jsem nečetl hodně dlouho!
Nemá cenu vyjmenovávat klady, protože tam je dokonalé všechno. Autoři dnes tak módních "umělých detektivek", ve kterých abys logiku hledal s lucernou, by měli k panu Meyerovi na pár lekcí tvůrčího psaní přilézt po kolenou…
Dal-li jsem prvnímu dílu 100%, musím jít s dvojkou nejméně na sto desítku!

Věrka69
Věrka69
05.06.2017 5 z 5

Super, doporučuji a už na mě čeká další díl.

kruppe
kruppe
29.05.2017 5 z 5

13 hodin? Opravdu výstižný název. Nejen ve vztahu k ději (přečteno za 13 hodin...včetně krátkého spánku). Kniha vám opravdu nedá vydechnout. Akce, napětí, výborně napsané postavy - noví adepti na detektivy, se kterými se, doufejme, bude počítat i do dalších dílů. Rozpálená Pretoria a Cape town, to vše na vás dýchne, jen abyste zjistili, že výsledné odhalení bude daleko komplexnější, než bychom čekali. Já jen doufám, že se Ben nežene do toho zničujícího objetí, které dává tušit poslední stránka...cherche la femme
Radši se jdu zchladit do Švédska (Temná tajemství).

rybizka
rybizka
07.04.2017 4 z 5

Zatím přečtený druhý díl s Bennym Griesselem,ale už teď si řadím k oblíbeným sériím,protože věřím,že další díly budou stejné kvality. Promyšlený děj plný zvratů je napsán poutavě a napínavě. Inteligentní hlavní hrdina je mi sympatický,jak bojuje se zločinem,ale i sám se sebou. Oceňuji jak spisovatel umí uvěřitelně vykreslit i vedlejší postavy. Například mě zaujala policistka Mbali Kaleniová a jsem zvědavá,jestli se s ní setkáme i v dalších dílech.

JPO
JPO
01.03.2017 5 z 5

To je jako číst film ... jedna velká paráda.

Deon Meyer
jihoafrická, 1958