Benátky - Místa a historie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jedinečné kouzlo tohoto historického města, jež si dokáže podmanit každého, kdo třeba jen jedinkrát stanul na palubě lodi proplouvající jeho nesčetnými kanály, je všeobecně známé. Stačí se jen zastavit na náměstí Sv. Marka před monumentálním Dóžecím palácem a prožít si úchvatný okamžik splynutí s věčností. To jsou Benátky. Velká obrazová publikace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101351/benatky-mista-a-historie-101351.jpg 51
Žánr
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Benátky - Místa a historie

1amu
12. února

Benátky (italsky Venezia) jsou hlavním městem severoitalské oblasti Benátsko. Jeho historické jádro leží na ostrovech v mělké Benátské laguně, oddělené od Jaderského moře úzkou kosou Lido, novější části města byly vybudovány na pevnině (Mestre). Ve dnech zvaných „acqua alta“ (vysoká voda), kterých bývá každoročně průměrně 54, se zde zvýší hladina moře až o 90 cm.
Kdysi námořní a obchodní velmoc a středisko sklářství, mají Benátky dodnes velký historický, kulturní, společenský i administrativní význam. Ve středověku byly centrem Benátské republiky, dnes jsou středem své oblasti, probíhá tu bohatý kulturní život. Pamětníci vzpomínají na fenomenální koncert Pink Floyd v r.1989. Nachází se zde velký přístav (na západním kraji) a letiště (na pevnině). Od roku 1987 jsou Benátky a celá okolní laguna jako jedna z nejnavštěvovanějších italských destinací památkou UNESCO. Město žije převážně z turistického ruchu. Každý rok je navštíví přibližně 25 milionů turistů z celého světa a Benátky tak patří mezi nejnavštěvovanější města světa. Důležitou roli přitom hraje Biennale di Venezia, prestižní přehlídka současného výtvarného umění pořádaná v každém lichém roce. Od roku 1932 se začal pořádat první mezinárodní filmový festival. V roce 1949 tu poprvé pro hlavní cenu použili název „Lev sv. Marka“.
Benátské paláce byly postaveny tak, aby odpovídaly potřebám města bez ulic, návštěvníci totiž obvykle připlouvali lodí. Většina benátských domů měla dvě patra, kuchyň byla situována buď v přízemí pro snadnější přístup k vodě, nebo v podkroví, aby lépe unikaly pachy vznikající při vaření.
Hlavní ulice doplňuje asi stovka kanálů, kde je čilý dopravní ruch. Ve městě je překonává přes 400 kamenných mostů a asi 15 000 domů zde stojí na dubových kůlech zaražených do mořského dna. Dopravní tepnou je Canal Grande, 4 km dlouhý a asi 70 m široký kanál, který prochází přímo středem města. Spojuje hlavní nádraží a přístav s historickým náměstím Svatého Marka a centrem města. Nejstarší a nejznámější most je Ponte di Rialto, který jako jeden ze čtyř spojuje obě části města rozdělené kanálem. Mramorový oblouk 48 m dlouhý doplňují dvě řady obchodů, zejména se zlatem a šperky. Je to pastva pro oči žen. Ve městě zajišťují dopravu motorové lodě, které brázdí kanály, pro turisty jsou k dispozici klasické gondoly. Čtvrtý most Ponte della Costituzione byl postaven španělským architektem Santiago Calatrava v roce 2008.
Kdo z vás tam doposud nebyl, snažte se to napravit !

Doporučujeme

Továrna na sny
Továrna na sny
Divočina
Divočina
Bílá Masajka
Bílá Masajka
Shledání v Barsaloi
Shledání v Barsaloi

Autor a jeho další knihy

  • Benátky - Místa a historie 2004
  • Benátky 2004

Kniha Benátky - Místa a historie je v

Knihotéce2x
Chystám se číst1x