Bellman & Black

Bellman & Black https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225963/bmid_bellman-black-kYQ-225963.jpg 3 193 70

Do života desetiletého Williama Bellmana právě vstoupila smrt. Nezanechalo to na něm ale hlubší stopy, vždyť umřel jen obyčejný havran – a to ostatně nic neznamená. Jenomže jak roky plynou, stíhá Williama jedna tragédie za druhou, až ho vlastní zoufalství jednoho dne přivede na hřbitov, kde hodlá skoncovat se životem. Cestu mu však zastoupí tajemný muž v černém, který se představí jako pan Black, a opilý William s ním uzavře zvláštní dohodu. Na důkaz, že na neznámého společníka nezapomněl, otevře v centru Londýna obchodní dům „Bellman & Black“, který nabízí veškeré „smuteční zboží“, od rakví po černé deštníky – prostě cokoliv, co se může při pohřbech hodit. A protože si viktoriánská Anglie zakládá na velmi pompézních rozloučeních, zástupy pozůstalých se sem jen hrnou a obchod vzkvétá. Nadání a podnikavý duch dláždí Williamovi cestu k úspěchu a on věří, že minulost nechal konečně za sebou. Jenomže havrani nikdy nezapomínají...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Bellman & Black , 2013

dzucka
dzucka
02.11.2015 1 z 5

jedinou hvězdičku dávám proto, protože se knížka dobře četla..žádná krkolomnost..ale jinak mě teda příběh nezaujal a konec dost zklamal..člověk nakonec moc nezjistil :-(

Ranuncul
Ranuncul
02.09.2015 2 z 5

Tak jak už píší ostatní,kniha mě taky zrovna mc nenadchla.Místy nedotažené vyprávění a vůbec tomu
něco chybělo.A ještě mi to připomínalo pana Selfridge.

rajen
rajen
09.08.2015 2 z 5

Kniha mě moc nenadchla. Nejvíc se mi líbil popis fungování textilky a následně budování obchodního domu, to mi trochu připomínalo seriál Pan Selfridge. Osud byl k hlavnímu hrdinovi dost krutý, všichni kolem něj umírají jako mouchy, ale že by za to mohl sám tím, že v dětství zabil havrana? Byl pracovitý až příliš a to se mu stalo osudným, přestože to dotáhl vysoko a dřít se nemusel. Podle mě mu to prostě v hlavě spíš přeskočilo a trpěl bludy, jestli to autorka myslela jinak, tak jsem to asi nepochopila. To mystérium je tam nějaké nedotažené a čekala jsem ho asi trochu víc podle anotace na obálce. Ale četlo se to dobře a dočetla jsem.

moonchild
moonchild
07.08.2015 3 z 5

Kniha mě trochu zklamala.Myslela jsem že bude mnohem lepší.Nudila jsem se u ní.Téma je pěkné ale mohla to napsat trochu zajímavěji.

LaurielStilton
LaurielStilton
29.07.2015 2 z 5

Keďže je autorkina predošlá kniha Trinásty príbeh jednou z mojich najobľúbenejších, na Bellmana a Blacka som sa veľmi tešila. A to bola chyba. Kniha je sama o sebe zaujímavá, no veľmi odlišná od prvej, z čoho pramení aj moje sklamanie. Tajomno je skôr depresívne a mysteriózny prvok je veľmi slabý.

orinka3
orinka3
30.06.2015 5 z 5

Budu asi jedna z mála, co chválí. Ale pokud přistoupím na autorčin styl a vnořím se do světa, který načrtla, pak v něm nenacházím chybu. Všechno je jak má být. Na počátku je malá, ovšem osudová chyba, zaváhání - a spustí se mašinerie, co už nejde zastavit. Jde o hodně ponuré čtení a logický konec. Všechno má člověk v hlavě, před sebou samým neuteče ani kdyby svou prací vyplnil každou vteřinu svého života, jen aby nezůstal se svými myšlenkami. Při četbě jsem si vzpomněla na Havrana E.A. Poea.

alexis818
alexis818
17.06.2015 3 z 5

Kniha mě dost zklamala.Příběh sice zajímavý,ale jaksi zdlouhavě ,roztahaně napsáno.Nevím,ale asi jsem čekala něco jiného.Musím,ale přiznat,že pokud autorčin záměr byl,vyvolat v čtenáři deprese.,tak se jí to povedlo.Já měla depku z příběhu,ale i z autorčina stylu psaní.

JanaDor
JanaDor
29.05.2015 5 z 5

Smrt. Nejpřirozenější součást života, které se nejvíce bojíme.
Anotace knihy mě zaujala a musím říci, že mě nezklamala. Netypický příběh je dobře napsaný, dobře vymyšlený a zůstává mi po něm pocit dobré knihy po přečtení. Je to tak zvláštní a nevšední příběh. Ale hodně se mi líbil. Autorčin styl je poetický, přestože se zabývá smutným tématem. Kniha nevyznívá truchlivě, naopak. Příběh neobsahuje velké akce ani překvapení, spíše plyne jako voda v řece, jako opravdový život s těžkými i hezkými chvílemi. Autorka vlastně vybízí k přemýšlení. Vede k úvahám, co je v životě důležité. Nemáme ho promarnit přemýšlením o něm, ale žít ho. Prostě mám tento typ knih moc ráda a pokud i vy, určitě si ji přečtěte. Je fakt pěkná.

Salonka
Salonka
17.02.2015 3 z 5

Bellman & Black je vcelku originálne vymyslený román. Páčila sa mi dejová línia zaoberajúca sa životom Williama Bellmana, ktorým sa ako hrubá čierna stuha tiahla smrť – tragické straty a kruté rany osudu. Vychutnala som si tiež autorkinu inšpiráciu havraním plemenom - svoje myšlienky v knihe zhmotnila v podobe krátkych vsuviek.

Román by som však nenazvala mysterióznym - snaha o mystifikáciu určitých prvkov deja nebola stopercentne presvedčivá. Tiež mi chýbala hlbšia prepracovanosť niektorých postáv. Navyše, aj napriek všetkému nešťastiu a smrti, ktoré v diele sú, som nepociťovala smútok alebo aspoň náznaky empatie (postavy podľa mňa nepôsobili sugestívne a román bol písaný tak nežne, akoby sa vlastne nič nedialo... Otázku, čo sa smrťou deje a či vôbec niečo, nechám na filozofov).

Slovenskému prekladu vytýkam občas kostrbaté vety.

Napriek všetkým nedostatkom dávam duu Bellman & Black tri hviezdičky, bolo to zaujímavé a nenáročné čítanie. :-)

zipporah
zipporah
26.01.2015 1 z 5

Somarina... ale aspoň viem, čo je ampersand:D A tento krátky príspevok ukončím havraniou radou z knihy hlavnej postave: "Rozmýšľaj!
Veru... spisovatelia by mali rozmýšľať, keď píšu...