Královna magie

Královna magie https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3669/bmid_kralovna-magie-fOL-3669.png 4 218 9

Belgariad série

2. kniha série Belgariad. Legendární sága o historii války bohů, lidí a králů, jenž trvala sedm tisíc let – o neznámých zemích a událostech – osudu a proroctví, které musí být naplněno! Před dávnými časy, jak praví legendy, pokoušel se zlý bůh Torak získat vládu nad světem – a vehnal lidi i ostatní bohy do války. V čele šiků však stanul Čaroděj Belgarat, aby získal Orb, který chránil lid Západu. Staré proroctví hlásalo, že dokud bude Orb uložen v Rivě, bude západ v bezpečí. Tento příběh se vypráví od počátku věků, a také se v něm vypráví o bájné kouzelnici Polgaře spřádající kouzla napříč tisíciletími – ženě, před kterou se vládci třesou a králové sklánějí… Nyní však přišla chvíle, kdy se má nestvůrný Torak probudit z dlouhého spánku, do kterého byl násilně uvržen, a tak se mladý Garion, společně se svými nejbližšími, vydává na dlouhou cestu plnou magie a nebezpečí, aby se mohla naplnit pradávná věštba – vyjevující návrat rivanského krále a strašlivou válku o vládu nad celou říší…... celý text

Romány , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Classic

Queen of Sorcery , 1982

protokol
protokol
17.05.2022 4 z 5

no už z čírej nudy som sa pustil do 2 knihy. neohromila a ani neurazila. hlavný hrdina pritroubli chlapec zo statku (budúca nádej celého sveta . ) prežíva svoje dobrodružstvá občas dostane po papuli občas ho posadne kliadba ale pokial ma svoji tetu a dedu tak to ve zdraví prežije. je to pohodova kniha len škoda že to skoro úplne pripomína pána prstenov. a tak som žvedaví kam to princátko dopracuje horsa na 3 diel ehmmm velkolepej ságy :-) :-)

lampernaqui
lampernaqui
28.01.2022 4 z 5

Je pravda, že se ve druhém díle vlastně nic nestane, ale stejně mě to bavilo a přečetl jsem knihu během chvíle. Různorodá skupinka, která se poskládala v minulém díle, pokračuje v putování přes další území a zažívá znovu několik nepěkných setkání. Garion je stále přitroublý a i při sebemenších náznacích mu to stejně nesepne a nedá se jedna a jedna dohromady. Zbytek osazenstva je ale zábavnější. Nad všemi vyniká hláškující Silk, ale i ostatní mají své momenty. No, takže Západ kontinentu bychom měli za sebou, teď by se žádalo stočit to trochu na druhou stranu...

Gordonlord
Gordonlord
18.01.2022 1 z 5

Takhle vysoké hodnocení ? Jako vážně ?

Tahle kniha je jednoznačně dost špatná. První díl byl ještě fajn kýčovitý průměr. Něco se tam dělo, rozjíždělo se to, byl nastíněn zajímavý, klasický děj.

Tady už není skoro nic. Dějově se jede po hladké přímce. Hrdinové jsou dokonalí, černobílí, nic se jim nemůže stát, se vším si hned poradí. Když dojde na nějaký problém, tak nám prostě jen oznámí, jak ho mimo stránky knihy a čtenářův dosah vlastně už vyřešili a jede se dál. Zastávek na přímé linii jízdy lesem, nocování a návštěvami hostinců je pár. Vždy spočívají v návštěvě místního krále, žoviálním pokecu a potom se jede dál s tím, že ona zastávka pro další děj nemá žádný význam.

Tím pádem tu není napětí a vlastně ani děj. Jen popis vcelku bezproblémové, rovné cesty. Vztahy mezi hrdiny jsou taky černobílé, školometsky škrobené a pár vyhrocených situací působí díky autorově neumětelství spíš legračně než vážně.

Rovněž celkové chování i dialogy postav jsou i na poměry žánru naprosto neuvěřitelné. A to už ani nemluvím o těžkých nelogičnostech v ději, kdy se některé věci stanou jen proto, aby se autor dostal tam kde potřebuje být. Nezvládne to ani udělat nenápadně - je to znát jak pěst na oko.

Kostrbaté, nenápadité, bez zápletek, zvratů, napětí, vlastně i bez děje, žádná gradace, vypointování, psychologie postav reálně na úrovní třináctiletého spisovatele ...jako lidi...já mám taky velkou slabost pro tohle udergroundové, dřevní old schol fantasy. Ta určitá poetika tady je a proto dávám celou jednu hvězdičku. Ale ruku na srdce... jako fakt pět hvězdiček z pěti ? Tohle není dobrý, ať se na to člověk dívá soudně z jakéhokoliv úhlu. Vždyť jste to četli, jestli se vám to tolik líbí, tak snad lžete sami sobě .. :-)

MatoPalkes
MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Určite boli niektoré diely slabšie ako tie ostatné ale hodnotím ako celok a táto séria je super.

PříbuCZ
PříbuCZ
27.02.2017 4 z 5

Velmi čtivá kniha, trochu mě mrzí že moje nejoblíbenější postava Silk je část knihy mimo děj. Občas mám Gariona plné zuby, nechce si nechat říct a radši si mele svoje. Miluji pasáže, když Silk nakupuje nebo Polgara a Belgarat mají různé názory. Se Nedra mi taky leze krkem, zvlášť když jde o Gariona.

Terva
Terva
07.11.2015 5 z 5

Lepší, opravdu lepší než první zdlouhavý příběh, který byl spíše úvodem do celé této osudové hry. Celá osa příběhu se zde posouvá o značný kus vpřed a přibude více dobrodružství a magie. Malá ochutnávka: Nakonec si Garion pomyslel, že všechno zvládl dost dobře. V samém závěru zasel pár pochybností.......... Tato kniha o Královně magie je rozdělena do tří příběhů nazvaných Arendie, Tolnedra a Nyissa. Opět musím uznat, že je to velmi čtivě napsané a protkané spoustou překvapení.

marcela6183
marcela6183
07.07.2015 3 z 5

A máme tu druhou partii pětidílného gambitu. V hlavní roli šachová figura ochránkyně královny magie Polgary. Konečně!
A že to Garion pohnojil a ve velkolepm závěru potřebuje zachránit fakt usilovně.
Motiv putování a cesta sama zatím jede jak po másle, dá se to číst jak pohádka i jako příběh. Ale začíná mi chybět ten šmrnc Elenia. Hrdinové jsou děti a potřebují dozor, takže zaťaté meče do břicha tu nejsou... takže akčňák se nekoná.
Pořád za čtyři. Uvažuju, že přepnu na anglický originál, chtěla bych nasát něco autorského stylu.
Update: fakt nutná revize o hvězdu dolů - vlastně srovnáno s Eleniem a jde o životní nutnost.

Eldar80
Eldar80
24.03.2015 3 z 5

Pohádkový příběh dále pokračuje. Ale už od začátku kniha působí jakoby od někoho jiného. Přestože děj není nijak akční ani napínavý, čte se kniha mnohem lépe než první díl. Něco se konečně děje a velmi pozvolna začíná být děj zajímavý. Stejně jako předchozí kniha má docela povedený závěr a tak vás po dočtení ponechá v pozitivním stavu, protože zapomenete na nezáživnost na začátku. Bohužel jednání hrdinů se mi pořád nepozdává, ale myslím že pro děti je to velmi podařený příběh. Je mi docela líto, že jsem to nečetl jako malý, tehdy by to na mě asi hodně zapůsobilo. 65%

Ereniss
Ereniss
06.03.2013 5 z 5

Jedna z prvních fantasy sérií, co jsem jako dítě četla. Musím si to připomenout po těch letetch, asi si to znovu opráším z police a přečtu. Pro mě kultovní záležitost. Jednotlivé díly ale hodnotím všechny stejně, jelikož to beru jako celek a nedokáži říct, který díl byl lepší a který horší.

hrdinská fantasy

David Eddings