Běhej, nebo zemři

Běhej, nebo zemři https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195262/mid_behej-nebo-zemri-UL5-195262.jpg 3 110 23

Životní příběh famózního krosového běžce a nejlepšího skialpinisty všech dob, který ve dvaceti letech překonal desítky rekordů, stal se trojnásobným vítězem Světového poháru, zvítězil v nejtěžších běžeckých závodech světa. Ve 3 letech poprvé překonal horu vyšší než 3000 m n.m., v pěti vylezl na nejvyšší bod Pyrenejí a do 4000 metrů poprvé vyšlapal v šesti. Během léta běhá Kilian ultra traily a jeho výkony berou soupeřům dech. V zimě vyráží na skialpinistické mise, které potvrzují výjimečnost jeho talentu. Jako mladíček se v disciplíně, ve které se vrcholu dosahuje obvykle až po třicítce, stal legendou. Jde o příběh strhující vášně a závislosti na běhu, výškách, radosti z pohybu a touze překonávat mimořádné výzvy.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Mladá fronta

Córrer o morir , 2011

VA_Krtek
24.01.2024 3 z 5

Respekt před tím co Kilian dokázal. Jeho fyzickej fond je dar od boha. Nic to ale nemění na tom, že ta kniha mi přišla jako přepis jeho deníku, přičemž někdy si zapomněl pár dní zapisovat. Takže opět - pro běžce povinnost, pro ostatní zbytečnost.

krisfrydrys
22.04.2021 3 z 5

Kilian je určitě sympaťák a výborný sportovec, spisovatel ale nic moc. Kapitoly působí trochu chaoticky, některé části jsou jakoby useknuté. Přiznám se, že mi v knížce chyběl nějaký silný příběh. Nejsem si jistá, jestli by mě kniha bavila, kdybych nebyla nadšená (hobby) běžkyně. Pokud se běhat teprve chystáte a potřebujete namotivovat, sáhněte raději po knížkách Scotta Jureka.

PavlaTr
15.01.2021 3 z 5

Kilián je sice vyjímečný sportovec s nadpřirozenými schopnostmi pohybu v horách , jeho výkony jsou opravdu famózní , ale v knize jsem se nějak špatně orientovala. Přišlo mi ,že některé příběhy / závody / jakoby neskončily a už jsem četla o jiném příběhu...

lenka6751
05.01.2021 3 z 5

Kniha měla zajímavý příběh, ale nezaujal mne styl psaní.

MHudec
24.07.2020 5 z 5

Nemohl jsem se odtrhnout od čtení. Zajímavý příběh běžce, který šel tvrdě a nekompromisně za svým cílem. Nezalekl se žádné bolesti a problémů. Jeho touha po běhu byla silnější než všechny překážky postavené do cesty.

Tomas@S
13.05.2019 3 z 5

Docela slabe, cekal jsem po precteni jinych knih na tema behani o dost vic (napr. Scott Jurek). Chybi jakekoliv fotky, nejaky prehled dosazenych uspechu, apod. Texty jsou chvilemi dost zmatene, neni uplne jasne co se popisuje, kdy a kde nejaky zavod probiha. Co mne potesilo byla zminka o jednom ze souperu, ceskem bezci Robertu Krupickovi.

Zrovna koukám na pořad na Prima Zoom Skrytá tvář superhrdinů, kde je v tomto díle hlavní postavou právě Kilián. Je naprosto neuvěřitelný co předvádí. Je to borec. Přidávám proto hvězdičku ????

Laféeverte
18.04.2019 3 z 5

Žádnou jinou knihu o běhání jsem zatím nečetla, takže nemohu srovnávat. Ale řekla bych, že tato kniha je spíš než o běhu samotném o subjektivních pocitech a prožitcích autora. Je v ní popsáno několik závodů i jiných počinů (přeběh Pyrenejí nebo výběh na Kilimandžáro), ale vždycky jde hlavně o Kilianův prožitek. Takže pokud chcete vědět, jaký "blázen" je takový světově známý ultratrail běžec, pak Vám tato kniha poskytne barvitý obrázek. Mě na té smrští jeho pocitů nejvíc zaujal kontrast mezi neustálou touhou posouvat hranice a vítězit a zároveň úctou a jistou pokorou k přírodě. No a taky to, že když už si zvolil určitý styl života, nesedí a nelituje toho, co mohlo být, kdyby se rozhodl jinak.

Sandalkar
08.04.2019 2 z 5

Ač smekám před výkony tohoto vytrvalce hodně hluboko, z plejády knih o běhání mi tato přijde jako nejméně čtivá. Ráda bych se dozvěděla více o jeho dětství, motivaci běhat, jak jí, regeneruje, trénuje... konkrétní popisy jednotlivých závodů byly pro mě nadbytečné. Pokud bych je přeskákala, z knihy by zbylo jen několik listů...

Rooz
13.10.2018 1 z 5

Když čtete knihu, kterou napsal člověk, jenž se v daném oboru stal legendou, tak určitě tak nějak automaticky cítíte, že se dočtete alespoň z části to, jak toho vlastně dosáhl, co vše je potřeba udělat a obětovat, abyste se stali tím, kým se stal třeba právě Kilian Jornet. Bohužel nic takového v této knize nečekejte. A ani vlastně nic jiného hodnotného pro někoho jiného, než snad pro autora této knihy. Celkem zklamání na to, jak velká hvězda to ve svém počínání je...

laker4life
10.10.2018 3 z 5

Kilian je romantik, místy až moc filosof. Zajímavá sonda do jeho hlavy. Dokonce i takový borec někdy nemůže. Pak ale vypne hlavu a stejně vyhraje...

Lussssinda
20.02.2018 2 z 5

Jiné knihy o běhání se mi líbily více. Tato popisuje jednotlivé závody a autorovu přehnanou soutěživost. Není to ani tolik o kráse běhu jako o tom, co člověk dokáže když je neskutečně zarputilý jako on. Osobně mě to neinspirovalo.

rennata
26.05.2017 3 z 5

Autor nie je spisovateľ, takže mu môžme veľa odpustiť. Kilianov životný príbeh je zaujímavý, rovnako aj mnohé myšlienky z knihy. Každopádne je to písané dosť chaoticky, ale knižka je krátka, takže ju človek prečíta bez väčších problémov a môže sa vracať k jednotlivým pasážam.

Jirmus
13.01.2017 4 z 5

Doporučuji.

yanis
01.10.2016 5 z 5

Ano, jsem ovlivněná, protože Kilian Jornet je pro mě panem běžcem. Teď navíc člověkem, ke kterému mám mnohem blíže skrze jeho úvahy nejen o běhání, ale o životě obecně. Pravda, v některých "křehkých myšlenkách" jsem se ztrácela, ale celkový dojem je stále úchvatný.
Kniha také nádherně doplňuje Kilian´s Quest na youtube (které jsou tedy mnohem lepší, než literární vyjádření).

janavan
02.09.2016 2 z 5

Tato knížka vás sice namotivuje jít běhat, ale... určitě existují lepší "běžecké bible" než je tato, ať už Jez a běhej nebo Zrozeni k běhu.

Neurazí, nenadchne. To už je lepší zhlédnout jeho běžeckou sérii na Youtube "Kilian's Quest'.

Arocrynn
23.05.2015 3 z 5

Moje první kniha "o běhání", kterou jsem přečetla a hned mne zaujala, zejména v pasážích, které popisují, jaké překážky člověk dokáže překonat a co vše může "vyždímat" ze svého těla, jen když je správně motivovaný. Jsou tam místa, kdy si snad každý pomyslí, že ten kluk je úplně šílený, jinak to není možné. Na druhou stranu části, ve kterých se autor zabývá psychologickou stránkou věci, nebo snad vnitřní "meditací" nad motivy a účelem běhání mne hodně minuly. Přišly mi hodně nedotažené, nedopracované. Jako když se blíží deadline odevzdání rukopisu a vy sice cítíte, že tomu ještě něco chybí, ale už není čas to předělávat. Škoda!

alisie
13.03.2015 2 z 5

Spíše zklamáním, kniha mi nic nedala, nic nevzala, rozhodně mě nemotivovala vzít boty a jít ven běhat, občas jsem nepoznala, kde příběh končí a kde začíná druhý. Možná je to nejlepší běžec, ale tuhle knihu psát neměl.

Niky25
18.11.2014 5 z 5

Autor popisuje svůj ,,normální život" a především své pocity, které prožívá při běhu.
Popisuje své tréninky i závody, jak přípravu, tak i své taktiky. Nad některými kapitolami zůstává až rozum stát, protože je neskutečné až na jakou hranici je schopen hnát své tělo.
Kniha je velmi motivující a určitě jsem si ji nepřečetla naposled...

Kaaatka1999
23.10.2014 5 z 5

Tahle kniha mě velice překvapila.. Mám už přečtenou knihu Zrozeni k běhu i Jez a běhej, takže jsem od této už nic moc neočekávala, ale nadchla mě. Byla jiná než ty dvě předchozí, a hlavně byla psána stylem, který mi více vyhovuje.. Ještě k tomu všemu mi dodala velkou dávku motivace, což dokáže málokterá kniha.
Navíc mne potěšil ten fakt, že knihu psal přímo ten člověk, který tohle všechno dokázal, nebyl to pouze přepsaný příběh z vyprávění.
Miluju tuhle knížku a určitě se k ní budu v budoucnu vracet.

Roman_T
05.09.2014 3 z 5

Už je těch knížek o běhání spousta, ale kniha "Born to run" může být jen jedna. Asi jsem od této čekal více, ale i přesto po přečtení jsem měl chuť natáhnout kecky a vyběhnout do lesů.

sport běhání, běh osudy lidí podle skutečných událostí

Kilian Jornet
španělská, 1987
2014  68%Běhej, nebo zemři
2015  70%Neviditelná hranice
2024  %Trénink pro sportovce v horách

Kniha Běhej, nebo zemři je v