Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2051 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

witch82
29.05.2017 5 z 5

Veľmi by som mladšej generácií frčiacej na zle napísaných dystopických ságach odporučila prečítať túto útlu, zbytočne sa neťahajúcu, strhujúcu, bravúrne napísanú knihu...

ThomasRuhe
03.05.2017 3 z 5

Myslel jsem, že si dám opáčko toho co znám z filmu, ale k mému překvapení je knižní příběh úplně jiný. Takže, i když znáte film, můžete se do knihy pustit, protože ta v mnohém překvapí. Nicméně, co je lepší, jestli kniha nebo film, tak vtom nemám úplně jasno... obojí má své klady i zápory.

snupko
22.03.2017 4 z 5

Rýchla novela od Kinga aka Bachmana má s filmovou verziou spoločný len názov a meno hlavného predstaviteľa plus nejaké drobnosti. Ale niet divu. Je všeobecne známe, že King na svojích skorších dielach doplácal na filmové, či televízne spracovania. Ale na druhú stranu, šťastie pre nás, že si môžeme užiť napínavý thriller trochu inak. Možno je v knihe cítiť laxný prístup a dej je príliš priamočiary , čo asi vyplýva z času, ktorý King príbehu venoval, napísaná vraj za 72hodín. To prispieva k trochu deravosti a občas nelogickom počínaní postáv a ešte k tomu v budúcnosti, no ale budiž, knižka ma bavila a to je dôležité. Odporúčam napr. do čakárne u lekára. :)

Briv
07.03.2017 5 z 5

Po Pochodu je tady další reality show. Kniha, byť celkem krátká, co do počtu stran, tak je nabitá dějem. Ben je ochoten jít přes mrtvoly, hlavně ať získá peníze pro své nemocné dítě. Líbí se mi, že na druhou stranu není naivní, přesto ví, že vyhrát nemůže. I když co je to "výhra"? Kapitoly byly originálně značené a krátké, což bylo fajn. Konec vygradovaný na maximum. Uff, doufám, že nic takového ještě nepřijde. Otázka totiž není jestli vůbec, ale kdy?! Velmi výstižné, King umí!

Eremites
24.02.2017 4 z 5

Brilantní příběh!
Moje první setkání se Stephenem Kingem (alias Richardem Bachmanem) a zcela jistě ne poslední.
Není to žádná hluboká psychologická sonda a přesto je tam vývoj lidstva a společnosti jako takové (v nepříliš vzdálené budoucnosti) popsáno vynikajícím a velmi sugestivním způsobem. Dokonce bych řekla, že je to velmi uvěřitelný vývoj.... Chléb a hry....aneb lidé se neumí poučit z vlastní minulosti.
Autor dokázal přímočaře, stručně, syrově až surově podat jednání a myšlení otupělého (a zmanipulovaného) davu tak, že z toho mrazí a vstávají chlupy i tam, kde žádné nejsou.
Příběh (na pouhých dvou set stranách) tak nacpaný akčností, napětím a adrenalinem, že na něj jen tak lehce nezapomenete.
A konec je skvělý, takový....no typicky Richardsovský :-)

Caa
24.02.2017 4 z 5

Kniha obsahuje předmluvu Stephena Kinga, která vyzrazuje nejen zápletku ale i rozuzlení příběhu. Bohužel jsem to netušila a zkazila si jí čtenářský zážitek. Doporučuji číst ji až po příběhu.

kubal18
22.02.2017 5 z 5

K této Kingovce se vracím pravidelně. Minimálně jednou ročně ji přelouskám. Je super!

Dáduše
19.02.2017 3 z 5

Bazar zlých snů mne navnadil na čtení další Kingovky. Běh o život jsem si přečetla, abych ho porovnala s knihou začínajícího autora Tomáše Zářeckého
s názvem 15 minus. Motiv byl podobný, ale oba příběhy rozhodně nepostrádají originalitu. Běh o život byl pro mne oddechovou četbou, ale bavil mě. Hlavnímu hrdinovi jsem fandila a jeho hořký konec mě zklamal. Musím ale knize vytknout místy žalostný překlad, který mi trochu zkazil celkový dojem:)

Hellrampage
24.01.2017 5 z 5

Zírali na něj s tupým úžasem, s jakým zírá dobytek na farmáře, který zešílel a vleže sebou mrská a ječí na podlaze stodoly.

Pri tejto knihe som sa kráľovsky bavil. Čítala sa na jeden dych a čím viac som z nej prečítal, tým som chcel samozrejme viac a tešil som sa na to, čo Ben Richards vymyslí ďalej - podobne ako sa teší malé dieťa, ktoré vidí kúzelnika po prvý krát. To, že je Běh o život sólovejšieho a priamočiarejšieho charakteru, nevadí vôbec, King sám píše, že ako Bachman chce písať viac akčnejšie knihy a chce sa pri nich odviazať od svojej tradičnej hororovej formy. Škoda len, že v samotnom úvodnom rozprávaní Kinga - "Prečo je dôležité mať Bachmana" - som sa nechcene dozvedel koniec Běhu o život, takže vám prvé slová Kinga odporúčam nečítať, no celkové hodnotenie a ani pohľad na knihu to pre mňa nezmenilo.

"Jestli si nepřestaneš hrát se sirkama, Johnny, vypustím z komory Evana McConea."

Kingov svet je šedý a temný, na každom kroku vidíte biedu i chudobu a keď sa pozriete na oblohu, uvidíte namiesto azúrovej modrej len smogovú sivú, popolavú od znečisteného ovzdušia. Ben Richards má manželku, ktorá musí zarábať vlastným telom, chorú dcéru a sám je bez práce, takže mu nezostáva nič iné ako skúsiť nemožné - prihlásiť sa do najťažšej hry na svete - Beh o život - prežiť tridsať dní a utekať Lovcom, médiám a ľuďom samotným, stať sa prízrakom, abstrakciou, fikciou. Podarí sa mu to?

Na každý jeden dialóg sa budete tešiť, Benove hlášky sa možno nestanú kultové alebo nezabudnuteľné, no určite si ich užijete plným dúškom. King má svoje remeslo zvládnuté neskutočne precízne, každá veta do seba zapadá, všetko pôsobí tak, ako keby to tak malo byť a vám sa v mysli utvára príbeh, ktorý určite stojí za prečítanie. Apropó, takmer celú knihu sa mi zjavoval v hlave jeden dátum (september 2001) a ja som si vravel, či to bola náhoda alebo to urobili podľa jeho knihy. Kniha je dostatočne krátka aby bavila a nezačala nudiť. No a ja len na záver dodám, že kto nečítal knihu a ani nevidel film, nech si radšej prečíta knihu a na film sa vykašle (ako som to urobil ja), pretože už pri hlavnom hrdinovi, ktorý má byť vychudnutý mi Arnie moc nesedí (sorry Šwarco).

Jestli ten pitomec střílel na vzduchový uzávěr a trefil čelní okno, tak musel mít u tý pistole tři stopy vysoký hledí." - Ben

MadCoconut
21.01.2017 5 z 5

Jedna z mých pvních Kingovek, kterou jsem si koupil a vůbec toho neliuju. Knížka mě maximálně bavila od začátku do konce, kde jsem se zatajeným dechem četl, jak dokáže někdo tak detailně vylíčit to, co Ben provedl.
Co se filmového zpracování týe, tak je to strašný paskvil a určitě bych nedoporučoval na něj koukat.

Sidonie
05.01.2017 5 z 5

Pěkný thriller. Škoda, že se film nedržel předlohy...

danny_21
30.12.2016 4 z 5

Něco na tom Bachmanovi bylo - dobré nápady, syrovost, přímočarost bez servítek, a Běžící muž je podle mě to nejlepší od Kingova alter ega - doufám, že vdova po něm, Claudia y Inez, v pozůstalosti má ještě nějaký jeho zapomenutý rukopis. Filmovému zpracování se svalnatým Rakušákem se doporučuju zdaleka vyhnout, Richard se určitě několikrát v rovu obrátil, jaký je to brak - 75 %

Richie1
24.12.2016 4 z 5

Zajímavé je, že při druhém čtení jsem už nebyl z knihy tak nadšený jako poprvé. Námět je hodně dobrý, napětí se pěkně stupňuje, závěr ... no, ten je trochu rozporuplný ... ale celkově to je výborné čtení. Přesto mě to nechytlo natolik, abych dal plný počet hvězdiček. Možná je to příliš depresivní vize budoucnosti, než abych se s tím se dokázal ztotožnit. 80%

Pampalini
03.12.2016 5 z 5

Sociálna štúdia hlúposti ľudstva. Reality šou so strašidelnou tvárou, ku ktorej sa pomaly ale isto približujeme. Korunu tomu nasadil Dlhý pochod. Výborný nápad, ktorý bol pre mnohých ďalších inšpiráciou. Ešte viac ma teší, že film sa len zľahka inšpiroval. A to mám Arnieho rád.

Viky007
28.10.2016 5 z 5

Skvělá knížka, která mě hned od první stránky úplně pohltila! Bylo zajímavé číst, jak si King představil budoucnost - dnes už rok 2025 není zas tak daleko. Trochu mi to připomínalo Hunger games - že by se autorka trochu inspirovala? Těžko říct.
Je sice fakt, že kniha mohla být o něco delší a rozvinutější, ale přesto se mi moc líbila. Držela jsem Richardsovi palce.

xArt
26.08.2016 3 z 5

Zajímavý nápad, děj mohl být více rozvinutý, docela napínavé. Celkově však spíš slabší průměr.

monushka
11.08.2016 5 z 5

Udelala jsem to zase, krome knihy vazane jsem si rozecetla i knihu v pdf formatu v mobilu, kdyz uspavam mladsi dcerku. Beh o zivot me pohltil tak, ze jsem cetla jen ji a na precteni stacily dva vecery. Skvely pribeh, hltala jsem kazde slovo!

sarka54
14.04.2016 5 z 5

kdysi to byla moje prvni kniha od Kinga... Bylo mi cca 15.. ted jsem ji po letech opet vzala do ruky a bylo to prijemne poctenicko.. Nic z ceho bych sedla na zadek ale takove lehci prijemne pocteni...

Rade
12.04.2016 3 z 5

Depresivní, hodně pochmurná budoucnost, absurdní reality show, která už vlastně není reality show, ale státem organizovaný hon na člověka. Oproti podobnému Dlouhému pochodu více ponuré a mnohem akčnější. Zajímavý popis šílené apokalyptické budoucnosti (nepromítlo se z ní taky něco později do jedné z variant budoucnosti v Dallasu 63?), mínusem pro mě je přemíra akčnosti.
Pro mě byl Dlouhý pochod o hodně působivější, snad právě pro tu větší tajemnost a neurčitost, absurditu, která ale nemá tak zjevné prvky sci-fi, a pro určitou komornost příběhu.
Předmluva s vyzrazenou pointou není dobrý nápad; naštěstí jsem ji předem nečetla. Předpokládám, že autorova tzv. předmluva je určena spíše pro ty, kteří již mají Bachmana načteného, a tak by se spíš hodila na závěr...

hrusisek
12.03.2016 3 z 5

Byla to moje první kniha od Kinga a musím říct, že docela zklamání. Samozřejmě věřím, že má i propracovanější díla, a rozhodně ještě jeho jinou knihu z knihovny vytáhnu.