Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2042 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

Princezna22
Princezna22
20.10.2020 5 z 5

Za mě skvělá jednohubka. Byla to jízda od začátku do konce. Za mě doporučuji

burg
burg
17.10.2020 4 z 5

Kdo by to byl řekl, že mistr pera přesně předpoví, jak se za pár desetiletí všichni seběhnou k TV, aby sledovali když už ne běh o život jednoho maníka, tak s naprosto tupým výrazem v xichtě alespoň Ulici, Růžovku, nebo podobnou kravinu.

jefff
jefff
30.09.2020 4 z 5

Strhující jízda, která se čte jedním dechem. Super.

Blaufik
Blaufik
18.09.2020 4 z 5

Tato kniha protkaná zoufalstvím, chutí bojovat a pořádnou dávnou emocí je něčím, co vás rozhodně chytne, i když se nejedná o nějaký mimořádný kousek.
Přesto má v sobě jakousi jiskru, která vás ke knize připoutá a nepustí dříve, než s poslední stránkou.

Ondra_P
Ondra_P
13.09.2020 5 z 5

Skvělá kniha, nenudil jsem se ani chvíli. Děj má spád a to i díky krátkým kapitolám. Rozhodně doporučuji.

opic 12
opic 12
31.08.2020 4 z 5

Nekompromisní Bachmanovka.Tak jak si čtenář žádá.Jak jinak.
Nespecifikovaná neutěšená realita budoucnosti.Není důležité jak,kde,proč.Prostě ted a tady.Nic víc není potřeba.
Autority jsou mu u prdele (pohrdání).Áčkovské anarcho ladění ve smyslu proti tzv. systémové Síti.
Trochu zamrzelo o tom strachu a více paranoidních stavů z těch práskačů.Ale v tomhle rychlíku na to není čas.A rozepisovat a řešit nějaké myšlenkové pochody by působilo na druhou stranu zdlouhavě.Je to samozřejmě Bachmanovka.A o to tu přeci běží.Jo a vlastně ještě o ten život.
Vztyčený literární prostředníček.Depka jak má být.
Dlouhý pochod,Srovnáno se zemí a hned za nimi v závěsu skvělý Běh o život.
Ovečkám už nestačí,že je to barevný a hejbe se to.Chtějí stále víc.Tak jim to dáme.Štastni a spokojeni.Na věky.
Ano...bude líp.

analizátor
analizátor
19.08.2020 5 z 5

Úžasně nadčasová záležitost! Jízda od začátku do konce. Četl jsem již podruhé, poprvé někdy před dvaceti lety. Střeva zaháknutá o bradu mrtvoly se ale neokoukají.

Sherosraz77
Sherosraz77
18.08.2020 5 z 5

No.. shrnu to asi takto. Já prostě miluju "bachmanovky". Děj, který vás ihned pohltí, drtí, válcuje a vyplivne vás až na konci, kdy se cítíte dost roz*ebaně, ale přesto z toho máte radost a nastavili byste se klidně znovu.
Ráda si tohle dílo přečtu znovu už jen proto, abych mohla pomáhat Benovi sbírat jeho střeva...

karol.cadex
karol.cadex
13.08.2020 5 z 5

Jak moc musel být Bachman ve své době naštvaný, aby v Kingovo hlavě tohle napsal?
Richards je jen veš, neuvěřitelně smutný a chudý chlap, který toleruje své ženě i prostituci, jinak by nepřežili. A když už je zoufalství na maximu, jde se hlásit do Domu Her, který participuje na bídě právě Richardsovi podobných. Bohužel pro ně, a vlastně i pro Richardse samotného, Richards není blbej a skrz celou knihu je tahá za nos.
Jenže je to Bachman, a tak nemá nikdo šanci v knize skončit dobře.
Hrozná depka, i slzu jsem uronila při setkání Richardse a Staceyho - taky nesnáším poldy dokonce víc než čerty.

Shaxx
Shaxx
11.08.2020 4 z 5

Nezvykle stručný konec a celkově i obsahově je to stručnější, než typický King. Ale je fakt, že mám načteno více od Kinga než od "Bachmana" :D
Pochmurná, ne-li přímo trochu dystopická vize budoucnosti, kde pochybné reality show, při nichž lidi můžou přijít o kejhák, je vrchol zábavy. Děj je zaměřen zejména na hlavního hrdinu, který se z finanční a rodinné krize přihlásí do těchto show. Nicméně, vzhledem ke zmiňované stručnosti, se už čtenář moc nedozví nějaké dodatečné informace o tom, jak se země dopracovala do tohoto stavu, kdy se vše převrátilo do takového bodu zlomu, vše je prostě orientováno na cestu hlavního hrdiny napříč přežitím reality show Běh o život. Ale s přihlédnutím k počtu stran knihy je to pochopitelné, nějaké obkecávky kolem, ačkoli by mohly být zajímavé, by trochu zbrzdily akčnost a spád knihy. I tak by mi nějaká stručná historie nevadila. Každopádně to bylo řádně čtivé a díky počtu stránek přečtené za chvilku :D

cca
cca
02.08.2020 3 z 5

Příběh zachraňuje jeho čtivost a téma, které je takové "vděčné". Jinak jsem ale docela zklamaná, protože nic extra se vlastně nekoná. Potenciál dobrý, ale provedení pokulhává.

Pitbullka
Pitbullka
09.07.2020 5 z 5

Tento styl psaní Kinga mě prostě baví. Napínavé, akční a ten konec mě hodně překvapil.

hetzerjoke
hetzerjoke
01.07.2020 2 z 5

Asi je to tím, že už jsem četl od Kinga hodně knih, ale tento krátký příběh z antiutopistických Spojených států mi celkem rychle zevšedněl, nijak nevybočoval z předpokládaného proudu a když se k závěru konečně začalo něco dít, bylo mi už celkem jedno, jak nesympatický Ben skončí. Jednoduše průměr, King napsal mnohem lepší...

Crozz
Crozz
26.06.2020 3 z 5

Celkem čtivé, závěr super.

sedw
sedw
26.05.2020 5 z 5

Jedna ze dvou Bachmanovek, které jsem četl (druhá je Dlouhý pochod), obě podobné téma a obě v podstatě dokonalé. Kniha je o hodně lepší, než film, který inspirovala. Na to, jak je poměrně krátká, tak je v ní parádně vykreslen svět, postavy, je plná napětí. Velmi doporučuji všem, bez ohledu na literární preference.

kurama45
kurama45
28.04.2020 3 z 5

Prečítané za jedno odpoludnie. V niečom mi pripomínalo knihy od Nothombovej. Blízka budúcnosť, pochmúrnosť, bahno, smrad a tiene, ale hlavne divné pocity, ktoré sa človeku vkrádajú pod kožu. Zatiaľ čo Nothombová sa v svojich knihách sústreďuje viac na opisy a dialógy, King pracuje cez akciu.
Popravde to ku koncu pre mňa začalo strácať šťavu. To, ako to skončí, si čitateľ uvedomí už niekde v polovičke príbehu. Zatiaľ čo prvá polovica je pomerne komplexná, druhá je samé bumtata ratata, tu máš hajzel, zabijem ťa, aj teba zabijem, fuj, visia mi z brucha črevá, výbuch, koniec. Typický King, dobrý začiatok, vynikajúci stred a koniec o ničom.
Ak máte radi brutálnu akciu, je to skvelá kniha. Ak chcete niečo na (trochu drsnejšie) zamyslenie, je to dobrá kniha. Ak chcete poriadne premyslenú víziu postapokalyptického sveta, hlboké úvahy a podrobné opisy, tak to zas taká dobrá kniha nebude. Z rovnakej „poličky” sa mi od Bachmana páčil viac Dlouhý pochod. Aj keď ani ten neprekonal majstrovský opis bezútešnosti sveta budúcnosti od McCarthyho.

Skawin
Skawin
20.04.2020 4 z 5

Posloucháno jako audio. Ze začátku mi trochu vadil hlas, který knihu namluvil, ale zvykla jsem si. Velmi napínavý a zároveň (v dnešní době) strach nahánějící příběh. Problémy s nosními filtry bez kterých nelze přežít, vše sledující VV... Tak trochu jiný S.King.

mareksevc
mareksevc
05.04.2020 5 z 5

knihu som prečítal na jeden zátah , výborná ! Tak ako si počas čítania vecí od Kinga uvedomujem že toto písal King , tak pri tých od "Bachmana" je to uplne opačne

Hotovson
Hotovson
12.03.2020 4 z 5

Film mam hodně rád, ten mi bavil asi i díky Arnoldovi a je to docela prdel, což se o knížce říct teda nedá.

Film je o nějakej uťáplej soutěži (i když o život) z budoucnosti, tady tuto je docela děsivá dystopie. A vcelku beznadějná. Je to syrový až na kost, taky mi to bavilo, ale jinym způsobem než film.

BlackBlade
BlackBlade
06.03.2020 4 z 5

Pozor!! Kniha nemá s filmem, kde hraje Arný Šwarný NIC společného. Rozhodně doporučuji si to přečíst!
Stačí pár stránek a už vás to nepustí :-) Ben je skvělý, ale není to superhrdina (jako ve filmu), což jen pozvedá knihu na kvalitě.
Kratší román (skoro novela), takže si nalejte sklenku vína, pohodlně se usaďte po práci do křesla a o půlnoci jdete spát obohaceni o skvělý příběh.