Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2054 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

soukroma
16.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Drsné, napínavé, úderné, výborné: autor si představoval před 40 lety naši současnost jen o chlup horší, než ve skutečnosti je. Hrůzná smrtící hra s překvapivým objasněním u hlavního hrdiny a překvapivým závěrem pro všechny, zejména ty, co tahali za nitky. A není to jediný případ, kdy autor jako spolehlivý závěrečný úder použil teroristický útok letadlem na budovu.

anna492
12.03.2022 3 z 5

Jako milovník obrazů dystopických společností jsem si užila zejména první část, která se věnuje právě popisu společnosti, vyobrazení sociálních vazeb, motivů konání, … Druhá půlka mi ubíhala pomaleji, ale kdo má rád akční scény, tak ji určitě ocení. Pohodový dvou set stránkový rozsah vnímám jako plus.

okeey
09.02.2022 5 z 5

Jako hele, to, že King umí, to si asi tady nemusíme povídat. To, že King umí sáhodlouhý vyprávění, to asi taky všichni víme, ale tyhle skvělý paperbacky mají taky dost do sebe a tahle kniha rozhodně není výjimkou!
Skvěle se četla, měla slušný spád a vůbec celé to bylo promyšlené až do posledního detailu.
Musím pochválit a vyzdvihnout originální námět hry o život, kdy se vlastně musíte umět dobře schovat a dobře utíkat, jinak zemřete a když přežijete, čeká vás pohádková výhra, kterou samozřejmě zatím nikdo nevyhrál a v utopickém světě, to všechno má ještě větší rozměr.
Celý to vlastně bylo hrozně nespravedlivý, ale! To už je můj komplex, který sem úplně nepatří. Za mě rozhodně výborná kniha, kterou mohu jen doporučit!

Zdekat
05.02.2022 3 z 5

Výběr do avizované hry o život a první část útěku ještě docela čtivé a zajímavé, pak děj autor posunul a situace se stávaly nelogické, konec trochu tápavý. Sci-fi neprožívám, ale na tuto knihu jsem si po měsíci od četby nedokázal ani vzpomenout - píši recenzi s odstupem...

Okoslav
12.01.2022 4 z 5

Moje nadšení trochu kalí fakt, že mi King v předmluvě vyspoiloval, jak to celé dopadne (poučení: nečtěte předmluvy).

K samotné knize: King je mi stále trochu sympatičtější než jeho alter ego Bachman, protože i když byl bachmanovský Běh o život super čtivý a sfoukla jsem ho za noc (nazdar, ranní kruhy pod očima!), ve výsledku mi v něm chyběla nejen ona Kingova pověstná grafomanie, ale hlavně práce s postavami a jejich vývojem. Navzdory délce něco málo nad 200 stran je totiž Běh o život ani ne tak román jako spíš rozsáhlejší povídka – jak rozpracovaností příběhu, tak wordbuildingem a postavami.

Tuhle bachmanovo-kingovku si tak můžete představit třeba jako další epizodu z Black Mirror. Se vším dobrým i špatným, co k tomu patří.

Timkim
03.01.2022 4 z 5

Na teto knize ke nejlépe videt, že zoufalí lidé dělají zoufale činy. Hlavní hrdina je v podstatě kladas bojující proti systému. Je chytrý, vypočítavý. Neni to vyloženě hororové, místy spíše nechutné a odpuzující, ale takové to od Kinga prostě je. Předpokládám, že současná společnost je tak zvrácená, že takováto reality show by měla v dnešní době úspěch.

Tereza137
23.12.2021 4 z 5

Moje první Kingovka a musím říct, že je to nářez od začátku do konce. Hlavní hrdina je chytrý, sarkastický chlap, kterému fandíte, a který má vše promyšlené, než se do něčeho pustí. Konec je nepředvídatelný, až vás překvapí, jak to vlastně vše dopadlo.

Jediné, co mi na knize vadilo, byly vulgarismy, kterých tam bylo hodně a někdy se opravdu nehodily.

Meda77
24.11.2021 4 z 5

Kniha, na jejíž motiv byl natočen i film s Arnolďákem, též povedený na svou dobu. King opět nadprůměrný, hlavní hrdina sympatický a oblíbíte si ho hned od začátku. Děj je přímočarý, napínavý a nemá hluchá místa. Skvělý počin.

Sisi394
17.11.2021 5 z 5

Krasna ukazka toho jak jde s lidma perfektne manipulovat a dokazu si predstavit, ze za par let neco takoveho klidne muze byt. Myslim, ze takovemu svetu uz slapeme na paty. Po tom, co jsem prosla pochopenim diky kovidofasismu a cele teto tragikomedii s perfektne nachystanym planem x let dopredu si myslim, ze nic co by nemohlo byt.

zeros
08.11.2021 4 z 5

Po přečtení druhého Bachmana musím říct, že ho mám raději než Kinga. Jde přímočaře, bez zbytečných okecávek a nadpřirozeností. Tohle mě prostě baví a každou volnou chvilku jsem běžel pro knížku. Snad by se dala namítnou jen mírná neuvěřitelnost akcí ke konci, ale to rád odpustím. Hlavní postavu musíte milovat pro jeho neotesanost, ale zároveň zásadovost. Přitlačili ho do kouta a využil toho, že prostě nemá co ztratit. Určitě doporučuji.

artlucie
04.09.2021 4 z 5

K četbě mě inspiroval film, jak asi mnoho z nás, který (ač se mi z jistě nostalgie či čeho líbí) má s knihou málo společného.
Upřímně toto je první Kingovka, kterou jsem hltala od začátku do konce. Napínavé, rychle ubíhá děj, pořád se něco děje a konec taky povedený. A všechno je až strašidelně uvěřitelné.

tetanurae
24.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Běh o život (trošku nepřesně přeloženo z původního Running man) je sci-fi thriller, který velmi silně hraničí s horrorem, a pochází z klávesnice Stephena Kinga (pardon, Richarda Bachmana).

Ben Richards je osmadvacetiletý muž, jenž nemá práci, a jeho ani ne dvouletá holčička je vážně nemocná, pročež Benova manželka musí vydělávat prostitucí.
Ben je však zodpovědný, a tak se rozhodne podstoupit krvavou reality show. Děj se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti (v době, kdy King stvořil tento příběh, daleké), kde celý svět propadl autoritářskému režimu a vše řídí tzv. Síť, jež veškeré lidstvo udržuje v kázni za pomoci jediného vysílacího kanálu VéVé. Právě tam probíhají vysoce sledované soutěže, v nichž jde soutěžícím o krk. Když dokáže Ben měsíc prchat, aniž by jej dostali Lovci nebo veřejnost, obdrží miliardu dolarů. Postavit se celému světu však vůbec není snadné.

Stephen King vytvořil naprosto famózní postavu, jíž držíte po celou dobu palce. Ben Richards je skutečně chlap na svém místě, byť buran, který má smysl pro humor evokující představu spojení Indiana Jonese a Jacka O'Neilla ze seriálu Stargate.
V téhle knize se jednoznačně najdou příznivci horroru, ale zároveň také sci-fi a thrilleru.
Celkové hodnocení 85% -hluback-

DomYell
04.08.2021 5 z 5

Moc moc moc dobry! Akcni dej, letici jako tryskac... Stranka za strankou... Adrenalin, akce, mazec. Citil jsem z toho prichut 1984 a konec...byt to napsane o 20let pozdeji, hadal bych inspiraci s 11.zari. Rozhodne jedna z nejzabavnejsich knih tohoto roku

pazdy15
16.07.2021 5 z 5

Tak na to že to Mistr údajně sesmolil za 72h je to pecka! Krásně a snadno se to četlo, hodně akce, přímé řeči - a hlavně - Ríšovi prostě musíte fandit, a jste zvědaví, co bude na další stránce :) Konec mi až nápadně připomíná americký rok 2001 (že by se někdo inspiroval?). Povedené.

KirmaLee
14.07.2021 3 z 5

Přiznám se, že jsem příběhy Stephena Kinga zmlsaná. Ale přesto jsem se rozhodla do knih jeho "alter ega" jít, protože jde zase o absolutně jiný směr námětu. A Běh o život mě o jedinečnosti sakra přesvědčil - měla jsem pocit, že při čtení koukám na akční film, přesto mě ale značná část první poloviny knihy, dá se říct, nenadchla úplně, prokousávala jsem se. Ke konci už jsem však otáčela stránky rychlostí letadla Lockheed. Škoda, že se zde nedají hvězdičky půlit, dala bych bez rozmyšlení 3,5. Chválím výborné vykreslení systému a boj proti němu. A hlavní hrdina, Richards, si mě získal. Chcete-li dystopickou, akční, dynamickou jednohubku, pak po Běhu o život sáhněte.

esfinge
25.06.2021 5 z 5

Další skvělý King. Přestože jde o 40 let starý nápad, tak je neuvěřitelné nadčasový.

Runinka
20.06.2021 5 z 5

knížka dobrá,děj pěkně ubíhá.

jasmina.kralova
18.06.2021 5 z 5

Knihu jsem četla v anglickém originále Running man a můžu říct, že stejně jako všechny další knihy pana Kinga i tato ve mně zanechala po přečtení několikadenní pachuť znechucení, pocitu děsu, strachu a zhnusení. V knize se nesetkáváme s žádným bubákem, zlo není interpretováno jako příšera vylézající ze stínů, zlo jsou tady lidi. Bohatá, znuděná a hloupá vrstva společnosti. A pak je tu Ben Richards, který je zoufalý a odhodlaný zachránit život své dcery. A je to boj. Je to brutální, epická a smutná podívaná, kdy jediné v co čtenář doufá, je že už to nebude horší... Což samozřejmě horší je, protože tohle je King... Geniální. Doporučuji!

k009
04.06.2021 5 z 5

Páni... To nebyl běh, ale pořádná jízda! Tahle kniha mě bavila a zhltnul jsem ji jako zákusek. Jen jedno velké mínus k vydání z roku 2020 od Beta-Dobrovský - v předmluvě je prozrazen závěr, tohle se nedělá!!!

TaNya_
27.05.2021

Bylo poznat, že knihu napsal Bachman a ne King, což zmiňoval i sám autor ve své předmluvě. Absolutně nedoporučuji filmovou adaptaci, na jedné straně je totiž skvělá kniha a na druhé béčkový a předlohu prznící film.