Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2053 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

TessieB
02.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Dobrý příběh, dokázala bych si ho představit i rozsáhlejší (zvlášť, když je od Kinga a ten dlouhé knihy umí :)). Hvězdičku ubírám za ten konec, který byl za mě docela splašený a hlavní hrdina si zahrál trošku na Semira Gerkhana :)

TeriLoch
13.05.2023 4 z 5

Překvapilo :) Moje první přečtená kniha od Kinga, i když pod pseudonymem :) Nebyla jsem si jistá, jak se mi bude líbit ta totalitní vláda, i přesto mě kniha ale velmi lákala a mile překvapila. Celý příběh byl zajímavý. Nemůžu asi říct, že by byl až tak napínavý, i tak jsem ale knihu nemohla odložit a chtěla vědět, co se bude dít dál ! Doporučuji :)

RoBertino27
02.05.2023 4 z 5

Opět případ, kdy jsem shlédl nejdřív film a teprve poté četl knihu. Samozřejmě to vnímání ovlivnilo, protože - a snad to nebude spoiler - co je psáno, to vyznívá podstatně jinak. Možná i rozdíl v postavě hlavního hrdiny a vůbec jeho jednání způsobil, že psaný Běžící muž mě tolik neuchvátil, i když má mnohem tísnivější atmosféru než film, mající spíš nádech gladiátorského klání. Ona čtvrtá hvězda zcela upřímně putuje na konto Arnolda, byť s knihou do důsledku nic společného nemá.

Boby17
13.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Tak, 3. úkol ČV 2023 mám splněný, ale z knihy extra nadšený nejsem. Vzhledem k reputaci autora jsem čekal mnohem propracovanější příběh. A to včetně toho, že schopnosti hlavního hrdiny budou realistické. To vcelku byly, ale jen do zlomení nohy. Když si vzpomenu, jak jsem sám byl vyřazen z provozu pouhým vymknutím kotníku při volejbalu, tak jsem vůbec nevěřil, že by mohl hlavní hrdina se zlomeninou překonat dlouhou vzdálenost v krkolomném terénu, sedět pak hodiny v autě, vystoupit po schůdcích do letadla a tam naplno fungovat. A to nemluvím o dalším střelném poranění a na závěr ještě o vyhřezlých střevech. A autopilot se určitě nedal vypnout tím, že by pohnul kniplem a zatlačil do pedálů. Takže hodnotím hodně slabou trojkou.

Petulla72
13.04.2023 5 z 5

Já nevím proč, ale vždycky, když King píše pod svým pseudonymem (nebo spíš psal), tak mám příšerný pocit temna. Stejně, jako v ostatních knihách pod tímto pseudonymem, ani tady nemá hlavní postava šanci přežít, popřípadě vést normální život, nicméně mě vždy překvapí, když nakonec postava zemře. Tato kniha ve mně vyvolala tolik pocitů, primárně negativních, donutila mě číst na jeden zátah. Jak málo by stačilo a tohle by mohla být naše realita?
Knihu rozhodně doporučuji!

MichelleKing
01.04.2023 4 z 5

Neúprosný.
Román Stephena Kinga z roku 1982, vydaný pod pseudonymem jeho temnějšího alter ega Richarda Bachmana, popisuje divokou dystopickou krajinu, kde nadměrná populace, zaměstnanost, finanční segregace společnosti podle kulturních a třídních linií a žalostný nedostatek základní zdravotní péče vedly k téměř Římské dekadenci 'survival' her a levné zábavy pro ubohé masy.
Kingův podvyživený a zoufalý Ben Richards se v ničem nepodobá postavě, kterou ztvárnil Arnold Schwarzenegger ve filmu Paula Michaela Glasera z roku 1987. Kingův hlavní hrdina se přihlásí do her, aby získal peníze na pomoc své rodině, protože zápal plic ohrožuje život jeho malého dítěte.
Kingovo vyprávění s nevyhnutelným odpočítáváním do brutálního konce zobrazuje Richardovu nepříjemnou situaci, když je soutěžícím v The Running Man, celonárodně sledované show, kde musí pronásledovaný zůstat naživu co nejdéle, aby vydělal více peněz.
Po celou dobu je pronásledován profesionálními lovci a jeho místo pobytu je vysíláno v televizi v surrealistickém lovu na muže, karnevalovém ve své absurditě.
Autor zobrazuje ošklivý, zběsilý boj o život ve světě, který je brutální a děsivě drsný.
Jedná se o rychlou akční knihu, která vás udrží v adrenalinu.
Doporučuji!

CharlesWard
01.04.2023 4 z 5

Jedna z těch starších (poctivých) kingovek.

majc
29.03.2023 5 z 5

Společnost mi připomínala v některých aspektech knihu 1984 (kterou miluju!). Zvrácený systém her, bezohlednost vyšších vrstev vůči těm chudším. Zatajování informací, obelhávání mas pomocí televize... No prostě kniha má toho hodně co nabídnout k zamyšlení se - Co všechno by byl člověk ochoten riskovat pro své blízké, kteří trpí? A co pro úplného cizince v nouzi?

Hlavní hrdina neskutečný sympaťák, upřímný, nebojí se říct svůj názor. Byl nápaditý a vždy dokázal něčím dalším překvapit. Neskutečné odhodlání. A přitom všem byl stále lidský. Držela jsem mu napjatě palce s každou další stránkou víc a víc. Ale je to King (vlastně Bachman), takže nelze moc očekávat šťastný konec zalitý sluncem.

Knihu vřele doporučuji. Je krátká, až mi bylo líto, že už se blížím k posledním stránkám. Čte se velmi svižně. Kapitolky jsou krátké, nicméně člověk je stále poháněn tím, že chce vědět, co bude dál.

veronika4001
13.03.2023 5 z 5

Nádhera! Zvláštní příběh. Kromě toho název knihy ve vás střádá myšlenky na její obsah, který je ale jiný, než ten, ke kterému vás nabudí vlastní fantazie. Děj mě navnadil tak, že všechno je o penězích, technice, publicitě, zábavě. A o boji. A o přátelství a pomoci. Richards měl útěk velice promyšlený, ačkoliv byl operativní a čas k přemýšlení neměl.
Já fandila!
Moc se mi líbilo, jak hlavní hrdina dokázal přimět některé na svoji stranu a všechny obelstít. Neuvěřil do poslední chvíle. Litovala jsem ztráty života těch, kteří mu pomáhali a jeho samého.
Velice čtivé, poutavé a nepředvídatelné.

Booky84
20.02.2023 5 z 5

Páni, to byla jízda, či vlastně běh. Díky krátkým kapitolám a odpočtu jsem četla pořád dál a dál. Musela jsem vědět, jak to dopadne, co se stane na další stránce. Zároveň jsem ale měla husí kůži a zvláštní pocit po těle, protože mi to čtení vlastně bylo svým způsobem nepříjemné - chování lidí, mediální manipulace, zamlčování informací a nejspíš i moje snaha nepřipouštět si, že ten svět, ve kterém žijeme, se může třeba tomu knižnímu jednou přiblížit...!?

"Zpravodajství je moje piková desítka. Můj lid je pikovej kluk. Královna, dáma ve hře, jste vy, madam. Já jsem král; černá postava s mečem. To jsou moje karty. Dohromady nic neznamenají. Obyčejná dvojka je vezme. Bez pikovýho esa nic než smetí. S esem jsou ale neporazitelný. "Nemám eso, řekl tiše. Kdybych myslel trochu víc dopředu, mohl jsem ho mít. Co ale mám, je pátá karta ta, kterou nikdo nevidí. Takže budu blufovat."

jakub2199
18.02.2023 5 z 5

Rozhodně báječná kniha v žánru dystopického sci-fi (ač se musím přiznat, že je v knize více dystopie, než sci-fi, i když pravděpodobně to bude spíše důsledkem plynutí doby, která některé z invencí dohnala). Rozhodně velice depresivně surový příběh. Pro milovníky žánru srovnatelný například s tvorbou Gibsona a jeho Sprawl série) Tématicky potom přirovnatelné více k 451 Fahrenheita než-li 1984.
Pokud bych měl jednu výtku, tak předmluva autora poněkud zkazila děj, když prozradila osud hlavního protagonisty. Ale mimo tuto výtku rozhodně doporučuji.

Lily-fairy
01.02.2023 5 z 5

Takové Hladové hry bez pozlátka. Hrůzné a geniální.

Chesterton
10.01.2023 3 z 5

Nebýt Výzvy čtenářské a momentální nechuti, pustit se do nějaké Austenové, asi bych Kinga ani neotevřela. A to ani přesto, že už jsem si tuto knihu řadila do loňské Výzvy :o)
Ovšem - první třetina mě vcucla a bavila, potom přišlo trocha nudy, trocha nudné rádoby ekologie potom trocha přátelství a lidskosti a zase mě to chvilku bavilo. Sem tam zcela přebytečná vulgaritka . . .
Závěrečná krvavá klauniáda byla taky trochu "zábavná" a závěr?
Chvilku jsem to chtěla zahodit před finálem, když jsem uvěřila, že . . .
Ale joo, dalo se to.
Jednohubka na dva tři dny, pro mě už dnes bez zásadního přesahu :))
3/3

SeanFifield
24.12.2022 3 z 5

Běh o život není knižně tak propracovaný jako jeho filmová verze Běžící muž. A určitě to není hercem, ale povahou. Mám pocit, že mistr King měl v knižní psané formě trochu jinou vizi. Je to sice obsáhlé a hrůzné, ale jen v některých částech. Chvilkama jsem se i podovoval nad myšlením postav. Avšak moc mě to neoslnilo. I když ten náhled do budoucnosti je nebezpečný.

Lenuška69
13.12.2022 4 z 5

Já knihu rozhodně doporučuju. Na mě udělala velmi dobrý dojem. Příběh nepostrádá emoce, jisté zanícení a je skvěle řemeslně zpracovaný. Nechybí psychologie postav a někdy mě až zarazila surová lidskost, která z příběhu vynikala. Nebylo to lehké čtení, nutilo mě k zamyšlení a o to víc mě titul nadchl. Je to depresivní čtení a tak se do něj zas hned tak nepustím, ale rozhodně ve mně zůstane dlouho a zanechalo skvělý dojem.
Pokud se nepletu, tak kniha byla i zfilmována a hlavní roli ztvárnil Arnold Schwarzenegger. Kdysi jsem zřejmě film viděla, ale na knihu to tedy rozhodně nemá!

katallinka
16.11.2022 4 z 5

Tak do třetice jsem konečně objevila knihu od Kinga, která mě bavila. Napínavé čtení od začátku do konce. Odpočet v knize přidával na čtivosti. King zde také pěkně zachytil problémy lidské společnosti a osvětlil nepěknou budoucnost, která by mohla nastat.

jsemknihomolka
15.11.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem našla náhodně doma na poličce , už delší dobu jsem si chtěla přečíst něco od Kinga a tak jsem po tom chňapla. Jsem spíše na romány a to že se mi todle začalo líbit a vžila jsem se do děje bylo pro mě šílené . Benova postava byla hodně poutavá a čtení kterým mě vlastně on provázel mě bavilo . Nemůžu říct že bych ten konec nečekala ale i tak mě překvapil , přijmutí nabídky by znamenalo že selhal , stal by se tím koho nejvíce nesnáší . Ovšem , aspon by měl jeho život nějaký důvod.
Mně se kniha moc líbila a rozhodně si v blízké době od Kinga něco přečtu.

DarthElle
12.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla jedna velká chodící deprese. No, prakticky jako každá bachmanovka. Trochu se to může motat s Dlouhým pochodem, ale tak jediný, co v tom postavy mají společné je to, že se nesmí zastavit. Pro vlastní bezpečnost. Running man byla pěkně trpká a bolestivá cesta, která došla do hodně krutého finále. Až mi skoro kroupa ukápla. Ale říkala sem si, jak by to vypadalo, kdyby Ben přijal tu nabídku. Chápu, byl zlomenej po tom, co ztratil ... nebo spíš koho, ale o to zajímavější by to bylo, kdyby se stal tím, co nenávidí ze všeho nejvíc. Jinak mi přišel ten konec takový ... moc šílený. Kvůli tomu jedna hvězda dolů.

Atanone
11.11.2022 5 z 5

Svět, který tu PAN spisovatel vytvořil, je šílený. Depresivní, falešný, bezvýchodný, krutý. I když, při vší úctě k jeho fantazii, ho možná vlastně jen "opsal", viz dnešní tzv. "reality"show, které pořád posunují hranici toho, co jim ještě projde. Měla jsem zkraje potíž se začíst, možná právě kvůli tomu. I přes tu totální depku, co mi tato kniha navodila, jsem ráda, že jsem ji přečetla a bude mi asi chvíli strašit v hlavě, což je dobře. Ostatní skvěle popsaly pochvalné komentáře přede mnou, já už jen opět smekám.
Pan Bachman je king!

alef
25.10.2022 5 z 5

„Zpravodajství je moje piková desítka. … Můj lid je pikovej kluk.
Královna, dáma ve hře, jste vy, madam.
Já jsem král; černá postava s mečem.
To jsou moje karty.
… Dohromady nic neznamenají. Obyčejná dvojka je vezme. Bez pikovýho esa nic než smetí. S esem jsou ale neporazitelný.
… "Nemám eso,“ řekl tiše. „Kdybych myslel trochu víc dopředu, mohl jsem ho mít. Co ale mám, je pátá karta – ta, kterou nikdo nevidí. Takže budu blufovat.“

Umíte hrát poker?
Ben Richards je bezesporu pokerovým hráčem! Má v sobě totiž jakousi živočišnou předtuchu, a ta jde ještě hlouběji, než rozum, leccos tak dokáže vycítit, intuitivně poznat … „jak ubohý a zranitelný je v tomhle světě“, ovšem pozor, stres a následný vztek z bezvýchodnosti situace dokáže dodat odvahu!
Ben Richards je totiž „kořist“.

„Ozval se mocný kolektivní povzdech“ … bezejmenný dav, sjetý fetkou, nemyslící, zdivočelý, totálně vygumovaný „tou správně nastavenou“ televizní zábavou a Systém, neviditelný tvůrce „reality“ – to jsou jeho protivníci … ozve se první „výstřel“ … „lovci“ zahájili lovnou sezónu!

„Zdálo se mu, že vesmír kolem něj skučí, vyje, řinčí a řve, jako obrovská kraksna řítící se dolů z kopce k okraji bezedné propasti.“

… začíná se vrcholová pokerová hra!
Ve které si ovšem lovec a kořist za určitých podmínek mohou vyměnit role! … a za pomyslným horizontem událostí se tak snadno mohou ocitnout všichni!

Stephen King (či jeho alter ego Richard Bachman) vážně dokáže vytvořit pocity hrůzy, aniž by k tomu potřeboval takové ty tradiční „rekvizity“ hororových příběhů, a to je jeho silnou stránkou, jako východisko mu totiž úplně postačí reálný život, hrůza rozhodně nemusí být jen iracionální záležitostí.

Svět, který stvořil fakt není pěkné místo, zvlášť pokud žijete na smetišti konzumně založené společnosti, navíc s vyhlídkou na drastickou smrt.

„Vyhlídka blížící se smrti odhalila v jeho nitru ukrytého samotářského komedianta.“

Drsný život v možné budoucnosti detailně popsaný až na dřeň!
Cíl? Vyvolat (v nás) sebezáchovné pudy, dokud je čas!
Pokud ještě nějaký zbývá!
Odpočet už začal!