Pět

Pět https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225958/bmid_beatrice-kaspary-pet-pYM-225958.jpg 4 1197 360

Beatrice Kaspary série

Na pastvině leží mrtvá žena. Zavražděná. Na chodidlech má vytetované souřadnice. Na označeném místě čeká příšerný nález: ruka zatavená do plastové fólie a hádanka, jejíž řešení vede ke schránce s další uříznutou částí těla. V mimořádně ohavné formě geocachingu, moderní hře hledání pokladů s pomocí navigace, posílá vrah dvojici kriminalistů k dalším částem mrtvol. Vyšetřovatelům ubíhá čas, tuší, že teprve na poslední zastávce dostanou do rukou zásadní dílek puzzle…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Fünf , 2012

Alethea_k
01.09.2018 5 z 5

Nejprve jsem četla druhý díl, do kterého jsem se okamžitě zamilovala. Chtěla jsem vědět o tajemstvích, na která autorka poukazovala a také dozvědět se minulost našich vyšetřovatelů. Jsem opravdu ráda, že se mi první díl nakonec dostal do ruky. Upřímně.... druhý díl mě tematicky zaujal více, na druhou stranu... znám mnoho lidí v mém okolí, kteří se zabývají geocachingem a je to ve své podstatě děsivé. Zamilovala jsem se do vyšetřovatelů ještě víc (hlavně do Florina) a spousta věcí z minulosti mě překvapila. Navíc tomto díle jsem "uhodla" kdo vlastně byl owner. Připadalo mi to přitažené za vlasy, ale pak se mi to potvrdilo a byla jsem na sebe hrdá. Ovšem souvislosti by mě ani ve snu nenapadly. Takže opět smekám před autorkou a jejímu promyšlenému případu.

BACHA, NĚCO JAKO SPOILER!
Teď musím neustále přemýšlet nad tím, zda se jedná o jeden a tentýž vzorec. Vrah něco zamýšlí s Beatricí a přijde princ Florin a zachrání ji. Těsně před tím jí samozřejmě vrah sdělí všechny své myšlenkové pochody.

SPOILER FREE
Ale je to čtivé, na detektivky dle mého poměrně kvalitní, tak je to vlastně jedno. Vždycky budu tyto vyšetřrovatele milovat, stejně jako Joonu Linu a manželskou dvojici Lars Kepler. :)

evickakyticka
23.08.2018 3 z 5

Tato detektivka mě zaujala svým propojením s geocachingem. Určitě to bylo originální, jiná taková kniha není, pokud vím. Ale to je asi tak vše. Už jsem přesycená. Dám si dlouhý oddych.

Marcik7
19.08.2018 5 z 5

hodně dobré, napínavé, přiměřeně "thrillerové"

sramkovamichala
17.08.2018 5 z 5

Od této autorky jsem četla první knihu Hlasy, která mě nadchla, ale tohle byla ještě větší pecka. Zajímavý námět, příběh byl zamotaný, nepředvítalný a nešlo se od něj odtrhnout!

Holanka
10.08.2018 5 z 5

Kniha mě bavila. Četla jsem ji jedním dechem. Kvůli ní jsem přišla pozdě i na brigádu. Líbila se mi hned od začátku. Postavy byly skvělé. Ursula Poznanski je jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek. Pořád mě překvapuje. Knihu doporučuji, dostala ode mě nejvyšší hodnocení.

Klarinecka
06.08.2018 3 z 5

Knížka mě od začátku bavila, nápad s geocachingem originální. Co to ale totálně zabilo, byl konec a odhalení pachatele, to mi přišlo už poněkud přitažené za vlasy a zkazilo to celkově hodně dobrý dojem.

střapatá
22.07.2018 4 z 5

Potřebovala jsem knihu, která bude poutavá, čtivá a zabaví mě na pár dnů. Vybrala jsem si skvěle - Pět mě chytilo od začátku a až do konce nepustilo. Zajímavý neotřelý námět, poměrně logické rozuzlení a žádné superhrdinské schopnosti vyšetřovatelů. Nemám potřebný vhled, ale pocitově mi přijde, že v této knize byla práce vyšetřovatelů vražd popsána nejrealističtěji (ve srovnání se severskými kriminálkami apod.) - je zdůrazněno, že byť má případ absolutní prioritu, kriminalisté mají taky svůj život, potřebují spát atd. Příjemná změna. Pouze linie s Achimem mi vadila, ale naštěstí se v součtu jednalo pouze o pár stran...

Dumicek
20.07.2018 5 z 5

Má první kniha od spisovatelky a rozhodně ne poslední. Kniha měla spád a téma geocachingu bylo nové a neotřelé..tajila jsem dech při každé nově nalezené. Hlavní duo vyšetřovatelů mi padlo do oka a musím říct, že jím fandím ve všem :) není nic co bych této knize vytkla, dle mého měla vše co by měla mít. Napětí by se tu dalo krájet..opravdu jsem mile překvapena

NymphMaeve
12.07.2018 4 z 5

Kriminálky z dnešní doby moc nemusím, ale autorka ani u této knihy nezklamala, konec jsem četla do noci, protože to bylo neskutečně napínavé a opravdu úžasně vymyšlené. Skvělé počtení, akorát teď nějakou chvíli asi nepůjdeme hledat kešky :D

allyce
29.06.2018 3 z 5

Ano, geocaching mě bavil, mám ráda hádanky, hloubání, hledání, prostě vše, co není patrné na první pohled. Námět tedy super, skrývačky výborné. Jen ten policejní sbor byl nějaký divný. Nikdo mi k srdci nepřilnul, jejich pracovní vytížení mě míjelo, osobní život mě nezaujal.

broskev28
16.06.2018 4 z 5

Knihu jsem popadla jako oddechovku mezi náročnými kusy (Stín větru a Pod kůží). Nebyla to dobrá volba: četla jsem celý den, na nikoho jsem nemluvila a nic jsem doma neudělala, dokud jsem nedočetla. Až když jsem si přečetla záložku, zjistila jsem, že tatáž autorka napsala Erebos, oblíbenou knihu mého syna, a už mě nic nepřekvapovalo. Kdo nemá přečteno, ať nepokračuje!
Třeba fakt, že jsem více sympatizovala s ownerem (i když to slovo je mi v českém textu velmi nesympatické) nežli s jeho oběťmi. Zajímavá kompozice příběhu - mstitel potřebuje pomoc policie, aby mohl vykonat svou pomstu. Vyhraněné typy vyšetřovatelů - Beatrice, Florin (a nikoli Florian, jak se někdy v překlepu objevilo), Hoffmann, Kossar. Souřadnice mi příliš nevoní, ale tady jsem je brala jako nutné zlo, které mi nebránilo v dalším ději, vlastně spíš naopak. Takže jsem četla a četla.
Jak tady někdo upozornil: pokud se příběh odehrává v komunitě keškařů, měl by překladatel oslovit tyto lidi a používat terminologii běžnou v dané zemi. Ale zase třeba hana2111 nemá námitek, tak nevím. Ale s její poznámkou na téma co je vlastně bestseller naprosto souhlasím, podle mého této knize Dívka ve vlaku nesahá ani po paty, mohu-li takto knihy personifikovat.
Zkrátka lepší oddechovku bych sotva našla a proto vřele doporučuju. A jak skvěle zakončila kari.nohynkova: TFTB!

Bublinka.
15.06.2018 3 z 5

Nevím, jestli teď ještě otevřu nějakou kešku, abych se nebála, že v ní bude mrtvola.
Nejsem si jistá, jestli by se mi kniha tolik líbila, kdyby nešlo o kešky. Koneckonců bych po ní jinak ani nesáhla, protože jsem v životě přečetla asi 4 detektivky. Nelitovala jsem i když jsem od toho čekala něco víc, přesto jsem se nakonec nechala vtáhnout do děje a užila si docela dost napětí. Hlavní postavy byly sympatické, nakonec se choval i celkem zajímavý zvrat. Nebylo to úplně špatné.

neheria
12.06.2018 4 z 5

Detektivka je žánr, se kterým se standartně nepotýkám. Jistě, četla jsem Sněhuláka, znám sira Conana Doyla a Agathu Christie, to je ovšem vše. Je to především tím, že od knih vždy čekám něco podstatně systematičtějšího a promyšlenějšího, než co mi jsou schopny nabídnout. A nikdo nemá rád zklamání.

Nehledě na to jsem se ale dokázala k přečtení Pětky přecijen dokopat. Dalo to fušku, ale povedlo se.

První dojem nebyl kdoví jaký. Text je táhlý a hodně popisný. Něco takového bych spíš čekala u románů, ale vzhledem k tempu, kterým se první dvě třetiny knihy ubírají, je vlastně naprosto adekvátní. Když ale náhodou přijde na nějaké vyhrocené okamžiky, autorka se zvládá přizpůsobit a jinak nekonečné věty nahrazuje těmi stručnějšími, rytmickými– kolikrát se mi i samým pohlcením příběhem zrychlil tep. Bohužel se něčeho takového nedočkáte moc často.

Klaďasové jsou dost průměrní. Nikdo mi nebyl protivný (což je vlastně úspěch, poslední dobou mi právě tohle nejvíce kazí požitek z četby), zároveň mě ani nijak zvlášť nenadchl. Od žádného z vyšetřovatelů jsem nedokázala pochytit tu... zažranost. Ano, bylo nesčetněkrát popsáno, jak nikdo nespí a nejí a věci tomu podobné, ale i tak mě o naprostým pohlcení svou prací přesvědčil jen forenzní technik Drasche. Což mi přijde málo.

Co ale kniha ztrácí na tempu a postavách, to vynahrazuje příběhem. Mám ráda sériové vraždy, "člověk se má vždy na co těšit", jak kdysi prohlásil Benedict Cumberbatch. Vrah mě bavil, rádoby hádanky mě bavily a i když mi některý detaily přišly nedomyšlený, dalo se přes ně přenést. Navíc se mi líbila všudypřítomná hravost, narážky, symbolika, zvrácenost a pěkné propletení s osobním životem hlavní hrdinky.

Hodnocením kolísám mezi čtvrtou a pátou hvězdičkou, nicméně knihu vřele doporučuji každému, kdo by nad ní jen krátce popřemýšlel. Není dokonalá, ale pozornost si zaslouží. TFTH

Ejv
12.06.2018 5 z 5

Knihu mi doporučila bývalá kolegyně (jednou kolegyňka, navždy kolegyňka). :)
Konečně jsem měla čas a první co bylo, tak jsem letěla do knihovny!
Příběh mě hned zaujal a já měla pořád hlavu zabořenou v knížce. Na chvíli jsem si myslela, že jsem se začala v textu ztrácet, ale pak jsem hned všechno pochopila.
Geocaching vím co je, takže jsem to měla jednodušší. Na konci autorka zmínila, že zajímavá místa opravdu existují, teď po přečtení knihy, mám chuť nasednout na první letadlo a prozkoumat všechna místa! Salcburk, třeba se tam někdy podívám! :)
A hurá na další díl!! :)

Lethania
04.06.2018 4 z 5

Skvělá detektivka. Nápad s geocachingem byl velmi originální a aspoň jsen se dozvěděla něco víc o této zálibě. Styl psaní výborný. Pořád se něco dělo, pachatel si s nimi hrál jak na kočku a myš. Pachatel byl nejméně očekávaný (tedy aspoň u mě). Parádní příběh se stupňujícím se napětím. Hlavní hrdinka se mi opravdu líbí. Doporučuji.

AdelBer
29.05.2018 4 z 5

Určitě jedna z nejlepších detektivek, co jsem četla. Doporučuji přečíst!!!

BariEli
28.05.2018 5 z 5

Skvělé, fascinující a chytré. Vskutku velmi chytré.
Kouzlo hlavní vyšetřovatelky tkví v tom, že je to "obyčejná" máma dvou dětí...zaujala mě, přilnula ke mě.
O geocaschingu mám jen teoretické znalosti, ale tohle bylo super. Prý autorka pečlivě vybrala všechny souřadnice tak, aby případné "hledače" přivedla na nádherná místa Salcburku. Půjde do toho někdo? :-)

marwinmh
24.05.2018 5 z 5

Čtení mě bavilo, kniha měla spád, zajímavý děj a hlavní vyšetřovatelé byli nesmírně sympatičtí.

Radovan_R
08.05.2018 5 z 5

Knihu jsem četl už kdysi dříve a nemůžu o ní říct nic špatného. Detektivky mě už sice neberou, ale tohle jsem četl hlavně kvůli geocachingu. Mrtvých je tu požehnaně a o zvraty není nouze, ale je to něco jiného než krváky od F.Kotlety. Vše je z naší reality, nic neuvěřitelného, nic nemožného. Nelze než doporučit.

Kamilka85
02.05.2018 5 z 5

Výborná kniha. Četla jsem jedním dechem. Teď mám připravenou knihu Slepí ptáci od stejné autorky. Uvidíme