Bdělost

Bdělost https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21744/bmid_bdelost-658f5471c7b43.jpg 5 171 44

Probouzet lidi a odhalovat jim pravdu o jejich vlastní velikosti – to je cíl, který si Anthony de Mello kladl při své práci s lidmi, a tedy i cíl této knihy, která jeho práci s lidmi zpětně zachycuje. Jeho schopnost odhalovat mylnost našich přesvědčení a scestnost našich sebeklamů a iluzí nám nemusí být vždy příjemná, ale přesto je potřebná.... celý text

Duchovní literatura , Náboženství , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Cesta

Awareness , 1990

pohodaman
19.11.2018 5 z 5

Každý, kdo dal nebo dá této knize méně než 100%, tak jí dostatečně neporozuměl. Což je naprosto v pořádku. Kniha není určena pro každého a cesty k jejímu pochopení a souznění s ní jsou mnohdy klikaté. Jsem vděčný, že si mě Antony našel a seznámil mě se skutečným životem, který právě začínám žít.

Mimir
25.10.2018 4 z 5

Dávam štyri, uvažoval som nad tromi. Človek je veľmi chytrý a táto chytrosť nás naučila pohodlnosti. Kto si prešiel aspoň čiastočne filozofiou, hlavne stoikov - Seneca,Epiktétos, Marcus Aurelius, čiastočne náboženské smery - Konfucia, Chasidov, Bhagavadgítu, Bibliu (sapienciálne knihy, nový zákon) toho už Mello moc neosloví, pretože práve do týchto "záhradiek" chodil po ovocie. Spomenuté knihy sa nám núkajú na každom rohu, ale my ich ignorujeme. V tom sa objaví knižka ako Bdelosť, a dav jasá. Úžasné! Zmenilo mi to život! Najlepšia kniha, akú som kedy čítal! Tým autora nekritizujem, Mellove kompilácie sú veľmi blahodárne a ako sa zdá, podľa reakcií, obľúbené. Ak človek upadol do začarovaného kruhu hektickosti (a trpí sugesciou, že nemá čas prehrabávať antikvariáty, či hľadať pramene po knižniciach), potom som určite radšej ak uprednostnil Mella pred televíznym zoznamom, ale...tu sa nám však pekne ukazuje, že je jednoduchšie ísť na tržnicu a kúpiť si naoberané a pripravené ovocie, než nájsť odvahu vykročiť do sadu s prázdnym košíkom. Rozhodne však buďme bdelí!

Eldar80
27.06.2018 4 z 5

Tuhle knihu doporučuji ke čtení skutečně každému. Rady v knize jsou velmi užitečné a praktické. Uvedené myšlenkové postupy jsou použitelné pro každého nezávisle na náboženském cítění. Kniha je tedy vhodná i pro ateisty.
Mello popisuje bdělost spíše ze sekulárního pohledu a na Boha tak dojde velmi zřídka. Tohle mě asi úplně nejvíc překvapilo, že Mello jako jezuita, nemá při výkladu Boha naprosto zapotřebí. Vůbec se na něj nemusí odvolávat. Prostě ho k výkladu nepotřebuje. Naopak se opírá o snadno pochopitelné věci, které známe z obyčejného života. Přitom není vůbec přízemní. Vidíme jak se obyčejná bdělost stává jakoby sekulární mystikou.
Některé postřehy hlavně v první části knihy byly naprosto perfektní. Další kniha u které jsem litoval, že jsem se k ní dostal tak pozdě, protože ke spoustě věcí jsem už pracně došel. Asi knihu vnímám úplně jinak, než kdybych na některé rady narazil až nyní. Proto asi u mě chybí to nadšení, které se projevuje u ostatních.
Mello se staví k náboženství úplně jinak než by člověk u jezuity čekal. Naopak často zmiňuje, že právě náboženství odvádí naši pozornost jinam. Vysvětluje jak právě bdělostí lze dosáhnout duchovnějšího života a na samotnou bdělost si žádné náboženství nemůže dávat nárok. Samozřejmě občas Boha zmiňuje, ale v zanedbatelném množství a nikdy jako cíl víry.
Asi jedinou nevýhodou je, že těm kdo podobnou literaturu čtou poprvé kniha moc nepomůže. Rady jim asi přijdou příliš banální nebo nekonkrétní. V knize nejsou žádné postupy ani nějaké shrnutí nebo závěr. Jedná se tak o knihu, kterou se podle mě vyplatí číst opakovaně. Ke konci je kniha trochu slabší, protože už začne být příliš jednotvárná. Jinak super! 90%
Zdá se mi to analogické k Cestě k plnému vědomí:

Pavla79
25.05.2018 5 z 5

Rozhodně jedna z TOP knih, které chci mít po ruce a určitě ještě několikrát přijde na řadu. Možná ještě tento rok :)

Girasol
31.12.2017

Tuto knihu právě nyní teď čtu, našla jsem ji po své dceři, která tuto knihu již četla ve svých 16 ti letech. Vždy mne lákala, když jsem ji u ní viděla...a až nyní jsem se k ní dostala. Přichází ke mne v Pravý čas. Autor je velmi přímý, ač nepříjemný v mnoha ohledech, ale když se nad tím více zamyslíte, to, co píše je pravdivé, ač ne vždy líbivé. Hodně o některých věcech přemýšlím a stále obracím stránky na zpět, abych si znovu a znovu přečetla a pochopila ty hluboké pravdy. Dělám si z této knihy poznámky, ostatně tak jako ze všech, které mne něčím oslovily. Zatím ji ještě nemám dočtenou, ale už nyní mne v nějakých ohledech posouvá směrem dopředu. Až ji dočtu úplně, přidám další řádky k těmto.

Shindo
03.12.2017 4 z 5

Mnohí, ktorí sa snažili vopchať boha do škatuľky Anthonyho nemali radi. Ja som však za túto knihu rád, pomohla mi postupne sa vymaniť z katolíckeho fundamentalizmu, vidieť veci aj z iného uhla a pripustiť, že cirkev predsa len nie je jediná a pravá a ak boh existuje, nemožno ho zasadiť do nejakej formičky.

stanlus
19.06.2017 5 z 5

Anthony de Mello, indický jezuita a zenový mistr, měl jedinečný dar umění vychytávat střípky moudrosti pocházející z nejrůznějších duchovních kultur a podat je srozumitelně, s přirozenou lehkostí a s většinou až provokujícím sebeironizujícím humorem nám - odkojencům západního myšlení. Jeho jedinečná kniha Bdělost představuje určitý návod na to, jak se probouzet z duševní strnulosti, z vyježděných schémat vlastní mysli a ze zakořeněných mentálních stereotypů k duševní a duchovní bdělosti, všímavosti a - k prosté moudrosti.
"Nepřekáží-li nic uším, výsledkem je sluch.
Nepřekáží-li nic očím, výsledkem je zrak.
Nepřekáží-li nic mysli, výsledkem je moudrost."

teltri
18.11.2016 5 z 5

Jedna z najlepších od Antonyho. Jedna z najlepších v mojom živote.

Madlobina
07.08.2016 5 z 5

Bdelo čítam všetky strany,
na prstoch rátam sebeklamy.
Že ich všetky porátam,
je najvačší sebeklam.

venduschka
06.02.2016 5 z 5

Za mě to nej co jsem za poslední dobu četla... :) Přečetla jsem jedním dechem, pak si našla i autorovy přednášky na youtube a objednala další věci :) :D Při čtení mi bylo jako by mi kniha (autor) otevírala duši, resp. má duše se nechala otevírat knihou...:) Moc doporučuji lidem co mají rádi spiritualismus, duchovno, ale nějak nemůžou přijít na jméno institucializovaným náboženstvím, sektám apod. Autor je sice jezuitským knězem, ale to knize vůbec neškodí (a taky ho církev kritizovala a zakazovala, to mluví o všem...také jeho podivná smrt budí rozpaky...). Spoiler: Je to skvělé, poučné, hlavní myšlenka jest že rozlišujeme mezi "já" a "mně"; "já" je ta pravá má podstata uvnitř, "mně" je ten nábal získaný vlivem ostatních lidí, věcí, situací a akorát nám škodí protože jsme závislí na tom světě okolo, na tom co si kdo o nás myslí, na tom zda dosáhneme toho kterého cíle...O tom, jak jsme byli naučení být závislí na hodnocení ostatních, chvále, odměňování....a pak jsme díky tomu na chvíli uspokojení ale za chvíli zas tápeme, protože je to vše program a naučenost toho že bez toho budeme nešťastní- přitom naše podstata vše má a šťastná je :) Svůj svět můžeme tvořit sami a žít v míru, lásce a štěstí - pokud se odprostíme od myšlenek a emocí, jen je pozorujeme a necháveme odplouvat......doporučuji!

pecka02
02.11.2015 5 z 5

Výborná kniha! Ač malá vzhledem, obrovská obsahem. Zpočátku je autor opravdu hodně přímý, což nemusí být každému příjemné, ale postupně se dopracuje k pěknému vysvětlení. Od doby, co věci více pozoruji, vychutnávám a soustředím se na to, co dělám, s plnou bdělostí, je všechno tak nějak příjemnější, lepší :) A přitom stačí tak málo, jen se neztotožňovat...určitě si přečtu i ostatní knihy tohoto autora.

Malanika
18.07.2015 5 z 5

Proc tu neni vic hvezdicek...

jiri3924
26.03.2015

Výjimečná kniha, jednoduchý a srozumitelný popis, jak vylézt z ulity, kterou jsme si sami oblékli a které si nejsme vědomi, velmi doporučuji.

Coucouha
03.10.2014 5 z 5

Dokud jsem nepřečetla tuto knihu myslela jsem si, že mi kniha nemůže změnit život. Opak je pravdou! Nejlepší kniha, jakou si můžete přečíst. :-)

marlowe
29.08.2014 4 z 5

Je mi naprosto jasné, k čemu autor směřuje. A také jsem se poctivě snažil jím vytčenou cestu sledovat. Pravdou ovšem je, že se mi to ne vždy dařilo – a tak některé komnaty jím načrtnutého duchovního domu pro mě zůstaly uzamčeny. K mé škodě.
Na vině je zřejmě můj pragmatismus a léty zbytnělý skepticismus.

Pablo Kral
27.08.2014 5 z 5

Fascinovaně kloužu zrakem písmenko po písmenku, slovo za slovem, větu za větou, od první do poslední stránky jedním dechem, a... nevěřím svým očím. Tak tedy všechno, co nás učí akademická psychologie jsou jen účelově zkreslené iluze. Člověk netouží po vyléčení, ale po úlevě. To je mimochodem naprosto přesně řečeno. Šťastný/á můžete být teď hned. Stačí si UVĚDOMIT svoje naprogramování. Musíte to pochopit. Stačí se PROBUDIT. To zabere třeba i okamžitě. Pak můžete být nakrásně třeba těžce nemocní, ale nic už neohrozí vaši vyrovnanost a přešťastný nadhled. Úchvatné a zároveň děsivé. Tato kniha je klenot. Avšak já říkám, že pochybný. Myslím, že ve věci osvícení a osvobození si nejsme rovni. A už vůbec nelze Mellovu metodu aplikovat na "nadkritické množství jedinců", abych tak řekl, neboť opak by podle mě znamenal pozvolný rozklad společenských struktur a přechod do natolik revoluční transformace, že mi to hlava nebere. Anebo by se vlastně až zas tak moc nestalo?

edysy
03.05.2014

Tuto knihu jsem před lety náhodou objevila v antikvariátu a rozhodla jsem se ji za pár korun koupit. Doma jsem se začetla, ale měla jsem pocit, že mne to neoslovuje. A tak jsem knížku kamsi založila a několik let jsem ji nemohla najít. Znáte to, něco máte před očima a nevidíte to. Až teď jsem ji našla, byla stále v knihovně, ale objevila se ve svůj pravý čas. Nyní se mi Mellův osobitý styl promlouvání k lidem líbí. Doporučuji k přemýšlení i k meditaci.

rkohoutek
08.09.2013 3 z 5

Trochu mě mrzí, že se mi do knihy nepodařilo proniknout víc. Tuším, že je uvnitř schován poklad. Vypadá to ale, že si budu muset počkat na druhé čtení, trošku poklidnější. Doporučení k přečtení dávám i přes mé průměrné hodnocení, neboť je lepší semínko do půdy zasadit a dát mu šanci se uchytit. Trošku nečekaně se v závěru knihy pan De Mello odkazuje na knihu Summerhill, kterou čte souběžně přítelkyně. Znamení? Těžko říci... Raději ale budu bdělý :-)

bleska
15.08.2013 5 z 5

Tohle není úžasná kniha. Tohle je kniha, kterou je těžké číst. Ukazuje mi, jak křivě a falešně vidím sebe, svět kolem i Boha. A to dost bolí. Díky Tony...

Sluncie
06.03.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha!!!Je to takový skvělý střed ze všech možných duchovních knih a pokaždé když ji znovu čtu,dá mi další pochopení a poznání.Znovu a znovu otevírá oči!Rozhodně patří do každé esoterické knihovny.