Batman: Rok jedna

Batman: Rok jedna https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6959/bmid_batman-rok-jedna-sfQ-6959.jpg 4 255 31

Rok jedna sleduje příchod Bruce Waynea do Gothamu, kde si pomalu začíná uvědomovat, že stát se postrachem zločinců nebude zase tak snadné. Zároveň s ním přijíždí i čerstvě ženatý poručík Gordon, který vstupuje do policejního sboru a zjišťuje, že poctivý polda to v něm nebude mít snadné. Temný a syrový příběh patří spíš do kategorie „detektivka drsné školy“ než superhrdinský komiks. I v podání malíře Davida Mazzucchelliho je Gotham spíše „do špíny zamilované velkoměsto“ než gotický lunapark známý z filmů. U knihy je množství bonusů, včetně původních náčrtků, scénářů a minikomiksů!... celý text

Komiksy Sci-fi
Vydáno: , Crew

Batman: Year One , 1988

RichardWest
03.02.2024 5 z 5

Já tady prakticky nemám co vytknout. Naprosto zaslouženě to má pověst legendy a kultovního díla. Sedlo mi to snad ve všech ohledech, je to skvělé výpravné, žádná akce, akce, akce ale opravdu děj na prvním místě, což já mám rád. To, že se to více sleduje Jima Gordona se mi líbilo a délka příběhu mi přišla tak akorát. Kresba je krásná a k Batmanovi se skvěle hodí. Úžasná záležitost.

Hor89
09.12.2022 3 z 5

Komiksová jednohubka - osmdesátková kresba neurazí ani nenadchne, příběh je dobrý a má spád, ale mohl by být delší (skoro třetinu komiksu tvoří přílohy) a trochu propracovanější. Jakmile se příběh začně pořádně rozjíždět tak je konec. Jim Gordon má v komiksu skoro stejně prostoru jako Batman, takže jde vlastně o dva originy v jednom příběhu.

fvalek
16.08.2022 4 z 5

Výpravnost Franka Millera a celkově starých komiksů z 80. let se vůbec nedá srovnávat s dnešní tvorbou. Tady opravdu není žádný důraz na akci a pobavení publika nebo snad udržení pozornosti. A možná proto se mi to četlo tak nějak nezvykle, ale ve výsledku jsem byl moc rád.

Z hlediska Batmanových počátků je to ale slabé. Je hezké vidět tu symboliku netopýra, která je pro někoho svým jednoduchým zpracováním možná dost nelegitimní, ale s celkem dost načtených batmanovských příběhů mi smysl dala. Zrození Catwoman je taky takové jednoduché, ale víc slov asi není potřeba. I když to bohužel celkově vypadá, že na sebe stačí vzít kostým a najednou umíš slaňovat budovy a bojovat jako mistr. Nicméně se ke konci zdá, že tohle není vůbec příběh Batmana, ale hlavně Gordona. Jeho příjezd do města, manželka, těhotenství se synem, nevěra, korupce... To všechno jsem viděl poprvé, protože Gordon se stal velmi rychle zajetou figurkou symbolizující Gotham. Proto jsou jeho začátky natolik fascinující, že mě u komiksu ve spokojenosti udržely.

V podstatě jsem si komiks koupil už docela dávno, abych ho měl, ale nelákal mě. Přečíst si ho mě přinutilo až Černé zrcadlo, kde se řeší Barbařino těhotenství s Jimem juniorem. Přestože to není úplně snadné číst, není to ani tolik příjemné číst, neodsýpá to, nepráskne vás to do očí skvělou moderní kresbou, tak je to natolik zásadní a netypický příběh, že to musí každého fanouška potěšit. Navíc číst osmdesátkový komiks, když běžně čtete novinky, to je prostě obrovská nostalgie. Spokojenost. :)

DarthSoren
02.05.2022 3 z 5

Když jsem četl Noc nestvůr, čož byl mimochodem můj první vysloveně superhrdinskej komiks, tak jsem byl zklamán. Po čase jsem se rozhodl, že tomu dám druhou šanci a vsadil jsem na jeden z nejlíp hodnocených Bat-komiksů - Rok Jedna. A asi budu za kacíře, ale ani tentokrát mne to neoslovilo. Možná jsem měl přehnaná očekávaní, vzhledem k recenzím i komentářům zde jsem myslel, že budu uchvácen a ono nic. Není to vysloveně špatný komiks, ale není to nic nad čím bych slintal blahem. Kresba je fajn, příběh ujde, ale... nevím. Možná nejsem moc do superhrdinských komiksů. Třeba takové komiksy Star Wars, zejména Tales of the Jedi a Legacy považuji za úžasné. Ale tyhle DC a Marvel věci... asi ne, i když filmové adaptace si rád nakoukám. Kdybych měl být totálně subjektivní nemažu se s tím a nechám 2*. Ale když se objektívně kouknu na všechny ty pochvalné komenty a vlyv jaký tenhle komiks měl celosvětově... Dávám 3* a budu fakt dlouho uvažovat jestli si někdy koupím třeba Killing Joke, nebo se na tyhle věci vykašlu :/

hroubek
28.04.2022 4 z 5

Velmi dobrý komiks. Rok jedna byl ve své době přelomový komiks. Pro dnešního čtenáře bohužel dost zestárl. Komiks má celkem originálně pojaté vyprávění, které se zbytečně nezdržuje detaily a pádí kupředu. Miller prostě počítá, že tak nějak víme, kdo je Batman a kdo je Jim Gordon, a snaží se nám převyprávět jejich začátky. A ono je to dobré a zábavné čtení. Nicméně mnohdy jsem si říkal, že je to až moc prosté, a mohlo se jí více do hloubky. Některé věci se vyřeší jen, tak mimochodem, aby se neřeklo, objeví se důležité postavy (Dent, Catwomant) atd. Chápu, že to byl účel, to samé platí i v tom, že má komiks dva hlavní hrdiny - Gordona a Waynea. Z mé strany se jedná o dobrý a zajímavý komiks, který by si každý fanda Batmana měl přečíst.

mirec88
22.03.2022 4 z 5

Dobré, ale krátke. Mohlo to byť viac rozšírené, do väčšej hĺbky sa mohlo viac venovať príbehu, ale napriek tejto jedinej výtke sa mi to páčilo. Malo to grády, krásnu kresbu, úžasný scenár môjho obľúbeného Franka Millera, úžasné bonusy a celkovo som spokojný. Rovnomenný animovaný film taktiež bol super. Keby to nebolo také krátke, tak dám 5 hviezdičiek.

Paulus.1987
31.08.2021 4 z 5

Když se řekne komiks, na prvním místě se mi vybaví Kačer Donald, Čtyřlístek nebo Rychle šípy, které jsem četl v dětství. S klasickým komiksem jsem dosud žádnou zkušenost neměl a je otázkou, jestli se komiks dá vůbec považovat za plnohodnotnou formu literatury.

K Batmanovi jako takovému jsem měl díky filmovým zpracováním vždycky blízko, tak jsem si řekl, že zkusím něco nového a na „stará kolena“ si nějaký batmanovský komiks přečtu. Vybral jsem si tedy Rok jedna, ve kterém Batmanův příběh začíná.

Možná pod vlivem filmových zpracování jsem očekával, že nejen samotný zrod Batmana, ale i celkový příběh bude propracovanější a podrobnější. Zkrátka mi to přišlo příliš krátké. Možná je to způsobené tím, že komiks má poněkud omezenější prostor k vyobrazení a odvyprávění všech podrobností. Kresba se mi jinak vcelku líbila a textový doprovod také nebyl vůbec špatný. Takže jsem s komiksovým Batmanem strávil dva příjemné a odlehčené večery a navíc… Batman přece není Kačer Donald! ;-)

Mercatino
01.03.2021 4 z 5

Tento komiks bych popsal jako absolutní Batmanovskou klasiku. Z toho komiksu to jde cítit, poctivý Batmanovský svět. Musím se přiznat, že jsem se toho komiksu trošku bál, stejně tak i kresby, ale bylo to zbytečné. Vše na pohodu. Tímto komiksem se prostě nedá šlápnout vedle. Skvělý úvod do Batmanova universa.

Líbil se mi ten starý Batmanův létající stroj, který vypadal dost nemotorně a křehce, ale nějak to tam sedělo. A vlastně se mi tak jevil celý ten komiks, trošku zastarale, zaprášeně, ale na úrovni.

klempy2
16.11.2020 5 z 5

Máme tady legendárního Franka Millera a jedno z jeho nejznámějších děl, Batman rok jedna. Je to komiks z poloviny 80. let, takže nečekejte tu dnešní moderní kresbu, nejedná se ale ani o retro kresbu. Nevím jak bych to nazval, je to taková stylem typická kresba z osmdesátkových komiksů, ale provedení je na nejvyšší úrovni. Takže už jen po stránce kresby mě to nadchlo. Dostáváme se k příběhu, kde nám Miller vlastně ukazuje originy dvou hrdinů, tím prvním je samozřejmě Batman a tím druhým je Jim Gordon, který začíná u GPD. Líbilo se mi, že autor nám tady ukazuje Bruce Wayna v začátcích jeho hrdinské kariéry a je to vidět. Batman je tady ze začátku trochu nešikovný, některé akce pokazí a musí utéct zpátky domů a přemýšlet jak se napříště zlepšit. Ke konci už to je samozřejmě ten frajer, kterýho všichni milujeme. Další dobrou věcí je, že nám Miller dává pohled do Waynovi mysli a my si tak můžeme přečíst jeho myšlenkové pochody i jeho pocity. Super. Musím ale narovinu řict, že linka s Jimem Gordonem mě bavila ještě víc. Čestný policajt obklopen prakticky gangsterama v policejních uniformách. Trochu mě překvapilo, když nám ho tady autor představuje jako docela tvrdýho chlapa, kterej se umí a nebojí se porvat. Přesto že Gordon je čestnej dobrák, není dokonalý, to např. vidíme když se po nocích schází se svou milenkou, zatímco jeho těhotná manželka doma spí. Vidíme tady i začátek Gordonova vztahu s Batmanem, který se promění z nepřátelství v přátelství skrze jeden incident. Je to 5/5 a naprostá povinnost, kdo má rád Batmana.

Delphín
08.11.2020 4 z 5

Jako vstup do světa Batmana je komiks ,,Batman: Rok jedna" značka ideál! Spíš než příběh Batmana tu ale sledujeme příběh Jamese Gordona, který poznává svou novou práci, Gotham a postupně si k Batmanovi jakožto k začínajícímu suprákovi hledá cestu.

lassse
22.08.2018 4 z 5

Jeden ze zrodů Batmana, který rozhodně stojí za to přečíst.

Inozuka
25.02.2018 5 z 5

Skvělé ... bavil jsem se výborně, vyprávět zrod Temného rytíře společně s nástupem poručíka Gordona je geniální. Moc se mi líbilo, že se Miller nesoustředil na minulost - vraždu Waynových rodičů, ale věnoval se spíš Batmanově genezi přesvědčení bojovat se zlem. Na druhou stranu mi hodně chyběla přestavba jeskyně na základnu a tuning bat-features. Tady to Miller trochu odflákl, zřejmě si myslíc, že to už tu bylo mnohokrát. Ale nemůžu si pomoct, chybí to tam ...

Atlantis
17.12.2017 4 z 5

Výborný komiks. Při prvním otevření jsem se zděsil. Kresba vypadala na první pohled jako z šedesátých let a já opravdu neměl náladu na sáhodlouhé popisy. Naštěstí jde jen o stylizaci a příběh ubíhá skvostně.
Proč tedy ne plných pět hvězd? Z jednoho prostého důvodu. Gordonova linka mne zajímala mnohem více než Batmanova, a to je v knize o Batmanovi zkrátka problém.

Gustik5
10.11.2017 4 z 5

Frank Miller se svými spolupracovníky vytvořil drsný, uvěřitelný příběh s řadou zapamatovatelných momentů, jenž se po právu stal kultem a podstatně rozšířil počátek jedné z nejlepších komiksových postav, jež byly kdy vytvořeny. Zároveň také v době kdy vznikl svým pojetím předznamenal směr, jímž se následně superhrdinský komiks ubíral. Tento komiks je zkrátka matným, obhroublým klenotem, jenž zkrátka ve sbírce žádného komiksového nadšence nesmí chybět…

Gordonlord
27.03.2017 5 z 5

Od roku 1939, kdy se Batman poporvé objevil, byly jeho příběhy vcelku barevné, rozjuchané, plné černobílých postav a hlavně zaměřené na malé děti. Od konce sedmdesátých let to již bylo čitelné i pro normálního odrostlejšího člověka, avšak až s příchodem Franka Millera se všechno konečně dostává na ty správné, temně kruté netopýří koleje. Frank Miller je po padesáti letech, co se Batman prohání po stránkách comicsových časopisů jeho prvním autorem, který na ploše plnohodnotného příběhu popsal jeho origin. Postavy jsou najednou uvěřitelné, zranitelné, lidské , mnohovrstevné a tím pádem zajímavé a poutavé. Čtenář, který Batmana sledoval do té doby, tak konečně mohl ocenit, jak tvrdý a těžký chléb má komisař Gordon a jak zanícený a nezastrašitelný bojovník proti zločinu to skutečně je - nemluvě o samotném Batmanovi, který zde už není tím nezastavitelným, nezranitelným a neomylným vysmátým bojovníkem proti zločinu, ale pronásledovaným, nepochopeným a velmi tvrdě zkoušeným Temným rytířem Gothamu. Pokud chcete začít s Batmanem, tohle je ten nejlepší odrazový můstek do dalších příběhů !

JankoSvec
13.01.2017 4 z 5

Vydávame sa do prvého roku, ktorý Bruce Wayne po nociach trávi ako Batman.Komiks je o tom, jak sa rodí Batman , ale je aj o tom, jak sa rodí jeho vzťah k Jimovi Gordonovi.Príbeh sa tak už od začiatku rovnomerne delí medzi Batmana a Gordona a sleduje ich osudy, ktoré sa navzájom dotýkajú, až sa v závere samotného príbehu spoja.Motívy všetkých postáv sú perfektne rozpracované a štýl vyprávania, charakteristický pre Millera mne osobne sadol. Toto je dramatický príbeh, ktorý rozhodne stojí za pozornosť.

borknagar
24.08.2016 5 z 5

Parádní komiks, ač datem starší, neztrácí nic ze své zábavnosti. Pod nevšedně krásnou kresbou se ukrývá stejně kvalitní scénář (Miller se nezapře). Rok jedna je hlavně zábava, která sleduje zrození několika legend. Jediná vada na kráse je v krátkosti příběhu, který i když si pošetříme a naplno vychutnáme, stejnak uteče jako nic.....

memphisz
21.05.2016 5 z 5

Perfektní záležitost v typicky naturalistickém duchu Millera konce 80. let. V hlavní roli Gordon, ale Batman je rovněž využit skvěle. Výborná civilní sonda do prohnilého světa Gothamu.

kollis
07.04.2016 4 z 5

Frank Miller se po roce, kdy vytvořil batmanovský epilog, pokusil i o jeho počátek. Příběh je vyprávěn dvojicí Jimem Gordonem a Brucem Waynem, jeden nováčkem a druhý navrátivším do Gothamu, jejichž pohledem můžeme pozorovat morálně rozpadlé město. To podporuje i
Mazzucchelliho kresba, která významově využívá jen malého spektra barev (černobílá kresba, tónování, hra se stíny) a daří se mu navodit nepříjemný pocit z Gothamu jako města prohnilého zločinem a korupcí, kde byste opravdu žít nechtěli.

zuzak07
23.03.2016 4 z 5

Líbil se mi nový styl starého příběhu. Kresba, která je jednodušší, tady vůbec nevadí, naopak nechá vyniknout postavy a jejich vnitřní rozervanost.

komiksy superhrdinové DC Comics Batman

Frank Miller