Batman: Rok jedna

Batman: Rok jedna https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6959/bmid_batman-rok-jedna-sfQ-6959.jpg 4 255 31

Rok jedna sleduje příchod Bruce Waynea do Gothamu, kde si pomalu začíná uvědomovat, že stát se postrachem zločinců nebude zase tak snadné. Zároveň s ním přijíždí i čerstvě ženatý poručík Gordon, který vstupuje do policejního sboru a zjišťuje, že poctivý polda to v něm nebude mít snadné. Temný a syrový příběh patří spíš do kategorie „detektivka drsné školy“ než superhrdinský komiks. I v podání malíře Davida Mazzucchelliho je Gotham spíše „do špíny zamilované velkoměsto“ než gotický lunapark známý z filmů. U knihy je množství bonusů, včetně původních náčrtků, scénářů a minikomiksů!... celý text

Komiksy , Sci-fi

Vydáno: , Crew

Batman: Year One , 1988

Polineus
Polineus
28.02.2016 5 z 5

komiksová klasika jak se sluší a patří :-)

Gordson
Gordson
06.02.2016 5 z 5

Po Návratu Temného Rytíře se Miller pustil do Batmanova originu. Ačkoliv Temný Rytíř je Batmanova alternativní realita, tento kousek, Rok Jedna, je vnímám jako směrodatný origin pro oba směry.
Mazzucchelliho kresba perfektně dokresluje ponurou atmosféru Gothamu, místa, do něhož se vrací Bruce Wayne a v němž začíná u policejního sboru i James Gordon. Bruce se musí porvat se svými vnitřními démony, zatímco Gordon bojuje proti korupci a prohnilosti policie.

Ezios
Ezios
15.01.2016 3 z 5

Po famózním, převratném a drsném Návratu Temného rytíře přichází Frank Miller s jeho prequelem. S důvody, proč je Batman Batmanem - s jeho mytologií. Rok jedna se nečte špatně, dokonce bych řekl, že kresba je živější a lepší než u předchozího dílu. Jinak je to ale nouze s bídou. Gotham city je sice špinavé, reálné město plné zločinu, ale já jsem čekal větší pohled do Batmanova nitra. Když se opět vrátím k Návratu Temného rytíře, je plný psychologických smyček, kde se řeší hlavně otázka Batmanova vlivu na zločince a obyčejné lidi. A to z průměrného komiksu dělá komiks výjimečný. A tento diferenční faktor, který odlišuje Batmana od jiných, tu chybí. Navíc k tomu všemu se tvůrci rozhodli, zcela nepochopitelně, udělat z jedné z největších Batmanových zbraní, slabinu. Vystupuje zde totiž jako nadčlověk. A to jak po fyzické stránce, tak i po té psychické. Mimo jiné je tu hlavní postava spíš Gordon než Wayne. Zklamání.

kočičí anus
kočičí anus
08.07.2015 3 z 5

Spíš by se to mělo jmenovat Gordon: Rok jedna. Batman je tu skoro vedlejší postava. Leč na to sere pes, to by mně ani tolik nevadilo, ani to, že je děj rychlý, jak první sex. Vadila mně roztříštěnost a neucelenost příběhu. Konec působil spíš jako konec kapitoly, než konec knihy. S WTF jsem otočil stranu a říkal si, no to si snad děláš prdel Millere. Potenciál to mělo slušný. Ale i přes to všechno, počteníčko na odpoledne slušný.

HAL
HAL
25.03.2015 2 z 5

Jednoduchý a kratičký origin, který už se sice trochu vymanil z přiblblosti a šestákové barvičkovosti komiksů šedesátých let a starších, a má docela pěknou temně působící kresbu, ale proboha - to z toho ještě nedělá dobré a dospělé dílo.
Návrat Temného Rytíře je o pár řádů zajímavější.

A hezky to vystihl sám malíř v komentář v jinak dost zbytečných dodatcích (které v českém vydání zaberou čtvrtinu nikterak tlusté knihy):
"Dává dokonalý smysl, že jeho /Batmanův/ nový příběh je dvanáctiletý - protože Batman je malý kluk uvízlý v mužském těle.
Kdyby byl na jejich jeskyni nápis "holkám vstup zakázán", tak je to proto, že holky jsou divný. Proto je Catwoman nebezpečná - znázorňuje dospělost, na kterou ještě kluci nejsou připravení. Superhrdinům se nejlépe daří v jejich vlastním světě - ve světě dětí.
A i když je to zajímavý experiment, tak asi není nejlepší nápad cpát do fantastického světa superhrdinů moc realističnosti.
Každým krokem, kterým se blížíme k realismu, se vynořují další a další detaily, které odhalují absurditu skrývající se v samém srdci žánru.
Čím více jsou superhrdinové realističtější, tím méně jsou uvěřitelní."

Což je dokonalé shrnutí mimo jiné i nových "realistických" Batmanových filmů od Nolana. Lépe bych to nevystihl.
O to překvapivější, z jakých úst to vyšlo... ale evidentně holt měl Mazzucchelli dost zdravé sebereflexe.

dobroslav9182
dobroslav9182
30.12.2014 5 z 5

Stejně, jako stál Frank Miller u jeho konce, stál i u jeho zrodu. Čtyři temné a depresivní sešity, které nám ukazují nejen počátky Bruce Wayne jako Batmana (ups, spoiler :-D ), ale i dalších postav, jako je třeba Selina Kyle, později známá jako Catwoman. Navzdory názvu je nejvíc prostoru věnováno nejstaršímu Batmanovu spolubojovníkovi z řad GCPD komisaři Jimu Gordonovi. Provází nás jeho počátky v řadách zkorumpovaného policejního oddělení, jeho milostnými problémy a hlavně jeho prvními setkání s novým, temným ochráncem Gothamu. Rok Jedna není pouhým příběhem o začátcích pár vyjímečných jedinců, ale je to hlavně příběh o počátku nové éry v životě jednoho velkolepého města...

Ivan Kučera
Ivan Kučera
27.12.2014 3 z 5

Frank Miller (300, Sin City) urobil Batmanovi z historického hľadiska dve obrovské služby: daroval mu koniec (Návrat Temného rytíře) a daroval mu začiatok. Paradoxne, začiatok (Rok jedna) stvoril až po konci (Návrat Temného rytíře). Kým v ňom nielen napísal scenár, ale ho aj ilustroval, v Roku jednak "iba" písal scenár. Evidentne sa jeho tvorbou inšpiroval Nolan vo svojej filmovej trilógii. Rok jedna zostarol. Batman na rogale je niečo tak naivné, čo som ochotný akceptovať v rámci retro zábavy, ale nie ako niečo, z čoho mám byť reálne uveličený. Pre doplnenie základného komiksového vzdelania komiks nesmie chýbať v knižnici žiadneho fanúšika. Ja som si ho prečítal rád, no scenár mi pripadal priemerný a kresba zastaraná. Ulice nočného Gothamu majú správnu pochmúrnu, špinavú a nebezpečnú atmosféru, ale predsa len je tam poznať zub času. A to radšej ani nehovorím o vzhľade postáv, ktoré vyzerajú podľa mňa hrozne (Wayne - model s IQ 70, Alfréd - komická figúrka z nemej grotesky). Bohužiaľ, nielen kresba, ale ani príbeh nie je ktovieako zaujímavý. V 80. rokoch, kedy komiks vznikol, museli byť fanúšikovia šokovaní. Skrz naskrz skorumpovaný Gotham, vražda rodičov (toto bolo samozrejme v Batmanovom kánone prítomné dávno predtým, tu je to ale spracované ponurejšie, tiesnivejšie) , Gordonove myšlienky na neveru. Ale v roku 2014 (kedy sa mi komiks prvý raz dostal do rúk) je to proste nemoderné, až úsmevné. Hoci sa mal príbeh venovať začiatkom strážcu Gothamu, v skutočnosti má Temný rytier malý priestor a jeho zrod je skratkovitý (raz mu do izby vletí netopier a tak si mimo záber ušije netopierí kostým a Batman sa zrodil, bravo). Zďaleka najlepšou postavou je Gordon. Rok jedna je paradoxne skôr jeho zrod, než Batmanov. Samotný koniec je narýchlo uzatvorený (kam sa podela Catwoman?). A pozor, komiks, ktorý vydala Crew má síce slušných cca 136 strán, ale posledných cca 40 tvoria bonusové materiály (náčrtky, pôvodné návrhy...)!

Dragonian
Dragonian
28.11.2014 5 z 5

Vynikající komiks! Neměl by uniknout žádnemu fanouškoví Batmana!

RaptoR
RaptoR
10.04.2014 5 z 5

Paráda! Tohle je Batman, který je uvěřitelný. Batman, který se pouští do boje se zkorumpovanou policií. Miller s noirovou kresbou Davida Mazzicchelliho pořádně rozjíždí první rok netopýřího muže :)

Lazy
Lazy
03.01.2013 3 z 5

Nikdy jsem komixy moc nečetl, nepočítám-li Rychlé Šípy, ale tento kousek mě moc nepřesvědčil, je to takové splácané narychlo, moc krátké a rozsekané.

Andresito
Andresito
25.10.2012 4 z 5

Možná, že jsem si sám zkazil zážitek přehnaným očekáváním, ale od Millera prostě musíte čekat víc, než jen průměrný origin, zvlášť po dokonalém Návratu temného rytíře. Rok jedna je moc krátký na to, aby dokázal zrod Batmana dostatečně popsat, všechno se odehrává ve stylu "ať to máme rychle za sebou" a je to velká škoda. Jako první díl série by obstál, ale jako samostatný román prostě působí až moc uspěchaně.

komiksy superhrdinové DC Comics Batman

Frank Miller