Batman: Kameňák a další příběhy

Batman: Kameňák a další příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166832/bmid_batman-kamenak-a-dalsi-pribehy-166832.jpg 5 293 40

Muž, který se smál – Ed Brubaker (Criminal) a Doug Mahnke (Maska) stvořili příběh prvního Batmanova setkání s Jokerem, přímo navazující na komiks Batman: Rok jedna. V městě Gotham se začínají objevovat mrtvá těla s démonickým úsměvem. Na scénu vstupuje muž s bílou tváří, zelenými vlasy a širokým úsměvem a začne určovat, kdo a kdy zemře. A pokud ho Batman nezastaví, bude jeho další obětí. Kameňák – Co všechno člověk snese, než zešílí? Jak málo stačí, aby se z vás stalo monstrum? To řeší ten nejslavnější příběh s Batmanem v hlavní roli, temné dílo kultovního Alana Moora (Strážci, V jako vendeta) a perfektního kreslíře Briana Bollanda. Kameňák je příběh, který změnil celý batmanovský svět a který se sám stal kánonem – a teď u nás poprvé vychází v barvě! Dotisk knihy se stejným isbn vyšel v roce 2016.... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Crew

Tsuki
Tsuki
09.01.2019 5 z 5

Na Batmanových příbězích mě vždycky cosi fascinovalo, možná ta temnota, co se všude plíží a morální dilemata. Každopádně tuhle sbírku jsem četla s trochu zatajeným dechem, vzájemný vztah který Bruce s ostatními postavami má, to je pokaždé výlet do hlubin duše, a ne jen jeho. A jeho vztah s Jokerem, dá-li se to tak nazývat, to je velmi zajímavá chuťovka. Poodhalení původu je, ať už u hrdinů nebo padouchů, zajímavé čtení. Alan Moore si mě získává čím dál víc, propracovanost jednotlivých okýnek mi bere dech. Dobře seřazený výběr.

Marquis
Marquis
28.09.2018 5 z 5

Muž, ktorý sa smial je dnes už len takým štandardným výňatkom zo spoločnej histórie Netopiera a Klauna, čím však nechcem povedať, že by ma nepotešil. Veď kresba je každopádne nadčasová a prvé vyškerené obete nezabudnuteľné. No tak, či onak, v rámci comicbooku sa jedná "len" o predohru.

Kameňák, či oveľa výstižnejší originál "Killing Joke". Pri mene scenáristu Alana Moorea, s ktorým som mal už tú česť pri autorských dielach V ako Vendetta, či Strážci, som nemal pochybnosti, že to, čo s ním zažijem, sa mi bude páčiť. Avšak! kresba ma úplne odrovnala, je takým zlatým stredom medzi príjemným retrom a bombastickou "podívanou", čo ešte viac umocňuje čitateľský zážitok. Ďalej som sa nechal unášať skvelými flashbackmi (a nemenej skvelým prepojením s realitou - viz drobné detaily na konci každého spomínania), a hoci Jokera ako postavu neskutočne obdivujem, chvíľami som si želal, aby sa z toho mládenca jeho slávnejšie alter ego nikdy nestalo. Aj keď som vedel, že je to nevyhnutné...

Alan Moore sa s nami všetkými pekelne zahral a zabrnkal na všetky struny pochybností. Pretože ani tento origin (podľa Jokerových "vlastných" slov) nemusí byť kanonický a navrch ten božský vtip a nejednoznačný koniec (?)...! Pre fanúšikov povinnosť, pre laikov záležitosť, ktorá nesklame. Dodnes môj najobľúbenejší príbeh z DC univerza.

Dobrý človek ešte žije, to je chutná jednohubka, pri ktorej ešte aj mne antipatická postava Netopiera nachvíľu prostredníctvom rozprávača, navodila príjemné zimomriavky. Celková spokojnosť.

TimeLord
TimeLord
27.08.2018 5 z 5

Muž, který se smál je veľmi dobrý komiks s Batmanom a Jokerom, hlavne pre mňa, pretože mám obidve tieto postavy veľmi rád. Kresba bola dobrá, a žiadne mínus nevidím.
Kameňák je druhý komiks v tejto knihe, a ten tiež nesklamal. Páčil sa mi o trochu menej ako ten prvý, ale vôbec som sa nenudil.

Disease
Disease
16.07.2018 5 z 5

Příběhy strčí cokoliv z Jokerova výročního booku do kapsy.

Wojta777
Wojta777
30.06.2018 5 z 5

Výborný komiks, který se skládá z tří různých příběhů. První příběh byl o prvním setkání temného rytíře s klauním princem zločinu - Jokerem. Tento příběh byl velice zajímavý, jelikož jakási tajuplnost mě nabádala, abych četl dál. Druhý příběh byl jeden z nejznámějších komiksů ze světa DC - Kameňák, ale známější v angličtině - Killing joke. Tento příběh byl úžasný, jakože fakt úžasný. Byl tak zvracený, jelikož věci, které tam Joker spáchal, by ani toho nejhoršího vraha nenapadli. Jestli jste fanoušek Jokera, tak si koukejte tohle přečíst. A poslední příběh se nedá ani moc hodnotit, protože má nějakých sedm stránek a moc se v něm nic nestane, takže tak. Vřele doporučuji a hodnotím 5 rozesmátými hvězdičkami.

Archie
Archie
28.03.2018 4 z 5

Prvni pribeh se pekne rozjizdi, ale konci jako scenaristicka banalitka. Kamenak, ovsem, ten je ve vsech aspektech zajimavejsi. Jednak je narativne zajimavejsi, podnetnejsi a vypecenejsi a druhak ma o uroven kvalitnejsi dialogy. Zaverecna "zatmivacka" byla navic skvele dvojznacna. Vzdy existuje nouzovy vychod. Silenstvi!

dexterman
dexterman
13.11.2017 5 z 5

Lepší než Batman ticho aspoň pro mne . Mám to s čím srovnávat protože jsem viděl animovanou podobu Kameňáku , Oba příběhy v tomto sešitu jsou naprosto luxusní . Joker se rozjíždí do MEGA psychologických rozměrů . Nemám ani co vytknout . |Ilustrace skvostná . Prostě lahoda a paráda .

Gustik5
Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Kameňák, podobně jako kultovní a právě tak ne nepodobně kontroverzní Vrána (The Crow), je už jen kvůli tomu, jakým způsobem je vyprávěn a k čemu v něm dojde jedním z těch komiksů, kterým buď totálně propadnete, nebo vás příliš neosloví. Já se řadím do první skupiny.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
01.10.2017 5 z 5

Nie je to čistých 5*, len takých povedzme... 4,5? Okrem kultového Kameňáku (ktorý v r. 1997 vyšiel na pokračovanie v časopise Crew, vtedy v čierno-bielej podobe) obsahuje antológia dva ďalšie komiksy: vynikajúceho Muža, ktorý sa smial (de facto pokračovanie kultovky Batman: Rok jedna, ktorý sa končil príchodom Jokera do Gothamu) a na záver mrazivý experiment Dobrý človek ešte žije (ten tiež už vyšiel, najskôr v časopise Crew v r. 1998 a 2019 v Batman v černé a bíle). Po výtvarnej stránke ide o krásnu, špičkovú, nadpriemernú vec. Perfektnou správou je, že ťažko niečo kritizovať aj po príbehovej. Kameňák je v Batmanovom univerze absolútna pecka a legenda. Nepochybne jeden z najlepších kusov. Dodnes z neho mnohí čerpajú. Vrátane Nolana, ktorý v Temnom rytierovi tiež poňal vzťah Batmana/Jokera ako nevyhnutný, istým spôsobom priateľský (!). Jeden druhého fascinujú, potrebujú sa, nedokážu jeden bez druhého existovať a ak áno, tak len na krátko. Mnohým na Kameňáku prekáža, že porušil tabu a prezradil Jokerov zrod. Mne sa to ale jednak páčilo a jednak Joker vraví: Keď už mám mať nejakú minulosť, tak radšej vo viacerých variantoch. Čiže verzia, ktorú ponúkne, môže, ale nemusí byť pravdivá (opäť: rovnaký prístup k Jokerovi zvolil spomínaný Nolan). Ak napriek tomu Moorea za toto chceme kritizovať, vráťme sa pokorne v čase do r. 1951 a začnime kritizovať komiks Detective Comics #168 (keďže k originu došlo už v ňom). Muž, ktorý sa smial nie je síce až taká kultovka, ako Kameňák, ale je vyvedený v úžasných farbách a scenár je napínavý. Brubaker (Gotham Central) inovoval prvé stretnutie klauna a netopiera (ku ktorému došlo už v 4O. rokoch). Hoc je Brubaker jeden z najvýznamnejších súčasných scenáristov, toto mu miestami nevyšlo podľa očakávaní: logika jemne hapruje (polícia nedokáže prehovoriť budúce obete, aby sa načas ukryli do tajnej skrýše?) a dej je monotónny (Joker určí obeť, obeť umrie, Joker určí druhú obeť...). Morbídnou bodkou je Dobrý človek ešte žije, ktorý je zvrátený a mrazivý. Vychádza z axiómy najväčšie zlo sa nejeden raz ukrýva pod fasádou nenápadného, na prvý pohľad neškodného, ba dokonca príjemného a sympatického človeka. Batman: Kameňák a další příběhy v r. 2023 vyšiel aj v slovenčine vo vydavateľstve Slovart pod prekladom Batman: Brutálny vtip a ďalšie príbehy.

Gordonlord
Gordonlord
27.03.2017 5 z 5

Nevím, jaké jsou další příběhy v této knize, protože jsem četl pouze příběh "Kameňák", ještě v době, kdy vycházel na pokračování na stránkách kultovního magazínu Crew, na konci devadesátých let. Joker se zde mění ve skutečnou nemsis, totálního nelidského magora a tahle poloha mu absolutně sedí a definuje jeho osobnost pro moderní éru Batmanovské mytologie. Pokud comics o netopýřím muži sledujete již od zlatého, či stříbrného věku, tak si tento příběh prožijete o to intenzivněji, když víte, kdo je Barbara Gordon a co všechno si jako Batgirl po boku Batmana a Robina prožila. Temný, obskurní a velmi krutý příběh, který ovlivnil Batmanovu mytologii na dalších dvacet let dopředu. Ode mne absolutní hodnocení za samotný Kameňák a další příběhy, které tato kniha obsahuje, mohou být už jen příjemným zpestřením, bonusem či doplněním děje.

hroubek
hroubek
27.12.2016 4 z 5

Něco se téhle knize nedá upřít a to, že dokáže Jokera prodat jako šílence, který rozhodně není hloupý. Oba příběhy nám představují Jokera, jenž způsobuje chaos a vraždí na potkání, přesto to nejdůležitější je nám z počátku skryto a to jsou jeho motivace. Joker je tady vykreslený jako rovnocenný protivník pro Batmana. A navíc jak Brubaker, tak i Moore dokáží jeho činy pořádně vygradovat. Kameňák je dobré čtení a všechny příběhy moc dobře fungují. Jen mi tam k dokonalosti něco chybělo.

borknagar
borknagar
03.09.2016 5 z 5

Když má v něčem prsty Brubaker spolu s Moorem, nemůže to dopadnout špatně. Zdárně jim k tomu sekundují Mahnke a hlavně můj oblíbený Bolland coby kreslíři a povídám, je se na co dívat. Bolland zasáhl do příběhu i jako scénárista a jeho kraťas je více než povedený. Příběh se točí okolo Jokera a kde je Joker, je i plno taškařic. Kdo nemá načteného Batmana, toto je kniha, u které se dá začít (po přečtení Roku jedna od Millera, pochopitelně). A kdo netopýra načteného má, ví, že toto je jedno ze zásadních děl (už jen díky genialitě páně Moora a jeho dokonalému odtajnění Jokerova před života)

DeathStroke
DeathStroke
22.08.2016 5 z 5

Správná temná atmosféra jak má u Batmana vždycky být .
Není divu, že tomuto dílu se říká LEGENDA komiksu .
Jsem hrdý za to, že něco takového vlastním .

yenda1
yenda1
12.08.2016 5 z 5

The Killing Joke
Batman a Joker vykresleni jako dvě stránky téhož. Zrod šílenství, zrod šílence a snaha udělat šílence z člověka z nejpříčetnějších. Oba hrdinové by mohli velmi snadno plout na jedné lodi pomyslného šílenství a nikdo by se nedivil. Jeden den, jedna chvíle, která změnila běh života obou. Každý se s tím vyrovnal po svém. Joker se poddal, nevidí smyslu, život je pro něj příběh vyprávěný blbcem, vtípek, obhajuje si tím své chování, zlomil se pod tíhou okolností. Batman nabízí jinou cestu. Ano, tragédie, zlo a nespravedlnost nás potkávají, ale ne každý pod onou tíhou pukne nebo zaleze pod kámen, kde se krčí.
Boj, který spolu vedou je i bojem, který probíhá uvnitř jich samých (no v případě Jokera je už dobojováno), stejně jako uvnitř každého z nás, když máme volit boj vzdor osudu nebo se vzdát a nechat se unášet.

Příběh je pouze jemně naznačen, není doslovný a to z něj dělá skvělý materiál pro opětovné čtení. Mé hodnocení tak patří hlavně myšlence tohoto díla.

hanocri
hanocri
05.04.2016 4 z 5

Tento krátký příběh (mám na mysli pouze Kameňák) mi otevřel svět Alana Moora a absolutně mě do něj vtáhl. Velmi se mi zamlouval temný tón příběhu, což platí i pro grafické zpracování. Jokerův původ tak, jak jej prezentoval Moore, člověku téměř vyvolává husí kůži. A vzhledem k tomu, že jsem nečetl žádný jiný komiks o Batmanovi, si myslím, že není vyloženě nutné, aby do Kameňáku zabředl i více méně laik.

Voliarty
Voliarty
03.04.2016 4 z 5

Prvé stretnutie Batmana s klauním princom zločinu pod taktovkou Ed Brubakera si moju pozornosť nedokázalo udržať do konca, čo je dosť škoda. Joker sa zjaví, rozpúta kolo vraždenia a Batman sa mu v tom (márne) snaží zabrániť. Ku koncu to ale pre mňa nejak stráca dych a to, ako Batman zistí Jokerov finálny plán, je vážne divné.

Posledný príbeh zameraný na toho chlapa, ktorý chce spraviť niečo vážne zlé, je zaujímavý ale chcelo by to viac rozpracovať. Proste mi tomu chýbal nejaký hlbší koniec, alebo aspoň nejaký koniec.

A potom je tu Kameňák, ťahák tejto zbierky, ktorí ma bavil najviac. A to aj vďaka pohľadu na Jokera. Nenávidíte ho za tie zverstvá čo robí, na druhej strane vám jeho ,,origin´´ zahrá na citlivú nôtu, až vám je toho psychopata ľúto. Plus ešte tá kresba vyzerá úžasne, hlavne keď prší je to nádherne spravené.

Celkovo tento komiks hodnotím dobre a odporúčam každému fanúšikovi Batmana (i keď ho asi už každý správny batfanda má :-) ).

Hadati
Hadati
14.03.2016 4 z 5

Přestože se jedná o sbírku tří povídek, jde o jeden dlouhý příběh rozdělený do dvou částí a krátkou třetí povídku. První dvě povídky se týkají Jokera, který začne z nějakého důvodu zabíjet konkrétní lidi. Batman a kapitán Gordon se snaží přijít na spojitost mezi Jokerem a těmito vražděnými muži a také na způsob, jakým byli zabiti. Je zde nový pohled na zrození šíleného Jokera. Třetí povídka je pak o tom, že v každém z nás může třímat nějaký ten psychopat.

matyas5461
matyas5461
27.10.2015 3 z 5

ujde, ale je tu spousty lepších.

3DD!3
3DD!3
22.10.2013 4 z 5

Kameňák je opravdu pozoruhodným souhrnem, hlavně díky Jokerovi. Dostává se mu, jako postavě, konečně pořádné péče. Brubakerova vzpomínka na první humorné setkání je vskutku mrazivá. Moore hraje na trochu jinou notu a dívá se na Jokera z jiné perspektivy. Díky odhalení minulosti je co se týče děsu slabší. Stává se z něj tragická postava (přesně na to si dal Nolan ve filmu pozor a díky Ledgerově smrti psychopatický odkaz nejspíš nikdy nebude překonán) a to není v pořádku. Cením si Moorova přístupu, ale ten příběh dává smysl jen v případě, že jde o poslední souboj, ve kterém Joker zemře za hlasitého Batmanova smíchu, ale toho se tu nedočkáme. Nové Bollandovy barvy se ale k takovému konci přiklání, stejně tak i já. Poslení krátký příběh je znepokojivý až zvrácený, konec otevřený jak tlama velryby působí nepříjemně a tak to má... asi být.

proskovajoho
proskovajoho
18.08.2013 5 z 5

Útlá knížka, která v sobě skrývá víc než jsem očekávala. Zajímavá kresba a použití barev, první setkání Batmana s jeho úhlavním nepřítelem Jokerem. A k tomu něco z jeho minulosti. Myslím si, že by si to každý fanoušek Batmana neměl nechat ujít, i když už Batman Kameňák vyšel černobíle.
Zvláště druhý příběh je dost děsivě-nechutný, určitě nikdy nezapomenu na šílenou grimasu Jokerových obětí.

komiksy Joker DC Comics Batman

Část díla