Básnický almanach 1959

Básnický almanach 1959 https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204207/bmid_basnicky-almanach-1959-KG4-204207.jpg 4 15 3

Poslední v řadě Básnických almanachů přináší 88 básní českých a slovenských autorů. Vedle známých jmen jsou tu zastoupeni i básníci nejmladší generace, kteří dosud knižně nepublikovali. Sborník je uveden básní V. Nezvala, napsanou těsně před smrtí a poznamenanou tušením blízkého konce. Kniha obsahuje básně těchto autorů: Kundera Milan, Nezval Vítězslav, Trýb Antonín, Bednář Jaroslav, Semeráková Františka, Smrek Ján, Jirko Miloš, Branislav František, Alda Jan, Seifert Jaroslav, Kapoun Karel, Gottlieb František, Holan Vladimír, Nechvátal František, Lacina Václav, Plávka Andrej, Noha Jan, Stehlík Ladislav, Halamová Maša, Lysohorsky Óndra, Bureš Miloslav, Hrubín František, Mikulášek Oldřich, Kostra Ján, Bart Ilja, Urbánková Jarmila, Kriebel Zdeněk, Taufer Jiří, Bednář Kamil, Pártošová Štefánia, Horov Pavol, Lenko Július, Kolář Jiří, Bunčák Pavol, Čivrný Lumír, Kainar Josef, Pilář Jan, Žáry Štefan, Reisel Vladimír, Vrbová Alena, Fikar Ladislav, Fiala Vlastimil, Hauková Jiřina, Kundera Ludvík, Školaudy Vlastimil, Hořec Jaromír, Fleischmann Ivo, Hilč Jindřich, Vyhlídal Oldřich, Štítnický Ctibor, Skála Ivan, Jestřáb Vojtěch, Skácel Jan, Kryštofek Oldřich, Fried Jiří, Maršíček Vlastimil, Holub Miroslav, Svoboda Jiří V., Havel jiří, Ostaš Jiří, Šotola Jiří, Diviš Ivan, Štern Jan, Pick Jiří R., Lajčiak Milan, Mihálik Vojtech, Kohout Pavel, Horký Otakar, Šiktanc Karel, Rúfus Milan, Florian Miroslav, Ferko Milan, Štuka Ivo, Kožíšek Martin, Macourek Miloš, Borská Ilona, Červenka Miroslav, Turčány Viliam, Dvořáčková Vlasta, Mojík Ivan, Uhde Milan, Turan Ján, Veselský Jiří, Ondruš Ján, Štroblová Jana, Gold Jiří, Dewetter Jaroslav.... celý text

Scarefish
16.08.2023 5 z 5

Hned ta první. V. Nezval a báseň, kterou nadiktoval příteli na vyšehradském hřbitově pár dní před smrtí.

lucerny jako rybí šupiny,

a myslet na syna.

Ach, koni, koníčku,
kdo mi tě osedlá,
kdo rozhoupá tě, lodi,
když přízrak za mnou chodí
a noc je zlá.

Ni.kk.i
19.08.2022 4 z 5

Má oblíbená
NEDĚLNÍ RÁNO - MILOŠ JIRKO
Zatím co rytíř lapka ve zbroji
číhá v svém černém loupežnickém hradě
a dělá, že se nebojí,
já ryji tady na zahradě
nad městem krásnou mastnou zem,
slunce se z ranní mlhy probírá,
ale vzduch je už věru jako zjara,
černá zem blýská pod rýčem
a od úst obláčky mi kouří pára,
svaly se pružinou vzpínají,
v ocel se mění údy.
A právě jsem se rozhodl,
že růže půjdou tudy.

Černá zem se jen rozsýpá,
vzduch lehtá v chřípích jako zjara,
ty čerstvé šňupce zpívají
a od úst jde mi pára,

z dálky mě zdraví tramvaják
veselým zvoncem svým,
teď pípl druhý, třetí pták
svůj nejkrásnější rým.

Z komínů stoupá k nebi dým
oběti nejtišší.
To matky vaří snídani,
život je vyslyší.

Houf dětí může ještě chvilku spát,
protože je dnes neděle,
o věčném míru se jim bude zdát,
než vyhrnou se z postele,

než jejich oči zazáří
a kudrny se zvlní
nad bělostnými polštáři,
než jich byt bude plný,

než procitnou už v jasný den
a vyhrnou se z postelí
pozdravit dětským rámusem
rozpjatou jarní neděli.

Rýč zpívá, země krásná je
a káva voní zdálky,
člověka člověk miluje,
jsem voják, který zachránil se z války.

Sněžková
01.10.2019 4 z 5

Díky několika autorům, kteří mě baví a pobavili i v této knížce, dávám ****. Škoda, že se mi pod ruku nedostává víc básnických sbírek, které by obsahovaly takovou širokou škálu mozků, citů a nápadů. A je jedno, že je knížce už devětašedesát let, na svém kouzle básně uvnitř ní neztratily ani kapičku.

básnické almanachy rok 1959

Autoři knihy