Basil - Valašský vojvoda

Basil - Valašský vojvoda

První polovina třináctého století. Přemyslovské království sílí, česká kotlina je čím dál hustěji osídlena, vznikají nové vesnice a města. Stačí však urazit dva tři denní pochody na východ a člověk se dostane do moravských pralesů, kde stále silnějšímu křesťanství dosud vzdorují pohanská božstva předků. Ruka krále sem ještě nedosáhne, mezi vlky, medvědy a tajemnými obyvateli divočiny je těžké přežít; zdá se to téměř nemožné, když samozvaný pán své poddané nechrání, ale zotročuje. Jenomže lidé jsou právě tak tvrdí a neúprosní jako krajina, ve které žijí, a některým v žilách nekoluje jen lidská krev. Radhošť a Radegast shlížejí na ponurou zemi a lhostejně sledují, kdo se stane valašským vojvodou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14679/basil-14679.jpg 3.862
Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Triton

NemmamSlov

dalsia poviedka ktoru clovek precita na jedno posedenie pri kave ......krasny a zaroven smutny pribeh Basila, ktory dokonale zapadol do vlcieho klanu......clovek sa ani poriadne nezacita a uz je koniec :)

Diabel

Naprosto dokonalá rozkošná mini kniha. Velikost knihy odpovídá spíš na povídku, ale Žamboch s toho umí udělat překrásný příběh. Pokud mohu za sebe říci, ze všech příbězích, co jsem doposud přečetl z této edice, považuji tento asi za nejlepší a nejsilnější.
Žamboch opět předvedl, že umí napsat dost slušné české fantasy a stejně jako i v jiných svých dílech dokázal naprosto věrně zachytit atmosféru, kterou od knih tohoto žánru čtenář očekává. Atmosféru světa, kde síla znamená moc a výhody, kde mystika a kouzla jsou neopomíjenou realitou, světa, kde se lidé nedají dělit pouze dobré nebo zlé.
Přesně takový podle mne je i svět Basila, o kterém bych asi nemohl říci, že je to kladný hrdina, ale spíš prostě člověk, který se snaží zachránit pouze své nejbližší, a na ostatních mu až tak nezáleží. Opravdu hodně charakteristické pro většinu hrdinů z děl M. Žambocha. Přece jen příběh Basil - valašský vojvoda má něco, co ho od ostatních jeho děl liší. Autor vytvořil nesmírně tvrdý příběh ze světa plného smrti a lásky a jednoho velikýho dobrodružství. Druhá polovina je jakoby nahrazená mystickou atmosférou z pradávných časů.
Pokud zde hledáte humor, tak vás zklamu. U Žambocha jsem si zvykl, že občas ve svém díle naservíruje něco málo černého humoru v podobě některé z postav, nebo vedlejších hrdinů, nebo aspoň některých dialogů, či hlášek. V tomto příběhu o Basilovy, ale nic takového nenajdete :-)

Hodnotím 10/10

Terva
05.07.2016

Sběratelská minisérie přináší několik delších povídek z České historie. Tento příběh, příběh vlka z Valašska, je jeden z nejprostějších a nejupřímnějších. Svou velikostí knížečky by se dala zařadit do kategorie velká povídka. Jenže Basilův příběh je magický, smutný, plný dobrodružství, smrti a lásky. A tak by se klidně tento příběh mohl zařadit do edice - kniha.
Malá ochutnávka:
Nikdy nepoklekl před bohem na kříži, pouze pravidelně nechával kus z kořisti pod starým dubem dole v údolí.
Krásné a mrazivé počteníčko.

Eigis
23.12.2013

Krátké, ale dobré.

bersek
01.10.2012

dobře napsáno, ale myslim si že pan Žamboch má větši skvosty ..

Vivienne
23.12.2011

Opravdu maličká knížečka ideální do kapsy :-) Příběh je zajímavý a podle mě dobře zpracovaný.