Amulet Samarkandu

Amulet Samarkandu https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8962/bmid_amulet-samarkandu-QZK-8962.jpg 4 323 45

Bartimaeova trilogie série

Postavy: Nathaniel, Bartimaeus, Artur Underwood, paní Underwoodová, slečna Lutyensová, Simone Lovelace, Faquarl, Džábor, Šolto Pinn a další… Současný Londýn, kde vládnou mágové, je nebezpečné místo plné nástrah, skrytých hrozeb a špehů. A právě tam uzavřou neochotné spojenectví dva velmi rozdílní hrdinové: Nathaniel je kouzelnický učeň, který od pěti let studuje u svého přísného mistra, aby se jednou mohl připojit k vládnoucí elitě. Cítí se trochu osamělý, ale nemůže si na nic stěžovat - dokud ho veřejně nezesměšní mocný mág Simone Lovelace. Od té chvíle myslí Nathaniel jen a jen na to, jak se nadutému kouzelníkovi pomstít, a potají se noří do magických svazků skrývajících ta nejtěžší, nejsložitější kouzla. A potom povolá démona, jenž se má stát nástrojem jeho pomsty… Bartimaeus je pět tisíc let starý džin střední úrovně, který má už ledacos za sebou, nesnáší, když mu lidé říkají démone, nerad připouští, že existují mocnější magické bytosti než on, a upřímně ho rozčiluje, že má dělat poskoka dvanáctiletému holobrádkovi. Ale nic na plat, džin musí splnit každý příkaz. Naštěstí je Bartimaeus podnikavý a vynalézavý, což se mu bude hodit, protože ten protivný kluk mu dal za úkol ukrást dobře hlídaný magický předmět… Amulet Samarkandu však není obyčejná cetka, ale horké zboží, o které má zájem naprosto každý. Nathaniel i Bartimaeus brzy zjistí, že se zapletli do mnohem nebezpečnější hry, než tušili. V patách mají policii, vládní agenty a démonické hordy celého Londýna a budou muset spojit síly, aby odhalili spiknutí a zachránili životy sobě i stovce nejvýznamnějších britských mágů.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

The Amulet of Samarkand , 2003

mnohoknih
13.04.2024 4 z 5

"Trilogie o džinovi? No to by mě zajímalo, co se o něm dá tak dlouho psát": říkala jsem si. Tak už to vím a je to velmi povedené. Džin Bartimae je vyvolán učněm magie. Jméno se nesmí říct, aby nebylo zneužito. Takže jo, je to Nathaniel. A takhle je to celý příběh. Jedna drobná pomsta vyústí v záchranu londýnských mágů. Zároveň se tu nenápadným způsobem nastíní osoby pro další díl. Ale hlavní postavou je bezesporu džin. Jeho hlášky, jeho vytahování, jeho glosy dělají příběh vtipným počinem. Taky je zajímavé, že se příběh odehrává v současnosti. Místo lidí však vládnou mágové. A co je úplně nejlepší, je častá zmínka o Praze, protože Praha a její mágové stále ovládají pláně východně od Čech. Bartmaeovy pindy pod čarou mají také své kouzlo. Bylo fajn trávit čas v přítomnosti čarodějů.

hana4834
05.01.2024 3 z 5

dlouho mi trvalo než jsem se začetla a že bych se hodně nasmála to taky ne snad další díl bude lepší

luutha
10.03.2023 5 z 5

Nathaniel jako hlavní mladý protagonista je tvrdohlavý a občas nerozvážný. Ale ta jeho tvrdohlavost a nerozvážnost se mu častokrát vyplácí. Cesty se mu zkříží s (ne tak) mocným džinem Bartimaeusem (Bartimaem?) - démon s narcistickou povahou, která ale čtenáře svojí pyšností nedráždí, ale naopak velmi pobaví a nutí nás ho zbožňovat ještě víc.
Máme tu tak dvě postavy s kompletně odlišnými vlastnostmi, kteří se ale tak krásně doplňují a jdou ruku v ruce. I když by se někdy nejraději zaškrtili, je mezi nimi silné pouto a my jako čtenáři jsme svědky některých bromance momentů.

Trilogie mě tolikrát rozesmála, že jsem se některým pasážím tlemila ještě týden. Už je to sice doba, kdy jsem sérii četla, ale vzpomínám na ni s úsměvem a třeba si ji někdy přečtu znovu k připomenutí Bartimaeovi kolosální dramatičnosti.

kolacky
16.02.2023 4 z 5

Nečekaně zajímavé! A naprostý souhlas, Bartimaeus je hvězda celé knihy!

JackieDecker
22.11.2022 5 z 5

Kniha mně moc bavila! Tolik jsem se na ni těšila a v ničemu vůbec nezklamala. Bartimaeus je dokonalý džin. Všechny ty jeho vtipné dovětky jsou naprosto zničující (myšleno v dobrém). Nathaniel jako mladý začnající mág je také velmi zajímavá postava. Je až zarážející, jak jim to spolu funguje.

Jarka_rybář
02.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Výborné. Baritmaeus je drzý hajzlík, Nathaniel naivka, ale dohromady je to super.

denydean
02.08.2020 5 z 5

Přečteno po druhé a stále skvělé čtení.

Luigi1
26.05.2020 5 z 5

Mám rád tento druh psaní,který mě chytne ikdyž někdy pomalejc,ale mladý mág se snaží.

Trijan
21.01.2020 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha, střídají se v ní dva pohledy, mladého mága Nathaniela a džina vysoké úrovně Bartimaeuse. Příběh je napínavý a dobře promyšlený i s dávkou humoru, jak si mezi sebou jdou po krku a škádlí se :D ...Ke konci mi zůstalo pár nezodpovězených otázek, tak jsem rád, že má Amulet Samarkandu pokračování.

Lenny33
21.06.2019 3 z 5

Je to hezký příběh s dobře vymyšleným kouzelnickým světem, ale popravdě jsem byla mírně zklamaná. Možná za to může fakt, že sérii všichni opěvují a mnohdy tvrdí, že je to nejlepší fantasy série, co kdy četly a já tak měla přehnaná očekávání. A možná je to tím, že už pár let nejsem cílová skupina (náctiletých)... a nejspíš to bude oboje dohromady, ale prostě mě to nijak neohromilo. Ano, četlo se to dobře, bylo to zajímavé, Bartimaeus měl trefné připomínky (ale smíchy jsem se z nich po zemi neválela, jak někteří tvrdí), ovšem jeho poznámky pod čarou na mě působily spíše rušivým dojmem. A prostě jsem čekala více.

Cibulek
01.06.2019 5 z 5

(SPOILER) Skvělé. Čte se to samo. Bartimaeus je parádní ranař, všechny ty superlativy mají své opodstatnění. Nathaniel je dobrá postava, chápu jeho pohnutky a jeho chování, hlavně vzhledem k jeho věku, zázemí a vychování.
Nebyl by takový svět o hodně zajímavější(kdybych byl mág ovšemže)?

Peti
21.03.2019

Příběh o nadějném mladém mágovi, džinovi 14.stupně a amuletu. V knize se střídá děj z pohledu malého kluka a džina, zápletka je zajímavá a dost mě bavily poznámky o Praze. Jediné co bych knize vytkla byly poznámky pod čarou, které mě při čtení rušily.

denniys
27.12.2018 5 z 5

Doslova kouzelné!! :) nádherná kniha plná humoru, akce, napětí a rodícího se zvláštního přátelství..Nathaniel chvílemi potřeboval trochu proplesknout, ale zato Bartimeus.. :) zamilovala jsem si ho a ty poznámky pod čarou nemají chybu..kotníkový náramek Nefertiti mě úplně odzbrojil :) zmínky o Praze také nejsou k zahození :)...celkově se jedná o milé a příjemné počteníčko..zajímalo by mě, jak by asi vypadala filmová verze..na další díly se vyloženě těším :)

Daydreamer
27.11.2018 5 z 5

Velice milé překvapení. Autorův styl psaní mi maximálně vyhovuje a Bartimaea si nelze nezamilovat. Jdu na druhý díl.

Nelly
18.08.2018 3 z 5

Nejsem cílová skupina, takže místy mne kniha poněkud nudila. Nathaniel byl na ránu, Bartimaeus byl super, kvůli němu a jeho humorným hláškám stojí za to knihu přečíst. S dalšími díly váhám. Solidní tři hvězdičky.

bassxxx
08.08.2018 5 z 5

Skvělá knížka, vtipná, bez hluchých míst.

Lila94
21.04.2018 5 z 5

Celá trilogie je výborná - děj, postavy, humor, skvělé prolnutí světa nadpřirozených bytostí a moderního světa.

Makaja
27.03.2018 3 z 5

Nevím proč, ale prostě jsem se nedokázala začíst, stále jsem měla pocit, že se příběh teprve rozjíždí a najednou jsem zjistila, že už jsem ve 2/3 příběhu. Nathaniel mě vyloženě iritoval, ale Bartimaeus byl parádně drzý, ironický, důvtipný a vtipný , to oceňuji. I šotkové a spol. byli fajn, drzí a uštěpační. Po několika málo stránkách jsem prestala číst komentáře Bartimea pod čarou, možná mi něco uniklo a přišla jsem o nějaký ten vtípek, ale opravdu mě nebavilo odbíhat od příběhu, zkrátka to pro mě bylo rušivé. Suma sumárum, čekala jsem bombu a nedostala jsem ji. Druhý díl si přečtu, ale víceméně proto, že se odehrává i v Praze.

Aerine
08.12.2017 4 z 5

Bartimaeus je sekáč, moje oblíbená postava, bez něj by si Natoušek neškrtnul ;-)

kyky0
06.12.2017 5 z 5