Barikáda z kaštanů: Pražské povstání v květnu 1945 a jeho skuteční hrdinové

Barikáda z kaštanů: Pražské povstání v květnu 1945 a jeho skuteční hrdinové https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69055/bmid_barikada-z-kastanu-prazske-povstani-nHc-69055.jpg 5 8 3

Pražské povstání v květnu 1945 a jeho skuteční hrdinové. Kdo si dnes uvědomuje, že boje na pražských barikádách byly největším bojovým vystoupením českého národa ve 20. století? Místo toho je toto povstání až do dnešních dnů součástí zlovolného falšování a hanobení českých dějin. Proto vznikla tato kniha s cílem podívat bez emocí a předsudků na hlavní protagonisty této významné historické události, na její průběh i poválečné neustále se proměňující se ohlasy v české společnosti. Text knihy provází mnoho unikátních fotografií a zajímavých příloh, včetně obsáhlého přehledu barikádnických jednotek.... celý text

Jacinda
13.05.2020 5 z 5

Vynikající kniha prostá všech mýtů a naopak plná detailů, které si neznámí hrdinové zaslouží. Pro každého, kdo se zajímá o PP povinnost.

Kakho-Oto
30.01.2019 4 z 5

Kniha nabitá různými informace o Pražském povstání. Čtenář se také dozví o řadě fám a legend, např. o pozadí dvou legend o osvoboditelích (ruští vlasovci, sovětská armáda). Velmi se mi líbí autorova nevybíravá kritika všech demagogů a lhářů (prorežimní historikové, pokleslí novináři apod.), jejichž výtvory zamlžují objektivní pohled na historické události, v tomto případě na Pražské povstání. Rovnoměrně kritizuje prokomunistická díla a řadu článků napsaných po roce 1989, které straní Němcům a jejich organizaci "Sudetenlandsmannschaft". Bohužel zkazky o zbytečnosti povstání jsou mezi lidmi velmi rozšířeny. Stačí si ale představit, co by se s Prahou stalo, kdyby se v ní na konci války opevnili Němci a bojovali tam se Sověty. Devastace Prahy by pak byla mnohem větší než její poničení během pěti dní povstání. Pražské povstání zabránilo Němcům opevnit se v tomto městě. V neposlední řadě povstalci zkrátili válku o několik dní a tím zachránili několik tisíc životů sovětských vojáků. Pražské povstání (stejně tak celé Květnové povstání od 1. do 9. 5. 1945) mělo určitě smysl. Češi se na domácí půdě aktivně zapojili do osvobozování svého území, přičemž položili tisíce životů.

hoesch
01.01.2019 5 z 5

Jindřich Marek nikdy jako spisovatel nezklame. Četl jsem současně s knihou kasárna na levém břehu od Pavla Žáčka a pokud mohu srovnat p.Žáček umí psát velmi poutavě , ale barikáda z kaštanů je o hvězdičku výše. Ale i tak klobouk dolu.

druhá světová válka (1939–1945) rok 1945 fotografie Pražské květnové povstání (1945)

Jindřich Marek
česká, 1952
2018  96%Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938
2003  100%Háchovi Melody Boys
2005  98%Barikáda z kaštanů: Pražské povstání v květnu 1945 a jeho skuteční hrdinové
2004  92%Hraničářská kalvárie
2000  100%Pátou kartu bere smrt

Kniha Barikáda z kaštanů: Pražské povstání v květnu 1945 a jeho skuteční hrdinové je v