Baránkova večera : svätá omša ako nebo na zemi

Baránkova večera : svätá omša ako nebo na zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330893/bmid_barankova-vecera-2-vydanie-svata-om-mTS-330893.jpg 5 2 1

Je to kniha o svätej omši, o jej podstate, význame a o jej mieste v živote kresťana - katolíka. A zároveň je to kniha o poslednej knihe Svätého Písma - o Apokalypse. Baránkova večera je náročná kniha, no nesmierne obohacujúca. Autor, bývalý protestantský pastor, akoby vynášal z pokladu Cirkvi veci staré i nové. Je pripomenutím pravdy, ktorá v Cirkvi vždy bola vyznávaná - že Zjavenie svätého Jána nemožno pochopiť bez liturgie a naopak, liturgiu nemožno úplne pochopiť bez Apokalypsy. „Potom som videl: Hľa, otvorené dvere v nebi" (Zjv 4, 1). A dvere sa otvorili na... nedeľnú omšu vo vašom farskom kostole.... celý text

Náboženství
Vydáno: , Redemptoristi - Slovo medzi nami

The Lamb's Supper - The Mass as Heaven on Earth , 2005

archandelka
04.09.2021 4 z 5

No jak bych to řekla – můj zásadní problém byl, že jsem očekávala daleko více, než jsem dostala.
Bylo pro mě zajímavé jít trochu hlouběji do knihy Zjevení, kterou mám upřímně ráda, i se zamyslet nad různými způsoby výkladu. Nicméně v kontextu knihy Zjevení a mše tam pro mě asi nic zásadně objevného nebylo. Nic, co by mi nějak zásadně utkvělo v paměti. I když pro člověka, který symbolice liturgie až tak nerozumí, věřím, že to může být velmi přínosné.
No ale pár myšlenek jsem si přece jen zapsala :-)

„Ešte som sa nestretol s manželkou, ktorá by ochorela z toho, že musí stále počúvať vetu: Ľúbim ťa.“
„Katolíci evanjelium nielen počúvajú. V liturgii ho počujeme, vidíme, cítime a vieme, ako chutí.“
„Vy, čo sa pravidelne zúčastňujete na božských tajomstvách, viete, že keď prijímate Pánovo telo, chránite ho so všetkou pozornosťou a úctou, aby z neho azda ani kúsok nespadol, aby sa nič z posväteného daru nestratilo. Pretože veríte, a je to tak správne, že by ste sa za svoju nedbanlivosť zodpovedali. Keď si teda dávate taký pozor, aby ste uchránili jeho telo, myslíte si, že máte menšiu vinu, keď nedbáte na Božie slovo?“
„Nikto nechápe srdcom...pokým sa neotvorí a úplne sa nesústredí. Počúvame omšové čítania takto?“
„Ako k nám Ježiš prichádza v skromnej oblátke bez chuti, tak aj Duch svätý niekedy pôsobí skrze monotónneho, nevýrazného kazateľa.“
„Sviatosťou kňazstva sa človek mení v samom bytí; ako kňaz sa stáva druhým Kristom. Ježiš vysvätil na slávenie svätej omše apoštolov a svojich nástupcov slovami: toto robte na moju pamiatku. Všimnite si, že Ježiš im prikázal “toto robte,“ nie „toto píšte“ alebo „toto čítajte.“
„Keď Kristus príde na konci vekov, nebude mať ani o štipku viac slávy, ako má vo chvíli, keď ho prijímame celého.“
„Svet je dobrý, o tom niet pochýb, ale tým svetom nie je Boh. Ak sme dovolili, aby nám ako bôžik vládol svet a jeho rozkoše, skutočný Boh najlepšie urobí, keď začne rúcať kamene, na ktorých náš svet stojí.“
„Žiť dobrým životom neznamená žiť bez problémov, ale žiť bez zbytočných problémov.“
„Keď Ježiš opäť príde na konci vekov, nebude mať ani o kúsok viac slávy. Ako má teraz na oltároch a vo svätostánkoch našich kostolov.“
„Keď sa zúčastňujeme na omši, už sme v nebi.“
„Naozaj v túto najúchvatnejšiu hodinu by sme mali mať srdcia hore u Boha, a nie dole na zemi v myšlienkach na pozemské veci.“
„Zoči-voči nepriateľovi sa musíme rozhodnúť: buď utečieme alebo budeme bojovať.“
„Otcovia vo všeobecnosti od svojich synov a dcér vyžadujú viac ako sudcovia od obžalovaných.“
„On je 666, bytosť, ktorá zastala v šiestom dni, neustále sa lopotí a nikdy sa nedostane k siedmemu dňu odpočinku a úcty k Bohu.“
„Naším najnebezpečnejším nepriateľom sú tí, ktorých nájdeme vo vlastnej duši: pýcha, závisť, lenivosť, obžerstvo, lakomstvo, hnev a smilstvo.“

Scott Walker Hahn
americká, 1957
2000  94%Naše cesta do katolické církve
2016  90%Baránkova večera : svätá omša ako nebo na zemi
2009  90%Prečo veriť
2008  80%Otec čo plní sľuby
2006  100%Kto si, Mária?

Kniha Baránkova večera : svätá omša ako nebo na zemi je v