Banda zlodejov

Banda zlodejov https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272456/bmid_banda-zlodejov-W6O-272456.jpg 5 10 4

V tejto knihe vystupujú reálne osoby, firmy aj politické strany. Z politikov je to napríklad Robert Fico, Ján Figeľ, Béla Bugár alebo Radoslav Procházka. Dočítate sa o histórii podnikateľských skupín, ako sú Penta alebo Lexovci. Témou knihy sú aj prepojenia oligarchických štruktúr na politické strany, napríklad na Smer, KDH alebo Sieť. Každý čitateľ v tejto knihe nájde odpovede na nasledujúce otázky: Kto bol krstným otcom majetkového prevratu po roku 1989? Ako začínali najvplyvnejší slovenskí oligarchovia? Kto zbohatol na priamych predajoch štátneho majetku a kto na kupónovej privatizácii? Aký bol príbeh najnebezpečnejšej slovenskej finančnej skupiny Penta? Prečo prišli o svoje peniaze malí akcionári VÚB Kupónu, Slovenskej poisťovne a VSŽ? Ktorí oligarchovia ovládajú slovenské médiá? Kedy sa stali oligarchovia silnejšími, ako sú slovenskí politici? Ktorí oligarchovia ovládajú slovenské politické strany? V tejto knihe sa dozviete, ako sa dobré vzťahy z čias komunizmu premenili na peniaze. Ako sa potom tieto peniaze premenili na moc. A ako sa táto moc znovu a znovu mení na ďalšie peniaze. Na Slovensku totiž vznikol uzavretý okruh politiky a peňazí. Vďaka tomuto kolobehu moci a peňazí sa Slovensko postupne zmenilo zo štátu, kde majú všetci ľudia nádej na spravodlivosť, na akúsi bandu veľkých zlodejov. Táto kniha má čitateľovi pomôcť pochopiť, ako sme sa dostali do situácie, že na Slovensku opäť vládne partia nedotknuteľných a privilegovaných.... celý text

LordByron
21.12.2020 4 z 5

Dejiny rozkradnutia našej krajiny po Novembri 89 ako ich ešte nenapísal nik.Pravdaže mnohé detaily sme už poznali a mnohé epizody boli už opísané ,ale Krajniak to dáva všetko do súvislostí a dáva tomu všetkému to čo tomu chýbalo-príbeh .
S autorom v mnohom súhlasím a dlho som ho dosť podporoval i ked ma nakoniec v aktívnej politike sklamáva,ale to sem už nepatrí.
Knižka je to skvelá a ak chcete niečo vedieť o mechanizme nášho systému a ako vznikol a vyvinul sa tak toto je number one.Príbeh o bývalých eštébákoch a MGIMO a o generálovi Lorencovi a dalších podobných väzbách. Príbeh zločineckej organizácie Penta a jej nehanebných banditov.
Nakoniec len jemne naznačím nedostatky:takmer ma až rozosmialo naivné hodnotenie hajzla Havla a autor okázalo mlčí o Borisovi...Takisto akoby si neuvedomoval ,že vopred dané výhody (a nie talent )tvoria kapitalistov všade a nielen v postnovembrovom Slovensku(viz dejiny vzniku kapitalizmu v Británii a pod).
No a nakoniec :je to iba jedna perspektíva autor sám to v zásade priznáva.Perspektíva kádéháka a Lipšicovca .Samotný Lipšic je autorov kamoš a bývalý šéf a v knihe je hlavný hrdina .
To pravda ešte neznamená nič zlé.Ale pre férovejší pohľad na toto obdobie by si človek mal prečítať aj (možno kontroverznejšie a možno menej spoľahlivé )názory protistrany.Napríklad aj Michal Vaľo a jeho kniha Nebo, peklo, politika stojí za to...

DivnýJanko
07.09.2018 2 z 5

pán Krajniak je dôležitou osobou v spise Gorila, takže tak, nájdme v knihe aj čo to o B.Kollárovi ale nič o pánu Krajniakovi, je to možné? Je. Keď zlodej kričí chyťte zlodeja. Inak počin chválim, dozvieme sa veľa zaujímavého, ale rovnaké množstvo sa nedozvieme, viď ako podnikal pán Krajniak a prečo je v spise Gorila...

Eridor
15.10.2017

Výborná kniha. Je plná reálnych faktov. Mal by si ju prečítať každý kto sa zaujíma o súčasné politické dianie na Slovensku.

tlllk
13.12.2015 5 z 5

je to ako čítať o mileneckých aférach vášho partnera, aj keď ste to tušili, vidieť to čierne na bielom vám vezme chuť do života, mal som brucha bôľ, vždy keď som siahol po knihe.

Ako autor píše ide o subjektívny pohľad na mocensko-ekonomické pomery na Slovensku
a na istých miestach skutočne varí z vody, ku koncu celkom okato vnucuje svoje bipolárne videnie, ale ako celok to má hlavu a patu.

Myslím že podstatu vystihol už Sókratés :
„Demokratické zřízení doplatí na to že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce, a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie"

Prax ale ukázala že demokracia a oligarchia vedia ísť ruka v ruke.,,,