Balkón byl příliš vysoko

Balkón byl příliš vysoko https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364057/bmid_balkon-byl-prilis-vysoko-WAi-364057.JPG 3 1 1

Kniha z doby normalizace, která pomocí alegorie a podobenství ukazuje morální rozklad lidí, kteří zapomenou na zdravý rozum i na rodinu, podlehnou konzumnímu způsobu života a nechají se shora řídit a modelovat v "zájmu společnosti".

Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Československý spisovatel

Balkón bol privysoko , 1968

Riccia
12.12.2017 3 z 5

Knížka, kterou jsem náhodou objevila ve staré knihovně a která se mi hodila do Čtenářské výzvy 2017, byla zpočátku pěkným oříškem. Těžko jsem se rovnala s alegoriemi a dalo mi dost práce proniknout k tomu, "co tím chtěl básník vlastně říci". Přeskakování hlavního hrdiny z lidské podoby do podoby psa, skokana, hlemýždě, havrana a dalších zvířecích tváří, postava zlého našeptávače s deštníkovými křídly a i samotné jméno hlavního hrdiny - Michal ...ský se mi nějak těžko zpracovávaly. Některé odstavce jsem četla i několikrát místy, abych je jakž takž pochopila. Dokonce jsem to chtěla vzdát, ale asi v půlce knihy se to zlomilo a cestu ke knize jsem si přeci jen našla.

alegorie normalizace (1969-1989)

Alfonz Bednár
slovenská, 1914 - 1989
1995  70%Miesto v príbehu
1972  80%Hromový zub
1965  44%Pět slovenských novel
1971  60%Hodiny a minúty
1988  0%Ad revidendum, Gemini

Kniha Balkón byl příliš vysoko je v