Balkánský sud prachu

Balkánský sud prachu https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31495/bmid_balkansky-sud-prachu-fIS-31495.jpg 5 6 2

Staleté turecké panství, zájmy velmocí, dvě světové války a několik válek místních, tři neslučitelná náboženství a vypjatý nacionalismus připravily výbušnou směs, které explodovala po rozpadu socialistické Jugoslávie. Kniha osvětluje příčiny krvavých střetů, které mají své kořeny v minulosti.

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Agave

lis-elis
lis-elis
11.04.2022 5 z 5

Před lety jsem potřebovala alespoň zhruba pochopit složitost vztahů na Balkáně a z čeho pramení. Tato kniha mi pomohla nejvíce. Bere to opravdu téměř od "Adama", což je úžasné. Navíc je napsaná poutavě a téměř se čte sama. Bylo to velmi poučné a dodnes si na knihou vzpomenu, kdykoliv se debata stočí na téma Balkánu.

joachim36
joachim36
27.12.2019 5 z 5

Stručně, ale dost věcně a přehledně poukázáno na zakopaného psa na Balkáně. Aneb co se stalo a stává v neuralgickém bodě, kde se potkávají minimálně tři světová náboženství a množství národů na malém prostoru a co z toho čas od času vzejde. Je zajímavé, že když se tento experiment zkusil i v jiných zeměpisných šířkách, tak výsledek byl dosti podobný (Halič, Rwanda a jiné africké státy, Přední Východ, koneckonců i Sudety). Ale to ještě neexistoval spásný multikulturalismus, který všechny problémy s úsměvem na tváři překlene.

Balkán balkánské války

Jiří Svetozar Kupka
česká, 1921 - 2017
2009  87%Krvavé jahody
2003  90%Balkánský sud prachu
1980  72%Rukojmí z Bella Vista
2014  65%Válečná nevěsta
2003  80%Hry velkých chlapců

Kniha Balkánský sud prachu je v