Baletky

Baletky https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432297/bmid_baletky-RAU-432297.png 4 855 256

Baletky mají dvě tváře. Tu přední, usměvavou a dokonalou, kterou vidí publikum. A pak tu odvrácenou, když zmizí za oponou, předpisový úsměv jim spadne a tvář se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí. Při tanci totiž nemůžou dýchat pusou. Třeští oči a lapají po dechu. Kdyby baletky někdo takhle nafilmoval, byla by to přehlídka utrpení. K tomu jsou ale trénované. Tak jako hlavní hrdinka tohohle příběhu. Každý den zažívá baletní dril jako v armádě. Ještě jí nebylo čtrnáct, a už je odbornicí na používání projímadel a zvracení, aby si udržela váhu, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. A do toho poznává klubový život v Praze. Jsou devadesátá léta, frčí perník a extáze a ona objevuje sex a zjišťuje, že má nevlastního bratra, který je úplně jiný, než by chtěla. A že její sen stát se baletkou a tančit ve Zlaté kapličce se mění v noční můru. Režisérka a tanečnice Miřenka Čechová vychází z vlastních zkušeností a deníkových zápisků. Její próza je sebeironickým, syrovým a nelítostným obrazem studií na Taneční konzervatoři a pražského života v divokých 90. letech.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Paseka

SuperSojka
SuperSojka
02.11.2022 4 z 5

Do knihy jsem se ponořila, i když obecně neholduji vyprávění ve druhe osobě jednotného čísla a hovorovému tónu. Ale to téma je prostě tak zajímavé! Linka s bratrem nabrala sice zvláštní spád, který mi do příběhu neseděl, ale hlavní sdělení nezkazil. Možná mohly být některé pasáže zpracované lépe, ale zvolené téma a osobní emoční prožitek autorky do knihy vložený všechny nedostatky plně vykompenzoval.

SofieH
SofieH
02.11.2022 3 z 5

Drsná knížka. Nečekala jsem, že je svět baletek tak drsný.

Jessy
Jessy
01.11.2022 3 z 5

Svět baletek mi vždy přišel tak křehký a nesmírně nádherný, za kterým se však skrývá nesmírná dřina a odříkání. Přestože jsem tušila, že moje představa je až příliš zkreslená, po přečtení knížky Baletky jsem byla velmi rozčarovaná. Opravdu 90. léta všichni prožívali zrovna takto? Měla hlavní postava vlastně balet/tanec ráda? Pozitiv tam zrovna mnoho tedy nebylo. Líbilo se mi však jak autorka oslovovala čtenáře a dokázala je vtáhnout do děje, určitě k tomu přispělo i členění textu do krátkých pasáží. Přesto však ve mě kniha zanechala spíš hořkost než cokoli jiného, chuť chodit do divadla a obdivovat nádheru baletu však ne.

Madi
Madi
02.09.2022 2 z 5

Tak jsem se těšila a tak mě to zklamalo.
Nechápala jsem neustálé oslovování čtenáře a už vůbec jsem nechápala skákání v čase. V jedný kapitole je jí deset, pak patnáct, v další dvanáct...Proč??
Braní drog, chlastání a sex mě fakt nemůžou šokovat. Koneckonců jsem většinu puberty prožila na vesnici a tenhle styl života je blízký většině náctiletých tam.
Ano balet je dřina, bolest a krev, ale to vážně čekal někdo něco jiného?

memphisz
memphisz
27.08.2022 4 z 5

Střípky vzpomínek na dril na konzervatoři a na vyrůstání na kalbách v devadesátkové Praze. Stát se baletkou je očividně dosti hnusná záležitost, která v mladých dívkách vypěstuje akorát tak nenávist k vlastnímu tělu. Nekončící dril, hlad, vyčerpaní a bolest. To je denní chléb baletek od útlého věku, přičemž většina skončí naprosto vyhořelá ještě před svou dvacítkou. Když se do toho ještě zamíchají drogy a klubový život, je jasné, že řada osudů nadějných tanečnic nedopadne vůbec dobře.

slyvuska
slyvuska
23.08.2022 2 z 5

Ocenuju styl, fakt verite, ze to vypravi nastvana pubertacka, ale nechce se mi verit, ze v 90. letech mohla mala holka jit do klubu, koupit drogy a nic se nedelo... a vlastne nejak nevim, o cem to melo byt...

jiri2737
jiri2737
30.07.2022

Nenávidím výraz divoké devadesátky nebo vůbec devadesátky. My co jsme toto období zažili ho charakterizujeme jako pochod ve stínu, ale na které jsme pyšní kdy jsme tuhle republiku vydřeli z absolutního dna kdy se rozpadla socialistická ekonomika a státní instituce řízené ÚV KSČ do relativního blahobytu dneška. Jestliže v roce 1989 byl poměr životní úrovně Západní Německo : ČSSR 10 : 1 dnes je to 1,5 : 1.

EvikU.
EvikU.
28.07.2022 3 z 5

Kniha by byla naprosto skvělá, ale kdyby to byl příběh, současný nebo i vzpomínání na minulost, ale v té době plynoucí příběh.

Byly to zápisky v deníku plus vyprávění hlavní hrdinky o drilu v baletní škole a ostatní zážitky ze života. Mně prostě nějak nesedl styl psaní, přitom informace z knihy byly zajímavé, kdyby byla kniha napsána víc do hloubky, líbila by se mi víc. Za mě tedy 3*. Víc být v příběhu mi chybělo. Skoro žádná přímá řeč.

Kapitoly s bratrem, kterého objevila až téměř v dospělosti byly zajímavé. Jinak dril baletek je tu vyjeven asi pravdivě a je to tedy děs.

Kaja1
Kaja1
21.07.2022 4 z 5

No nevím jestli bych dítě dala na balet a v deseti letech na internát. Balet je tvrdá řehole a málokdo si zažije svých pět minut slávy. Nicméně pro nás, kdo zajdeme na baletní představení, je to neskutečná krása, a za to všem, i těm bezejmenným, patří dík.

Lehrerin
Lehrerin
20.07.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a musím přiznat, že jsem byla v pokušení ji nedoposlouchat. Vadily mi příliš "otevřené" scény, které se týkaly sexu. Asi je to věc vkusu, ale já jsem v tomhle směru zastáncem pravidla, že méně je více.
Jenže ono to vypnout nešlo. Nevím, jestli je vhodné v souvislosti s touhle knihou napsat, že se mi líbila. Spíš mě zajímala, fascinovala... Dokonce mi přišlo líto, že už je konec. Věděla jsem, že balet je dřina, ale takové peklo!!!! Musí to být velká láska, vášeň, posedlost, když to nevzdáte. Dávám pět hvězdiček všem baletkám, autorce i interpretce, která audioknihu skvěle načetla

Akinimod25
Akinimod25
03.07.2022 5 z 5

Svérázné vyprávění Miřenky Čechové. Kniha mě velmi bavila a přečetla jsem jí jedním dechem.

lenkaabooks
lenkaabooks
28.06.2022 3 z 5

Potřebovala jsem číst něco odlehčeného a sáhla totálně vedle. Baletky-něžné víly cupitající či se snad dokonce vznášející v krásných kostýmech s úsměvem ve tváři s dokonale vysoustruhovanou postavou. A na druhé straně desetileté holčičky snící svůj sen být baletkou. A tak jsou odtrženy od rodičů daleko v Praze na prestižní konzervatoři a začne dril. Mnoho hodin denně trénink, bolest a krev se musí překonat, přibrat půl kila - jsi tlustá, narostly ti prsa - ven, příliš úzké nárty - rozšlápnout, atd. A kolik těch holčiček se pak opravdu dostane na prkna znamenající svět a kolik jich zůstane dělat křoví. Balet je opravdová řehole, bohužel často vedoucí k anorexii, zavislostech, trvalých zdravotních komplikací. Stojí to za to? Za těch pár let, dokud se neobjeví některá mladší a pružnější?

Mijagi
Mijagi
24.06.2022 4 z 5

Pasáž, kdy vypravěčka tančí v euforii na podiu pražské Roxy vedle dýdžeje a říká, že sem nahoru se odváží vylézt jen opravdoví tanečníci, pobavila. Bývaly roky, kdy jsem se tam také párkrát mihl, a to jsem na tanec absolutní nemehlo :-) Ale samozřejmě vím, jak to autorka myslela.

Kniha pohlížející na balet skrze bolest, odříkání, hladovění (představte si, že každý týden musíte před celou třídou vylézt na váhu a vyslechnout si kritiku od učitele), vidinu mizerného platu a uplatnění jen na několik málo let, protože šanci dostanou jen ty mladší. Všechny tyto až naturalisticky podané pasáže v textu dominují. Samotná radost z baletu (z pohledu baletky, ale i divačky) vyvěrá vždy jen krátce z několika vět, o to silněji tyto části působí, o to více si čtenář uvědomí, co vše se za tím Labutím jezerem a Louskáčkem ve skutečnosti skrývá. Skvělý nápad nechat příběh vyprávět jednu vypravěčku střídavě ve dvou obdobích – malou školačku a dospívající dívku nacházející se kdesi na konci puberty. Pro mě navíc přesah v podobě vzpomínky na pražský noční klubový život z doby, kdy jsem jej sám také poznával.

marieke
marieke
05.05.2022 4 z 5

Kdybych měla dceru, která by chtěla být baletka tak bych ji v tom nepodpořila. Je to krásné na pohled, ale není to první příběh, který se zmiňuje o těch odvrácených stránkách jako v brzkém věku zničené tělo a mnohdy i psychika. A mám ráda i příběhy z devadesátkové Prahy, vždycky mě mrzí, že jsem v tu dobu nebyla trochu starší a nežila v Praze, ta atmosféra se už nikdy nevrátí.

Pavlína197
Pavlína197
02.05.2022 4 z 5

Při čtení mě provázely dvě myšlenky ( předpokládám, že se příběh zakládá na pravdě): za prvé - kdybych měla desetiletou holčičku, nedovolila bych, aby něčím takovým procházela. Jenže rodiče evidentně netušili, jak to na internátu a konzervatoři chodilo ( chodí ? ). Je pravda, že mě by bylo proti srsti už jen poslat desetileté dítě stovky kilometrů daleko na intr a vidět ho jednou za měsíc, o cvičební praxi, chování profesorů atd. nemluvě; za druhé - balet je krásné umění, ale stojí za ty fyzicky a psychicky zničené lidi?

verciss
verciss
30.04.2022 4 z 5

Zajímavý náhled do reality baletek. Navenek nádhera, ale pod tím vším tolik bolesti. Na balet se už asi nikdy nebudu dívat stejně...

Blazule
Blazule
18.04.2022 5 z 5

Za mne velmi zajímavý exkurz do života baletek…fascinující,překvapující…klidně bych četla dál…

Finita
Finita
16.04.2022 5 z 5

Louskáčka už si asi nikdy nepustím...

Fanda74
Fanda74
11.04.2022 3 z 5

Kniha se mi dostala do ruky náhodou, ale hodně se o ní mluví. Zajímavé téma, asi zkazí naivní představy o tom, jak si dívky "užívají cestu k vytoužené kariéře". Mně se moc nelíbil styl psaní - takoví samostatné kapitoly, občas jsem měl pocit, že se přeskakuje v čase, že ani nevím, kolik let hlavní hrdince je. Ale vlastně jsem to přečetl rád, zase změna.

vladka321
vladka321
05.04.2022 5 z 5

Zajímavá a zajímavě psaná kniha. Líbil se mi i styl vyprávění a i to, že sem tam autorka prozradila na konci stati, jak se život jednotlivých postav ubíral dále. Nicméně já baletka také být nechtěla. Ale stalo se mi při úrazu vytržené paty, že mi na jednom pracovišti řekli: " A prstíky u nohy pěkně nahoru", zafixovali a po převozu na odborné pracoviště mě pro změnu řekli: "Tak prstíčky pěkně dolů, jako když jste si jako malá hrála a chtěla být baletkou". Načež sestra si ke mně sedla zády k nožce čelem a opřela se mi do nártu a já za ní trpěla jako zvíře a dusila v sobě všechnu bolest. Tak to se mi mimochodem mnohokráte připomnělo, nejvíce tam, když sama hrdinka si nechala hmoždit nárty do ladného, vhodného zakřivení pro dokonalou linii proporce nohy.