Balady Petrici Kerempuha

Chorvat Miroslav Krleža, jehož tvorba byla už před druhou světovou válkou oceněna Nobelovou cenou za literaturu, evokuje v Baladách Petrici Kerempuha dějiny svého národa s intelektuální otevřeností a s básnickou naléhavostí, z které stydne a zároveň vře krev. - Doslov Dušan Karpatský.

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51594/balady-petrici-kerempuha-51594.jpg 4.73
Poezie
Vydáno, Mladá fronta

Balade Petrice Kerempuha, 1956

Kniha Balady Petrici Kerempuha

eraserhead
12.02.2020

Naprosto úžasná hra s jazykem a jeho podobami. Krleža převálcuje ani ne tak obsahem, jako formou a slovní zásobou. Několikrát jsem se během čtení naprosto odpoutal od obsahu a užíval si jen sled, soulad, pestrost a nápaditost slovosledu. I přesto některé básně zaujaly jako celek, například úchvatná ANI MEZI KVĚTY SPRAVEDLNOST NENÍ (Tu jí řekl jitrocel: "Má znejmilejší slečinko, / věnujou mi pardoneček, vždyť já ani malinko / netřesu hlavou jak zvonkem, jako oni, frcinko! / na zahrídce voníte si jak macešky, zrovna tak, / do nás však klofají vrabci a vůbec každičká pták. / Na nás kadí krávy, ba i cikán nachčije / na pryšec či brčál, vždyť všem sprostý je.). Uznání zaslouží i překlad, za velmi pečlivou a podnětnou práci. Na Krležovi mě hodně zaujalo používání vulgarit stylem, že to spíše potěší a pobaví než aby to nějak iritovalo. Hraje si s jejich významem i obsahem, není to nic prvoplánovitého.

Miroslav Krleža
chorvatská, 1893 - 1981