Balada o vkladnej knižke

Balada o vkladnej knižke https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245028/mid_balada-o-vkladnej-knizke-245028.jpg 3 2 1

Román je zaujímavým prienikom do súčasného meštiactva, ktoré už stratilo svoju vulgárnosť a prežíva v kultivovanejších formách. Autor psychologicky veľmi presne predkladá analýzu jednej rodiny, kde každý považuje ostatných za svojich nepriateľov, ba ich existenciu chápe ako nejakú osobnú krivdu. Kliatbou i démonom tohto mikrosveta sú peniaze. Nie náhodou sa prvá replika knihy začína slovami: A teraz to najhlavnejšie - peniaze. Peniaze privodia smrť matky a potenciálny rozpad celej rodiny.... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Balada o vkladnej knižke , 1979

tazkykamen
13.02.2022 4 z 5

Pri tejto chuťovke by malo stáť upozornenie - milovníci priamočiarych bestsellerov ruky preč ! ))
Ja som sa k nej dostal okľukou cez televíznu inscenáciu ktorá na mňa, vďaka kvalitným hereckým výkonom, svojho času dosť zapôsobila a bol som teda zvedavý na predlohu. A musím povedať že tá je úplne odlišná.
Už autorov štýl od začiatku, jedna veta - jedna strana, ktoré sú vytvorené len z psychologicko-básnických opisov scén, situácii a mikropocitov, čitateľa varuje, že bez maximálneho sústredenia sa ďaleko nedostane ( nedá mi neparafrázovať Osha pri recenzii jednej knihy - vety sú tak dlhé , že na konci zabudnete čo bolo na začiatku a čo sa stalo medzitým nikto nevie )) V kontraste sa potom vynímajú maximálne kusé dialógy. Aby toho nebolo málo v polovici knihy začne text štýlovo pripomínať surealistické rozprávania z kních Alfonza Bednára. Na konci sa novela stane tajomnou zašifrovanou symbolickou.
Spätne sa mi inscenácia ako adaptácia javí dosť zavádzajúca až kontraproduktívna , takýto text by potreboval Bergmana , alebo Tarkovského.

zfilmováno

Kniha Balada o vkladnej knižke je v