Balada o ptácích a hadech

Balada o ptácích a hadech https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452950/bmid_balada-o-ptacich-a-hadech-RMA-452950.jpg 4 1396 340

Pohánějí ho ambice. Soupeření ho žene kupředu. Ale za moc se platí. Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus zahoří ke své splátkyni city... a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Ballad of Songbirds and Snakes , 2020

felixrr
10.07.2023 5 z 5

Po vydání jsem na tenhle prequel poněkud zapomněl a narazil na něj až teď náhodou v knihovně, a těžko říct co jsem vlastně čekal. Je to ale neskutečná jízda od začátku do konce, a nepočítaje povstání je to určitě nejdrsnější co do dění mimo samotné hry. Snow je místy až překvapivě sympatický, a taky je za mě lepší vypravěč než Katniss.

KnihoSny
28.06.2023 5 z 5

Hunger Games miluju takže tu jsem šla na jisto a byla jsem moc potěšena zajimávý priběh Snowa...

bumble
21.06.2023 4 z 5

Právě jsem dočetl a jsem plný emocí. Je těžké knihu hodnotit a přitom nenaznačit a nevyjádřit postoj k jednotlivým postavám a tím Vám prozradit to, na co se těšíte. Většina lidí, (logicky), viděla nebo četla trilogii "Hladových her" a tak máte představu, co se chcete dozvědět. A ano, dozvíte se. Dozvíte se, jaký byl Snow od mládí a co je to za "člověka".
Kniha má určitě spád a není problém se do knihy začíst. Stejně tak jako poznat hodně jeho přátel a známých a lidí kolem her. Určitě stojí za přečtení a i když některé otázky zůstanou nezodpovězeny, hodně věcí se dozvíte.

Etule
15.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Těšila jsem se na to, že se dozvíme proč byl Snow takový hajzl jaký byl. Takže jsem očekávala, že se prostě stane nějaký velký zvrat, který z něj udělá takového parchanta. Ale... Z mého úhlu pohledu samozřejmě. On už hajzl byl v podstatě od začátku. Ano, sice tam byl náznak toho, že je "dobrý", ale ve skutečnosti všechno to "dobré", co udělal mělo nějaké vedlejší sobecké úmysly. Dokonce i ta romantická linka, která tam byla.
Takže kniha očekávání splnila, protože jsem se opravdu dozvěděla, jak se Snow stal takovým parchantem. ;)

Airelle
04.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Pokud jste si mysleli, že Coriolanus Snow vždycky nebyl úplný záporák, tak jste měli pravdu, nebyl, a tahle kniha vypráví jeho příběh a taky příběh Lucy Gray, zpěvačky z 12.kraje, která se dostane do Hladových her jako splátkyně. V hladových hrách došlo po deseti letech jejich fungování ke změnám, a tak se mladý Snow stane trenérem splátkyně Lucy Gray.

Musím říct, že to byl krásný návrat do Panemu, ale určitě to pro mě nebude nejoblíbenější kniha z této série. Snowa jsem si opravdu neoblíbila a i když jsem věděla, že ho nikdo nezabije, strašně jsem doufala, že ho někdo po tý hlavě přetáhne :D Fakt jsem mu nedokázala fandit. Oblíbila jsem si Lucy Gray, s ní bych si další knihu představit dokázala, zajímalo by mě, jakým směrem se její osud vyvíjel dál. Třeba se dočkáme dalšího dílu.

Tak přátelský. Tak falešný. Tak sebezničující. Jako můra k plameni.

Pochopitelně se tomu vyhýbají. Kdo se chce dívat na to, jak se navzájem vyvražďují děti?Jenom krutý úchyl. Lidské bytosti možná nejsou dokonalé, ale určitě jsou lepší než tohle.

Eorin
03.06.2023 4 z 5

Ráda jsem se vrátila do "Panemu" a v čase, abych zjistila, jak to bylo..
Psáno je to poutavě, s náměty na přemýšlení, ovšem náročné je nemít jak Damoklův meč v hlavě nad četbou pořád to, jak je Snow vykreslen v Hunger Games, čili že celou dobu víte, jak bude za x let jednat a tady sledujete, jak se k tomu postupně "dopracoval". Není to nutně na škodu, ale já se od toho nemohla oprostit a trochu mi to vadilo a čekala jsem zlejškoviny za každým rohem.. :)
Klidně bych uvítala i více návratů do historie Panemu a jeho Hladových her. Kvality prvních knih to zřejmě nedosáhne, ale výprava je to příjemná a autorce děkuji.

aneta7624
10.05.2023 5 z 5

Knihu jsem si zakoupila již v roce 2020 formou předprodeje. Poté co kolem ní vzniknul velký boom jsem jsi však odložila a vrátila se k ní až nyní. Hned od prvních stránek mě příběh mladého Snowa natolik pohltil, že jsem jej přečetla takřka jedním dechem. Celá kniha pro mě byla jednou velkou emoční jízdou a za každou cenu ji doporučuji. Neočekávejte však nic podobného Hunger Games, tahle kniha je něco úplně jiného a pokud k ní bude čtenář přistupovat s očekáváním další knihy o hladových hrách, mohl by být zklamaný.

jaroiva
01.05.2023 2 z 5

Uzavřené série by měly zůstat uzavřenými. Chápu snahu prodloužit komerčně úspěšnou sérii ještě o jeden díl, ale tentokrát se to moc nepovedlo. Asi nejsem tak skalní fanoušek.
Zkrátka a dobře se mi to nelíbilo.

dana_vrana
23.04.2023 5 z 5

Tohle byla ale vážně zvláštní kniha! A především zvláštní a absolutně rozporuplný hlavní hrdina. V předchozích komentářích bylo už mnohé řečeno, a já se s tím plně ztotožňuji.
Ve mně navíc příběh zanechal spoustu otázek - Jak to bylo vlastně s první válkou? Jak Snow potom pokračoval v plnění svých ambicí? Co se stalo s Plinthovými a s Tigris? Vzpomněl si Snow někdy na Lucy Gray - obzvlášť ve spojitosti s Katniss?
Bude další díl? Potřebuju další díl!

Adele02
15.04.2023 4 z 5

OMG. Čekala jsem tohle? Asi jo a asi ne. Návrat do Panemu byl skvělý a Collins mě přesvědčila, že to byl opravdu dobrý tah, čtení jsem si navýsost užila. Snowův pomalý, leč jasný vývoj je prostě perfektní.

Isew
19.03.2023 4 z 5

Coriolanus Snow, všemi nenáviděný prezident Panemu. Jaký byl jako mladík? Prospěchář, egoista, nafoukanec, ale určitě ne pouze záporná postava, tak jak je vylíčen v trilogii (a ve většině zdejších recenzích). Sledujeme jeho vývoj. Myslím si, že stejné vlastnosti mají téměř všichni jeho spolužáci, někteří ještě horší, jen se o nich dovídáme pouze v náznacích. Ale protože sledujeme pouze interní zpověď Snowa, nevidíme do motivací jiných. Kdyby to tak bylo, myslím, že by nevypadal až tak hrozně. Měl i pozitivní stránky, i když vždy byly motivovány vlastním prospěchem. Dokázal se zamilovat a i přes případný budoucí trest, porušit pravidla (kapesník u hadů, jed v pudřence). Mnohem zvrácenější v této knize byla doktorka Gaulová, která měla hlavní podíl na tom, co se ze Snowa stalo. Shakespeare v díle Oko za Oko ústy Anglela říká něco jako: "Když jednou svou čest ztratíme, tak snadno, ať chcem či nechcem, klesneme až na dno." A přesně tohle se podařilo doktorce Gaulové se Snowem. První zlý čin byl těžký, další už snadnější a vedlo to k finálovému vyústění. Balada o ptácích a hadech nebyla lepší než Hunger Games, protože se velmi těžko dalo indetifikovat s hlavní postavou a fandit ji, ale za přečtení (či poslech), určitě stojí.

ElikaS
01.03.2023 4 z 5

Hned po dočtení Hunger games jsem se pustila i do Balady o ptácích a hadech. A i když se mi knížka líbila, kvalit Hunger games pro mě nedosahovala. A myslím, že za to mohli především 2 věci.
Tou první je nesympatický hlavní hrdina. Ač to ze začátku možná může působit, že Snow vlastně jedná dobře a že není zlý, mě vadí už od prvních úvah. Vyloženě z něj čiší, že si jde jen za tím, co mu přinese nějaký prospěch. Jasně, občas při tom pomůže i někomu jinému, ale jemu jde jen a jen o sebe. Je to extrémně sebestředný hlavní hrdina toužící po moci.
Druhá věc, která mi vadila se týká audioknihy, po báječném přednesu Terezy Bebarové v prvních dílech jsem si vůbec nemohla zvyknout na Táborského. Navíc mi jeho hlas vůbec neseděl k mladičkému Snowovi a už vůbec ne k Lucy Gray.
Lucy Gray mě naopak bavila svou osobitostí a nezlomnou osobností a oblíbila jsem si i Sejana.
Navíc mě bavilo pozorovat, jak hladové hry vlastně začali a porovnávat to s tím, kam se posunuli o 60 let později.
Celkově se mi knížka líbila, jen prostě první díly byly o něco lepší.

petr_
28.02.2023 4 z 5

Nevím jestli se mi kniha líbila. Je o společnosti, která v lidech probouzí to nejhorší, co v nich je. Tato společnost je řízena takovými lidmi, kteří nemají žádné skrupule, jak ovládat celou společnost. Podle vyznění tohoto příběhu, změna není možná, opozice je nemilosrdně potlačována i těmi nejbrutálnějšími prostředky.
Je to příběh o technologii moci, který vlastně vidíme sami ve sdělovacích prostředcích a můžeme jenom přemýšlet co čeká naše potomky.
Nevím, jestli se mi chce přečíst si další části této série, i když kniha je napsána čtivě a dobře se čte.

Knihom_olka_
27.02.2023 5 z 5

Tak tohle byla bomba.
Trochu jsem se bála, že návrat nebude zase tak dobrý, ale hrozně jsem se mýlila.
Milovala jsem pozorování mladého Snowa! Celý příběh byl neskutečný.
Takhle kniha nese mnoho morálních zásad a myšlenek, které vám ještě mnoho nocí nedají spát. Přestože tahle kniha je především fantasy, tak bych se nebála ji označit za psychologickou. Setkáváme se zde s mnoha velice rozdílnými postoji na lidskou manipulaci a obecnými světovými postoji. Neskutečně jsem se zamilovala do postav, které pro mě byly perfektně reálné.
Celý příběh jako fantasy i romantika je skvělý, ale já na něm nejvíce oceňuji myšlenky, které mě dostaly do kolen a musela jsem se nad nimi ještě dlouho zamýšlet. Největší zážitek pro mě bylo sledování změn chování u Corionaluse, který se změnil skoro k nepoznání. Měl na výběr mezi mocí, po které toužil a láskou, kterou nečekal. Jeho rozhodnutí jsem chápala, a sama si musím pokládat otázku, Co bych dělala na jeho místě?
Moc se mi také líbilo sledovat minulost a vznik her. Romantika taky byla skvělá, a proto mě ten konec tak zlomil. A to ani nemluvím o těch baladách.
Tahle knížka není vůbec tak jednoduchá, jak jsem si myslela. A myslím, že každý si z ní odnese něco, co nečekal, že dostane.
Za mě, jedna z nejlepších knih vůbec.

Vlci.Sestra
25.02.2023 5 z 5

Baladu o ptacích a hadech jsem dlouho odkládala a teď toho upřímně lituji, protože se mi příběh o prezidentu Snowovi líbil snad ještě víc než trilogie. Hodně lidí tady píše, že Coriolanus je padouch už od začátku, ale mně přišlo, že si prostě jen jde za svým. Tedy v poslední pětině knihy jsem ho taky odvrhla. Ten konečný zvrat mě opravdu překvapil.
Lucy Gray a její krásné písně jsem si opravdu zamilovala a stala se tak mojí nejoblíbenější postavou v knize. Všechny teorie o tom, co se s ní na konci stalo mi dávají smysl, ale ona je tak opředená tajemstvím, že prostě nevím. Veselá usměvavá Lucy Gray je zároveň šedá jako zimní ráno.
Kniha má pomalý dej, takže nedoporučuji milovníkům akce.

IVANA143
19.02.2023 3 z 5

Zbytočný príbeh. Verím že, pre toho, kto Hunger Games príbeh nepozná, to može byť dobré a užije si to. Ale kto to pozná, ten sa v tomto príbehu nedozvie nič šokujúce a prekvapivé. Myslím, že by sa tu dalo lepšie pracovať s charaktermi postáv. Je to napísané velmi povrchovo. Ja som nečítala ani Hunger games, takže neviem, či je to problém spisovatelky a jej štýlu celkovo, alebo je to problém len tejto knihy. U Coriolanovej postavy tam bola snaha napísať ho viac do hĺbky, ale nejak to nevyšlo. Posledných 100 strán je dobrých. Ostatné je viac menej nudné a tak nejak nedomyslené. Škoda. Mohol to byť príbeh, u ktorého si aj poplačete, potenciál tam naozaj bol.

hippiesak
13.02.2023 4 z 5

Jsem na vážkách... Kvalitu Hunger Games to nemá. Začátek dobrý, konec dobrý. Střed takový slabší, ale zase to tam patřilo... Za mě 3,5* ale dám nakonec 4, protože TEN KONEC :) :) :) Já měl tuto knihu ve verzi audio, namluveno Miroslavem Táborským a taky to nebylo bohužel za mě úplně super. Holt Tereza Bebarová načetla klasické Hunger Games lépe.

Chytuš
10.02.2023 4 z 5

Na Baladu o ptácích a hadech jsem se vrhla s nadšením skoro hned po dočtení Katnissina příběhu, protože jsem se ještě nechtěla od Hunger games vzdálit. Příběh Coriolana Snowa je podařeným spin-offem - čtenář se dozví o tom, jak se vlivem událostí doutvoří jeho zvrácený psychologický profil. Asi se vám nebude nijak moc líbit už od začátku, jeho chování je ryze účelové a ačkoli se navenek zprvu může zdát, že se o druhé zajímá (jeho uvítání své splátkyně, případně jeho chování k Sejanusovi), pravdou je, že vždycky má na prvním místě hlavně svůj prospěch. Na konci už ho za to budete vyloženě nenávidět... Chválím parádní (velmi nenásilné) propojení s Katnissiným příběhem, které vám po dočtení určitě nasadí nejednoho brouka do hlavy.

"Půjdeš se mnou
ptám se tence
k stromu, na němž v noční chvíli
vraha kdysi oběsili

k stromu, odkud zarputile
mrtvý volá po své milé

ptám se tence
k stromu, odkud srdcem celým
získat volnost dnes ti velím

ptám se tence
k stromu kalně šedým ránem
kolem krku s režným lanem
k tomu stromu oběšence."

Anor505
29.01.2023 3 z 5

Mám z téhle knížky poněkud rozporuplné pocity. Charakter Coriolana Snowa byl napsaný naprosto skvěle. Myslím, že by na něj perfektně seděla diagnóza disociativní poruchy osobnosti s narcistickými rysy, jinými slovy to byl sociopat jak vyšitý a každá další stránka mě v tom jenom utvrzovala. Žádné velké emoce, vše si logicky odůvodnil a když to nešlo, tak za to mohl někdo jiný.
Bohužel ani ve mně kniha nevyvolala žádné výraznější emoce a ani mě nestrhla tak, jak bych od autorky Hunger Games očekávala. Knihu jsem odkládala a vracet se mi k ní moc nechtělo.

Ctenaricek4
15.01.2023 4 z 5

Bála jsem se, že kniha bude takovým tím typickým nastavováním úspěšné série. Ale...popravdě mě překvapila. Na počátku jsem se Snowem dokonce i sympatizovala, ale postupem času vám dojde, že je to vlastně hajzl, který v podstatě dělá jen to, co je mu prospěšné.
Hodnotím čtyřmi hvězdami.