Bajky a podpovídky

Bajky a podpovídky https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30471/bajky-a-podpovidky-30471.jpg 4 112 25

Chronologicky uspořádaný výbor z autorovy novinářské žně z let 1925-1938. Je to oslnivý kaleidoskop myšlenek, nápadů a postřehů, jež jsou stejně vtipné, bezprostředně působivé, útočné a výchovné ať se obírají člověkem, zvířetem, přírodou, věcmi, dějinami, literaturou, anebo reagují na politické dění a mobilizují lidi i svět proti válce. K vydání připravil, ediční poznámky napsal a vysvětlil: Miroslav Halík Doslov: Ivan Klíma... celý text

Verouš23
19.03.2024 5 z 5

Čapek si s tím doslova hrál. Nalil na papír čistou pravdu zabalenou v krásné ironii.

tittanie
20.10.2023

Mám velice ráda Karla Čapka, tak jsem si dala za cíl přečíst všechny jeho knihy. Nevím, jestli to není možná moc ambiciózní, vzhledem k tomu, že tady na databázi jich je 210. Ale když na mě pořád vyskakovala takhle kniha, tak jsem se pustila do čtení.

Kuna v kurníku: Když mne to vejce tak drze provokovalo!

Stádo ovec: Aspoň se ten vlk dřív nažere, když se nebudeme bránit.

Vlk: Ten beránek měl špatné úmysly. Chtěl se přede mnou ukrýt.

Národní úspěch: Naše statečné cizinecké legie porazily na hlavu zbabělé hordy našich domácích nepřátel.

Zpráva: Dosadili jsme do útoku dvě nové divise s tanky a letadly. Nepřítel prchá za těch ztrát. Mír trvá.

Není to tak zlé: neprodali nás, vydali nás zadarmo. ...My aspoň víme, co jsme tratili.

Pak následovaly povídky. A obdivuji jak je autor schopný do pár stránek nacpat tolik myšlenek.

huhuhu
30.06.2023 5 z 5

Nedávno jsem navštívila Památník Karla Čapka ve Strži, kde mě zaujaly Čapkovy citáty, a dostala jsem chuť přečíst si jeho další myšlenky. Bajky a podpovídky tento účel splnily perfektně. Žasla jsem nad tím, jak Čapek dokázal jednoduše vyjádřit hlubokou myšlenku, a jak jsou jeho aforismy trefné, nadčasové, geniální. Třeba: "Mezinárodní dohoda: My králíci jsme se dohodli s kuřaty, že se nebudeme navzájem požírat. Uvidíme, co tomu řekne jestřáb." Taky povídky mě zaujaly, nejvíc asi Paštika, Muž, který dovedl lítat, a Anonym.

Pablo70
21.05.2023 4 z 5

Hlavně bajky - ty jsme použili ke komentování sovětské invaze v roce 1968, v našem školním časopise. Jak trefné i dnes: "Válka je čistě vnitřní záležitost. Účel války je, aby si národ uvědomil svou sílu." "Použijte zbraní jenom proti těm, kteří se brání, a ovšem i proti těm, kteří se nebrání." Více citátů níže. A naše osobní poznání? Čapka jsme doplnili: "...pak jsme setrvali s osvoboditeli a jejich samopaly v delším srdečném rozhovoru." Ten rozhovor trval mnoho let - už nikdy! Co říkáte?

Kabuky
19.04.2023 5 z 5

Výborná kniha.

Hakate
28.08.2022 3 z 5

Kniha, kterou jsem si přečetla v rámci příprav k maturitě, ale bohužel mě příliš neoslovila.

Čtenářka73
27.02.2022 5 z 5

Můj milovaný Čapek. Skoro sto let staré myšlenky a dnes zase tak strašně aktuální :-(

„Vůdce: Dík usilovné propagandě rozhodl Bůh, abych vedl svůj národ.“
„Tyran a filosofové: Já budu dělat činy a vy pro ně budete hledat zdůvodnění.“
„Diplomat: Mezinárodní právo? To je vždycky to, co porušují ti druzí.“
„Vladař: Dal jsem zářivý příklad lásky k vlasti: nechal jsem za ni padnout tři sta tisíc lidí.“
„Řeč k vojákům: Neříká se i lidé na druhé straně, říká se buď nepřátelé, nebo zločinci.“
„Zpráva: Na svém postupu jsme spálili několik dalších vesnic. Zbytky obyvatel připravily našemu vojsku nadšené uvítání.“
„Na bojišti: Hle, náš národ vyrostl o tři tisíce padlých nepřátel!“
„Imperialista: Rovnováha sil, to je, když my máme převahu.“
„Vítězná zpráva: Podrobili jsme si dvacet tisíc padlých nepřátel a několik zrádců.“
„Na troskách: Tak, a nyní je nastolen mír.“

Ronnie68
03.01.2022 4 z 5

kniha se skládá ze 4 částí … první bajky byly místy dost zábavné a jindy poučné (téma fauny, flóry, dějin, války a sci-fi budoucnost), druhá část Útržky už byla spíš taková upřímná rčení …pak Podpovídky a Rukopisy z pozůstalosti … kniha celkově je takový poklad, který rozhodně neurazí a místy slušně pobaví …

Melanka
25.05.2021 5 z 5

Jen mi nejde na rozum, proč Čapek nikdy nedostal Nobelovku za literaturu.

Cacolinka
02.08.2020 5 z 5

Zaměstnavatel: "Osm hodin práce, jak to? Myslíte, že já vydávám peníze jen osm hodin denně?" :-)

radusak9806
09.06.2020 3 z 5

Především je zajímavé sledovat ten vývoj.

1amu
26.05.2020 5 z 5

Karel Čapek byl jen jeden a domnívám se (a že ta prodleva trvá dlouho) - hned tak za něj náhrada nebude.
Tato malá knížka se krčila v knihovně kdesi vzadu, jako Popelka, ale ten obsah ! Vodopád moudra v každé větě, odstavci a povídkách-podpovídkách.
Stačí naznačit:
NERO - Pronásledování křesťanů je lež. My jen vyvracíme jejich světový názor.
DIKTÁTOR - Dosáhl jsem jednomyslnosti. Všichni musí poslouchat.
SOUČASNÍK - Co že říká Galilei ? Že se země točí kolem slunce ? Hm, to já mám vážnější starosti.
OVCE - Ať mě zabijí, jen když mě vedou.
FARAO - Vyvraždění pacholátek izraelských ? Pouhé administrativní opatření.
HERODES - Mé pluky dobyly skvělého vítězství nad nemluvňátky betlémskými.
VÝZVA K OBLEŽENÝM - Váš boj je marný. Vyzýváme vás, abyste se raději dobrovolně od nás nechali popravit.
LIŠKA - Nevěřte slepičím kdákům. Když se nažeru, vždy je v kurníku mír.
Dík úsilí státníků byla zachována světová nejistota.
To vše na pouhých několika stránkách.

MilanCFC
14.05.2020 5 z 5

To jsou opravdu žně, jak je nahoře v popisku trefně poznamenáno. Naprosto skvělá sbírka, naprosto trefná, naprosto "čapkovská". Hesla v části Bajky mají od všeho něco, hloubku, vtip, kritiku, ironii, poučení... A především jsou zatraceně trefné a zkrátka geniální, viz pár vybraných hesel níže. A sekce povídky mě vůbec nepřekvapila a znovu ohromila, to je také tah na branku, jak už od Čapka znám. Mně teda, kromě jiných, zůstane dlouho v paměti ta o výběrové paštice a kočce. Opravdu žně.

"Oni si začali. Neměli se bránit."
"Smlouvy jsou k tomu, aby je plnili slabší."
"Není to tak zlé: Neprodali nás, vydali nás zadarmo."

Korsika
03.12.2019 4 z 5

Když jsem s touto sbírkou začala, byla jsem zvědavá. Pořád jsem měla ze školy zafixované, že Čapek je těžké čtení. Mé první pořádné setkání mě vyvedlo z omylu, čte se úplně sám ... a musím říct, že už vesele pokračuji (i formou audioknih) v dalších titulech a nejvíce mě stále fascinuje ta nadčasovost!

DoktorAntonio
01.08.2019 4 z 5

Vtipné, trefné, nadčasové. Prostě Čapek, co dodat.

Boogie007
31.03.2019 5 z 5

Jestli jsem někdy hrdá na své češství, tak je to v jazykové oblasti. Čeština je barevná, hravá, plná možností. A Karel Čapek s ní umí skvěle pracovat ... čemu dáme jeden název, on opíše desítkou/tkami dalších výrazů. A jeho humor, satira a téměř detektivní, prazákladní pozorování věcí, to mě uvádí v úžas a radost :-).

BastMetztli
16.10.2018 4 z 5

"Výkal: Kdybych já měl křídla! To bych se, holenku, jinak uplatnil!" :)

vebe
25.10.2017 5 z 5

Poměrně rozdílná kvalita jednotlivých bajek a podpovídek, ale jinak vynikající čtení.

angloumene
04.06.2017 4 z 5

Soubor povídek a krátkých úvah, které často nezaberou více než dvě věty. Díky chronologickému seřazení můžeme sledovat Čapkovu rostoucí obavu z druhé světové války. Například povídka o pašíkovi se jménem a její převedení na to, že i každý člověk má přece jméno, je hodně povedená.
Osobně si ale nejvíc cením úvah a povídek, které na rostoucí nenávist mezi lidmi zase až tak neupozorňují. Mezi ně patří humorné povídky o zvířatech hned na prvních stránkách nebo několik povídek o lidských slabůstkách, jako je třeba předstírané bohémství.
Celkově hodnotím tento soubor jako čtivý, nápaditý a naštěstí ne tak jasně polopatický, jako jiná Čapkova díla.

Veveruška1992
21.01.2017 5 z 5

Geniální.

"Jedna z největších civilizačních pohrom: učený hlupák."

„Ale kdyby lidé měli víc fantasie, dovedli by se líp o ty koláče rozdělit. Musíš být dítětem, chceš-li rozumět dětem; musíš mít v sobě chudého, abys rozuměl chudým. Koukejte slečno, takový kluk, to je vlastně zástup mužů; je v něm strojník, voják, stavitel, já nevím co všechno. A když dospěje, zbývá z té tlupy jen jeden človíček. Pro krista pána, kam se poděli ti druzí? Kde by byli, jsou zasuti; ale dejte pozor, někdy ještě nejsou mrtvi... "

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938
1948  89%Bílá nemoc
2004  85%R.U.R.
2017  86%Válka s Mloky
2009  90%Dášeňka čili Život štěněte
2004  89%Matka

Kniha Bajky a podpovídky je v