Bajky a podpovídky

Bajky a podpovídky

Chronologicky uspořádaný výbor z autorovy novinářské žně z let 1925-1938. Je to oslnivý kaleidoskop myšlenek, nápadů a postřehů, jež jsou stejně vtipné, bezprostředně působivé, útočné a výchovné ať se obírají člověkem, zvířetem, přírodou, věcmi, dějinami, literaturou, anebo reagují na politické dění a mobilizují lidi i svět proti válce. K vydání připravil, ediční poznámky napsal a vysvětlil: Miroslav Halík Doslov: Ivan Klíma...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30471/bajky-a-podpovidky-30471.jpg 4.460
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

vebe
25.10.2017

Poměrně rozdílná kvalita jednotlivých bajek a podpovídek, ale jinak vynikající čtení.

angloumene
04.06.2017

Soubor povídek a krátkých úvah, které často nezaberou více než dvě věty. Díky chronologickému seřazení můžeme sledovat Čapkovu rostoucí obavu z druhé světové války. Například povídka o pašíkovi se jménem a její převedení na to, že i každý člověk má přece jméno, je hodně povedená.
Osobně si ale nejvíc cením úvah a povídek, které na rostoucí nenávist mezi lidmi zase až tak neupozorňují. Mezi ně patří humorné povídky o zvířatech hned na prvních stránkách nebo několik povídek o lidských slabůstkách, jako je třeba předstírané bohémství.
Celkově hodnotím tento soubor jako čtivý, nápaditý a naštěstí ne tak jasně polopatický, jako jiná Čapkova díla.

Veveruška1992
21.01.2017

Geniální.

"Jedna z největších civilizačních pohrom: učený hlupák."

„Ale kdyby lidé měli víc fantasie, dovedli by se líp o ty koláče rozdělit. Musíš být dítětem, chceš-li rozumět dětem; musíš mít v sobě chudého, abys rozuměl chudým. Koukejte slečno, takový kluk, to je vlastně zástup mužů; je v něm strojník, voják, stavitel, já nevím co všechno. A když dospěje, zbývá z té tlupy jen jeden človíček. Pro krista pána, kam se poděli ti druzí? Kde by byli, jsou zasuti; ale dejte pozor, někdy ještě nejsou mrtvi... "

qwill
20.02.2016

Mé první setkání s Čapkem - to bylo někdy v roce 1972..nebo 1973? prostě v pravěku. Od té doby patří Karel Čapek k mým nejoblíbenějším spisovatům.

3nitka
22.01.2016

Výborné, poučné, vtipné a pravdivé.

opic 12
03.04.2015

Oslnivě chytré,podivuhodně originální,vskutku pravdivé. U bajek je zajímavé k postřehnutí datum vzniku. Jak se měnili postřehy a reakce na dění situace ve světě,v té podivné temné době předválečné. Podpovídky, jedna vedle druhé,učiněnné parádičky. Nejvíc mě dostala ta z pozustalosti - O fantasii. Škoda jen,že další,už nestihl v tomto cyklu realizovat. Oblíbil jsem si toho našeho Karla Čapka,oblíbil moc.

Hraboshka
23.12.2014

Ten Čapek je... nevím, jak to popsat, nemám jeho slovní zásobu... prostě je to génius. Někdo dokáže psát tak, že vás to rozesměje, někdo tak, že vás to donutí k zamyšlení. On zvládá hravě obojí. Nikdy mě nic od něj nezklamalo a tato kniha se mi obzvlášť líbila. Moc chytře napsané, často jsem se i smála (třeba u Josefa Egyptského, to bylo super!). Tleskám, smekám a žasnu :)

eraserhead
29.06.2011

Řekl bych, že to je to nejlepší, co Karel Čapek napsal, určitě to nejlepší, co jsem od něj četl. Bajky jsou až geniálně trefné, výstižné, humorné, metaforické, hloubavé, přemýšlivé. Uznale jsem se jim musel smát. Povídky jsou velmi zvláštní a čtivé, dodnes mi v paměti utkvěla povídka o muži, který dovedl létat, nebo Návrh o demokratickém placení daní.