Bajky

Bajky https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32081/bajky-32081.jpg 4 46 14

Bajky Ivana Andrejeviče Krylova mají vesměs satirický ráz. Útočí proti hříchu, hlouposti, ale i proti politické moci. Nikdy neobsahují pravá jména a jen v náznacích si může čtenář myslet, o koho se jedná. Mnohdy však i nepřesný popis „pasuje“ na několik jedinců, které Krylov nemohl znát. Snad i proto se jeho bajky dočkaly hlubokého obdivu u čtenářů řady zemí světa. Jsou psány volným nepravidelným veršem.... celý text

Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: , Knižní expres

Basni , 1956

zipporah
21.03.2023 5 z 5

Skvost, pre ktorý mám sto chutí urobiť zo seba zlodejku a sprivatizovať si knihu z knižnice. V čase boja s chorobou mi robila spoločnosť práve famózna zbierka krátkych príbehov. Pri tom množstve bájok mám pocit, že som prežila niekoľko životov. Veď aj o tom bájky sú. Začínam milovať tento žáner... Pri tých Krylovových vám prebehne celý život aj život iných, pri mnohých sa zamyslíte. Mne sa veľmi pozdával Plachty a delá, v ktorých delá vystupovali ako politici a tí, čo majú moc, zatiaľ čo plachty boli práva občanov. Delá sa vystatovali a pohŕdali plachtami, prosili vetra, aby ich zničil. A tak sa loď nepohla z miesta, mohla strieľať, koľko chcela, zničili ju ostatné a delá sa nakoniec potopili aj so svojim pohŕdavým postojom k občanom. Takto sa potopia raz všetci politici, pre ktorých sú dobrí občania len v čase volieb. Škoda, že sa nevieme preplieskať a viac si uvedomovať v praxi svoje práva.... Tiež ma zaujala bájka o priateľstve liatinového Kotla s hlineným Hrncom, ktorý vraví o nerovnosti. To by si mali čítať všetci ambiciózni ľudia, pre ktorých je manželstvo najvýnosnejším obchodom. Aby nakoniec neskončili s modrým nosom, alebo peňaženkou na franforce. Úroveň je úroveň, a chudobná/ý/í natrafí na bohaté len v rozprávke. Mňau.
:D
Krylovove bájky sú... SVETOVÉ!

Any26
31.10.2022 5 z 5

Jaká to znalost společnosti --- opravdu skvělé!!
P.S. vydání z roku 2000 je opravdu nádherně zpracované!

Ladis777
29.01.2022 3 z 5

Krylovovy Bajky jsou prima, kdysi jsem je četl na vysoké na nějaké semináře, teď se mi dostalo do rukou to výroční vydání ELKu z 47. roku. No, překlad a přebásnění je leckde dost těžkopádný, ale učíst se to dá. Texty jsou zábavné, mnoho jich je tematicky nadčasových a aktuálních. Rozhodně nějaké vydání stojí za přečtení.

LEGACY
25.12.2021 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem v té změti bajek ne vždy viděl nějaké vyšší morální ponaučení a místy jsem možná s autorem i částečně polemizoval. Každopádně, s ohledem na těžkou dobu v drsném Rusku 19.století je to velmi procítěné a pokrokové myšlení, kde jsou všechny nešvary krásně zabalené do kůže zvířat protagonistů. Krylov si určitě zaslouží místo na výsluní ruské literatury. Zde pár věcí, co mě oslovilo.
"Kde sílu hloupost doprovází i dobré srdce všechno zkazí.
"Dbej na to, aby tvá slova neměla žádnou spojitost ani smysl, aby tvá řeč každou minutu přeskakovala nejmíň na pět předmětů, aby nadávky, chvála, smích, soucit, prosté vyprávění, všechno dohromady proletělo vždy kolem tvých posluchačů a abys tak nakonec jako buben zanechal po sobě v jejich uších jen rámus bez jakéhokoliv smyslu" - o politicích?
"Ochmelka, ten je všude nebezpečný"
"Snad v cizí zemi jako cizí host, vzbuzuje lenoch menší pozornost. Kdo doma si však dobyl úctu prací, pod rodnou střechu vždycky rád se vrací.

ZaOndra
15.06.2021 4 z 5

8 bodů z 10
Jedná se o sbírku 70 krátkých a čtivých bajek, které mají přiblížit realistický obraz společnosti a tehdejšího života. Já osobně bajky ani různé povídky aktivně nevyhledávám, radši si přečtu nějakou akční knížku, ale překvapivě mě čtení těchto krátkých příběhů docela bavilo. Základem bajek je alegorie, tedy zvířata jednají jako lidé. Získávají lidské vlastnosti a to jak kladné, tak i záporné.
Cílem tohoto žánru je kritika těchto nešvarů, snaha o jejich odstranění a vychovávání lidí. Většinou autor používá ironii a humor.
Zaujaly mě například bajky „Schůze“ a „Experiment“. Hlavní myšlenkou bajky Schůze je, že těm nejdůležitějším osud vybírají ostatní a z bajky Experiment plyne jednoduché poučení, že všeho moc škodí.
Knihu doporučuji těm, kteří si rádi přečtou něco malého před spaním.

Kontryhelka
05.12.2020 5 z 5

Bajky jsou pěkné čtení. A od ruských autorů nemají chybu.

draka
19.08.2020 5 z 5

Bajky Krylova si můžu přečíst kdykoliv, jsou geniální a Ivan Hálek, překladatel, má na tom lví podíl.

JulianaH.
29.03.2020 5 z 5

Čteno v krásném přebásnění pana Najbrta. Nejvíc se mi líbily Potok a Farník.

Palmanka
22.09.2019 5 z 5

V týhle knížce jsem našla spoustu inspirací na nové básničky. Doporučuji!

Ronnie68
01.02.2019 5 z 5

Mě tyto bajky zaujaly ... hlavně jak se krásně rýmovaly ...a za druhé .. o tomto autorovy jsem až do teď nevěděla .. a přitom píše dobře ...

Marekh
20.08.2018 5 z 5

Bajky se mi líbily. V knize se nachází 101 bajek. Bajky jsou krátké, pobavil jsem se. Knihu jsem přečetl přibližně za 2 hodiny. Kdo chce oddechové čtení a chce si odpočinout, tak tato kniha je ideální. Většinou jsem všem bajkám porozuměl, u několika bajek jsem se musel více zamyslet. :)

Autor uvádí na konci u některých bajek ponaučení a tato ponaučení jsou stále aktuální a pravdivá. V bajkách vystupují zvířata (kočky, psi, vlci, lišky, voly, želvy, myši, medvědi, mravenci aj.), stromy i věci.

Vzhledově je kniha velmi pěkná. Oceňuji i pěkné grafické zpracování, pěkné ilustrace a velká písmena. Myslím si, že kniha je také vhodná jako dárek, pokud chceme udělat někomu radost.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Znám spoustu lidí, kteří dlouze hledali východ z nouze, a mnoho z nich tak nalezlo za malé mnohem horší zlo.

Co doma k slávě stačí, svět ještě neomráčí.

Doplatíš víc než na morové rány, hloupému příteli i když dáš se do ochrany. To už tě nespasí, že nad tebou pak pláče.

karimatka1
23.01.2018 4 z 5

Tuhle knížku mám doma už hooodně let, ale nikdy jsem ji nečetla. Bajky běžně nečtu. Ale musím říci, že tahle útlá a dávno napsaná knížka v sobe skrývá obrovské pravdy i pro dnešní dobu. Nedala se číst kvůli ději a nedala se "zhltnout na posezení", ale nutila k zamyšlení.

exinix
09.02.2016 4 z 5

Pro mě normální knížka obsahující bajky, dlouhá je tak akorát klidně by mohla být kratší. Komu to připadá málo tak nikde není zakázáno ji přečíst třeba třikrát, když už teda nemá nic lepšího na práci.

pyžamo
21.01.2013 odpad!

je toho málo ale hoooooooooooooooodně málo