Báječný rok

Báječný rok https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297501/bmid_bajecny-rok-qeX-297501.jpg 3 207 32

Na konci roku 2004 se náš nejúspěšnější domácí spisovatel rozhodl svérázně protestovat proti bulvárním praktikám — celoročním mediálním půstem. A namísto desítek rozhovorů, ve svých třiačtyřiceti, si Viewegh začíná psát deník. Tak vznikla výrazná a podrobná osobní kronika Báječný rok (deník 2005), která vyniká velkým záběrem, stylistickou bravurou, sebestředností i sebeironií, ovšem šokuje především přímočarým uvažováním a silnou dávkou intimity.... celý text

mila2411
07.11.2023 3 z 5

Ano, autor je tak trochu "hovado", ale prostě to tak je. Nijak mě to neurazilo, krátké kapitoly se dobře čtou.

KnihovniceVěra
30.12.2022 4 z 5

Oceňuji intimní zpověď, kdy Michal Viewegh poodhaluje svůj soukromý život, překvapivě nežije jen psaním, ale dost pije, večer se potlouká po barech s holkama ... Chápu jeho stálé dokazování si úspěchů, když byl vychován v systému, kde kariéra byla nadávka. Sice komerčně úspěšný, ale uvnitř křehký, stále se nemůže srovnat s odvrácenou stranou úspěchu - s bulvárem, kritikou a s těmi, kterým se jeho knihy nelíbí. Proto je jeho otevřenost překvapivá, i s ohledem na jeho ženu.

Christo
28.08.2022 4 z 5

Vtipné, smutné, chytré, někdy nabubřelé a hlavně lidské....jak někde v deníku odpovídal, proč nepíše science-fiction...tak to se zde hodí...život je víc než fikce

Aleh
21.06.2021 4 z 5

Mám ráda deníky, Ráda nahlížím do samotného nitra osobnosti, kterou tak trochu už znám díky jeho románům a povídkám. Ale teď je to jiné. Autor se neschovává za žádné literární postavy, ale je velmi otevřený, sebeironický a odhaluje sebe sama až do morku kostí. Přijímám to se vším všudy. A ničemu se nedivím. i když by bylo čemu. Kdybych si psala deník, nechtěla bych, aby to někdo četl. Ale autor jde s kůží na trh. Mnohé nám na sebe už prozradil ve svých románech. Takový prostě byl. My už ale víme, že doba se mění. A Michal Viewegh měl před sebou opravdu těžké roky. Snad už je má za sebou a daří se mu dobře.

lencin
28.08.2020 3 z 5

Sebestředný, ale i sebeironický. Velmi otevřený. Složitý vztah k literárním kritikům. Velmi přecitlivělý. Je hodně pracovitý a rozhodně má obchodního ducha.
(2008)

palka452
07.06.2019 5 z 5

Pro mě jeho nejlepší knihy deníky.Četla jsem skoro všechno ale ty knihy pro mne nějak kloužou po povrchu... Tohle je až na dřeň mám ráda jeho deníky Jóó knihy néé

eva5397
09.03.2018

Tak jsem ráda že vím jak si žiješ, čím se krmíš, v čem si jezdíš. Není to vtipné, je to jen konstatování jak suprový život máš. No nějak ti to nezávidím hochu. Druhá kniha a víc už asi nechci od tohoto autora číst. Spíš smutný pohled na povrchního člověka.
Jestli je tohle nejčtenější autor, tak jsme dost pokleslý a povrchní. Já věřím že ne.

Jana283
09.10.2017 1 z 5

Michale, tak nějak Ti ten Tvůj život připosranýho snoba nezávidím, je mi tě líto. Ráda bych znala odpověď na otázku: Proč jsi to vlastně napsal?

Veronika2017
14.09.2017 2 z 5

Kniha mě nezaujala a autor nepatří ani mezi mé oblíbence: potřebovala jsem mít splněno do ČV, jinak bych asi ani nečetla

ecila13
07.09.2017 3 z 5

Oba deníky mě bavily. Oceňuji otevřenost autora. Nedivím se, že MV stálo psaní a životní styl už dvě manželství ;-)

Jittule
26.07.2017

Kniha me nijak zvlášť nezaujala,i když jsem ji přečetla celou. Bylo mi spíš líto manželky. Autor je sobecky, neustále se chválí a chlubí....Není to ani tak deník jako spíš sama samochvala , no snad autorovi krivdim nevím .....

micha-ella
31.05.2017 1 z 5

Někdo tady našel v autorovi této knihy nedozírné hloubky! No to mě podrž! Hlavní téma celé knihy je: chlubím se a chlubím! Mám hodně peněz, značkové oděvy, piji nejlepší vína, užívám si života .. ostatní jsou plebs. Totálně protivný a neuvěřitelně ješitný jedinec!

jaja10
28.12.2016 5 z 5

Deník MV se mi moc líbil a nestydím se za to.

Alaglesia
14.12.2016 4 z 5

Tento deník jsem četla až jako druhý v pořadí....deník z roku 2010 jsem četla dříve. Tento deník byl obsáhlejší, ale méně osobní než deník z roku 2010. Opět mě čtení bavilo. Autor pobavil historkami z rodinného života, dal zajímavé tipy na knihy. Oddechové čtení, které doporučuji.

davidurban1973
21.07.2016 4 z 5

Čtivý deník. Zajímave seznameni s životem úspěšného spisovatele

gemi
07.06.2016 4 z 5

Báječný rok (aneb Cesta do hlubin kurevníkovy duše) je zajímavým autoportrétem našeho nejprodávanějšího spisovatele. Nejvýraznější otázka, která se mi celou tu dobu honila hlavou, je, jak je možné, že s ním jeho žena zůstala i po vydání tohoto deníku, ze kterého je patrné, že mistr každý měsíc přeřízne několik roštěnek a jeho autorská čtení se v pozdějších fázích mění na autorské soulože...

Netopyr07
04.03.2016 4 z 5

Hodně, hodně, hodně otevřené, i když věřím, že některé události jsou tam zamlčené, páč i takhle je to místy silné kafe :-)

Zdeňula
03.05.2015 5 z 5

Knížka se mi líbila, přečetla jsem ji za tři dny.....super oddechovka.

tlampač
04.01.2015 5 z 5

Chtěl jsem toho maloměšťáka, nabubřelce a pyšnostu pochopit a on se mi naservíroval na stříbrném podnose. Bezvadná a velmi otevřená zpověď a popravdě i díky deníku mě už jeho tvorba nešokuje, protože nezajímá a jeho následné trable a boj o život jsem i díky deníku snad i předvídal?

lensiva
09.12.2014 4 z 5