Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86415/bmid_bajecna-leta-pod-psa-hfN-86415.jpg 4 3202 360

Nové vydání mimořádně úspěšné knihy, vycházející u příležitosti její filmové adaptace. Román získal Cenu Jiřího Ortena, byl přeložen do několika světových jazyků a dočkal se též divadelní dramatizace (brněnské divadlo Husa na provázku).

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Petrov

Anna 13
18.12.2021 3 z 5

„Je to příběh z dob, kdy všechno kromě socialismu bylo ještě báječné...“

Byla jsem překvapená, jak mě to ze začátku bavilo... Malý přemoudřelý Kvido v čele správně potrhlé rodinky mi přišel úplně báječný a líbil se mi i styl vyprávění - originální a překvapivý. Dokud byl Kvido dítkem, o které se přetahovali jeho prarodiče, dokud mrzl se svými rodiči na terase v Sázavě a tropil všechny ty věci, které děti tropí - bylo to čtení, které hladí po duši...
Jakmile se ale převážná pozornost uchýlila k jeho otci, ztratila kniha jakousi hravost a mně se stýskalo po její první melancholické části. Možná, že bych knihu i odložila, kdybych neměla za povinnost ji dočíst...

Nebudu na ni vzpomínat ve zlém, protože něčím mi ta rodina přirostla k srdci... Nicméně pan Viewegh umí být stejně vtipný jako nudný... Tak nějak se to v BÁJEČNÝCH LETECH POD PSA střídá a čtenář vlastně neví, jestli se mu to líbí nebo ne...

Rozhodně zatím ale nejčtivější kniha z mého maturitního seznamu. ;)

medlovice
26.11.2021 4 z 5

Vyhýbala jsem se knihám Viewegha. prostě mě nelákaly a nikdo se po nich v knihovně nesháněl. Ale narazila jsem na eknihu zdarma tak jsem to zkusila. No humor se střídá s nudou , ale špatné to není.

Ivka14
04.11.2021 3 z 5

Knihu jsem si vybrala, jako četbu k maturitě. Příběh se mi líbil a občas jsme se i zasmála. Postavy, jako je Kvido a jeho otec jsou k nezaplacení.
Jen je škoda, že mám ráda film a tak jsem knihu pořád srovnávala s filmem.

soupik2012
09.09.2021 4 z 5

Při porovnávání knihy s filmem mám většinou hned jasno v tom, které zpracování je lepší. V tomto případě to tak jednoznačně nevidím. Ve filmu jsou přidané některé povětšinou vtipné scény, které v knize vůbec nejsou a opačně je tomu tak ještě ve větším množství. Proto je ideálním řešením nejprve si přečíst knihu a poté také shlédnout film. Oboje je velmi vydařené a navzájem se doplňující. Kdybych přeci jenom musela určit zdali je lepší kniha nebo film, tak to jenom velmi těsně kniha vyhraje. Bez humoru a značné dávky sarkasmu, se v komunismu žít vůbec nedalo. Tedy pokavaď jste nepatřil k Rudým. Pan Viewegh sepsal román o slušných lidech té doby. Audioknihu velice dobře načetl pan Saša Rašilov. Audiokniha je navíc doplněna o několik málo dramatizovaných scének, ve kterých navíc hrají: Libor Hruška, Martina Hudečková, Jan Maxián, Valerie Zawadská a Jitka Ježková. Byl to vynikající nápad, knihu to velmi oživilo. Bohužel těch dramatizovaných scének je zde tak málo, asi jenom čtyři, že si říkám, jestli to vůbec stálo za tu námahu. Škoda, protože jsou všechny perfektní, ale je toho fakt málo.

Vendy1993
19.07.2021 5 z 5

miluju jak knížku tak film ;) velmi hezky napsané, klidné, úsměvné...nejvíce mám ráda maminku ;) ta je naprosto luxusní jak v knížce tak ve filmu (paní Šafránková byla božííí)

verculka
17.07.2021 5 z 5

Skvělá jednohubka. Přesně co jsem potřebovala teď číst a zasmát se nahlas nad některými dialogy. Za mě fakt super oddechovka.

amejzlík
17.07.2021 3 z 5

Knížku jsem četla v rámci povinné četby na SŠ. První 2/3 se mi moc líbily. Ta poslední už méně. Těžká doba komunismu v Československu byla podána na příběhu Kvidovy rodiny prozaicky a humorně. Je poznat, že ji autor opravdu zažil.

papaja
21.06.2021 5 z 5

Kdybych si knihu přečetla dnes, tak určitě nedostane 5*, ale je to jeden z titulů, který mě přivedl ke čtení, pár let po tom, co jsem vyrostla z dívčích románků jsem nepřečetla ani řádku. Díky Vieweghovi jsem znovu začala, takže nemůžu než děkovat 

vas
03.06.2021 4 z 5

Slavná kniha populárního autora, která byla předlohou vynikajícího filmu. Viewegh se právě (zřejmě) vyškrábal na vrchol limitu svých možností. Musel to být pro něj jistě opojný pocit i rozhled a také zdroj závisti méně úspěšných autorů. Stejně mám ale raději Vieweghovy deníky, protože jsou tak trochu více ze "života". Za mě Viewegh dobrý a já mu jeho úspěch velmi rád odpouštím. :)

fénix56
20.05.2021 5 z 5

Za mne rozhodně nejlepší kniha od M. Viewegha, ostatní mne nezaujaly. Rovněž film na motivy této knihy je vynikající.
Tehdejší atmosféra je zde popsána s laskavým humorem, i když ta doba rozhodně laskavá nebyla.

Mi--LADA
02.05.2021 4 z 5

Jediná knížka od M.V., na kterou se v současnosti hromadně nenadává a nekritizuje. Dostala se i do čítanek. Snad právem. Co já vím? Já byla spokojená a na kritika si hrát nebudu.

Domca_books
30.04.2021 4 z 5

Fajn pohodová kniha i film se mi líbil. Čtivá a zábavná, ráda se k ní budu vracet. Přečtenou jsem ji měla hned, s hlavními hrdiny jsem se zasmála, ale i prožila ne zrovna příjemné chvíle.

jiri77
29.04.2021 3 z 5

Nenadchla a ani neurazila. Odpočinkové a chvílemi i úsměvné čtení o jedné rodince.

Katrinreading
19.04.2021 2 z 5

Miluju ten film, líbí se mi už odmala. Kniha mě ale nebaví vůbec, a to ani v podobě audioknihy. Připadá mi, že je napsaná poměrně krkolomným a křečovitým jazykem. Nemůžu se dostat do rytmu vět, což mi u jiných děl autora nevadí tolik. Nicméně kniha hezky a srozumitelně zachycuje dobu, v níž se odehrává. Spíše ale doporučuji film.

Cherry1824
10.04.2021 3 z 5

Objektivně dávám tři hvězdičky, subjektivně bych dala tak jednu. Knihu bych za normálních okolností nedočetla. Maturita mě však dokopala k finální stránce.
Stylem je však mnohem lépe zpracovaná než jeho pozdější tvorba, bez diskuze. Chápu tedy, proč je brána jako jedna z lepších Vieweghových knih.

Sirkajirka
31.03.2021 5 z 5

Příjemná, veselá kniha. Podle mého soudu autorovo nejlepší dílo. Dobře jsem se bavil a přečetl jsem ji eins,zwei.

michaella03
19.03.2021 4 z 5

Na styl psaní jsem si musela chvíli zvykat, ale nakonec to bylo celkem vtipné a zajímavé čtení, pohled na minulou dobu očima jedné obyčejné rodiny. Na další autorovy knihy se (zatím) nechystám.
Minul mě i film (vybavují se mi asi dva útržky), tak to budu muset dohnat :D.

Čteno k maturitě.

Lucik100
28.02.2021 4 z 5

Kniha se mi četla dost ztěžka, ale celkově byl příběh zajímavý.

SSTknihy
27.01.2021 3 z 5

Reálný socialismus nahlížený humornou formou pohledem jedné obyčejné rodiny. Na rozdíl od jiných Vieweghových knih mě tahle docela bavila, možná i proto, že jsem dobu vyvěšování vlaječek sama zažila. Ale je pravda, že filmové zpracování v tomto případě předčilo předlohu a ke knize bych se už asi nevrátila.

georginaa
24.01.2021 3 z 5

Na filmy Viewegha se vždy ráda podívám, u knih jsem si nebyl jistá. Půjčila jsem si tedy tuto knihu, hlavně díky ocenění a musím říct, že zůstanu asi u těch filmů. Z českých spisovatelů mám radši naše klasiky a novodobí spisovatelé mi nic moc neříkají.