Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205095/bajecna-leta-pod-psa-205095.jpg 4 3202 360

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycujicí období od roku 1952 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava. Nové vydání mimořádně úspěšné knihy nejčtenějšího českého spisovatele, za niž Michal Viewegh získal Cenu Jiřího Ortena. Román byl přeložen do několika světových jazyků a dočkal se i filmové a divadelní podoby.... celý text

DuncanIdaho
30.03.2020 4 z 5

Jde o lehké mírně úsměvné čtení o životě v dobách totality. Je tam i několik okamžiků, kterým se čtenář i zasměje. Upřímně řečeno, čekal jsem ale více srady. Myslím, že lidé, kteří tu dobu zažili, si v tomto příběhu najdou i kousek svého tehdejšího života.

aquaver
28.03.2020 4 z 5

Kniha se četla rychle a sem tam dokázala i rozesmát. Zvolila jsem si ji jako maturitní četbu
a nelituji toho. Rozhodně bych si ji vybrala znovu.

Leona333
12.03.2020 5 z 5

Asi nejlepší kniha od Viewegha. Příběh jedné, vícegenerační rodiny z Prahy, která touží ve svých životech po normálních věcech, pro nás už dnes, v nenormální době... Hlavní postavou této knihy je starší syn Kvído, který nás celým dějem vtipně provází.

adriana9101
06.03.2020

Zrovna teď čtu tuhle knihu k maturitě. Louskám ji velmi rychle, protože styl psaní je velmi čtivý a navíc je propleten velmi humornými situacemi, u kterých se vždy pozastavím a rozesměju se. Doufám, že zvládnu udělat i rozbor, protože je tam opravdu hodně postav a navíc se to odehrává v době od okupace až po pád komunismu, což se musí popsat správně, když je zkoušející i učitelem dějepisu. Jinak je to opravdu super kniha, která patří k těm z mála, které se ze školních seznamů dají vůbec číst :D

Ocásek
28.01.2020 5 z 5

Knížku jsem četla k maturitní zkoušce. Knížka je skvěle napsána, docela jsem se u ní i nasmála. Krásně se četla. Hned po dočtení jsem si musela pustit i film. Knížka se mi líbila o něco víc než filmové zpracování. Moc bych ji všech chtěla doporučit.

LukeMaster
21.01.2020 4 z 5

Povinná četba na škole pro mě většinou nebyla, protože se orientuji na jiné žánry než ty, které zajímají mou češtinářku, ale tady tato kniha se mi líbila. Zajímavě a vtipně napsáno z doby komunismu.

Hani77
18.01.2020 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci ČV - název vystihující moji náladu (ale je tam i pohřeb a svatba☺). Film znám dobře, proto jsem věděla, do čeho jdu. V podstatě byl natočený přesně podle knihy, i většina hlášek je stejných ☺. Pohodová oddychvka, nic náročného. Klidně si po čase přečtu znovu.

kubula_booky
07.01.2020 4 z 5

Přečteno za cca 2 noční směny, kdy se nic zásadního nedělo, tak jsem byl rád i za toto rozptýlení v podobě pana Viewegha (jinak bych asi vytuhnul už po první hodině lelkování). Příběh jako takový se mi líbil, a dokonce bych si skoro dovolil říct, že mě i chytl za srdce, ale co jsem si touto četbou potvrdil, to byla má dlouholetá obava, že s tímto autorem budu mít jednou problém skrz jeho břitký a svérázný jazyk, a také druh humoru, který není úplně mým šálkem čaje. Bohužel, mé obavy se tímto naplnily a i když nemůžu říct, že by mě tato kniha vyloženě nebavila nebo mi dělalo potíže ji dočíst, tak určitě vím, že do dalších Vieweghových děl už nepůjdu. Jsem rád, že jsem si tento titul přečetl a rád si na pana autora uchovám tuto poměrně pozitivní vzpomínku, než abych si v budoucnu dalším čtením zkazil chuť. :-))) Kniha byla ok, ale film mě přece jen bavil ještě o něco víc. ;-)

Vašek56
30.12.2019 5 z 5

Viewegha moc nemusím, ale toto byla kniha ze života, dobře napsaná, i film byl super.
Realita a každodennost za socialismu. Smutné a zároveň úsměvné.

danny_21
20.12.2019 4 z 5

Další ze smutných obrazů životů v době normalizace, kdy byli lidé mačkáni mašinérií režimu a mnozí byli nuceni volit mezí menším zlem pro vyšší dobro, často v rámci rodiny, v tomto případě otcem Kvída. Výborná kniha, výborný film, rozhodně nutnost v obou případech - 85 %

katerina3223
12.11.2019 3 z 5

Bohuzel je to kniha ze života, ale jinak kniha super

avi8
01.11.2019 5 z 5

Kniha i film jsou super . Jsou ze života a co je asi ,,nejhorší" je pravdivá .

n.ezn.amy
29.10.2019 5 z 5

příběh Kvida a jeho rodiny v Sázavě z dob normalizace, kdy autor s milým a občas hořkým humorem vypráví o svém životě. Za mě příjemná kniha ač život lehký neměli

marie5910
28.10.2019 4 z 5

Pěkná kniha, ve které se můžeme my,co nezažili tuto dobu podívat ,jak takový komunismus probíhal u jedné rodin.

kachnat
22.09.2019 5 z 5

Hezky napsané, dobře se četlo.

Lily101
19.09.2019 5 z 5

Úžasné i napodruhé (poprvéčteno před lety), ovšem odečetla bych půl hvězdičky za “vieweghovost” (=narážky se sexuálním kontextem), leč kniha je hodně vtipná a velice čtivá nejspíš bez ohledu na věk a z tohoto důvodu jí plný počet hvězd udělím.

Moncele
04.09.2019 5 z 5

Pecka! V 90. letech mi některé věci unikly, tak to teď doháním, a tohle se fakt povedlo. Nejsem žádný velký autorův příznivec, s výjimkou Vybíjené jsem četla snad jen nějaké povídky, ale toto dílko se mi moc líbilo. Ve chvíli, kdy to píšu, mám puštěný film a je mi fajn...

niknikita
04.09.2019 5 z 5

Nic lepšího už Michal Viewegh nenapsal a asi ani nenapíše, ale to není podstatné. Báječná léta pod psa je kniha, kterou nejde překonat ani tématicky, ani literárně, takže autorovi patří velký dík.

Taralcielle
28.08.2019 5 z 5

Ano, ano, ano. Tohle je typický Viewegh. Spolu s Účastníky zájezdu a Báječnými lety s Klausem patří k mým nejoblíbenějším dílům od něj. Kvido a Paco jsou jména, na která se nezapomíná :) Klasika české literatury. Filmové zpracování se mi taky velmi líbilo.

Delirium
27.08.2019 odpad!

Povinná četba k maturitě mi dohodila tuhle knihu. Jediné, co mohu říct je, že jsem skončila po prvních 50 stránkách, protože mě kniha neskonale nudila.
Pravděpodobně neumím ocenit styl autorova humoru, už mi to přijde až příliš vynucené.
(Ne, není to tak, že bych neoceňovala klasiky, právě naopak, každopádně tohle mě vůbec nechytlo, děkuji pěkně.)