Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1220/bmid_bajecna-leta-pod-psa-xsh-1220.jpg 4 3203 360

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava. V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Petrov

_Knihomolka_
26.01.2023 2 z 5

Nedávno jsem se dívala na rozhovor s panem Vieweghem a díky tomu jsem se dostala k jeho románu Báječná léta pod psa. Od příběhu jsem měla velká očekávání. To byl nejspíš také onen kámen úrazu, poněvadž jsem poté pocítila o to větší zklamání a lítost. Kniha na mě bohužel působila nezáživně, děj se táhl, k postavám jsem si cestu hledala jen těžko a časté pokusy o vtip ze strany autora mi humorné většinou ani nepřipadaly.

sabina5156
26.12.2022 3 z 5

Maturitní četba, první film poté kniha. Kniha nezáživná a nebavila mě. Upřímně se přiznám ke svým antipatiím vůči autorovi ale skutečně mě jeho pohled na minulost ani přítomnost, žádné názory...vůbec nic otevřeně nezajímají. Kniha se mi líbila pouze kvůli osudu tatínka, který si v příběhu prochází několika dobře popsanými fázemi. Co se týče toho otravného, malého, prvorozeného kluka, iritoval mě tolik, že jsem na něho měla vztek. Samozřejmě, že je kniha z části autobiografická a autor se snaží stylizovat své dětství jako dětství indigového jedince, za kterým měla ještě do porodnice přijet komise menzy. Místo téhle knihy bych raději do povinné četby zařadila nějaké hry od Václava Havla, které mají podstatně větší vypovídající hodnotu a nemají potřebu hrát na své nabubřelé ego podobné nevtipné komedie.

GeRaltzRiVie01
18.11.2022 5 z 5

Taková skoro moderní rodinka ve špatné době. Táta Kvida z této výstřední rodinky bavil asi nejvíce.

MadlenkaM
08.11.2022 5 z 5

Je skoro osm hodin ráno a já si teď můžu spokojeně lehnout. Bylo to skvělý! Doufám, že vždycky zůstane pár takových…

Lipshine
06.11.2022 5 z 5

Vtipné, čtivé, co víc si přát. Zejména milovníci černého humoru ocení.

ivolginswife
18.09.2022 3 z 5

Upřímně se divím sama sobě, ale jediná kritiky uznávná Vieweghova kniha se opravdu číst dala a to především proto, že zde bylo minimum otřesně psaných sexscén, absence nadávání na literární kritiky a občas dokonce vtipné (!) vtipy. Smála jsem se. Postava Kvidova otce je naprosto báječná. To je ale tak vše, co se o Báječných letech pod psa dá říct. Občasný vtípeček nedělá dobrou knihu, všechno bylo příliš rychlé a povrchní. Viewegh je a vždy byl pouze průměrný spisovatel a jako takový by se mohl konečně začít víc soustředit na děj knihy a méně na vtipkování a speedrunování životního osudu celé Kvidovy rodiny na ani ne 250 stranách.

Hakate
28.08.2022 3 z 5

Viewegh je další z českých autorů, kteří mě nezaujali a v tomto případě radši sáhnu po filmu. Přečteno několik knih, ale žádná mě bohužel neoslovila.

DominaCZ
23.08.2022 odpad!

Stejně jako Veru.nku i mě Kvido štval, a to jak ve filmu, tak hlavně tady. Jeho kydy prostě nebyly funny, ale ve filmu to tomu děcku nějakej čas aspoň sedlo...tady holt ne no. Tady je to celý suchý...a tatův boj o lezení do Šperkovy ři*ě byl už děsnej.

lukaskmn1
24.07.2022 5 z 5

Naprosto geniální.

ujira
29.06.2022 4 z 5

To lepší z autorovy tvorby.

Kabuky
25.06.2022 5 z 5

Výborný román, jeden z nejlepších tohoto autora.

valeria0031
04.06.2022 5 z 5

Kniha má vše co kniha má mít.
- humor
- černý humor
- blázna
- milostné trable
- mezigenerační rozdíly
- krásné detaily

Vendula39
31.05.2022 5 z 5

Za mně jedna z nejlepších knih k maturitě. Postavy mají každá svou výjimečnost, Nejvíce se mi líbila postava Jarušky, ale Kvido válel na plné čáře. Kdo jiný by taky zvládl číst již ve školkovém věku.

Hanncha
23.05.2022 4 z 5

Takové to: jednou a dost.

ErikaJ
11.03.2022 4 z 5

Báječná léta pod psa - knížka, ke které se sem tam vracím. Mám ráda knížku, film i jeho obsazení. Pro mě příjemná oddechovka u které nemusím přemýšlet...

Doubravka1975
04.03.2022 5 z 5

Kniha objevena v knihobudce.
Báječná autobiografická kniha, stejně jako film. Prý autorova osudová, srdeční.
Báječný příběh z dob, kdy všechno kromě socialismu bylo ještě báječné.....

ondra295
02.03.2022 3 z 5

Viewegh má do geniálního spisovatele rozhodně daleko, ale jako oddechovka - proč ne. Je to chvílemi vtipné, postavy jsou sice trochu absurdní, ale budiž. Nic víc bych od toho nečekal, ale číst se to dá a člověk se u toho necítí trapně. Je to ale rozhodně nižší forma literatury.

Wolfinéria
17.02.2022 3 z 5

Oddechové čtení k maturitě, nic zásadního se v knize neděje, ale postavy jsou sympatické a místy je čtení úsměvné.

RemiBlack
28.01.2022 3 z 5

2022/3
Povinná četba, ale ne tak hrozná, jak bych čekala. Myslela jsem, že jenom odněkud zkopíruju obsah. Ale nakonec jsem viděla film, četla všechny možné obsahy na netu, jeden jsem napsala a knihu ještě napřeskáčku prolistovala 'pročetla'. Bavila mě postava Jarušky.

book_loverka_
24.01.2022 3 z 5

Tohle byla stravitelná povinná četba, která mi ani nevadila. U některých části jsem se musela dokonce pousmát, což je u maturitní četby fakt výkon Jedná se vlastně o rodinnou kroniku, která zachycuje období normalizace do pádu komunismu očima Kvida. Román je z části i autobiografický, protože sám autor si tuto dobu zažil.
Existuje i film, který jsem neviděla úplně celý, ale vypadal docela fajn.
Nakonec to nebyla vůbec špatná kniha, ikdyž jsem od toho nic neočekávala.