Báj

Báj https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36148/baj-36148.jpg 4 5 1

Protiválečný román, ve kterém Faulkner na pozadí vylíčení vzpoury francouzského pěšího pluku v posledním roce první světové války, kterou se cítí ohroženy obě strany válečného konfliktu, hledá odpověď na stále živou otázku, co je vlastně příčinou válek, a jak jim zabránit. Příběh vůdce vzpoury, který je popraven, přerůstá v alegorické podobenství s osudem Kristovým. Za román byl Faulkner odměněn Pulitzerovou cenou a Národní knižní cenou. Edice: Soudobá světová próza ; sv. 124 6000 výt.... celý text

stagno
01.06.2022 4 z 5

Tímto neobyčejně ambiciózním,komplikovaným a čtenářsky náročným románem chtěl Faulkner vytvořit svůj opus magnum,předat světu /alespoň literárnímu/ humanistické a protivaléčné poselství.Ale i přes velkou snahu /a možná i kvůli ní/ zůstal výsledek trochu za očekáváním a přijetí kritikou i čtenářstvem bylo a zůstalo spíše vlažné.Ani v naší databazi to není nejčtenější kousek.
Jako by to,co vždy fungovalo v důvěrně známém domácím mississippském prostředí /např. ve skvělé"snopesovské" trilogii Vesnice,Město,Panské sídlo/ ztratilo zeměpisným a tematickým rozkročením /děj se odehrává za 1.světové války ve Francii/ něco ze své umělecké síly.
Ale i když to není nejlepší Faulkner,je Báj dílo zajímavé,pro mě se zvláštním kouzlem /během života jsem se k němu už vícekrát vrátil/ a především je to pořád Faulkner.V jednotlivých epizodách bravurní,empatický a soucítíci se svými postavami,fascinován tím,co všechno je člověk schopný vydržet.