Bádání o posvátnu: Náboženství ve spektru interpretací

Kniha nabízí přehledný úvod do významných a současně zásadně odlišných způsobů – rámců, jimiž je mo žné popisovat a interpretovat náboženství. Autor ukazuje, že různé perspektivy nesoupeří o týž před mět studia, ale zaměřují se na odlišné aspekty náboženství. Předmět studia v tomto smyslu určují vý chodiska a cíle interpreta. Koncepty náboženství, kterými se autor zabývá, v zásadě představují růz né způsoby, jimiž člověk chápe svět. Všechny jsou různými úhly pohledu, plní určité funkce, a také mají své limity. Žádný z nich neobsáhne celek náboženství ani celek světa. Autor vybízí ke zvážení četných způsobů, jimiž lidé vytvářejí významové světy a jimiž se k nim svět vrací zpět právě prostř ednictvím zvolené optiky a jazyka. Tato teze o „principu reciprocity“ je základním bodem, který autor v závěru knihy předkládá....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141353/badani-o-posvatnu-nabozenstvi-ve-sp-2SB-141353.jpg 4.511
Duchovní literatura, Náboženství

Vydáno: , Masarykova univerzita

Interpreting the Sacred: Ways of Viewing Religion, 1992

Kniha Bádání o posvátnu: Náboženství ve spektru interpretací

LogoloG
07.01.2017

Nesmírně užitečné dílo pro zorientování se v oblasti religionistiky. Místo jedné z dalších interpretací nabízí systematickou metodologickou úvahu o různých interpretačních rámcích. Přesvědčivě a vyváženě dokládá hlavní tezi "Měřítko vytváří jev" na jednotlivých optikách či přístupech k předmětu - kritice náboženství, sociologii náboženství, psychologii náboženství, fenomenologii náboženství a náboženství zevnitř a tento vějíř ještě doplňuje úvahou nad rolí kontextu pro každou interpretaci a nad situací plurality interpretací.

Rád bych objevil podobně skvělé rámcové úvody i do jiných humanitních oborů.

adam0773
20.02.2015

Kniha je vhodná pro každého zajémce o studium či alespoň pochopení náboženství. Paden je relativně nezaujatý a píše přehledně a úsporně. Pro religionisty je to absolutní základ.

Zmiu
30.11.2012

Pro mě asi nejpřehlednější a nejsrozumitelnější učebnice religionistiky. (Důležité jsou pochopitelně všechny, ale tahle se mi četla nejlépe).

Bible Svatá
Bible Svatá