Báchorky

Báchorky https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138488/bachorky-138488.jpg 4 69 14

Zujaja
31.12.2022 5 z 5

Jsem se zpět ponořila do původních pohádek Boženy Němcové, přečtena kniha Báchorek, která už se rozpadá, ale četla z ní moje maminka, já a nyní i dcera. Tak snad ještě vydrží dlouho. Pohádky se neomrzí nikdy...

dagsvob
17.04.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka pohádek z dětství s nádhernými ilustracemi Milady Marešové. Přečteno v rámci letošní výzvy.

Naďa2411
06.03.2022 5 z 5

Tak už vím, podle jaké knížky byly zfilmované mé nejoblíbenější pohádky. Ráda jsem si pohádky přečetla v dospělém věku. Na chvíli se vrátila do bezstarostného dětství, do světa kouzel, proměn a přání. Jediné, co bych knize vytkla, že v ní postrádám více malovaných obrázků, když se vcítím do role malé čtenářky. Jako dítě jsem obrázky milovala a k pohádkám určitě patří. Každopádně nezapomenutelné pohádky naší spisovatelky.

Kanylka
31.08.2021 5 z 5

Báchorky "Boženy" byly báječné.

Kontryhelka
11.01.2021 5 z 5

Opět další pohádková kniha od Boženy Němcové. Krásné čtení nejen pro nejmenší. Nezapomenutelné kouzlo dávných časů.

Prey
06.01.2019 2 z 5

Božena Němcová je kult, který více než její dílo tvoří sto možných pohledů na její život. Jako osobnost ji mám velmi rád, i když je těžké říct, kdo byla doopravdy ona a co je dodatečná bulvární svatozář, co jsou přimyšlené zajímavosti. Z jejích knih s alespoň nějakou pravidelností potěšeně nahlížím jen do Babičky, takže Čtenářská výzva s úkolem přečíst knihu pohádek byla dobrou příležitostí, jak si oživit sbírku Báchorek. A docela jsem se zhrozil. Ano, ta etnografická hodnota, inspirace lidovou slovesností, ta tam je. Ale jinak je to, nemůžu si pomoct, svého druhu škvár, uctívaný spíše z důvodů mimo text samotný. V první řadě mě neskutečně iritoval a unavoval způsob vyprávění. Možná to odpovídá dětské pozornosti, vršení jednoduchých informací a akcí (byl takový a makový, měl, šel, řekl, udělal), ale kde je krásno popisů? Krajin, vesnic, měst, zámků, světa? Zadruhé, už nikdy si nebudu stěžovat, že je nějaké modernější dílko překombinované. Některé texty ze sbírky vrší přirozené i nadpřirozené zvraty jako pejsek s kočičkou. Některé na začátku vyprávějí o někom a něčem jiném než uprostřed a na konci. Je až s podivem, že z nich jiní tvůrci dokázali vybrat jednoduché, poetické a nosné náměty pro mnoho zdařilých filmových pohádek. No a konečně zatřetí… Genderová a podobná studia jsou často k smíchu. Přestože zkoumají reálné stereotypy, člověk se stejně ptá, jestli je to nejdůležitější úkol ze všech možných. A podobně nemusím rýpání do klasiky za každou cenu. Jenže když se člověk nad Báchorkami zamyslí trochu s odstupem, je sakra problematické, co je v některých z nich prezentováno jako absolutní dobro. Každá rozmilá panna je odměněna švarným urostlým jinochem. Místo skutečných hodnot je to vlastně strašně povrchní. Němcová někdy bývá vykreslena až jako rebelka, ale v tvorbě zabetonovala status quo, kterým často trpěli poddaní, ženy apod. No nic. Pro mě z aktuální četby jejích pohádek vyplynula úvaha, jestli je to vůbec ještě vhodná literatura pro současné děti. Myslím, že není. Tedy nepohlížíme-li na akt čtení rodičem jako na aktivitu, při které je jedno, co se čte, hlavně že dítě cítí blízkost a společný zážitek. Mám chuť podobně proklepnout Erbena, protože v tuhle chvíli, po dočtení Němcové, si myslím, že jím sepsané pohádky byly lepší, pokud si je neidealizuji odstupem času.

jana3407
09.12.2018 5 z 5

Kniha mého dětství.Vzpomínka na mojí babičku , která z ní četla mě a pak mojim dětem.Sdrdeční záležitost.

Bella1
01.02.2018 5 z 5

Tahle knížka mě provázela celým dětstvím, byla jednou z mých nejoblíbenějších. Ani už nevím, kolikrát sem ji vlastně četla. je opravdu krásná.

stanza
27.12.2017 5 z 5

Krása, radost, potěšení to vše dokreslují nádherné ilustrace Milady Marešové.

Prey
15.09.2017 2 z 5

Adelajda_4
02.08.2017 5 z 5

Němcová prostě uměla, jsou to moc hezké a milé pohádky. Velmi ráda se k nim vracím.

kirjava
12.07.2016 4 z 5

Mám moc ráda pohádky a toto je prostě česká klasika. Krásná knížka po mamince, která se neztratí.

kika 13
31.10.2012 3 z 5

Báchorky jsou pro mě dosti neznámé pohádky i když teď po přečtení vlastně známé.

WEIL
11.08.2011 4 z 5

Jaký je rozdíl mezi báchorkou a pohádkou? Kdo to neví, tak ať si přečte třeba tyhle báchorky.