Babky na divoko

Babky na divoko https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111253/babky-na-divoko-111253.jpg 4 156 44

Je vám přes čtyřicet, děti se osamostatnily, manželství už vás nemůže ničím překvapit. V téhle životní etapě však dozrává nový, dosud opomíjený problém. Máte stárnoucí, nemocné, čím dál závislejší rodiče. Dvě přítelkyně středního věku se rozhodnou řešit své konfliktní vztahy s matkami, kterým je přes sedmdesát, poněkud netradičně - společným cestováním po Krétě "na divoko", bez střechy, bez průvodce, bez jistot. Den po dni, hodinu po hodině se před námi odkrývá téma rozporuplnosti mateřství, opuštěnosti stáří, různých variant sexuality, závislosti, nesmiřitelnosti i něhy. V nových situacích se palčivě připomínají děje dávno odeznělé, ale nikdy nezapomenuté. Vždyť to všichni známe. Málokdy se nám však podaří nad problém povznést. "Babky na divoko" svým nadhledem, bystrým humorem a odzbrojujícím pochopením nám k tomu mohou pomoci.... celý text

1casper
25.06.2019 4 z 5

Skvělá oddechovka na dovolenou. Četlo se to samo. Až mi bylo líto, ze jejich výlet skončil.

Lofda
30.12.2018 3 z 5

Oddechové čtení o čtveřici svérázných žen. Já kdysi na Krétě byla a chtěla jsem si přečíst, jaké to je cestovat jinak, na divoko ;-) Je to takový rozbor vztahů mezi matkami a dcerami.. A že stařenky se snažily držet krok, i když někdy opravdu za každou cenu. Vtipné letní čtení, bavila jsem se a jsem ráda, že jsem po knize sáhla. A pro jistotu jsem ji jako bonus půjčila i mojí mamce, ať si také počte ;-)

marli58
29.10.2018 3 z 5

Dost šílený nápad, vzhledem ke kondici a zdravotním problémům "babek", ale právě proto se to musí přečíst do konce. Mínus jedna hvězda za protivnou vazbu knihy, musí se držet silou oběma rukama.

bábuška
29.09.2018 4 z 5

Čekala jsem humorný trampský cestopis po jednom z řeckých ostrovů, ale humoru jsem z toho moc nevycítila, jen bolavé a nevyřešené vztahy mezi matkami a dospělými dcerami. Chvíli jsem se cítila Marií, chvíli Drážou a bylo mi u toho docela smutno. Je to kniha k zamyšlení.

Eremites
12.07.2018 4 z 5

Tak trošku jiný cestopis - částečně po Krétě, částečně v lidských nitrech. Od Holcové mám raději trošku jiný typ knih, ale musím přiznat, že po počátečním lehkém despektu si mě netradiční road trip dvou žen ve středním věku a jejich stárnoucích matek podmanil.
Ano, místy to trochu drhlo někdy až lehce úpornou snahou o humor na jedné straně a lehkým morálním apelem na straně druhé, nicméně výsledek je prostě milý.
A ano, i já se (nakonec) zamyslela nad vztahem s mámou, takže úkol to zřejmě splnilo :-)

aralka
09.04.2018 4 z 5

Tak podle mě to není nejlepší kniha od paní Holcové, ale špatná taky rozhodně není! opět je hodně psychologická, zaměřená na vztahy, tentokrát mezi dcerami a matkami a to vše v humorném navíc cestopisném balení, kdy Cesta dostává postavy do více či méně vyhrocených situací, do kterých by se doma nedostaly a tím pádem se jejich vzájemné vztahy a city projeví pěkně naplno a vybroušeně.... líbily se mi pasáže, kde mluví imaginární postava Cesta, to byl od paní spisovatelky skvělý nápad... i když nejsem moc velký cestovatel, myslím, že se s tím nedá než souhlasit, za mě celkově suma sumárum 4 hvězdičky:-)

Dagmar58
19.01.2018 4 z 5

Autorka popisuje vztah matek a dcer a knížka je pojatá jako netradiční cestopis - hned by se člověk na Krétu vypravil. Knížka jak pobaví, tak vede i k zamyšlení.

Sandalkar
13.01.2018 2 z 5

Oddechové čtení o svérázné čtveřici na dovolené. Chvílemi mi bylo líto stařenek, které zuby nehty chtějí udržet krok se svými dcerami. Zamyslela jsem se nad stářím, ale nijak hlubokomyslná kniha to nebyla. Oddech na nedělní odpoledne/večer.

vumi
24.11.2017 5 z 5

Úžasná kniha, která se asi musí číst až po čtyřicítce. Pochopitelně trochu s nadhledem. Ale úžasně vtipné hlášky - nasmála jsem se hodně - ale i místa k zamyšlení, jaký je můj vlastní vztah s mojí matkou.

Šmudla590
22.11.2017

Tato kniha mě ohromně bavila a to tak, že se k ní nejen čas od času vracím, ale rozhodla jsem se vyrazit na ostrov Kréta a jet po stopách paní Holcové. Klášter a pláž Preveli byla stejně úžasná, jak jsem si ji představovala po přečtení knihy. Další místa také a rozhodně se na Krétu ještě vrátím. Autorce tak moc děkuji za opravdu netradiční cestopis, sondu do vztahů matek a dcer, ale hlavně za tu lásku a něhu, co jsem z ní cítila. Děkuji.

JIVaJaH
31.07.2017 5 z 5

Tak tohle bylo fajn. Ano, dvě dcery někdy na plesknutí, obě matky někdy na přetrhnutí. Vcelku mě ale tato kniha bavila! Tak to prostě chodí, ne vždy si rozumíme se svými blízkými a někdy je to prostě věčný boj, ale....! Moc milé bylo, jak obě generace potřebovaly v určitých věcech zalumpačit. Rozhodně každá dcera musí přemýšlet nad svým vztahem ke své matce a matka zase o ní. Vykreslení krajiny Kréty a jejích obyvatel bylo pěkné.

Gretka66
10.02.2017 4 z 5

Kniha,která po přečtení vyvolá otázku:,,Jaký je můj vztah k mamce? Dal by se zlepšit?" Kniha,která pobaví,ale vede i k zamyšlení.

Heyhey
22.01.2017 2 z 5

Slibný začátek a dál nic.

vikaa
29.05.2016 3 z 5

Tato kniha by měla být zakázána osobám mladším 35 let:-))) Vtipný cestopis, kniha se četla dobře, ale... Chvílemi jsem měla chuť zakroutit oběma dcerám krkem. Tak nějak mi připadalo, že se ke svým matkám chovají jako by jim bylo čerstvých pětadvacet a ne o dvacet let víc. Babičky se snažily, někdy až příliš, dcery je více či méně stíraly a řešily si mezi sebou své vlastní problémy. Nějak jsem nepochopila, proč je braly s sebou na takovýto typ dovolené a na tak dlouho, když je to evidentně obtěžovalo. To, že se babky vrátily domů živé a zdravé bylo spíš otázkou štěstí a osudu než rozumné péčí jejich dcer. Osobně si myslím, že při troše empatie ze strany dcer mohly všechny strávit příjemnější chvilky s trochu větším pohodlím a nemusel chybět ani ten adrenalin... Určitě nedoporučuji jako návod, jak se sblížit s vlastní starou matkou:-)

majdvorka
17.02.2016

Vtipné a čtivé, tak to v životě prostě může být...

gab72
25.01.2016 5 z 5

Výborná kniha, kde se možná každá čtyřicátnice najde:). Velice vtipné a přitom moudré se spousty životních postřehů. Pro mě zatím to nejlepší co jsem od paní Holcové četla.

tisha8409
21.08.2015

Je to dojemné i k smíchu zároveň.
Je to nenáročné čtení, já bych se takhle naslepo nikam nevydala, už vůbec ne s matkami tohoto věku, ale pro jistou věkovou skupinu to je jistě přínosné.
Nevím ani, jak to hodnotit....

piliticek
20.02.2015 5 z 5

Kniha mě pobavila a donutila zavolat matce ...

AlisonGross
25.04.2014 5 z 5

Já tuhle knížku četla poprvé, když mi bylo něco přes dvacet a potom ještě několikrát a pokaždé jsem se pobavila a pokaždé jsem v ní našla něco nového.

Renda
14.02.2013 5 z 5

Vtipná, svižná knížka. Přesně knížka, kterou ve dvaceti číst nemá cenu.